Armada, Türkiye’den Nijerya’ya ilk yaş meyve-sebze ihracatını gerçekleştirdi

Giriş
Güncellenme
Armada, Türkiye’den Nijerya’ya ilk yaş meyve-sebze ihracatını gerçekleştirdi
Digi-Mas

İZMİR (Dunya) – Armada şirketi ortaklarından Kenan Yalavaç, Nijerya’daki bir market zincirine Türkiye’den ilk defa yaş sebze-meyve gönderdiklerini söyledi.

Nijerya ve Türkiye’de ihracat, ithalat, proje ve gümrükleme faaliyetleri yapan Armada, Türkiye’den Nijerya’ya yaş sebze-meyve ihracatı gerçekleştiren ilk firma oldu. Verdikleri tüm hizmetlerde Türk ihracatçılarını ve Türk markalarını ön plana çıkarmaya çalıştıklarını söyleyen Armada Gemi Acentalığı ve Dış Ticaret ortaklarından Kenan Yalavaç, “Son olarak Nijerya’daki bir market zincirine Türkiye’den ilk defa yaş sebze-meyve gönderdik. Yıl sonunda konteynır bazlı gönderim yapmak istiyoruz” dedi.

Faaliyete 1995’te uluslararası taşımacılık alanında başladıklarını dile getiren Yalavaç, “1998’de Türkiye’den Nijerya’ya konteyner-proje-kargo yüklemeleri gerçekleştirerek, özellikle Batı Afrika’da, deniz- hava-karayolu taşımacılığı, depo ve antrepo, gümrükleme gibi lojistik hizmetleri vermeye başladık. Yine aynı yıl küçük operasyonlar halinde Nijerya’ya ihracatımız sözkonusu oldu. Daha sonra bu ülkede kalıcı bir şeyler yapmaya karar verdik ve dış ticarete yöneldik. Hali hazırda Nijerya Lagos’taki Apapa ve Tincan Limanlarında kapıdan kapıya hizmet veren tek Türk firmasıyız. Nijerya’ya makarna, tekstil, aydınlatma gibi ürünleri konteynır bazında gönderdik. Pazarın ihtiyacı olan ürünleri sattık. Yaptığımız işlerin yüzde 90’ını Türkiye’den ihracat oluşuyor. Türk ihracatçısını ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Sadece Nijerya’ya ihracat gerçekleştiriyoruz. Nijerya’ya hammaddeye dayalı ürün satmak istiyoruz” dedi.

Bir perakende zincirinin Türkiye’den süpermarket malzemeleri satın almaya karar vermesiyle Türkiye’den Nijerya’ya ilk defa meyve-sebze ihracatını gerçekleştirdiklerini söyleyen Yalavaç, “Firma Nijerya’nın çeşitli yerlerinde market açmaya karar vermiş. Görüşmelerimiz sonucunda Türkiye’nin süpermarket ürünleri tedariki konusunda tam anlamı ile bir cevher olduğunu ve tüm ürünleri tedarik edebileceğimizi, Türkiyede tek elden ürünleri tedarik edip kapılarına teslim edeceğimizi söyledik. Süpermarketin açılmasıyla, Türkiye’den Nijerya’ya yaş sebze-meyve ihracatı yapan ilk Türk firması olduk. Haftalık olarak, talebe göre 1-2 ton gönderim yapacağız” dedi.

Yaş sebze-meyveleri hava kargo aracılığıyla gönderdiklerini ifade eden Yalavaç, yıl sonuna kadar konteynır bazında gönderim yapmayı hedeflediklerini söyledi. Yalavaç, “Özellikle Nijerya’ya taze balık göndermeyi hedefliyoruz. Ancak fiyatları yakalamış değil. İzmir Çipurası ve İzmir Levreği’nin de ihracatını gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Projelerde hem ithalatçı hem ihracatçıyız
Gerçekleşen ve devam eden projelerinden bahseden Yalavaç, 2000’li yılların ortasından 2010’a kadar salça ve cam bardak satışında yoğunlaştıklarını söyledi. Yalavaç, “Bir firmayla fason üretim anlaşması yaparak, 2004’te Nijerya’daki ilk salça fabrikasını kurduk. 2008’in sonunda Çinlilerle fiyat rekabeti yapamadığımızdan bu tesisi kapattık. Ancak Nijerya pazarından çekilmeyi hiç düşünmedik, farklı alternatifler denedik. Değişen piyasa koşullarında proje satmaya başladık. Örneğin bir fabrika kurmak istiyorlar, biz araştırıyoruz; A’dan Z’ye kadar tamamen teslim ediyoruz. İhracatçısı da, ithalatçısı da biz oluyoruz. Nijerya’daki Armada International firmamız da orada gümrüklemesini yapıyor” dedi.

Nijerya’da tuz fabrikası kuracağız
Son olarak 2016’de bir tuz fabrikası kurarak teslim ettiklerini ifade eden Yalavaç, “Türkiye’den getirdiğimiz ürünlerle fabrika binasını kurduk. Türk mühendisler götürdük. Firmanın tuz bulmasına yardımcı olduk. Araştırmalarımız sonucunda Türkiye’den 30 bin ton tuz sattık. Yani tesisin taahhüdü yanında tedarikçiliği de yapmış olduk. Nijerya’da yeni bir tuz fabrikası projemiz daha var. 60 bin ton tuz hammaddesini ve makine ekipmanlarını Türkiye’den almak istiyorlar. Proje Eylül-Ekim gibi hayata geçecek” şeklinde konuştu.

İkinci projelerinin de Nijeryalı bir grubun tedarikçiliği olduğu bilgisini veren Yalavaç, “Bu kapsamda örneğin, büyük bir otelin tüm giydirmesini yapıyorlar. Listeyi bize veriyorlar, biz de dünyada bu ürünlerin fiyat kalite bazlı en efektif olanlarını araştırıp, sunuyoruz. Bu gibi durumlarda Türk ürünlerini öne çıkarıyoruz. Geçen yıl Türkiye’den büyük bir züccaciye ihracatı gerçekleştirdik” dedi.

Nijerya’daki firmaları Armada International’ın 1 milyon dolarlık maliyetle kereste fabrikası yatırımı yaptığını dile getiren Yalavaç, fabrikanın herşeyini Türkiye’den tedarik ettiklerini ve Türkiye’ye iroko kereste getirdiklerini söyledi. Yalavaç sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca Nijerya’dan yıllık 10 bin ton mangal kömürü ithalatı da yapıyoruz. Türkiye’nin belli bölgelerinde toptancılara veriyoruz. Onlarda büyük perakende zincirlerine satıyorlar.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Savunma Sanayinin ihracatı büyüdü

03 Temmuz 2018 10:17, Salı

DUNYA – Savunma ve havacılık sanayisi yılın ilk yarısındaki performansıyla ihracatını artırdı. Böylece geçen yılın ilk yarısında 795 milyon 705 bin dolar olan sektörün ihracat rakamı 906 milyon 407 bin dolara yükseldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, yılın ilk yarısında Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artarak 81 milyar 910 milyon dolara […]

İhracat Haziran ayında 12.6 milyar dolara çıktı

02 Temmuz 2018 13:05, Pazartesi

DUNYA – Haziranda ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5 artarak 12.6 milyar dolara yükseldi. Son 12 aylık ihracat ise 161,5 milyar dolara ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran ayı ihracat rakamlarını bir basın bülteni ile kamuoyuna duyurdu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, görevi devretmeden önceki son rakam açıklamasında “Haziran ayında ihracat geçen yılın aynı […]

Türkiye, ABD’den ithal edilen birçok ürünün vergisini arttırdı

30 Haziran 2018 13:01, Cumartesi

Haber Türk – ABD’nin çelik ve alüminyuma koyduğu ek vergiye 21 Haziran’dan itibaren 22 ürünle misilleme yapan Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü’ne gönderdiği tarifeyi değiştirdi. ABD’den ithal edilen otomobil, viski, kuruyemiş, pirinç ve tütünden alınacak ek vergi oranları artırıldı. ABD Başkanı Donald Trump’ın 8 Mart’ta ulusal güvenlik gerekçesiyle fitilini ateşlediği, ‘ticaret savaşı’na dahil olan Türkiye tarife değiştirdi. […]

1882 ham maddede gümrük vergisi sıfırlandı
29 Haziran 2018 13:20, Cuma

DUNYA – Türkiye’de üretimi bulunmayan bazı özel tanımlı kimyasal, tekstil, demir-çelik ve elektrik-elektronik ürünlerinin yer aldığı 1882 ham maddenin gümrük vergileri sıfıra indirildi. Ekonomi Bakanlığının “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar Hakkında Karar” Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, sanayicilerin üretim imkanlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’de üretimi bulunmayan bazı […]

Meyve ihracatı ikiye katlandı
28 Haziran 2018 14:10, Perşembe

DUNYA (Anadolu Ajansı) – Yurdumuzun verimli topraklarında yetişen meyvelere dünyanın dört bir yanından talebin artmasıyla bu ürünlerin ihracatı da ocak-mayıs döneminde geçen yıla göre ikiye katlanarak 271 milyon dolara yükseldi. Baharın gelmesiyle birlikte bahçelerde kirazla başlayan hasat sezonu, çilek, şeftali, nektarin ve kayısıyla devam ediyor. Üretim kalitesinde son dönemdeki artış, ihracatçının alternatif pazar arayışları, Rusya pazarının […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir