Dünyadan kopma lüksümüz yok

Giriş
Güncellenme
Dünyadan kopma lüksümüz yok
Digi-Mas

DUNYA – TİM başkan adayı Satıcı, “Biz Türkiye’nin dışa açılan kapısıyız. Bu kapıları sonuna kadar açacağız. Hem onların buraya gelmesi hem bizim oraya gitmemiz son derece gerekli. Biz Türkiye’nin uluslararası alanda gülen yüzü, lobisi olacağız.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkan adayı Oğuz Satıcı, Türk iş dünyasının global iş ekosisteminden kopma gibi bir lüksünün bulunmadığını ifade ederek, “Biz Türkiye’nin dışa açılan kapısıyız. Bu kapıları sonuna kadar açacağız. Hem onların buraya gelmesi hem bizim oraya gitmemiz son derece gerekli. Biz Türkiye’nin uluslararası alanda gülen yüzü, lobisi olacağız.” dedi.

Satıcı, basın mensuplarıyla bir araya gelerek TİM başkanı seçilmesi halinde neler yapmayı planladığını sıraladı.

Satıcı, 2001 yılında yaşanan kriz döneminde TİM’in başına gelerek 2008 yılına kadar bu görevi sürdürdüğünü anımsatarak, “O dönemde en büyük sıkıntı Katma Değer Vergisi (KDV) iadelerinin alınamamasıydı, KDV oranlarıydı, enerji fiyatlarıydı. Özellikle iş güvenliğiyle ilgili büyük bir kakafoni vardı ortamda. Nasıl olacağı bilinmeyen bir kriz ortamında ortaya çıkmış şeyler vardı. Bunların temizlenmesinde aktif rol aldık.” bilgilerini verdi.

Kendisinin 2008 yılından sonra yasal bir zorunluluk olmadığı halde görevi bir başkasına bıraktığını anlatan Satıcı, “Yorgundum ve kendini tekrarlar konuma gelmiştim ama şimdi dinlendim. Aradan geçen dönemde kendimi geliştirdim, yeni kanallar edindim. Şimdi bunları Türk ihracatçısına aktarmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

TİM’in 2001 krizine 23 bin ihracatçıyla girdiğini hatırlatan Satıcı, kriz süresinde ihracatçı sayısının 13 bine gerilediğini söyledi.

“Pazartesi hepimiz yeni bir Türkiye’ye uyandık”
Girişimci ihracatçıların artırılması için çalışmalar yaptıklarını belirten Satıcı, eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile koordineli çalışmalarının neticesinde 26 milyar dolardan aldıkları ülke ihracatını 132 milyar dolara çıkarma başarısında rol aldıklarını kaydetti.

Satıcı şöyle konuştu:

“İnovasyon, tasarım, bu disiplinlerin gelişmesi için her alanda çalıştık. Tekstil ve hazır giyim sektöründe etkin olan tasarım işini bütün sektörlere yaygınlaştırdık. Markalaşma çalışması için çok gayret gösterdik. Turquality Projesi’ni hazırladık. Turquality Projesi tamamen Kürşad Tüzmen’le baş başa vererek renginden, şeklinden logosuna kadar birlikte hazırladığımız ve ilk 50-100 tanesinin altına imzamızı attığımız bir projeydi. Gelişti, büyüdü. Önümüzdeki dönemde çok daha hızlı gelişmesi gerekiyor. Turquality’nin artık devlet yardımları programının bir anahtarı gibi değil, markalaşmanın anahtarı gibi içinin, içeriğinin geliştirileceği bir yapıya dönmesi gerekiyor.

Başladığımız işleri bizden sonra gelen arkadaşlar da geliştirdi. Girişimcilikle ilgili, inovasyonlar ilgili, tasarımla ilgili pek çok çalışma yapıldı. pazartesi günü de hepimiz yeni bir Türkiye’ye uyandık. Yeni bir yapı olacak. Her şey yeniden kurulacak. Biz de ihracatımızı aynı noktadan, daha önce başladığımız gibi bürokratik engellerinin ortadan kaldırılması, uluslararası dünyaya uyum sağlaması, uluslararası pazarlara uyum sağlayabilmesi ve gelişebilmesi için birlikte çalışacağız. Bunun için yola çıktık.”

“Birçok yanlış anlaşılmayı doğru anlatacağız”
Satıcı, Türk iş dünyasının global iş ekosisteminden kopma gibi bir lüksünün bulunmadığını belirterek, “Biz Türkiye’nin dışa açılan kapısıyız. Bu kapıları sonuna kadar açacağız. Hem onların buraya gelmesi hem bizim oraya gitmemiz son derece gerekli. Biz Türkiye’nin uluslararası alanda gülen yüzü, lobisi olacağız. Buradaki birçok yanlış anlaşılmayı doğru anlatacağız.” diye konuştu.

Türk ihracatçılarının küresel fındık plantasyonlarını engellemeye çalışmak yerine bu bölgelerde plantasyon sahibi olması gerektiğini söyleyen Satıcı, Türkiye’nin küresel pazarlarda elini güçlendiren fındık, kayısı, incir ve zeytin gibi ürünlerde özel çalışmalar yapacak girişimcileri destekleyeceklerini söyledi.

“Şimdilik 3 kişi aday, cumartesi 3 kişi daha ‘ben de adayım’ diyerek çıkabilir”
TİM seçimlerinin 30 Haziran’da Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacağını hatırlatan Satıcı, seçimlere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Yetmiş beş bin ihracatçı önce ihracatçı birliklerini seçti. İhracatçı birlikleri yönetimleri kendi içerisinden delegelerini seçti. Onlar sektör kurulunda onları temsil edecek sektör kurulu başkan ve başkan yardımcılarını seçti.

Şimdi 30 Haziran Cumartesi günü biz ilk önce TİM’in en önemli organı olan Sektör Konseyi’nde sektörleri temsil edecek arkadaşları seçeceğiz. Aslında şu anda herkesin adaylığı aday adaylığı. İlk önce orada seçilecek herkes. O 27 kişiden birisi olacaksın, o 27 kişi aday olabilir. Bu 27 kişi içerisinden şimdilik 3 kişi aday, cumartesi günü 3 kişi daha ‘ben de adayım’ diyerek çıkabilir.”
Satıcı, bir soru üzerine Ege İhracatçılar Birliği’nin (EİB) bir başka adayı destekleyen açıklamalarından birliğin kendi delegeleri adına rahatsızlık verici bir durum olduğunu savundu.

Toplantıya, Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Tanrıverdi ve İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören de katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Savunma Sanayinin ihracatı büyüdü

03 Temmuz 2018 10:17, Salı

DUNYA – Savunma ve havacılık sanayisi yılın ilk yarısındaki performansıyla ihracatını artırdı. Böylece geçen yılın ilk yarısında 795 milyon 705 bin dolar olan sektörün ihracat rakamı 906 milyon 407 bin dolara yükseldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, yılın ilk yarısında Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artarak 81 milyar 910 milyon dolara […]

İhracat Haziran ayında 12.6 milyar dolara çıktı

02 Temmuz 2018 13:05, Pazartesi

DUNYA – Haziranda ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5 artarak 12.6 milyar dolara yükseldi. Son 12 aylık ihracat ise 161,5 milyar dolara ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran ayı ihracat rakamlarını bir basın bülteni ile kamuoyuna duyurdu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, görevi devretmeden önceki son rakam açıklamasında “Haziran ayında ihracat geçen yılın aynı […]

Türkiye, ABD’den ithal edilen birçok ürünün vergisini arttırdı

30 Haziran 2018 13:01, Cumartesi

Haber Türk – ABD’nin çelik ve alüminyuma koyduğu ek vergiye 21 Haziran’dan itibaren 22 ürünle misilleme yapan Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü’ne gönderdiği tarifeyi değiştirdi. ABD’den ithal edilen otomobil, viski, kuruyemiş, pirinç ve tütünden alınacak ek vergi oranları artırıldı. ABD Başkanı Donald Trump’ın 8 Mart’ta ulusal güvenlik gerekçesiyle fitilini ateşlediği, ‘ticaret savaşı’na dahil olan Türkiye tarife değiştirdi. […]

1882 ham maddede gümrük vergisi sıfırlandı
29 Haziran 2018 13:20, Cuma

DUNYA – Türkiye’de üretimi bulunmayan bazı özel tanımlı kimyasal, tekstil, demir-çelik ve elektrik-elektronik ürünlerinin yer aldığı 1882 ham maddenin gümrük vergileri sıfıra indirildi. Ekonomi Bakanlığının “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar Hakkında Karar” Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, sanayicilerin üretim imkanlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’de üretimi bulunmayan bazı […]

Meyve ihracatı ikiye katlandı
28 Haziran 2018 14:10, Perşembe

DUNYA (Anadolu Ajansı) – Yurdumuzun verimli topraklarında yetişen meyvelere dünyanın dört bir yanından talebin artmasıyla bu ürünlerin ihracatı da ocak-mayıs döneminde geçen yıla göre ikiye katlanarak 271 milyon dolara yükseldi. Baharın gelmesiyle birlikte bahçelerde kirazla başlayan hasat sezonu, çilek, şeftali, nektarin ve kayısıyla devam ediyor. Üretim kalitesinde son dönemdeki artış, ihracatçının alternatif pazar arayışları, Rusya pazarının […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir