Kamerun’a İhracat Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Kamerun’a İhracat Nasıl Yapılır?
Digi-Mas

Kamerun’a İhracat Nasıl Yapılır?

Kamerun Cumhuriyeti

Başkent: Yaounde

Yönetim Biçimi: Cumhuriyet

Bağımsızlık: 1 Ocak 1960 (Fransa tarafından yönetilen yerlerden Fransa’dan), 1 Ekim 1961’de İngiltere tarafından yönetilen yerlerden İngiltere’den).

Nüfus: 23,44 milyon (2016)

Resmi Dili : İngilizce ve Fransızca

Doğal Kaynaklar: Petrol, kereste, hidroelektrik enerji, doğal gaz, kobalt, nikel.

Tarımsal Ürünler: : Timber, kahve, çay, muz, kako, lastik, palmiye yağı, çam fıstığı, pamuk.

Endüstri: Petrol üretimi ve rafineri, alüminyum üretimi, gıda işleme, hafif tüketim malları, tekstil, kereste, gemi tamiri.

Para Birimi: Batı Afrika CFA Frangı (XOF).

Vize Durumu: İstiyor

Aşılar : Sarıhumma aşısı gereklidir.

Büyükelçilikler :

Yaounde Büyükelçiliği

Boulevard de l’URSS 1782 B.P. 35155 Bastos – Yaounde
T:+237 222 20 67 75/222 20 67 76/ 222 20 67 77   E: ambassade.yaounde@mfa.gov.tr

Kamerun Konsolosluğu
Cameroon Consulate General in Istanbul, Turkey Universite Mah. Baglarici Cad. No:29 34320 Avcilar Istanbul Turkey
(+90) 212 676 01 28

Kamerun’a ihracat nasıl yapılır izlediği genel poşitika nedir bu yazımızda paylaşıyoruz.

Dış Ticaret Politikası ve Vergiler

Dış Ticaret Politikası

Kamerun’un dış ticaret politikası temel olarak 1994’te yürürlüğe giren Orta Afrika Ekonomik ve Para Birliği (CEMAC) ortak dış tarifesine dayanmaktadır. CEMAC ortak dış tarifesi, genel olarak diğer Sahra-altı Afrikası ülkelerine oranla daha yüksektir. Gıda güvenliği konusunda politika oluşturan az sayıdaki Afrika ülkelerinden biri olan Kamerun, tarım sektörüne yüksek tarifelerle koruma sağlamaktadır.

Hükümet 2008 yılında görülen gıda ve petrol krizinde pirinç ve buğday unu gibi gıda maddelerinde gümrük oranlarını indirirken akaryakıta da gümrük vergisi uygulanmasını yasaklamıştır. Ayrıca, ithalatta gümrük vergileri düşürülen veya kaldırılan ürünlerin ihraç edilmesi yasaklanmıştır. Kamerun, petrol ihraç eden bir ülke olması dolayısıyla, petrol üretimini artırmaya yönelik techizat ve makinelerin ithalatında da gümrük vergilerini indirmekte, bazı durumlarda da kaldırmaktadır.

AB; Afrika, Karayip ve Pasifik’te yer alan bölgesel oluşumlarla Ekonomik Ortaklık Anlaşması yapmak istemektedir. Bu çerçevede Kamerun’un da dahil olduğu Orta Afrika (CEMAC ülkeleri) ile ekonomik ortaklık anlaşması görüşmeleri devam etmektedir. AB; anlaşma yürürlüğe girer girmez Orta Afrika’ya bazı kısıtlar dışında AB pazarlarına gümrüksüz ve kotasız giriş imkanı tanımakta; buna karşın, Orta Afrika’dan 15 yıllık bir geçiş sürecinde pazarının %80’ini açmasını talep etmektedir. Orta Afrika ülkeleri ise AB’den geçiş sürecinin 20 yıla yayılmasını istemekte, pazarlarının da en çok %60’nı açmayı teklif etmektedir.

AB ile Orta Afrika görüşmelerinde, sadece Kamerun 15 Ocak 2009 tarihinde AB ile geçici bir anlaşma imzalamıştır. Kamerun’un Ocak 2010’da yürürlüğe koyması beklenen geçici anlaşmanın uygulanması, ekonomik ortaklık anlaşması müzakerelerinin bölgesel bazda başarısızlığa uğraması gerekçe gösterilerek ertelenmiştir.

Tarifeler ve Diğer Vergiler

Kamerun bir CEMAC üyesidir. Dolayısıyla ithalatında CEMAC’ın uyguladığı ortak gümrük vergisi oranlarını uygulamaktadır. Ortak dış tarife oranları 4 farklı kategoride gösterilmiştir. İlaç ve gübre gibi temel ihtiyaç maddelerine %5; makine, traktör, buğday vb. ürünlerin yer aldığı ikinci kategorideki ürünlere %10; malt, işlenmiş kauçuk gibi aramallara %20; gıda maddeleri, kozmetik ürünleri, içkiler, elektrikli ev aletleri gibi tüketim mallarına ise %30 gümrük vergisi uygulanmaktadır. CEMAC içi ticaret ise Ocak 1998’den beri gümrük vergisinden muaf olup, sadece KDV’ye tabidir. KDV oranı %17,25 olmasına karşın, KDV üzerinden %10’luk bir de ek vergi kesildiğinden, uygulamada %19,25’i bulmaktadır. İhraç edilen mallara KDV oranı sıfır olarak uygulanmaktadır. Belirli bazı zorunlu mallar KDV’den muaf tutulmaktadır.

CEMAC’ın uyguladığı ortak gümrük tarifelerine Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik ve Para Topluluğu Gümrükler Ağı’nın web sitesinin (www.sydonia.cemac.int) “Le Tarif Douanier CEMAC” linkinden 8’li ürün bazında ulaşılabilmektedir.

Ürün Standartları ile İlgili Uygulamalar

Kamerun’da standartlardan Sanayi, Maden ve Teknolojik Gelişme Bakanlığı bünyesindeki Kalite Standartları İdaresi (Division de la Normalisation et de la Qualité) sorumludur.

Çoğu ithalatın ülkeye girişi özel standartlara uygunluk aranmaksızın kabul edilmektedir. Belirli bazı ürünlerin ithalatında ise standartlara uygunluk zorunludur. Standartlara uygunluğu zorunlu olan ürünler ekmeklik buğday unu, jüt çuval bezleri, sıvılaştırılmış gazların depolanmasında, taşınmasında ve dağıtımında kullanılan taşınabilir çelik tanklar, alüminyum alaşımlı saclar, çelik kaplama saclar, katkılı yoğurtlar ve fermantasyon sonrası ısıl işlem görmüş ürünler, kısmen suyu alınmış sütler, süt ve krema tozu, şekerlendirilerek yoğunlaştırılmış sütler, yoğurt ve şekerlendirilmiş yoğurtlar, irmik makarnası ve çimentodur.

Eczacılık ürünlerinin etiketlerinde son kullanım tarihi yer almalı ve kullanım talimatı ile diğer belirtiler İngilizce ve Fransızca olarak bulunmalıdır. Gıda ürünlerinin etiketlerinde raf ömrü, perakende olarak satılan tütün ürünlerinin üzerinde “Kamu Sağlığı Bakanlığı’nın uyarısı: sigara sağlığınız için zararlı olabilir” mesajı veya Sağlık Bakanlığı’nın kabul edeceği benzer bir mesaj taşıyan ibare Fransızca veya İngilizce olarak yer almak zorundadır.

Kamerun’a belirli bazı ürünlerin ithalatı yasaklanmış veya kısıtlanmıştır. Bu yasak veya kısıtlamalarda büyük çoğunlukla hayvan, bitki ve insan sağlığı dikkate alınmıştır.

Kamerun, ithalatta sevk öncesi gözetimi zorunlu tutmaktadır. Sevk öncesi kontrol, FOB bedeli 2 milyon CFA Frangı ve üzerindeki ithalatta uygulanmaktadır. Bu bedelin altındaki ithalat ile belirli ürünlerin ithalatında sevk öncesi kontrol aranmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mali’ye İhracat Nasıl Yapılır?

14 Haziran 2018 12:15, Perşembe

Mali’ye İhracat Nasıl Yapılır? Mali Cumhuriyeti Başkent: Bamako Yönetim Biçimi: Cumhuriyet Bağımsızlık: 22 Eylük 1960 (Fransa’dan) Nüfus: 14.5 milyon (2009) Resmi Dil : Fransızca Doğal Kaynaklar: Altın, fosfat, kaolin, tuz ve kireçtaşı. Tarımsal Ürünler: Darı, sorgum, mısır, pirinç, hayvancılık, şeker, pamuk, yer fıstığı ve tütün. Endüstri: Gıda işleme; inşaat; fosfat ve altın madenciliği. Para Birimi: Batı Afrika CFA Frangı (XOF) Vize Durumu: İstiyor Aşılar : […]

Burkina Faso’ya İhracat Nasıl Yapılır?

13 Haziran 2018 13:08, Çarşamba

Burkina Faso’ya İhracat Nasıl Yapılır? Burkina Faso Başkent: Ouagadongou (1 milyon) Yönetim Biçimi: Cumhuriyet Bağımsızlık: 5 Ağustos 1960 (Fransa’dan). Nüfus: 15.7 milyon (2010) Resmi Dil : Fransızca Doğal Kaynaklar: Manganez, kireçtaşı, mermer, altın parçacıkları, fosfat,ponzataşı, tuz. Tarımsal Ürünler: Pamuk,  fıstık, shea fıstığı, susam,süpürge darısı, darı, mısır, pirinç,çiftlik hayvanı. Endüstri: Pamuk tiftiği, meşrubat, tarım işletmeleri, sabun,sigara, tekstil, altın. Para Birimi: Batı Afrika CFA Frangı (XOF) Vize Durumu: İstiyor Aşılar […]

Cezayir’e İhracat Nasıl Yapılır?

09 Haziran 2018 12:42, Cumartesi

Cezayir’e İhracat Nasıl Yapılır? Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Başkent: Cezayir (3.000.000) Yönetim Biçimi: Cumhuriyet Bağımsızlık: 5 Temmuz 1962 (Fransa’dan) Nüfus: 40,61 milyon (2016) Resmi Dili : Arapça Doğal Kaynaklar: Zengin demir cevheri yatakları, fosfat, kurşun, çinko ve antimuan; petrol ve doğal gaz yatakları. Tarımsal Ürünler: Buğday, arpa, yulaf, üzüm, zeytin, narenciye, meyveler; koyun, sığır. Endüstri: Petrol, doğal gaz, hafif sanayi, madencilik, elektrik, petrokimya, […]

Mısır’a İhracat Nasıl Yapılır?
08 Haziran 2018 14:27, Cuma

Mısır’a İhracat Nasıl Yapılır? Mısır Başkent: Kahire Yönetim Biçimi: Cumhuriyet Bağımsızlık: 1922 (İngiltere’den) Nüfus: 95,69 milyon (2016) Resmi Dil : Arapça Doğal Kaynaklar: Petrol, doğal gaz, demir yatakları, fosfat, manganez, kireçtaşı, alçıtaşı, talk, asbest, kurşun, çinko. Tarımsal Ürünler: Pamuk, pirinç, mısır, buğday, fasulye, meyve, sebze; sığır, manda, koyun, keçi. Endüstri: Tekstil, gıda işleme, turizm, kimya, hidrokarbonlar, inşaat, çimento, metal. Para Birimi: Mısır Paundu […]

Etiyopya’ya İhracat Nasıl Yapılır?
07 Haziran 2018 12:31, Perşembe

Etiyopya’ya İhracat Nasıl Yapılır? Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Başkent: Addis Ababa Yönetim Biçimi: Federal Demokratik Cumhuriyet Nüfus: 102,4 milyon (2016) Resmi Dil : Amharca Doğal Kaynaklar: Altın, platin, bakır, potas, doğal gaz, hidroelektrik. Tarımsal Ürünler: Tahıl, bakliyat, kahve, yağlı tohum, şeker kamışı, patates, qat; deri, sığır, koyun, keçi. Endüstri: Gıda işleme, içecek, tekstil, kimyasallar, metaller işleme, çimento. Para Birimi: Etiyopya Birr’i (ETB) Vize […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir