Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır?

Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır?

Küresel Durum

Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır? Birçok sektöre ara ürün sağlamaktadır. Ormanlar yoksulluğun azaltılmasına, ekonomik büyümeye ve istihdama katkıda bulunmakta, tarım, enerji ve su gibi kilit sektörlerin devamlılığını sağlayan temel ekosistem hizmetleri üretmektedir.

2014’ten 2019’a kadar yıllık yaklaşık %1’lik büyüme oranına sahip olan ağaç Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır? orman ve kâğıt ürünleri sektörünün küresel büyüklüğü 2,1 trilyon doları aşmaktadır. 2030 yılına kadar sektörel büyüklüğün 3,5 trilyon doları aşacağı öngörülmektedir. Mevcut üretimin %29’u Çin’de gerçekleşirken onu %16 ile ABD, %5 ile Japonya takip etmektedir. 2014’ten bu yana %1,2’lik yıllık ortalama bileşik büyüme oranına sahip Çin’in 2030’a kadar her yıl ortalama %6,3 büyüyerek liderliğini sürdürmesi beklenmektedir. Endonezya ise üretimin en yüksek seviyede olduğu ilk on ülke içerisinde %7,1’lik yıllık büyüme oranı ile en hızlı büyüyen pazar olarak dikkat çekmektedir.

Orman ürünleri, birçok insanı aşırı yoksulluktan uzak tutarak kırsal nüfus için önemli bir geçim kaynağı oluşturmaktadır. Yoğun ormanların içinde ya da yakınında yaşayan yaklaşık 350 milyon insanın geçimleri için ormanlar önemli yer tutmaktadır. Yoksulluk ve Çevre Ağı’na (PEN’e) göre ormanlar, kırsal alanların yakınında yaşayan hane halklarının gelirlerinin yüzde 22’sini oluşturmaktadır.

En büyük ithalatçı 2020 : ABD 52.39 Milyar Dolar

En büyük ihracatçı 2020 : Çin Halk Cumhuriyeti 43.56 Milyar Dolar

Türkiye’nin ithalatı 2020 : 4.03 Milyar $

Türkiye’nin ihracatı 2020 : 3.57 Milyar $

Türkiye’de Durum

Türkiye’de ağaç, orman ve kâğıt ürünleri üretim sektörünün büyüklüğü 2019’da 17 milyar doların üzerindedir. 2030 yılına kadar yıllık ortalama %4,8 büyüyeceği düşünülen sektörün büyüklüğünü 30 milyar dolara ulaştıracağı öngörülmektedir. Ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörünün ihracat büyüklüğü 2019 yılında 3,6 milyar dolara yaklaşmıştır. Son 4 yıldır yıllık ortalama %8 büyüme kaydeden sektörde en büyük ihracat pazarları sırasıyla Irak, İngiltere, İran, İsrail ve Almanya’dır.

Sektöre yön veren global trendler

Ticaret savaşları

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşları sadece iki ülkeyi değil tüm dünyayı etkilemektedir. ABD’deki kereste üreticilerinin birincil ihracat pazarı olan Çin’de ticaret savaşları dolayısıyla tedarik zinciri başta olmak üzere birçok bölümde problemler/aksaklıklar yaşanmaktadır. En büyük paylara sahip iki ülke arasındaki ticaret savaşları ağaç mamullerinde de etkisi hissettirmekle beraber diğer ülkeler için fırsatlar ve tehditler oluşturabilmektedir. Dünyanın önemli mobilya üreticisi bir şirket, şayet ABD’den ithal ettiği ürüne ikame olabilecek başka bir tedarikçi bulamazsa iş kapatmaya kadar varan sonuçların doğabileceğini belirtmektedir.

Ticaret savaşlarının dolaylı bir etkisinin ise Amazon ormanları üzerinde olması beklenmektedir. Karşılıklı uygulanan gümrük vergilerindeki artış dolayısıyla rekabet avantajı kaybolmakta ve Çin yeni pazarlar arayışına girmektedir. Potansiyel olarak Amazon ormanlarından bu talebin karşılanması durumunda Amazon’un hâlihazırdaki büyük çaplı ormansızlaşmasının, iklim değişikliğini azaltmak ve biyolojik çeşitliliği korumak için küresel girişimler üzerinde derin etkileri olacaktır.

ABD’nin ve Çin’in bu süreç içinde karşılıklı hamlelerinin, kural bazlı ticaret düzenini genel anlamda nasıl etkileyeceği konusu önemlidir. Dünyanın en büyük iki ekonomisi ve ilk iki ihracatçısı arasındaki ticaret savaşının, Türkiye‘nin uluslararası ticaretine olası yansımaları da incelenmelidir. Öncelikle karşılıklı yapılan hamlelerle tarafların öngördüğü önlemlerin ve/veya yaptırımların incelenmesi gerekmekte, daha sonra bu hamlelerin uluslararası ticaret düzenini ve Türkiye’deki sektör oyuncularını ne şekilde etkileyeceği değerlendirilmelidir.

Son 3 yıldaki ağaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatımızda ABD pazarı incelendiğinde önemli artış görülmektedir. 2016 yılında 53 milyon dolar seviyesinde olan ihracat büyüklüğü 2019 yılına kadar her yıl yıllık ortalama %28 büyüyerek 110 milyon doları aşmıştır.

ABD 40/100
Irak 30/100
Rusya 27/100
Çin Halk Cumhuriyeti
20/100
Suriye 18/100

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracat Faturası Nasıl Düzenlenir?

15 Ağustos 2022 16:18, Pazartesi

Herkese merhabalar. İhracat yapmayı planlıyorsunuz ama  faturanızı nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Ülkemizin son yıllarda gösterdiği yüksek ihracat başarılarından dolayı özellikle ihracat faturalarının nasıl düzenleneceği ihracat başarısı göstermiş firmalarca  çok sorulan bir soru haline geldi. Peki ihracat faturası düzenlemek zor mu profesyonel bir desteğe ihtiyaç var mı? Öncellikle fatura düzenlemek oldukça kolay bir eylem ve profesyonel […]

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

16 Temmuz 2022 10:14, Cumartesi

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Büyüklüğü ne olursa olsun, herhangi bir şirket ihracat yapma zorluğunu üstlenebilir. İhracat yapmak için çok sayıda iyi neden vardır: Her şeyden önce, cirosunu artırma, pazarını genişletme veya hızla doygun Belçika pazarının ötesine geçme hedefi. Şirketler daha az rekabetçi pazarları keşfetmek, müşterilerini çeşitlendirmek ve böylece yerel […]

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır

15 Temmuz 2022 11:50, Cuma

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Uluslararası alanda gelişmek için kendinizi iyi hazırlamak için zaman ayırın. Net ve etkili bir strateji elde etmek için projenizin, kaynaklarınızın stokunu alın ve bilgileri alana mümkün olduğunca yakın girin. Yerel ortaklara yaklaşmaktan ve güvenilir rölelere […]

Dijital Pazarlama Nedir?
14 Temmuz 2022 10:29, Perşembe

Dijital Pazarlama Nedir?  Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için uzmanlığınızı geliştirme sürecidir.  Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılır, kullanıma hazırdır ve arama sonucu reklamlarını, e-posta reklamlarını ve tanıtılan tweet’leri kapsar – pazarlamayı müşteri geri bildirimleriyle veya bir şirket ile […]

Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım
08 Temmuz 2022 10:21, Cuma

Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım Gıda tedarik zincirinin küreselleşmesinden bu yana, mal ve hizmet alışverişi politikaları modern talebi karşılayacak şekilde yükseltildi. İnsanlar gezegende dolaşmaya başladığından beri ihracat işi zorlu. Ulaşım tesisindeki iyileştirmeler küresel ticareti doğurmuştur.   Sanayi devrimi, şirketleri yeni […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum