Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır?

Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır?

Küresel Durum

Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır? Birçok sektöre ara ürün sağlamaktadır. Ormanlar yoksulluğun azaltılmasına, ekonomik büyümeye ve istihdama katkıda bulunmakta, tarım, enerji ve su gibi kilit sektörlerin devamlılığını sağlayan temel ekosistem hizmetleri üretmektedir.

2014’ten 2019’a kadar yıllık yaklaşık %1’lik büyüme oranına sahip olan ağaç Ağaç ve Orman Ürünleri Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır? orman ve kâğıt ürünleri sektörünün küresel büyüklüğü 2,1 trilyon doları aşmaktadır. 2030 yılına kadar sektörel büyüklüğün 3,5 trilyon doları aşacağı öngörülmektedir. Mevcut üretimin %29’u Çin’de gerçekleşirken onu %16 ile ABD, %5 ile Japonya takip etmektedir. 2014’ten bu yana %1,2’lik yıllık ortalama bileşik büyüme oranına sahip Çin’in 2030’a kadar her yıl ortalama %6,3 büyüyerek liderliğini sürdürmesi beklenmektedir. Endonezya ise üretimin en yüksek seviyede olduğu ilk on ülke içerisinde %7,1’lik yıllık büyüme oranı ile en hızlı büyüyen pazar olarak dikkat çekmektedir.

Orman ürünleri, birçok insanı aşırı yoksulluktan uzak tutarak kırsal nüfus için önemli bir geçim kaynağı oluşturmaktadır. Yoğun ormanların içinde ya da yakınında yaşayan yaklaşık 350 milyon insanın geçimleri için ormanlar önemli yer tutmaktadır. Yoksulluk ve Çevre Ağı’na (PEN’e) göre ormanlar, kırsal alanların yakınında yaşayan hane halklarının gelirlerinin yüzde 22’sini oluşturmaktadır.

En büyük ithalatçı 2020 : ABD 52.39 Milyar Dolar

En büyük ihracatçı 2020 : Çin Halk Cumhuriyeti 43.56 Milyar Dolar

Türkiye’nin ithalatı 2020 : 4.03 Milyar $

Türkiye’nin ihracatı 2020 : 3.57 Milyar $

Türkiye’de Durum

Türkiye’de ağaç, orman ve kâğıt ürünleri üretim sektörünün büyüklüğü 2019’da 17 milyar doların üzerindedir. 2030 yılına kadar yıllık ortalama %4,8 büyüyeceği düşünülen sektörün büyüklüğünü 30 milyar dolara ulaştıracağı öngörülmektedir. Ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörünün ihracat büyüklüğü 2019 yılında 3,6 milyar dolara yaklaşmıştır. Son 4 yıldır yıllık ortalama %8 büyüme kaydeden sektörde en büyük ihracat pazarları sırasıyla Irak, İngiltere, İran, İsrail ve Almanya’dır.

Sektöre yön veren global trendler

Ticaret savaşları

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşları sadece iki ülkeyi değil tüm dünyayı etkilemektedir. ABD’deki kereste üreticilerinin birincil ihracat pazarı olan Çin’de ticaret savaşları dolayısıyla tedarik zinciri başta olmak üzere birçok bölümde problemler/aksaklıklar yaşanmaktadır. En büyük paylara sahip iki ülke arasındaki ticaret savaşları ağaç mamullerinde de etkisi hissettirmekle beraber diğer ülkeler için fırsatlar ve tehditler oluşturabilmektedir. Dünyanın önemli mobilya üreticisi bir şirket, şayet ABD’den ithal ettiği ürüne ikame olabilecek başka bir tedarikçi bulamazsa iş kapatmaya kadar varan sonuçların doğabileceğini belirtmektedir.

Ticaret savaşlarının dolaylı bir etkisinin ise Amazon ormanları üzerinde olması beklenmektedir. Karşılıklı uygulanan gümrük vergilerindeki artış dolayısıyla rekabet avantajı kaybolmakta ve Çin yeni pazarlar arayışına girmektedir. Potansiyel olarak Amazon ormanlarından bu talebin karşılanması durumunda Amazon’un hâlihazırdaki büyük çaplı ormansızlaşmasının, iklim değişikliğini azaltmak ve biyolojik çeşitliliği korumak için küresel girişimler üzerinde derin etkileri olacaktır.

ABD’nin ve Çin’in bu süreç içinde karşılıklı hamlelerinin, kural bazlı ticaret düzenini genel anlamda nasıl etkileyeceği konusu önemlidir. Dünyanın en büyük iki ekonomisi ve ilk iki ihracatçısı arasındaki ticaret savaşının, Türkiye‘nin uluslararası ticaretine olası yansımaları da incelenmelidir. Öncelikle karşılıklı yapılan hamlelerle tarafların öngördüğü önlemlerin ve/veya yaptırımların incelenmesi gerekmekte, daha sonra bu hamlelerin uluslararası ticaret düzenini ve Türkiye’deki sektör oyuncularını ne şekilde etkileyeceği değerlendirilmelidir.

Son 3 yıldaki ağaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatımızda ABD pazarı incelendiğinde önemli artış görülmektedir. 2016 yılında 53 milyon dolar seviyesinde olan ihracat büyüklüğü 2019 yılına kadar her yıl yıllık ortalama %28 büyüyerek 110 milyon doları aşmıştır.

ABD 40/100
Irak 30/100
Rusya 27/100
Çin Halk Cumhuriyeti
20/100
Suriye 18/100

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz

21 Haziran 2022 11:44, Salı

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz   Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz Uluslararası ticaret veya daha da önemlisi ihracat, dünyadaki tüm hükümetlerin ekonomilerini yeniden dengelemelerine ve çok ihtiyaç duyulan işleri getirmelerine yardımcı olacağı konusunda hemfikir olduğu tek disiplindir. Günümüzün iş ortamı, pandemi ve kilitlenmelerden dolayı bir […]

İhracat Yapmak İster Misiniz?

20 Haziran 2022 10:22, Pazartesi

İhracat Yapmak İster Misiniz? #1 Hedef pazarlarınızı araştırın İhracat Yapmak İster Misiniz? Başarılı bir ihracat planının hayati bir parçası, ürünlerinize veya hizmetlerinize talep olup olmadığını, olası rekabeti ve potansiyel karlılığı araştırmak ve belirlemektir.  #2 İhracat stratejinizi planlayın Net bir vizyona sahip olun ve hangi pazarların işinize en uygun olduğunu belirlediğinizden emin olarak ihracat satış stratejinizi […]

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

18 Haziran 2022 11:59, Cumartesi

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi   İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi Bir ihracatçı ve/veya ithalatçı olarak, yalnızca belirli şirketler veya bireylerle iş yapmanın risklerini anlamak değil, aynı zamanda bulundukları ülkelerin risklerini değerlendirmek de önemlidir. İyi (risk perspektifinden) bir ülkedeki sahtekar bir müşteri, hileli (risk perspektifinden) bir ülkedeki iyi bir müşteriden çok daha iyi […]

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri
16 Haziran 2022 15:32, Perşembe

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Araştırmayı tamamlayıp bir fiyatlandırma yapısı belirledikten sonraki adım, kendinize “Müşterim nerede ve onlara nasıl ulaşabilirim?” diye sormaktır. Bu, son müşterinize ulaşacak satış kanallarını ve hedef pazar dikeylerini belirlemek anlamına gelir. Araştırmanızı yapın ve iş vakanızı oluşturun. Size yardımcı olabilecek uzmanlarla ilişkiler kurun. Fiyatlandırmanızı değerlendirin ve belirleyin. Bu […]

Kendi İhracat İşinizi Kurun
15 Haziran 2022 16:17, Çarşamba

Kendi İhracat İşinizi Kurun Kendi İhracat İşinizi Kurun Bazı raporlar, yaklaşık %70’imizin işimizde mutsuz olduğunu belirtiyor. Bu doğruysa, kariyerinizi değiştirmek, atılım yapmak ve kendi uluslararası ticaret işinizi kurmak her zaman mümkündür. Korkunç ama yeni bir iş öğrenmek, araştırma yapmak, bir iş ve pazarlama planı oluşturmak ve harekete geçmek için cesareti olanlar için buna değer. Bu […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum