Angola ile ihracat ve iş fırsatları

Giriş
Güncellenme
Angola ile ihracat ve iş fırsatları
Digi-Mas

Angola ile ihracat ve iş fırsatları

“Türk yatırımcılarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz”

Angola Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Amadeu Nunes Leitao, Türkiye’nin Angola tarafından stratejik bir ortak ve dost ülke olarak görüldüğünü bildirdi.

Angola’nın petrol ve gaz endüstrisine dayalı ekonomik yapısını çeşitlendirmeye çalıştığını kaydeden Leitao, Türk yatırımcıları, bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak ve genç nüfusa istihdam sağlamak üzere ülkelerine davet ettiklerini anlattı.

Bölgelere göre değişen teşvik sistemi de dahil olmak üzere her türlü imkanı iş insanlarına sağlamaya gayret ettiklerini aktaran Leitao, kanunlarla yatırımcıları korumak ve o güveni sağlamak için çalıştıklarını belirtti.

Leitao, Türkiye’nin 2018’de Angola’nın en büyük ticaret fuarı olan FILDA’ya birçok firmayla katılım sağladığını anımsatan Leitao, şu bilgileri verdi:

“Angola’nın Türkiye’ye ihracatında sıvılaştırılmış doğal gaz, Türkiye’den ithalatında ise gıda, makine-ekipman ve yedek parçalar öne çıkıyor. İki ülke kazan-kazan prensibi üzerine bir ticari-ekonomik ilişki geliştirmekte. Rakamları artırmalı, ilişkilerin hızlandırmalıyız. Angola buna hazır. DEİK ile bu gibi etkinliklere çok önem veriyoruz ve oldukça faydalı buluyoruz.”

Leitao, “Ayakkabı, plastik, kağıt, yedek parça, makine gibi alanlarda ülkemize katma değer ve istihdam katkısı sağlamak üzere Türk yatırımcıları bekliyoruz. Öncelikle tarım-gıda ve sonrasında sanayi sektöründe yatırım bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Türk iş dünyamıza ülkede iş birliği yapma çağrısında bulunuyorum”

DEİK Başkanı Nail Olpak, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiğini belirterek, pazar çeşitliliğinin hem ihracat hem de ithalat noktasında kritik olduğunu vurguladı.

Yatırım ve müteahhitliğin de ihmal edilmemesi gerektiğini kaydeden Olpak, “Türkiye’nin bu konudaki tecrübelerini Angolalı dostlarımızla paylaşmanın hem de fiili bir şekilde uygulayarak paylaşmanın önemli olduğu kanaati içerisindeyim.” ifadesini kullandı.

Olpak, pandemi süresinde Angola’nın ihtiyaç duyduğu medikal ekipmanları Çin’den tedarik ettiğini ifade ederek, bu noktada Türk sağlık sektörünün gücünden faydalanabileceğiniz bildirdi.

Angola hükümetinin 2022’ye kadar telekomünikasyon, petrol endüstrisi, inşaat, enerji, taşımacılık ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren 195 firmayı özelleştirmeyi planladığını anımsatan Olpak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu alanda, Türk iş dünyamıza ülkede iş birliği yapma çağrısında bulunuyorum. Angola’nın tekstil (özellikle giyim ve ayakkabı) ve gıda (tavuk eti) ürünlerinde diğer ülkelerden önemli miktarda tedariki mevcut. Bu noktada Türk özel sektörünün gücünden yararlanılabilir. Normalde Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısının nisan’da Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanıyordu; ancak pandemi nedeniyle ertelendi. Bu toplantıyı online ortamda gerçekleştirerek üzerinde çalıştığımız 26 anlaşmayı sonuca ulaştırabiliriz.”

“Türk yatırımcıları Angola’ya bekliyoruz”

Türkiye’nin Luanda Büyükelçisi Alp Ay, her iki ülkede de ilişkileri geliştirme yönünde tam bir siyasi irade bulunduğunu belirterek, liderlerin kendilerine sağladığı bu kararlı destekle aradaki köprüleri güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

İki ülke arasındaki köprüleri kurmanın en önemli yollarından birinin ekonomik ve ticari ilişkiler olduğunu anlatan Ay, iş insanlarının üçüncü taraflar olmadan, kendi aralarındaki ticari ve ekonomik ilişkilerini genişletmelerini amaçladıklarını bildirdi.

Angola’nın Ankara Büyükelçisi Jose Gonçalves Martins Patrico, Türk yatırımcıları yatırım ve ticaret yapmak için ülkelerine beklediklerini kaydederek, Angola’da yatırımı kolaylaştırmak için hayata geçirdikleri reformlardan bahsetti.

Patrico, “Angola, kalkınma gündeminde petrole aşırı bağımlılığını azaltmak için ekonomiyi çeşitlendirme iddiasına sahip. Bu çeşitlendirme, diğer sektörlerin yanı sıra balıkçılık, enerji ve su, ulaşım ve lojistik, inşaat sektörünün yanı sıra tam olarak tarımsal hayvancılık ve madencilik ve imalat sanayilerinin geliştirilmesini içerir.” ifadelerini kullandı.

“Pandemiye rağmen ticaret devam ediyor”

DEİK Türkiye-Angola İş Konseyi Başkanı Abdullah Eriş, Türkiye’nin inşaattan gıdaya son mamul ve yarı mamul ürünler noktasında Angola’da geniş pazara sahip konumda olduğunu belirterek, pandemiye rağmen ticari faaliyetlerin devam ettiğini anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından, gıda endüstrisi ve tekstil sektörlerinde Türkiye-Angola İşbirliği Panelleri düzenlendi.

Paneller, Luanda Ticaret Müşaviri Yasin Şeker moderatörlüğünde, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı E. Günhan Ulusoy, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, Angola Fırıncılık ve Pastacılık Endüstrileri Birliği Başkanı (AIPPA) Başkanı Gilberto Simao, Angola Değirmencilik Endüstrileri (AIMA) Direktörü Edgar Rasgado, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Karasu, Angola Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrileri Birliği (AITECA) Başkanı Luis Contreiras ve Angola Sanayiciler Birliği (AIA) Direktörü Carlos Miranda katılımında gerçekleşti.

Angola, 2020 yılında kişi başı 6.38 Bin $ ve toplam 88.81 Milyar $ gayri safi milli hasılaya sahiptir. 2018 yılında toplam 16.03 Milyar $ ithalat ve 42.09 Milyar $ ihracat gerçekleştirmiştir.

 En çok ithalat yapılan başlıca ülkeler

Çin Halk Cumhuriyeti

2.33 Milyar $

Portekiz

2.18 Milyar $

Singapur

1.54 Milyar $

Belçika

1.05 Milyar $

Togo

952.38 Milyon $

 En çok ihracat yapılan başlıca ülkeler

Çin Halk Cumhuriyeti

24.51 Milyar $

Hindistan

3.76 Milyar $

ABD

1.47 Milyar $

İspanya

1.25 Milyar $

Güney Afrika Cumhuriyeti

1.16 Milyar $

 Ülkenin en fazla ithal ettiği ürünler

271012 Petrol ve bitümenli yağlardan elde edilen hafif yağlar ve müstahzarları (petrol veya bitümenli yağ oranı >=%70)

2.26 Milyar $

890520 Yüzer/dalabilen sondaj ve üretim platformları

1.39 Milyar $

020714 Horoz ve tavukların parçalanmış et ve sakatatı (dondurulmuş)

341.19 Milyon $

110100 Buğday unu/mahlut unu

177.88 Milyon $

300490 Tedavide/korunmada kullanılmak üzere hazırlanan diğer ilaçlar

166.77 Milyon $

 Ülkenin en fazla ihraç ettiği ürünler

270900 Ham petrol (petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar)

36.58 Milyar $

271111 Doğal gaz (sıvılaştırılmış)

1.44 Milyar $

710221 Elmaslar (sanayide kullanılanlar); işlenmemiş veya basit bir şekilde kesilmiş,yarılmış veya yontulmuş

1.18 Milyar $

890190 Yük ve hem insan hem de yük taşımaya mahsus diğer su taşıtları

444.37 Milyon $

890690 Kurtarma gemileri

412.08 Milyon $

Angola doğal kaynakları bakımından son derece zengin bir ülkedir. Ülke geniş petrol yataklarına ayrıca doğalgaz ve elmas başta olmak üzere çeşitli doğal kaynak rezervlerine sahiptir. Günde yaklaşık 1,5 milyon varil üretimle Angola, Nijerya’dan sonra Sahraaltı Afrika’daki en büyük ikinci petrol üreticisidir.

Dünya petrol fiyatlarının artması ile birlikte 2002-2012 yılları arasında ortalama yıllık %11 gibi bir büyüme oranı yakalayan Angola ekonomisi 130 milyar ABD Doları büyüklüğündeki bir Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYİH) erişmişti. Bununla birlikte, ekonomisi büyük ölçüde ham petrol ihracatına bağımlı olan Angola, 2014 yılından bu yana petrol fiyatlarında görülen düşüşten olumsuz etkilenmiştir. 2019 yılı tahminlerine göre GSYİH 92,1 milyar ABD Doları, kişi başına düşen GSYİH ise satın alma gücüne göre kişi başına gelir 3.060 ABD Dolarıdır.

Angola’nın 2018 yılı ihracatı 40,6 milyar ABD doları, ithalatı ise 16 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Başlıca ihraç malları ham petrol ve elmas iken, başlıca ithal ürünleri teknik teçhizat, makine, tüketim malzemeleri, ilaç, gıda ve tekstildir.

IMF verilerine göre Angola ekonomisi 2019 yılında %1,5 küçülmüştür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En çok ihracat yapılan ürünler

18 Ekim 2021 13:02, Pazartesi

En çok ihracat yapılan ürünler   En çok ihracat yapılan ürünler Türkiye ihracatta yeni bir dönemin kapısını aralıyor. 2000’li yılların başından itibaren büyük bir ivme yakalayan Türkiye dış ticareti, 2023 hedeflerine doğru her yıl kademeli olarak büyüyor ve dünya devleriyle yarışacak kimliğe adım adım yaklaşıyor. Son 17 yılda 30 milyar dolardan 157 milyar dolara ulaşan […]

Türkiye’den Yurtdışına En Çok Satılan Ürünler

14 Ekim 2021 14:36, Perşembe

Türkiye’den yurtdışına en çok satılan ürünler   Türkiye’den yurtdışına en çok satılan ürünler Avrupalılar için Türkiye öncelikle tekstil demek. Özellikle 70’lerde ucuz tekstil, havlu, nevresim almak için Türkiye’ye gelen Avrupalı pazarcılar hala ülkemizde ucuz giyim fırsatları arıyor. Bunun yanında deri ürünleri de var. Elbette o zamanlardan beri çok şey değişti ama Avrupalılar hala ‘nerede bu […]

Moğolistan Pazar Bilgileri

13 Ekim 2021 12:36, Çarşamba

Moğolistan Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  A) Dış Ticaret Mevzuatı   Moğolistan 1921-1989 yılları arasında sosyalizmle yönetilen ve dış ticareti tamamen SSCB’ye bağlı bir ülke idi. 1991 yılında demokrasiye geçiş dönemi ile birlikte serbest piyasa ekonomisine geçmiştir. Coğrafik konum olarak Çin ve Rusya gibi dünyanın önde gelen pazarlarıyla çevirili olması nedeniyle dış […]

Meksika Pazar Bilgileri
11 Ekim 2021 14:23, Pazartesi

Meksika Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  A) Dış Ticaret Mevzuatı (İthalat Rejimi, İhracat Rejimi)  Meksika, ürün sınıflandırmasında Harmonize Sistemi kullanmaktadır. Meksika Gümrük Kanunu’nda 2014 yılında yapılan bir değişiklik ile 2015 yılından itibaren gümrük işlemlerinin gümrük komisyoncusu aracılığıyla yapılması zorunluluğu kaldırılmış olmakla birlikte; ön bildirim veya belgelendirme sürecinde yapılan hatalar, para cezası ve […]

Sıfırdan ihracat nasıl yapılır?
05 Eylül 2021 12:00, Pazar

Bu yazımızda sıfırdan ihracat nasıl yapılır sorusunun cevabını gerçek bir ihracat başarı hikayesine dayandırarak anlatacağız. Çalışmamızın tüm aşamalarını, ihracat öncesi ve ihracat sonrası süreçleri, başlangıçta ortada şahıs şirketi bile yokken, kendi fabrikasını kuran ve birçok ülkeye ihracat yapan bir limited şirket haline nasıl gelindiğini ihracat yapmak isteyen, ihracat yapan fakat bunu arttırmak isteyen herkese anlatmak […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum