Angola ile ihracat ve iş fırsatları

Giriş
Güncellenme
Angola ile ihracat ve iş fırsatları
Digi-Mas

Angola ile ihracat ve iş fırsatları

“Türk yatırımcılarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz”

Angola Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Amadeu Nunes Leitao, Türkiye’nin Angola tarafından stratejik bir ortak ve dost ülke olarak görüldüğünü bildirdi.

Angola’nın petrol ve gaz endüstrisine dayalı ekonomik yapısını çeşitlendirmeye çalıştığını kaydeden Leitao, Türk yatırımcıları, bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak ve genç nüfusa istihdam sağlamak üzere ülkelerine davet ettiklerini anlattı.

Bölgelere göre değişen teşvik sistemi de dahil olmak üzere her türlü imkanı iş insanlarına sağlamaya gayret ettiklerini aktaran Leitao, kanunlarla yatırımcıları korumak ve o güveni sağlamak için çalıştıklarını belirtti.

Leitao, Türkiye’nin 2018’de Angola’nın en büyük ticaret fuarı olan FILDA’ya birçok firmayla katılım sağladığını anımsatan Leitao, şu bilgileri verdi:

“Angola’nın Türkiye’ye ihracatında sıvılaştırılmış doğal gaz, Türkiye’den ithalatında ise gıda, makine-ekipman ve yedek parçalar öne çıkıyor. İki ülke kazan-kazan prensibi üzerine bir ticari-ekonomik ilişki geliştirmekte. Rakamları artırmalı, ilişkilerin hızlandırmalıyız. Angola buna hazır. DEİK ile bu gibi etkinliklere çok önem veriyoruz ve oldukça faydalı buluyoruz.”

Leitao, “Ayakkabı, plastik, kağıt, yedek parça, makine gibi alanlarda ülkemize katma değer ve istihdam katkısı sağlamak üzere Türk yatırımcıları bekliyoruz. Öncelikle tarım-gıda ve sonrasında sanayi sektöründe yatırım bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Türk iş dünyamıza ülkede iş birliği yapma çağrısında bulunuyorum”

DEİK Başkanı Nail Olpak, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiğini belirterek, pazar çeşitliliğinin hem ihracat hem de ithalat noktasında kritik olduğunu vurguladı.

Yatırım ve müteahhitliğin de ihmal edilmemesi gerektiğini kaydeden Olpak, “Türkiye’nin bu konudaki tecrübelerini Angolalı dostlarımızla paylaşmanın hem de fiili bir şekilde uygulayarak paylaşmanın önemli olduğu kanaati içerisindeyim.” ifadesini kullandı.

Olpak, pandemi süresinde Angola’nın ihtiyaç duyduğu medikal ekipmanları Çin’den tedarik ettiğini ifade ederek, bu noktada Türk sağlık sektörünün gücünden faydalanabileceğiniz bildirdi.

Angola hükümetinin 2022’ye kadar telekomünikasyon, petrol endüstrisi, inşaat, enerji, taşımacılık ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren 195 firmayı özelleştirmeyi planladığını anımsatan Olpak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu alanda, Türk iş dünyamıza ülkede iş birliği yapma çağrısında bulunuyorum. Angola’nın tekstil (özellikle giyim ve ayakkabı) ve gıda (tavuk eti) ürünlerinde diğer ülkelerden önemli miktarda tedariki mevcut. Bu noktada Türk özel sektörünün gücünden yararlanılabilir. Normalde Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısının nisan’da Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanıyordu; ancak pandemi nedeniyle ertelendi. Bu toplantıyı online ortamda gerçekleştirerek üzerinde çalıştığımız 26 anlaşmayı sonuca ulaştırabiliriz.”

“Türk yatırımcıları Angola’ya bekliyoruz”

Türkiye’nin Luanda Büyükelçisi Alp Ay, her iki ülkede de ilişkileri geliştirme yönünde tam bir siyasi irade bulunduğunu belirterek, liderlerin kendilerine sağladığı bu kararlı destekle aradaki köprüleri güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

İki ülke arasındaki köprüleri kurmanın en önemli yollarından birinin ekonomik ve ticari ilişkiler olduğunu anlatan Ay, iş insanlarının üçüncü taraflar olmadan, kendi aralarındaki ticari ve ekonomik ilişkilerini genişletmelerini amaçladıklarını bildirdi.

Angola’nın Ankara Büyükelçisi Jose Gonçalves Martins Patrico, Türk yatırımcıları yatırım ve ticaret yapmak için ülkelerine beklediklerini kaydederek, Angola’da yatırımı kolaylaştırmak için hayata geçirdikleri reformlardan bahsetti.

Patrico, “Angola, kalkınma gündeminde petrole aşırı bağımlılığını azaltmak için ekonomiyi çeşitlendirme iddiasına sahip. Bu çeşitlendirme, diğer sektörlerin yanı sıra balıkçılık, enerji ve su, ulaşım ve lojistik, inşaat sektörünün yanı sıra tam olarak tarımsal hayvancılık ve madencilik ve imalat sanayilerinin geliştirilmesini içerir.” ifadelerini kullandı.

“Pandemiye rağmen ticaret devam ediyor”

DEİK Türkiye-Angola İş Konseyi Başkanı Abdullah Eriş, Türkiye’nin inşaattan gıdaya son mamul ve yarı mamul ürünler noktasında Angola’da geniş pazara sahip konumda olduğunu belirterek, pandemiye rağmen ticari faaliyetlerin devam ettiğini anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından, gıda endüstrisi ve tekstil sektörlerinde Türkiye-Angola İşbirliği Panelleri düzenlendi.

Paneller, Luanda Ticaret Müşaviri Yasin Şeker moderatörlüğünde, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı E. Günhan Ulusoy, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, Angola Fırıncılık ve Pastacılık Endüstrileri Birliği Başkanı (AIPPA) Başkanı Gilberto Simao, Angola Değirmencilik Endüstrileri (AIMA) Direktörü Edgar Rasgado, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Karasu, Angola Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrileri Birliği (AITECA) Başkanı Luis Contreiras ve Angola Sanayiciler Birliği (AIA) Direktörü Carlos Miranda katılımında gerçekleşti.

Angola, 2020 yılında kişi başı 6.38 Bin $ ve toplam 88.81 Milyar $ gayri safi milli hasılaya sahiptir. 2018 yılında toplam 16.03 Milyar $ ithalat ve 42.09 Milyar $ ihracat gerçekleştirmiştir.

 En çok ithalat yapılan başlıca ülkeler

Çin Halk Cumhuriyeti

2.33 Milyar $

Portekiz

2.18 Milyar $

Singapur

1.54 Milyar $

Belçika

1.05 Milyar $

Togo

952.38 Milyon $

 En çok ihracat yapılan başlıca ülkeler

Çin Halk Cumhuriyeti

24.51 Milyar $

Hindistan

3.76 Milyar $

ABD

1.47 Milyar $

İspanya

1.25 Milyar $

Güney Afrika Cumhuriyeti

1.16 Milyar $

 Ülkenin en fazla ithal ettiği ürünler

271012 Petrol ve bitümenli yağlardan elde edilen hafif yağlar ve müstahzarları (petrol veya bitümenli yağ oranı >=%70)

2.26 Milyar $

890520 Yüzer/dalabilen sondaj ve üretim platformları

1.39 Milyar $

020714 Horoz ve tavukların parçalanmış et ve sakatatı (dondurulmuş)

341.19 Milyon $

110100 Buğday unu/mahlut unu

177.88 Milyon $

300490 Tedavide/korunmada kullanılmak üzere hazırlanan diğer ilaçlar

166.77 Milyon $

 Ülkenin en fazla ihraç ettiği ürünler

270900 Ham petrol (petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar)

36.58 Milyar $

271111 Doğal gaz (sıvılaştırılmış)

1.44 Milyar $

710221 Elmaslar (sanayide kullanılanlar); işlenmemiş veya basit bir şekilde kesilmiş,yarılmış veya yontulmuş

1.18 Milyar $

890190 Yük ve hem insan hem de yük taşımaya mahsus diğer su taşıtları

444.37 Milyon $

890690 Kurtarma gemileri

412.08 Milyon $

Angola doğal kaynakları bakımından son derece zengin bir ülkedir. Ülke geniş petrol yataklarına ayrıca doğalgaz ve elmas başta olmak üzere çeşitli doğal kaynak rezervlerine sahiptir. Günde yaklaşık 1,5 milyon varil üretimle Angola, Nijerya’dan sonra Sahraaltı Afrika’daki en büyük ikinci petrol üreticisidir.

Dünya petrol fiyatlarının artması ile birlikte 2002-2012 yılları arasında ortalama yıllık %11 gibi bir büyüme oranı yakalayan Angola ekonomisi 130 milyar ABD Doları büyüklüğündeki bir Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYİH) erişmişti. Bununla birlikte, ekonomisi büyük ölçüde ham petrol ihracatına bağımlı olan Angola, 2014 yılından bu yana petrol fiyatlarında görülen düşüşten olumsuz etkilenmiştir. 2019 yılı tahminlerine göre GSYİH 92,1 milyar ABD Doları, kişi başına düşen GSYİH ise satın alma gücüne göre kişi başına gelir 3.060 ABD Dolarıdır.

Angola’nın 2018 yılı ihracatı 40,6 milyar ABD doları, ithalatı ise 16 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Başlıca ihraç malları ham petrol ve elmas iken, başlıca ithal ürünleri teknik teçhizat, makine, tüketim malzemeleri, ilaç, gıda ve tekstildir.

IMF verilerine göre Angola ekonomisi 2019 yılında %1,5 küçülmüştür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracatı Artırma: İhracat Başarısı İçin 8 İpucu

26 Temmuz 2021 13:13, Pazartesi

İhracatı Artırma: İhracat Başarısı İçin 8 İpucu   İşletmenizin ihracata hazır olduğundan emin olun Genellikle yeni bir pazar açıldığında, pazarın gelişmesi ve olgunlaşması gereken bir kuluçka dönemi vardır. Vurmak için doğru zamanı bilmek başarı için çok önemlidir. Aynı şey bir iş için de söylenebilir. Nakit akışı, kapasite, teklif ve gerçekten itibar açısından işinizin hazır ve […]

Başarılı İhracat İçin 10 Adım

17 Temmuz 2021 11:07, Cumartesi

Başarılı İhracat İçin 10 Adım   Nerede satacağınıza karar verin Araştırma hayati önem taşıyor! Küçük bir masa araştırması ile pazarları belirleyin. Kendinize benzer ürünlerin tüketim/ithalat rakamlarını ve potansiyel yeni bir pazarın ekonomik büyüme oranını bulun. Demografik bilgileri, kültürel ve dini uygulamaları ve potansiyel rekabetinizi araştırın.     Bir planınız olsun İhracat planınız çalışanlarınızı içermelidir.   […]

Sudan ile ihracat ve iş fırsatları

10 Temmuz 2021 13:12, Cumartesi

SUDAN HAKKINDA GENEL BİLGİLER Resmi Adı: Sudan Cumhuriyeti Nüfusu: 40,5 milyon Başkenti: Hartum Telefon Kodu: +249 Yönetim Biçimi: Cumhuriyet İnternet Uzantısı: .sd Bağımsızlık Tarihi: 1 Ocak 1956 THY Uçuşları: İstanbul – Hartum ; Hartum – İstanbul (Her Gün) Resmi Dili: Arapça ve İngilizce Liman: Kızıldeniz Kıyısında Port Sudan Dinler: Müslüman (%97); Diğer (%3) Etnik Yapı: […]

Senegal ile ihracat ve iş fırsatları
26 Haziran 2021 10:54, Cumartesi

Senegal ile ihracat ve iş fırsatları Senegal’de İş Fırsatları Senegal, genellikle düşük bir ihracat oranına ve oldukça dar bir iç pazara sahip olan ithalata büyük bir bağımlılıkla belirlenen çok çeşitlendirilmiş bir ekonomiye sahiptir. Günümüzde nüfusunun %60’ından fazlası tarımda çalışmaktadır ve bu da GSYİH’ya %17’den bile daha az katkıda bulunmaktadır. Dakar, diğer Batı Afrika başkentleri gibi, […]

Kosgeb İhracat Desteği | Yurt Dışı Pazar Destek Programı Nedir?
19 Haziran 2021 12:49, Cumartesi

KOSGEB Yurt Dışı Pazar Programı Nedir? Amacı Nedir? KOSGEB Yurt Dışı Pazar Programı, ilk olarak 2019 yılının sonunda, Uluslararasılaşma Destek programı olarak karşımıza çıktı. Yeni bir program olması sebebiyle de gelen revizyonlarla Yurt Dışı Pazar Destek Programı olarak son adını ve hâlini aldı. KOSGEB, Yurt Dışı Pazar Programı’nı Kobi’ler için çıkartmıştır. Oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz bir ihracat destek programıdır. […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum