Başarılı İhracat İçin 10 Adım

Giriş
Güncellenme
Başarılı İhracat İçin 10 Adım
Digi-Mas

Başarılı İhracat İçin 10 Adım

 

 1. Nerede satacağınıza karar verin

Araştırma hayati önem taşıyor! Küçük bir masa araştırması ile pazarları belirleyin. Kendinize benzer ürünlerin tüketim/ithalat rakamlarını ve potansiyel yeni bir pazarın ekonomik büyüme oranını bulun. Demografik bilgileri, kültürel ve dini uygulamaları ve potansiyel rekabetinizi araştırın.

 

 

 1. Bir planınız olsun

İhracat planınız çalışanlarınızı içermelidir.

 

Kişileriniz

Ekibinizden biri bu programı yürütebilir mi yoksa işe almanız mı gerekiyor?

 

Kapasiteniz

Yeni bir pazarın taleplerini karşılamak için yeterli kapasiteye sahip misiniz? Yükseltmeye mi ihtiyacınız var?

 

senin paketin

Ambalaj tasarımınız pazarınıza hitap edecek mi? Eşyaları farklı etiketlemek için yasal bir gereklilik var mı yoksa etiketlemenizi çevirmeniz mi gerekiyor?

 

Bilginiz

Potansiyel yeni pazarınızı ziyaret edin. Ürünlerinizi ticaret fuarlarında sergileyin ve yeni bağlantılar kurun.

 

 1. Pazara giden bir yol seçin

Dört seçenekten birini yapabilirsiniz:

 

 1. Doğrudan sat
 2. Bir distribütör kullanın
 3. Bir satış temsilcisi kullanın
 4. Bir ortak girişim oluşturun.

 

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, teslimat ve ödeme gibi konularda sorumluluğun net olduğundan emin olmalısınız ve DAİMA fikri mülkiyetinizi korumayı unutmayın.

 

 1. Fırsatları bulun

Ticaret fuarları, hem İngiltere’de hem de yurtdışında fırsatlar bulmanın en iyi yollarından biridir. Alıcılarla tanışın ve yeni işler yaratın. Sergileme maliyetini sübvanse etmek için mevcut hibeler hakkında bizimle iletişime geçin veya bir stand maliyetini başka bir işletmeyle paylaşıp paylaşamayacağınızı görün.

 

 1. Pazarlamaya başlayın

Reklamlar, görünürlük kazanmanıza yardımcı olabilir, ancak pahalı olabilir. Birleşik Krallık’ta olduğu gibi, hedef kitleye ve harcamaya karşı yatırım getirisine dikkat edin. Diğer bir seçenek de, hedef pazarınıza göre çevrilmiş içeriğe sahip bir web sitesi oluşturmaktır. Linkedin, Facebook ve Twitter gibi küresel sosyal medya siteleri de mesajınızı hızlı ve ücretsiz olarak tanıtmanıza yardımcı olabilir. Bunların kurulumunun herhangi bir maliyeti olmamasına rağmen, güncel tutulmaları için zaman ayırmaları gerekir. Ne kullanırsanız kullanın, tüm pazarlama malzemelerinizin, ihracat satışlarından sorumlu kişiyle birlikte şirketiniz için güncel iletişim bilgilerine sahip olduğundan emin olun.

 

 1. Yöneticiyi anlayın

Baştan doğru olması gereken belirli yönetici yükümlülükleri vardır. HMRC ve varış ülkesinin Birleşik Krallık Büyükelçiliği, gümrük kaydı, formlar ve ödemelerle ilgili gereklilikleri netleştirmenize yardımcı olacaktır.

 

Belgeleme, ihracatın tam kalbinde yer alır, onsuz sözleşme, nakliye ve ödeme olmaz. Gereksinimler ülkeden ülkeye değişir.

 

 1. Ödeme alın ve sigortalı olun

Siparişler gelmeye başladığında, ödeme yapmanız gerekir. Bunu aşağıdakilerle yapmanıza yardımcı olabiliriz:

 

Incoterms

 

Sınır ötesi ticareti yapılan mallar için teslimat şartlarını belirleyen uluslararası kabul görmüş kurallar. Alıcı ve satıcı, yanlış anlaşılmaları veya anlaşmazlıkları önlemek için satış koşullarının ayrıntılarını kabul eder. Incoterms, malların nakliye masrafları, sigorta, vergiler veya harçlar, teslim alma noktaları, varış noktaları ve her aşamada malların sorumluluğunu belirler.

 

Belgeleri dışa aktar

 

Pazara girmek için doğru belgeleri alın.

 

Yazılı alıntılar

 

Yazılı bir fiyat teklifi, boyut ve paketleme biçimleri dahil olmak üzere ürününüzün ayrıntılarını ve ayrıca müşteriye yükleyebileceğiniz ihracat etiketlemesi ve ambalajı sağlamak için olası ek maliyetleri belirtmelidir. Fiyat ve teslimat koşullarının (incoterms), varışta tahmini sevkiyat tarihinin ve ödeme koşullarının ve koşullarının belirlenmesi, ileride herhangi bir anlaşmazlıktan kaçınmak için hayati önem taşır. Faturaların geç ödenmesi veya ödenmemesi bir risktir ve sigorta dikkate alınabilir. Bir tür ticari kredi talep eden tüm yeni müşterilerin bir kredi kontrolüne ihtiyacı vardır. Akreditif şartlarına göre ve mutabık kalınan bir oranda ödemeleri güvence altına alacak, geri alınamaz bir akreditif önerilebilir. Taşıma sırasında eşyalarınız için sigortalı olduğunuzdan emin olun.

 

 1. Yasal hususlar

İhracat yapmak istediğiniz tüm ülkelerdeki yasal ve düzenleyici ortamı anlamak çok önemlidir. Evrak işlerinizi yerine getirmenize ve gerektiğinde uluslararası avukatlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabiliriz.

 

Düşünülmesi gereken şeyler:

 

Ürün uygunluk sertifikalarınız ve sorumluluk kapsamınız yurt dışında geçerli mi?

Fikri mülkiyet haklarınızı ve tescilli ticari markalarınızı kontrol edin.

 

 1. Taşıma lojistiği

Artık satışı yaptınız ve şartları kabul ettiniz, malları oraya götürmeniz gerekiyor! Ulaşımı anlamlandırmaya yardımcı olabiliriz. Incoterms sigortanız, vergileriniz ve gümrük işlemlerinizden, ihtiyaç duyduğunuz paketlemeye ve gerekli nakliye veya nakliye firmalarının yöntem(ler)ine kadar.

 1. Başarı!

Tebrikler. Artık başarıyla uluslararası bir ihracatçı oldunuz. İş burada bitmiyor. Şimdi tekrar iş yapma şansınızı artırmanız ve sağlam bir marka ile güvenilir bir uluslararası ihracatçı olmanız gerekiyor.

 

En iyi ipuçları şunları içerir:

 

Müşterilerinizle düzenli iletişim halinde olun ve teklifinizi iyileştirmek için geri bildirim alın.

Zamanında teslim edin ve insanları bekletmeyin. Gecikmeler önlenemiyorsa, müşterilerinizle erken ve sık iletişim kurduğunuzdan emin olun ve ilerleme konusunda onları güncel tutun.

Defne üzerinde dinlenmeyin. Satışlarınızı artırabilmeniz için diğer potansiyel müşterilere göz kulak olun. Tanıtım faaliyetinize devam edin ve fuarları ziyaret etmeye devam edin.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En çok ihracat yapılan ürünler

18 Ekim 2021 13:02, Pazartesi

En çok ihracat yapılan ürünler   En çok ihracat yapılan ürünler Türkiye ihracatta yeni bir dönemin kapısını aralıyor. 2000’li yılların başından itibaren büyük bir ivme yakalayan Türkiye dış ticareti, 2023 hedeflerine doğru her yıl kademeli olarak büyüyor ve dünya devleriyle yarışacak kimliğe adım adım yaklaşıyor. Son 17 yılda 30 milyar dolardan 157 milyar dolara ulaşan […]

Türkiye’den Yurtdışına En Çok Satılan Ürünler

14 Ekim 2021 14:36, Perşembe

Türkiye’den yurtdışına en çok satılan ürünler   Türkiye’den yurtdışına en çok satılan ürünler Avrupalılar için Türkiye öncelikle tekstil demek. Özellikle 70’lerde ucuz tekstil, havlu, nevresim almak için Türkiye’ye gelen Avrupalı pazarcılar hala ülkemizde ucuz giyim fırsatları arıyor. Bunun yanında deri ürünleri de var. Elbette o zamanlardan beri çok şey değişti ama Avrupalılar hala ‘nerede bu […]

Moğolistan Pazar Bilgileri

13 Ekim 2021 12:36, Çarşamba

Moğolistan Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  A) Dış Ticaret Mevzuatı   Moğolistan 1921-1989 yılları arasında sosyalizmle yönetilen ve dış ticareti tamamen SSCB’ye bağlı bir ülke idi. 1991 yılında demokrasiye geçiş dönemi ile birlikte serbest piyasa ekonomisine geçmiştir. Coğrafik konum olarak Çin ve Rusya gibi dünyanın önde gelen pazarlarıyla çevirili olması nedeniyle dış […]

Meksika Pazar Bilgileri
11 Ekim 2021 14:23, Pazartesi

Meksika Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  A) Dış Ticaret Mevzuatı (İthalat Rejimi, İhracat Rejimi)  Meksika, ürün sınıflandırmasında Harmonize Sistemi kullanmaktadır. Meksika Gümrük Kanunu’nda 2014 yılında yapılan bir değişiklik ile 2015 yılından itibaren gümrük işlemlerinin gümrük komisyoncusu aracılığıyla yapılması zorunluluğu kaldırılmış olmakla birlikte; ön bildirim veya belgelendirme sürecinde yapılan hatalar, para cezası ve […]

Sıfırdan ihracat nasıl yapılır?
05 Eylül 2021 12:00, Pazar

Bu yazımızda sıfırdan ihracat nasıl yapılır sorusunun cevabını gerçek bir ihracat başarı hikayesine dayandırarak anlatacağız. Çalışmamızın tüm aşamalarını, ihracat öncesi ve ihracat sonrası süreçleri, başlangıçta ortada şahıs şirketi bile yokken, kendi fabrikasını kuran ve birçok ülkeye ihracat yapan bir limited şirket haline nasıl gelindiğini ihracat yapmak isteyen, ihracat yapan fakat bunu arttırmak isteyen herkese anlatmak […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum