Başarılı İhracat İçin 10 Adım

Giriş
Güncellenme
Başarılı İhracat İçin 10 Adım
Digi-Mas

Başarılı İhracat İçin 10 Adım

 

 1. Nerede satacağınıza karar verin

Araştırma hayati önem taşıyor! Küçük bir masa araştırması ile pazarları belirleyin. Kendinize benzer ürünlerin tüketim/ithalat rakamlarını ve potansiyel yeni bir pazarın ekonomik büyüme oranını bulun. Demografik bilgileri, kültürel ve dini uygulamaları ve potansiyel rekabetinizi araştırın.

 

 

 1. Bir planınız olsun

İhracat planınız çalışanlarınızı içermelidir.

 

Kişileriniz

Ekibinizden biri bu programı yürütebilir mi yoksa işe almanız mı gerekiyor?

 

Kapasiteniz

Yeni bir pazarın taleplerini karşılamak için yeterli kapasiteye sahip misiniz? Yükseltmeye mi ihtiyacınız var?

 

senin paketin

Ambalaj tasarımınız pazarınıza hitap edecek mi? Eşyaları farklı etiketlemek için yasal bir gereklilik var mı yoksa etiketlemenizi çevirmeniz mi gerekiyor?

 

Bilginiz

Potansiyel yeni pazarınızı ziyaret edin. Ürünlerinizi ticaret fuarlarında sergileyin ve yeni bağlantılar kurun.

 

 1. Pazara giden bir yol seçin

Dört seçenekten birini yapabilirsiniz:

 

 1. Doğrudan sat
 2. Bir distribütör kullanın
 3. Bir satış temsilcisi kullanın
 4. Bir ortak girişim oluşturun.

 

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, teslimat ve ödeme gibi konularda sorumluluğun net olduğundan emin olmalısınız ve DAİMA fikri mülkiyetinizi korumayı unutmayın.

 

 1. Fırsatları bulun

Ticaret fuarları, hem İngiltere’de hem de yurtdışında fırsatlar bulmanın en iyi yollarından biridir. Alıcılarla tanışın ve yeni işler yaratın. Sergileme maliyetini sübvanse etmek için mevcut hibeler hakkında bizimle iletişime geçin veya bir stand maliyetini başka bir işletmeyle paylaşıp paylaşamayacağınızı görün.

 

 1. Pazarlamaya başlayın

Reklamlar, görünürlük kazanmanıza yardımcı olabilir, ancak pahalı olabilir. Birleşik Krallık’ta olduğu gibi, hedef kitleye ve harcamaya karşı yatırım getirisine dikkat edin. Diğer bir seçenek de, hedef pazarınıza göre çevrilmiş içeriğe sahip bir web sitesi oluşturmaktır. Linkedin, Facebook ve Twitter gibi küresel sosyal medya siteleri de mesajınızı hızlı ve ücretsiz olarak tanıtmanıza yardımcı olabilir. Bunların kurulumunun herhangi bir maliyeti olmamasına rağmen, güncel tutulmaları için zaman ayırmaları gerekir. Ne kullanırsanız kullanın, tüm pazarlama malzemelerinizin, ihracat satışlarından sorumlu kişiyle birlikte şirketiniz için güncel iletişim bilgilerine sahip olduğundan emin olun.

 

 1. Yöneticiyi anlayın

Baştan doğru olması gereken belirli yönetici yükümlülükleri vardır. HMRC ve varış ülkesinin Birleşik Krallık Büyükelçiliği, gümrük kaydı, formlar ve ödemelerle ilgili gereklilikleri netleştirmenize yardımcı olacaktır.

 

Belgeleme, ihracatın tam kalbinde yer alır, onsuz sözleşme, nakliye ve ödeme olmaz. Gereksinimler ülkeden ülkeye değişir.

 

 1. Ödeme alın ve sigortalı olun

Siparişler gelmeye başladığında, ödeme yapmanız gerekir. Bunu aşağıdakilerle yapmanıza yardımcı olabiliriz:

 

Incoterms

 

Sınır ötesi ticareti yapılan mallar için teslimat şartlarını belirleyen uluslararası kabul görmüş kurallar. Alıcı ve satıcı, yanlış anlaşılmaları veya anlaşmazlıkları önlemek için satış koşullarının ayrıntılarını kabul eder. Incoterms, malların nakliye masrafları, sigorta, vergiler veya harçlar, teslim alma noktaları, varış noktaları ve her aşamada malların sorumluluğunu belirler.

 

Belgeleri dışa aktar

 

Pazara girmek için doğru belgeleri alın.

 

Yazılı alıntılar

 

Yazılı bir fiyat teklifi, boyut ve paketleme biçimleri dahil olmak üzere ürününüzün ayrıntılarını ve ayrıca müşteriye yükleyebileceğiniz ihracat etiketlemesi ve ambalajı sağlamak için olası ek maliyetleri belirtmelidir. Fiyat ve teslimat koşullarının (incoterms), varışta tahmini sevkiyat tarihinin ve ödeme koşullarının ve koşullarının belirlenmesi, ileride herhangi bir anlaşmazlıktan kaçınmak için hayati önem taşır. Faturaların geç ödenmesi veya ödenmemesi bir risktir ve sigorta dikkate alınabilir. Bir tür ticari kredi talep eden tüm yeni müşterilerin bir kredi kontrolüne ihtiyacı vardır. Akreditif şartlarına göre ve mutabık kalınan bir oranda ödemeleri güvence altına alacak, geri alınamaz bir akreditif önerilebilir. Taşıma sırasında eşyalarınız için sigortalı olduğunuzdan emin olun.

 

 1. Yasal hususlar

İhracat yapmak istediğiniz tüm ülkelerdeki yasal ve düzenleyici ortamı anlamak çok önemlidir. Evrak işlerinizi yerine getirmenize ve gerektiğinde uluslararası avukatlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabiliriz.

 

Düşünülmesi gereken şeyler:

 

Ürün uygunluk sertifikalarınız ve sorumluluk kapsamınız yurt dışında geçerli mi?

Fikri mülkiyet haklarınızı ve tescilli ticari markalarınızı kontrol edin.

 

 1. Taşıma lojistiği

Artık satışı yaptınız ve şartları kabul ettiniz, malları oraya götürmeniz gerekiyor! Ulaşımı anlamlandırmaya yardımcı olabiliriz. Incoterms sigortanız, vergileriniz ve gümrük işlemlerinizden, ihtiyaç duyduğunuz paketlemeye ve gerekli nakliye veya nakliye firmalarının yöntem(ler)ine kadar.

 1. Başarı!

Tebrikler. Artık başarıyla uluslararası bir ihracatçı oldunuz. İş burada bitmiyor. Şimdi tekrar iş yapma şansınızı artırmanız ve sağlam bir marka ile güvenilir bir uluslararası ihracatçı olmanız gerekiyor.

 

En iyi ipuçları şunları içerir:

 

Müşterilerinizle düzenli iletişim halinde olun ve teklifinizi iyileştirmek için geri bildirim alın.

Zamanında teslim edin ve insanları bekletmeyin. Gecikmeler önlenemiyorsa, müşterilerinizle erken ve sık iletişim kurduğunuzdan emin olun ve ilerleme konusunda onları güncel tutun.

Defne üzerinde dinlenmeyin. Satışlarınızı artırabilmeniz için diğer potansiyel müşterilere göz kulak olun. Tanıtım faaliyetinize devam edin ve fuarları ziyaret etmeye devam edin.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracatı Artırma: İhracat Başarısı İçin 8 İpucu

26 Temmuz 2021 13:13, Pazartesi

İhracatı Artırma: İhracat Başarısı İçin 8 İpucu   İşletmenizin ihracata hazır olduğundan emin olun Genellikle yeni bir pazar açıldığında, pazarın gelişmesi ve olgunlaşması gereken bir kuluçka dönemi vardır. Vurmak için doğru zamanı bilmek başarı için çok önemlidir. Aynı şey bir iş için de söylenebilir. Nakit akışı, kapasite, teklif ve gerçekten itibar açısından işinizin hazır ve […]

Sudan ile ihracat ve iş fırsatları

10 Temmuz 2021 13:12, Cumartesi

SUDAN HAKKINDA GENEL BİLGİLER Resmi Adı: Sudan Cumhuriyeti Nüfusu: 40,5 milyon Başkenti: Hartum Telefon Kodu: +249 Yönetim Biçimi: Cumhuriyet İnternet Uzantısı: .sd Bağımsızlık Tarihi: 1 Ocak 1956 THY Uçuşları: İstanbul – Hartum ; Hartum – İstanbul (Her Gün) Resmi Dili: Arapça ve İngilizce Liman: Kızıldeniz Kıyısında Port Sudan Dinler: Müslüman (%97); Diğer (%3) Etnik Yapı: […]

Senegal ile ihracat ve iş fırsatları

26 Haziran 2021 10:54, Cumartesi

Senegal ile ihracat ve iş fırsatları Senegal’de İş Fırsatları Senegal, genellikle düşük bir ihracat oranına ve oldukça dar bir iç pazara sahip olan ithalata büyük bir bağımlılıkla belirlenen çok çeşitlendirilmiş bir ekonomiye sahiptir. Günümüzde nüfusunun %60’ından fazlası tarımda çalışmaktadır ve bu da GSYİH’ya %17’den bile daha az katkıda bulunmaktadır. Dakar, diğer Batı Afrika başkentleri gibi, […]

Angola ile ihracat ve iş fırsatları
22 Haziran 2021 09:13, Salı

Angola ile ihracat ve iş fırsatları “Türk yatırımcılarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz” Angola Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Amadeu Nunes Leitao, Türkiye’nin Angola tarafından stratejik bir ortak ve dost ülke olarak görüldüğünü bildirdi. Angola’nın petrol ve gaz endüstrisine dayalı ekonomik yapısını çeşitlendirmeye çalıştığını kaydeden Leitao, Türk yatırımcıları, bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak ve genç nüfusa […]

Kosgeb İhracat Desteği | Yurt Dışı Pazar Destek Programı Nedir?
19 Haziran 2021 12:49, Cumartesi

KOSGEB Yurt Dışı Pazar Programı Nedir? Amacı Nedir? KOSGEB Yurt Dışı Pazar Programı, ilk olarak 2019 yılının sonunda, Uluslararasılaşma Destek programı olarak karşımıza çıktı. Yeni bir program olması sebebiyle de gelen revizyonlarla Yurt Dışı Pazar Destek Programı olarak son adını ve hâlini aldı. KOSGEB, Yurt Dışı Pazar Programı’nı Kobi’ler için çıkartmıştır. Oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz bir ihracat destek programıdır. […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum