Dolar Altın Gümüş Kambiyo Vergisi Ödemeden Nasıl Alınır?

Giriş
Güncellenme
Dolar Altın Gümüş Kambiyo Vergisi Ödemeden Nasıl Alınır?

Dolar Altın Gümüş Kambiyo Vergisi Ödemeden Nasıl Alınır?

 

KAMBİYO NEDİR?

 

Dolar Altın Gümüş Kambiyo Vergisi Ödemeden Nasıl Alınır? Kambiyo, para ya da para yerine geçen belgelerin değiştirilmesi işlemidir. Para alım ve satımı ile ilgili işlemleri kapsar. Kambiyo senedi ise, kıymetli evrakın tüm özelliklerini taşıyan ve kıymetli evrak için yukarıda yapılan açıklamaların tümünü içeren ve uygulamada en yaygın olarak kullanılan kıymetli evrak çeşididir.

Kanunen emre yazılı olarak düzenlenen,içerdikleri hak bakımından mutlaka bir para alacağını konu edinen, ekonomik alanda çok işlem ve etki gören önemlerine binaen Türk Ticaret Kanunu’nda özel olarak düzenlenmiştir. Bunun yanında Kambiyo İktisat literatüründe “döviz“,”efektif” anlamlarında da kullanılmaktadır.

“Spekülatif sermaye hareketlerini zayıflatmak ve döviz kurlarında anlık dalgalanmaları azaltmak adına 2019 yılında ilk uygulanmaya başlanan kambiyo işlemleri üzerinden alınan Banka Sigorta Muameleleri Vergisi’nin en son 24 Mayıs 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile vergi oranında yapılan artışla birlikte önümüzdeki günlerde ekonomik aktörler üzerinde etkisini daha çok hissettirecektir”

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

VERGİNİN KONUSUNA HANGİ İŞLEMLER GİRER?

 

“Spekülatif sermaye hareketlerini zayıflatmak ve döviz kurlarında anlık dalgalanmaları azaltmak adına 2019 yılında yıllar sonra tekrar uygulanmaya başlanan kambiyo işlemleri üzerinden alınan Banka Sigorta Muameleleri Vergisi en son 24.05.2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile vergi oranında yapılan artışla birlikte önümüzde ki günlerde ekonomik aktörler üzerinde etkisini daha çok hissettirecektir.

 

Banka ve Döviz Büfelerinden yapılan bütün döviz (Euro, Dolar, Yen vb.) satışları ve fiziki teslimat olmaksızın yapılan (kaydi) altın satım işlemleri kambiyo işlemleri olarak Banka Sigorta Muameleleri Vergisine tabiidir. Ancak, altın işlemleri için dikkat edilmesi gereken konu, bütün altın satımları değil sadece müşterilerin vadesiz ve yatırım hesapları üzerinden aldığı fiziki teslim olmayan alışları bir başka deyişle bankaların bu tür altın satışları vergiye tabiidir. Dolayısıyla, örneğin kuyumculardan yapılan fiziki altın alımları verginin konusuna girmemektedir. Ayrıca tekrar vurgulanmasında fayda olan diğer bir konu da sadece banka/döviz büfesinden yapılan satışlar verginin konusuna girmekte olup kişilerin ellerinde veya banka hesabında bulunan döviz ve altın satışları verginin konusuna girmemektedir. Hanehalkı ve şirketler için sadece döviz/altın alışlarında vergi doğacaktır.”

DÖVİZ VE ALTIN SATIŞLARINDA VERGİ ORANI NEDİR?

 

HANGİ İŞLEMLERDEN VERGİ ALINMAYACAKTIR? Dolar Altın Gümüş Kambiyo Vergisi Ödemeden Nasıl Alınır?

 

Gerçek kişi ve şirketlerin gerek faaliyette bulundukları alanlar gerekse hali hazırda döviz borcu olması gibi zorunlu nedenlerle döviz alması gerekilen bazı durumlarda yapılan kambiyo işlemlerinde BSMV oranı yüzde 0 olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda belirlenmiş olan ve aşağıda sayılan durumdakilerin kambiyo satışları verginin konusuna girmekle birlikte Vergiden bir nevi istisna tutulmuş ve yüzde 0 oran belirlemek suretiyle bu işlemlerden vergi alınmaması sağlanmıştır.

 

Bankalar ile yetkili müesseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptıkları kambiyo satışları,

 

Hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan kambiyo satışları,

 

Döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları,

Sanayi sicil belgesini haiz işletmelere yapılan kambiyo satışları,

 

İhracatçı Birliklerine üye olan ihracatçılara yapılan kambiyo satışları.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Döviz ve altın alım satımında uygulanan vergi oranları artırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2’den yüzde 1’e çıkarıldı.

Yapılan açıklamada, alınan tedbirlerin koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini en aza indirme amacıyla devreye sokulduğu ifade edildi.

Yeni vergi oranlarının yürürlüğe girmesiyle birlikte 100 ABD Doları alacak bir kişi, 1 ABD Doları vergi ödeyecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın elinde döviz alım satımında geçerli olan BSMV’yi yüzde 2’ye kadar çıkarma yetkisi bulunuyor.

 

Daha önce kambiyo işlemi olarak değerlendirilmeyen altın işlemleri de geçen hafta bu kapsama alınmış ve binde 2’lik vergiye tabi hale getirilmişti. Resmi Gazete’de yayımlanan son kararla birlikte bankalarda açılan altın hesaplarında da alım satım vergi oranı yüzde 1’e yükseltildi.

 

Altın ve döviz alım satımında uygulanan vergi oranının artırılmasını değerlendiren kuyumcular, verginin altın alışverişlerinde kendilerini etkileyemeyeceğini ancak bankalardaki altın işlemlerini etkileyeceğini ifade etti.

Resmi gazetede yayınlanan karara göre kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2’den yüzde 1’e çıkartıldı.

Kentte uzun yıllardır döviz ve altın satışı yapan kuyumcu esnafı Yalçın Tandır, vergi oranının arttırılmasıyla, özellikle döviz alım satımlarında manipülatif hareketlerin önüne geçileceğini ifade etti. Tandır, daha önce sadece dövizde olan vergi uygulamasının altın alım satışlarında da uygulanacağını dile getirerek, “Döviz büroları ve bankalardan alınan döviz ve altın alımlarında yüzde 1 oranında kambiyo gider vergisi alınacak. Böylece alım satım oranında ki marj yükselmiş olacak maliyetli bir hale gelecek ama manipülatif alımların önüne geçilmiş olacak” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

10 Aralık 2021 16:06, Cuma

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ürünler ve ülkeler eldeki verilere bakıldığında, son 10 yılda çok fazla değişiklik göstermedi. Türkiye’nin gerçekleştirdiği ihracat rakamlarına bakıldığında Türkiye, dünyanın en büyük 30 ihracatçı ülkesi arasında bulunur. Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Firmalar ihracatlarını sürdürürken, satışlarını ve […]

İhracat Aşamaları Nelerdir?

08 Aralık 2021 15:13, Çarşamba

İhracat Aşamaları Nelerdir? İhracat Aşamaları Nelerdir? Sizlere ihracat ile ilgili tüm aşamalardan kısa bahsedeceğim. İlk olarak ihracat işlemini gerçekleştirebilmek için bir gümrük müşavirliği şirketi ile anlaşarak vekaletname ve diğer şirket evraklarını teslim etmelisiniz. Gümrük müşavirliği şirketi firmanızı gümrük sisteminden firmanızı aktif hale getirecektir.(Yükümlü Takip Sistemi) İhracat Aşamaları Nelerdir? Bu işlemin ardından ilgili ihracatçı birliklerine üyelik […]

İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur?

02 Aralık 2021 15:39, Perşembe

İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur? İnternetten ihracat müşterisi nasıl bulunur sorusuna bu yazımızda detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız. İhracatta müşteri bulma en önemli sorunların başında geliyor. Çünkü ihracat farklı dillerdeki alıcılara ulaşmayı zorunlu kılan bir ticaret şekli. Bu yüzden farklı dil ve kültüre sahip bu alıcılara ulaşmak gerçekten zor süreçleri de aşmayı zorunlu kılıyor. Şimdi […]

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri
30 Kasım 2021 15:28, Salı

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri   Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri Tarımsal faaliyetler alanında kendini ispatlamış ülkelerden biri olan Türkiye, yetiştirmiş olduğu bazı tarımsal ürünleri iç piyasaya sunmakla kalmayıp farklı ülkelere de ihraç etmektedir. İhracatın ülke ekonomisinde ciddi bir payı vardır.   Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri, ihracat ürünlerini […]

Mikro İhracat Teşviği Nedir? ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir?
25 Kasım 2021 14:47, Perşembe

Mikro İhracat Teşviği Nedir?  ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir? Merhaba. Bu yazımızda pazar yerlerinde satış yaparak ihracat yapan Herkesin bilmesi gereken bir konuya değineceğiz. Bu yazıda mikro İhracat nedir? ETGB’li gönderi nedir? Bu kavramlar bizim için neden önemli? Bunlara değinmek istiyorum. Mikro ihracata aslında bir teşvik diyebiliriz. Peki teşvik nedir? Devletler genel ekonomi politikalarına göre belirli […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum