Gine’ye İhracat Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Gine’ye İhracat Nasıl Yapılır?
Digi-Mas

Gine’ye İhracat Nasıl Yapılır?

Gine

Başkent: Malabo

Yönetim Biçimi: Cumhuriyet

Bağımsızlık: 12 Ekim 1968 (İspanya’dan)

Nüfus: 12,4 milyon (2016)

Resmi Dil: İspanyolca ve Fransızca

Doğal Kaynaklar: Petrol, doğal gaz, kereste, altın, boksit, elmas, tantal.

Tarımsal Ürünler: Ana – kakao, kereste; Diğer: kahve, pirinç, patates, manyok (tapyoka), muz, palmiye yağı fındık; hayvancılık.

Endüstri: Petrol, doğal gaz, balık, bıçkı.

Para Birimi: CFA Frangı (XAF)

Vize Durumu: İstiyor

Aşılar : Seyahatten on gün önce sarı humma aşısı yapılmalı.

Büyükelçilikler :

KONAKRİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

TEL:(+224) 63 25 37 57
E-POSTA:raniaka1@yahoo.fr

Gine Büyükelçiliği

Adres: Büyükesat Mahallesi, Uğur Mumcu Sk. No:78, 06700 Çankaya/Ankara
Telefon: (0312) 436 86 76

TİKA Ofisi : Konakri Program Koordinasyon Ofisi
+224 656 98 14 48 – 50
konakri@tika.gov.tr
Cité des Nations, Résidence 38, C/Kaloum Conakry, Guinea

Gine’ye ihracat yapmadan önce ülkenin genel politikası şu şekildedir.

6. DIŞ TİCARET DÜZENLEMELERİ & VERGİLER

Gine-Gümrük Vergiler

Gine’nin çoğu ithalat kaleminde yüzde 33’lük bir ithalat vergisi oranı vardır. Bununla birlikte, bazı “ayrıcalıklı rejimler” (Büro Kurulması), kamu kurumları ve bağış kuruluşları istisnalar alabilir. İmtiyazlı rejimlerin, yatırım projelerinde kullanılacak makina ve teçhizat için ithalat vergileri ve ham maddeler üzerinde yüzde altı vergide muafiyetleri vardır. Temel gıda ve tarım ürünleri yüzde bir ila iki oranında vergilendirilir ve bazı ürünler (örneğin belli ilaçlar) vergiden muaftır. Araç, alkol, tütün ve çoğu diğer tüketici eşyaları gibi lüks öğelere ek bir yük bindirilmektedir. Ekstra vergiler yüzde 20 ila 70 arasında değişmektedir. Ekstra vergiler, araçlarda yüzde 20 ila 30 arasındadır.

Gine’de dört ithalat oranı vardır. İthalat oranına DFI –Droit Mali İthalat denir. Oranlar sıfırdan yüzde 20’ye değişmektedir:

  • Sağlık, eğitim ve bilgi ile ilgili maddeler için yüzde 0
  • Temel gıda, hammadde ve mülk ve teçhizat için yüzde 5
  • Yarı mamul ürünler ve endüstriyel girdiler için yüzde 10
  • Lüks mallar için yüzde 20

Gine – Ticaret Engelleri

Vergiye tabi tüm kalemlere, yüzde 20’lik bir oranda katma değer vergisi (KDV) vardır. Birçok işletme, tipik bir “engel” olmamasına rağmen, olumlu vergi muafiyetleri alan siyasi bağlantılara sahip rakiplerden şikayetçidir; bu da fiilen faaliyetleri için haksız bir engel oluşturmaktadır. İşletme yöneticileri, Conakry limanındaki tıkanıklığın ve yolsuzlukla mücadele amaçlı yeni iç hükümet usullerinin, bir konteynerin Conakry’e ulaştığı andan içeriğinin ithalatçıya teslim edilmesi arasında bir ay veya daha fazla gecikmeye neden olduğundan şikayet etmektedir. Pirinç, şeker, yemeklik yağ ve un gibi temel yiyeceklerin Gine’nin kara sınırları üzerinden ithal edilmesi yasaktır.

Gine – İthalat Gerekleri ve Belgeleri

Hükümet, ithalatçıların 12 milyon GnF (2000 ABD doları) aşan miktarda ithalat yapmaları halinde Ticaret Bakanlığı’ndan resmi ithalat izni (Demande Déscriptive d’Importation – DDI) almasını zorunlu tutmaktadır.

Gine – Etiketleme / İşaretleme Gereksinimleri

İhracat veya ithalat için etiketleme veya işaretleme şartları bulunmamaktadır.

Gine – Geçici Giriş

Malların giriş öncesi beyan edilmesi şartıyla, kişisel kullanım ve kişisel amaçlar için olan tüm eşyalar, az miktarda, vergiden muaf olarak ülkeye getirilebilir. Narkotik, askeri teçhizat ve ateşli silah taşımak yasaktır.

Gine – Web Kaynakları

Yatırım destek ve kaynaklarına www.invest.gov.gn adresinden ulaşılabilir.

Gine – Yasaklı ve Kısıtlamalı İthalat

Yasaklanmış maddeler narkotik, askeri teçhizat ve ateşli silahları içerir.

 

Gine – Gümrük Yönetmelikleri

Yolsuzluk, ürünlerin gümrükte temizlenmesinde önemli bir faktör olmaya devam etmektedir. Gümrük beyannamesinden sonra ve tasfiye öncesi ithalatçılar, ithal edilen malların değerini doğrulamalıdır. Değerlemeyi takiben, Gümrükler ödenmesi gereken gümrük vergileri için fatura düzenler. Bu borcun, Merkez Bankası’na veya yerel bir ticari bankaya ödenmesi gerekmektedir. Banka makbuzu ile mal gümrükten çekilir. Bu süreçte ve gelen malların depolanmasında yardımcı olmak için çeşitli yerel nakliye acenteleri mevcuttur.

http://www.douanesguinee.gov.gn/f

Gine – Ticaret Standartları

Genel bakış

Gine’de ürün ve hizmet kalite standartları ne uygulanır ne de zorlanır. Ara sıra, zehirlenme şüphesi bulunan vakalarda, kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine soruşturma başlatılır. Bununla birlikte, ithalatçılar Gine ürünlerine belirli uluslararası ürün gereksinimlerinin veya standartların uygulanmasını talep edebilir.

Standartlar Kuruluşları

Gine Standartları ve Metroloji Enstitüsü, standartların hazırlanması ve/veya uluslararası standartlara göre Gine standartlarının kabul edilmesinden sorumludur.

Uygunluk Değerlendirmesi

Kalite ve Normların Kontrolü Ulusal Bürosu, kalite standartlarının incelenmesi ve kalite kontrolünün sağlanması ile yükümlüdür.

Ürün Belgelendirme

Kalite ve Normların Kontrolü Ulusal Bürosu, ürünün uygunluğunu kanıtlayan belgelendirme sorunlarıyla ilgilidir.

Akreditasyon

Guinean Institute for Standardization Institute, Uluslararası Standardizasyon Örgütü üyesidir. Aynı zamanda Fransız Standardizasyon Örgütü, Association Française de Normization (AFNOR) ile de işbirliği yapmaktadır.

Teknik düzenlemelerin yayınlanması

Gine Standartları Enstitüsü her yıl hem yerel hem de uluslararası düzenlemeleri yayınlamaktadır. Ayrıca, teknik düzenlemelerin kopyaları ile Enstitü’de bir “bilgi merkezi” bulunmaktadır.

Gine – Ticaret Anlaşmaları

Gine’de serbest ticaret veya ihracat işlem bölgeleri veya ambarlar bulunmamakla birlikte, serbest ticaret işlemlerini yürütmek için geçici bir lisans, Maliye Bakanlığı’ndan özel izin alınarak elde edilebilir. Gine, Gine, Sierra Leone ve Liberya arasında standartlaştırılmış gümrük tarifeleri içeren Mano Nehri Birliği üyesidir. Gine ayrıca, on beş ülkeden oluşan Batı Afrika Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyesidir: Benin, Burkina Faso, Cape Verde, Fildişi Sahilleri, Gambiya, Gana, Gine Bissau, Gine, Liberya, Mali, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone ve Togo. ECOWAS üye ülkeler arasında malların ve hizmetlerin serbestçe dolaşımına izin veren bir gümrük birliği geliştirilmesi sürecindedir.

Gine hükümeti ile ikili yatırım koruma sözleşmeleri imzalayan ülkeler Belçika, Benin, Çin, Fransa, Gambiya, Almanya, İngiltere, İran, İtalya, Japonya, Fas, Nijerya, Suudi Arabistan, Senegal, Güney Afrika, Güney Kore, İsviçre ve Tunus’tur.

Gine – Ödeme Şekilleri

İşlemlerin büyük çoğunluğu nakit olarak yapılmaktadır. İthalat/ihracat, belgesel mektuplara ve akreditife dayanmaktadır. Hiçbir kredi derecelendirme veya tahsilat acentası yoktur. Gine’de kredi kartlarının kullanımı, sahtekârlığın yüksek olması nedeniyle önerilmemektedir.

Gine-Bankacılık Sistemi

Gine’nin bankacılık sistemi gevşek derecede Fransız bankacılık sistemini düzenleyen kurallara ve düzenlemelere dayanmaktadır. Gine’nin ticari bankacılık sektörü, 1985 ve 1986’daki reformlarla yasallaştırılmıştır. Gine’nin resmi finansal sektörü, Merkez Bankası ve birçok ticari bankadan oluşmaktadır. Mali sektör büyük oranda yabancı sermayeli bankalar tarafından kontrol edilmektedir. Sistem dar bir zemine sahip, çok kırılgan ve özel sektörün kalkınma ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır; dolayısıyla, yabancı para birimleri için çok iyi bir kara pazar vardır. Bankalar muhafazakâr oldukları ve riskten kaçındıkları için büyük yatırımları finanse etmek için önemli miktarda sermaye mevcut değildir. Ticari bankalar, yüksek faiz oranlarında (% 25 ve üstü) kısa vadeli borç vermeyi tercih etmektedirler, çünkü temerrüde düşme ihtimali yüksektir.

Gine – Döviz Kontrolü

Gine Yatırım Kanunu, sermayenin serbest transferini garanti eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mali’ye İhracat Nasıl Yapılır?

14 Haziran 2018 12:15, Perşembe

Mali’ye İhracat Nasıl Yapılır? Mali Cumhuriyeti Başkent: Bamako Yönetim Biçimi: Cumhuriyet Bağımsızlık: 22 Eylük 1960 (Fransa’dan) Nüfus: 14.5 milyon (2009) Resmi Dil : Fransızca Doğal Kaynaklar: Altın, fosfat, kaolin, tuz ve kireçtaşı. Tarımsal Ürünler: Darı, sorgum, mısır, pirinç, hayvancılık, şeker, pamuk, yer fıstığı ve tütün. Endüstri: Gıda işleme; inşaat; fosfat ve altın madenciliği. Para Birimi: Batı Afrika CFA Frangı (XOF) Vize Durumu: İstiyor Aşılar : […]

Burkina Faso’ya İhracat Nasıl Yapılır?

13 Haziran 2018 13:08, Çarşamba

Burkina Faso’ya İhracat Nasıl Yapılır? Burkina Faso Başkent: Ouagadongou (1 milyon) Yönetim Biçimi: Cumhuriyet Bağımsızlık: 5 Ağustos 1960 (Fransa’dan). Nüfus: 15.7 milyon (2010) Resmi Dil : Fransızca Doğal Kaynaklar: Manganez, kireçtaşı, mermer, altın parçacıkları, fosfat,ponzataşı, tuz. Tarımsal Ürünler: Pamuk,  fıstık, shea fıstığı, susam,süpürge darısı, darı, mısır, pirinç,çiftlik hayvanı. Endüstri: Pamuk tiftiği, meşrubat, tarım işletmeleri, sabun,sigara, tekstil, altın. Para Birimi: Batı Afrika CFA Frangı (XOF) Vize Durumu: İstiyor Aşılar […]

Cezayir’e İhracat Nasıl Yapılır?

09 Haziran 2018 12:42, Cumartesi

Cezayir’e İhracat Nasıl Yapılır? Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Başkent: Cezayir (3.000.000) Yönetim Biçimi: Cumhuriyet Bağımsızlık: 5 Temmuz 1962 (Fransa’dan) Nüfus: 40,61 milyon (2016) Resmi Dili : Arapça Doğal Kaynaklar: Zengin demir cevheri yatakları, fosfat, kurşun, çinko ve antimuan; petrol ve doğal gaz yatakları. Tarımsal Ürünler: Buğday, arpa, yulaf, üzüm, zeytin, narenciye, meyveler; koyun, sığır. Endüstri: Petrol, doğal gaz, hafif sanayi, madencilik, elektrik, petrokimya, […]

Mısır’a İhracat Nasıl Yapılır?
08 Haziran 2018 14:27, Cuma

Mısır’a İhracat Nasıl Yapılır? Mısır Başkent: Kahire Yönetim Biçimi: Cumhuriyet Bağımsızlık: 1922 (İngiltere’den) Nüfus: 95,69 milyon (2016) Resmi Dil : Arapça Doğal Kaynaklar: Petrol, doğal gaz, demir yatakları, fosfat, manganez, kireçtaşı, alçıtaşı, talk, asbest, kurşun, çinko. Tarımsal Ürünler: Pamuk, pirinç, mısır, buğday, fasulye, meyve, sebze; sığır, manda, koyun, keçi. Endüstri: Tekstil, gıda işleme, turizm, kimya, hidrokarbonlar, inşaat, çimento, metal. Para Birimi: Mısır Paundu […]

Etiyopya’ya İhracat Nasıl Yapılır?
07 Haziran 2018 12:31, Perşembe

Etiyopya’ya İhracat Nasıl Yapılır? Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Başkent: Addis Ababa Yönetim Biçimi: Federal Demokratik Cumhuriyet Nüfus: 102,4 milyon (2016) Resmi Dil : Amharca Doğal Kaynaklar: Altın, platin, bakır, potas, doğal gaz, hidroelektrik. Tarımsal Ürünler: Tahıl, bakliyat, kahve, yağlı tohum, şeker kamışı, patates, qat; deri, sığır, koyun, keçi. Endüstri: Gıda işleme, içecek, tekstil, kimyasallar, metaller işleme, çimento. Para Birimi: Etiyopya Birr’i (ETB) Vize […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir