“Girişimci gençleri ihracatçı yapacağız”

Giriş
Güncellenme
“Girişimci gençleri ihracatçı yapacağız”

Hürriyet – 24 Haziran siyasi seçimlerinin geride kalmasıyla, ihracatçı gözünü, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) yapılacak başkanlık seçimlerine çevirdi. TİM Başkanlığına aday olan İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, herkesin bir gün ihracatçı olacağını belirterek, “Her sanayici mutlaka ihracat yapmalı. Her firma ürettiğinin minimum yüzde 50’sini ihraç etmeli” diye konuştu.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili de olan Öztiryaki, 30 Haziran 2018 Cumartesi günü gerçekleşecek olan TİM Genel Kurulu’nda başkanlık için yarışacak. Demokratik bir toplumda herhangi bir olay olmadan bir seçim geçirdiğimizi söyleyen Öztiryaki, seçim sonuçlarının istikrar sağlayacağından emin olduklarını, belirsizliklerin ortadan kalkmasının ekonomiye katkı sağlayacağını dile getirdi. TİM seçimlerine az bir süre kaldığını hatırlatan Öztiryaki, “Dünkü seçimler gibi inşallah sağlıklı bir seçim geçiririz” dedi.

“BÜYÜKEKŞİ, ÖNEMLİ KATKILAR YAPTI HEDEFLERİ DAHA YUKARI TAŞIMALIYIZ”

“TİM’in hedefleri ve ihracat, ülkemiz adına büyük bir önem taşıyor” diyen Öztiryaki, Mehmet Büyükekşi’nin TİM’de önemli katkılar yaptığını belirterek, seçilecek yeni yönetimin bu hedefleri daha yukarı taşıması gerektiğini söyledi. Yıl sonunda 170 milyar dolarlık ihracata ulaşmayı beklediklerini belirten Öztiryaki, “2023 hedefleri için gayret etmemiz gerekiyor. Dünya genelinde yaşanan ekonomik krize rağmen büyüme gösteriyoruz. İDDMİB’te geçen yıl 6.9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Geçen ay 8.2 milyar dolara ulaştık. Yılı 8.5 milyar ile tamamlamayı planlıyoruz. Şu anda 71 bin ihracatçımız var. Herkes ihracatçı olmalı. Üretiminin en az yüzde 50’sini ihraç edebilmeli. Böylece dış şoklara karşı savunması güçlü olur” ifadelerini kullandı.

“İHRACAT DÜNYASININ DESTEĞE İHTİYACI VAR”

İhracat dünyasının vaatlerden çok desteğe ihtiyacı olduğunun altını çizen Öztiryaki, “Destek sadece maddi anlamda değil. Eğer seçilirsek ihracatçılarla daha yakın ilişki kuracağız. Anadolu içinde yapılması gerekenleri Anadolu’daki ihracatçılarla konuşup geliştirmek istiyoruz. Anadolu inanılmaz bir kapasiteye sahip. Bu kapasiteyi nerelere yönlendireceğimiz konusunda çalışmalar yapacağız. TİM olarak ihracat gerçekleştiren değil ihracatın önünü açan taraftayız. Geçmiş dönemki tecrübelerimiz bize güç katacak. 71 bin ihracatçıyı artırmak ilk hedeflerimiz arasında yer alıyor. Daha çok ihracatçı elde etmek istiyoruz. Yeni yatırımlar yapılması gerekiyor ya da daha fazla katma değerli ürünler üretmek gerekiyor” diye konuştu.

‘GİRİŞİM EVLERİ’NİN SAYISINI ARTIRMAMIZ GEREKİYOR’

İhracatçı sayısını artırmanın birden bire olamayacağını ifade eden Öztiryaki, şöyle devam etti: “TİM olarak yaptığımız İnovasyon Haftaları, Tasarım Haftaları gerçekleştirmemiz ve Girişim Evleri açmamız çok önemli. Şu anda Türkiye’nin 10 vilayetinde açtığımız Girişim Evleri’nin sayısını artırmamız gerekiyor. Girişim Evleri’ndeki gençlerin fikirleriyle, yeni iş modelleriyle, endüstri 4.0’a hazırlanmamız gerekiyor. Bu girişimci arkadaşlarımızı ihracatçı yapabilmek için birtakım timlerle birleştirmek istiyoruz. Bu çalışmalardan bütün bölgelerdeki birlikler sorumlu olacak. Bizim yönetimimizde bütün birliklerle yakın temas halinde olacağız. Bu birliklerle ortak toplantılar yaparak oradaki sorunları yerinde çözmeye çalışacağız. Türkiye’nin organize bölgelerindeki yöneticilerle, yönetim kurulu üyelerimizi eşleştirip o bölgelerde sorunları yerinde tespit edip çözmeye çalışacağız. Biz eğer seçilirsek ihracatçı ile çok yakın olacağız. Onların sorunlarını yerinde çözeceğiz”.

ARA MAMÜLLERİN ÜRETİMİ İÇİN TEŞVİK İSTEYECEK

Dövizin istikrarlı olması gerektiğini vurgulayan Öztiryaki, dövizin sadece satmakla değil almakla da alakalı olduğunu kaydetti. İhracatı yaparken ithalata da dikkat etmek gerektiğini aktaran Öztiryaki, “Bütün sektörlerin ithal ettiği ara mamulleri tespit edip devletten bu ürünlerin üretimi için teşvikler talep edeceğiz. Daha orta ölçekli teşvikler yapılması daha faydalı olacaktır. Küçük şehirlere yatırımları yapılmasını sağlayacağız. Ufak iş yerlerini de tespit edip onları da ihracatçı yapmak için çalışacağız” diye konuştu.

“GENÇLERİMİZİ EĞİTECEĞİZ”

Öztiryaki, “Ülke olarak hedeflediğimiz ihracata ulaşmak ve hedeflerimizi büyüterek ileriye taşımak için gençlerimizi de bu paralelde şimdiden
eğitmeliyiz. 14-18 yaş grubu gençlerin üniversite hayatlarına geçişinden önce kulaklarına ihracatın ne olduğunu ve dünya ile ticaretin nasıl etkili yapılabileceğini, dünyayı nasıl takip etmeleri gerektiği, tasarımın ne olduğunu, Ar-Ge nin ne olduğunu, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin neler yaptığını, bağlı birlikleri, bölgeleri ve bölgelerdeki üretimleri onlara bu yaşlarda aşılayıp kulaklarına fısıldarsak üniversite eğitimlerini seçerken kendilerine bir hayat çizgisi belirlerken ışık tutmuş oluruz. Anadolu’da İstanbul imkanlarında olmayanları da ‘Yerinde Eğitim Tim’leri’ ile sağlayacağız” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alman otomotiv sektöründe işler kötüleşti!

22 Haziran 2020 16:05, Pazartesi

Almanya’da otomotiv sektörünün iş durumunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle nisanda daha önce hiç olmadığı kadar kötüleştiği belirtildi. Alman otomobil endüstrisi mevcut durum endeksi, nisanda 72,2 puan azalarak eksi 85,4’e geriledi. Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) İş Ortamı Anketi sonuçlarına göre, mart ayında eksi 13,2 olan Alman otomotiv sektörünün mevcut durum endeksi, nisanda 72,2 puan azalarak eksi […]

Otomotivde ‘milyar dolarlık pazar’ sayısı arttı

07 Aralık 2018 12:50, Cuma

Türk otomotiv sektörü, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya Belçika, Slovenya ve Polonya’ya 1 milyar 35 milyon dolar ila 4 milyar 413 milyon dolar arasında değişen ihracatlar gerçekleştirdi. ABD pazarı, geçen yılın aynı döneminin aksine, 1 milyar dolar ve üzerinde ihracat yapılan pazarlar arasına giremezken, Slovenya ve Polonya ilk kez bu seviyeyi aştı. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları […]

Rusya, narenciye kontrollerine başladı

06 Aralık 2018 11:52, Perşembe

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesinden (Rosselkhoznadzor) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’den yetkililerle narenciye ticaretine ilişkin bir toplantı gerçekleştirdiği belirtildi. Türkiye’den ithal edilen narenciye ürünlerinde bazı ihlallerin saptandığı öne sürülen açıklamada, “Türkiye’den ithal edilen narenciye ürünlerinde 5 Aralık itibarıyla sevkiyat öncesi kontrole başlanmasına karar verildi.” ifadesi kullanıldı.

UİB’den kasımda 2.9 milyar dolarlık ihracat
05 Aralık 2018 12:55, Çarşamba

BURSA (DÜNYA) – Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan UİB’de artış grafiği kasımda da sürdü. UİB aracılığıyla kasım ayında yapılan ihracat, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 6,08 artışla 2.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın 11 ayındaki toplam ihracatı yüzde 13,23 artışla 30.2 milyar dolar olan UİB’in geriye […]

Gıdacılar Food Point ile dünyaya açıldı
04 Aralık 2018 09:56, Salı

BURSA (DÜNYA) – Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yürütülen Bursa Gıda Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) projesi kapsamında düzenlenen alım heyeti faaliyeti sona erdi. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve iki gün süren etkinliğe 69 firma katılırken, Bursalı firmalar 33 farklı ülkeden gelen 160 yabancı alıcı ile binin üzerinde iş görüşmesi […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum