Gtip Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Giriş
Güncellenme
Gtip Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Gtip Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Gümrük tarife istatistik pozisyonunun kısaltması GTİP olarak ifade edilmektedir. GTİP 12 adet haneden oluşur. Bu kod özellikle uluslararası ticaret ürünlerinin tanımlanması ve bunun yanında ayrımının yapılması için kullanılır. GTİP nedir? GTİP kodu ne işe yarar ve nasıl öğrenilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Dünyada değişik bölgelerde üretilen ürünlerde GTİP kodu sayesinde daha detaylı bilgi elde etmek mümkündür. Ülkemizde verilen GTİP kodu 12 haneden oluşan bir koddur. Dünyada her ülke için oluşturulan tarife cetvelleri Armonize Sistem olarak oluşturulur.

Gtip Kodu Nedir?

 

GTİP, Dünya gümrük örgütünden alınan bir koddur. Bu kodlar standart hale getirilmiş olan Armonize sistemden alınmaktadır. Bu kod sayesinde tüm dünyada bulunan ürünlerin sınıflandırılması kolay bir şekilde yapılmaktadır. GTİP kodu 12 haneden oluşur. Kodun ilk sıradaki 6 hanesi armonize sistem tarafından belirlenmektedir. Bu ilk 6 kodda ülkelerin herhangi bir değişiklik yapılmasına izin yoktur.

 

Bu ilk 6 haneden sonra gelen 2 hane ile yani toplamdaki ilk 8 hane aynı bölgedeki ülkelere kullanılan bir koddur. Bundan sonraki 2 hane ise malın hangi ulustan olduğunu belirlemek için kullanılmaktadır. En sondaki 2 hane ile tüm kod malın istatistik kodunu ifade etmektedir.

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

GTİP Kodu Ne İşe Yarar ve Nasıl Öğrenilir?

 

GTİP kodu oldukça önemli bir koddur. Kullanıldığı yerler ise şu şekildedir;

 

Dış ticarete bağlı olan ürün kontrollerinde

Gümrük vergilerinin belirlenmesinde

Nakliye vergileri ile istatistik kontrollerinde

Uluslararası ticaret istatistiklerinin düzenli bir şekilde tutulmasının sağlanmasında

Ticaret ile alakalı toplantılarda

Menşei kurallarının belirlenmesinde

Yerel vergilerin belirlenmesinde

GTİP sorgulama ile bir ürünün sistematik kodunu öğrenmek mümkündür. GTİP sorgulama yaparken öncelikle ürünün adını yazmanız gerekir. Örneğin kiraz ile ilgili bir arama yapmak istiyorsanız arama kısmına kiraz yazdığınız zaman kiraz ile ilgili tüm bilgileri elde edebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur?

02 Aralık 2021 15:39, Perşembe

İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur? İnternetten ihracat müşterisi nasıl bulunur sorusuna bu yazımızda detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız. İhracatta müşteri bulma en önemli sorunların başında geliyor. Çünkü ihracat farklı dillerdeki alıcılara ulaşmayı zorunlu kılan bir ticaret şekli. Bu yüzden farklı dil ve kültüre sahip bu alıcılara ulaşmak gerçekten zor süreçleri de aşmayı zorunlu kılıyor. Şimdi […]

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri

30 Kasım 2021 15:28, Salı

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri   Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri Tarımsal faaliyetler alanında kendini ispatlamış ülkelerden biri olan Türkiye, yetiştirmiş olduğu bazı tarımsal ürünleri iç piyasaya sunmakla kalmayıp farklı ülkelere de ihraç etmektedir. İhracatın ülke ekonomisinde ciddi bir payı vardır.   Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri, ihracat ürünlerini […]

Mikro İhracat Teşviği Nedir? ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir?

25 Kasım 2021 14:47, Perşembe

Mikro İhracat Teşviği Nedir?  ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir? Merhaba. Bu yazımızda pazar yerlerinde satış yaparak ihracat yapan Herkesin bilmesi gereken bir konuya değineceğiz. Bu yazıda mikro İhracat nedir? ETGB’li gönderi nedir? Bu kavramlar bizim için neden önemli? Bunlara değinmek istiyorum. Mikro ihracata aslında bir teşvik diyebiliriz. Peki teşvik nedir? Devletler genel ekonomi politikalarına göre belirli […]

İhracatta Kara Yolu Taşımacılığı
25 Kasım 2021 14:41, Perşembe

İhracatta Kara Yolu Taşımacılığı Karayolu taşımacılığı nedir? Ve nasıl yapılır? Ana başlıklarla şöyle özetleyebiliriz. Karayolu taşımacılığı kara araçları ile özellikle Türkiye sınırları içinde ve ülkeler arasında karayolu ile geçiş sağlayarak ayrıca Ro Ro dediğimiz kara araçlarını gemiye yüklenmesi ile üreticiden alınan ürünü en etkili şekilde en kısa sürede müşteriye ulaştırmaktır. Ro-Ro nedir? Ro-ro tamamen araç […]

İhracatçı Olmak İçin Neler Yapılmalı?
24 Kasım 2021 16:41, Çarşamba

İhracatçı Olmak İçin Neler Yapılmalı? Merhabalar. Bu yazıda ihracatçı olmak için neler gerekiyor, kısaca bu konuya değineceğiz. İhracat yapmak için öncelikle doğal olarak bir firmamızın olması gerekiyor. Bu firmanın limitet, anonim veya şahıs şirketi olması bir şey değiştirmez. Tek fark vergi bağlamında farklı avantajları olması diyebiliriz. Önce firmamızla herhangi bir ihracatçı firma birliğine ğye olacağız. […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum