İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

Giriş
Güncellenme
İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

 

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi Bir ihracatçı ve/veya ithalatçı olarak, yalnızca belirli şirketler veya bireylerle iş yapmanın risklerini anlamak değil, aynı zamanda bulundukları ülkelerin risklerini değerlendirmek de önemlidir.

İyi (risk perspektifinden) bir ülkedeki sahtekar bir müşteri, hileli (risk perspektifinden) bir ülkedeki iyi bir müşteriden çok daha iyi bir risk değildir.

Tüm ülkeler, oluşturdukları kredi riskine göre sınıflandırılır, dolayısıyla sınıflandırmanın ülke riskini yansıtması amaçlanmıştır.

 

ülke riski, transfer ve konvertibilite riskini (yani, bir işletmenin yerel para birimini yabancı para birimine çevirmesini ve/veya ülke dışında bulunan alacaklılara para transfer etmesini engelleyen bir hükümetin sermaye veya kambiyo kontrolleri dayatması riski) ve mücbir sebep hallerini kapsar ( örneğin savaş, kamulaştırma, devrim, sivil kargaşa, sel, deprem).

Riski Değerlendirmek için Kolay İhracat Verilerini Kullanma

Kolay İhracat, mümkün olan en iyi sınıflandırmaya ulaşmak için hem nicel hem de nitel bir yaklaşımı benimser. Güncel veriler ve geçmiş veriler Kolay İhracat web sitesinde ücretsiz olarak mevcuttur.

Bu verilere dayanarak, kullanıcılar belirli ülkeleri kendi kriterlerine göre gruplayarak kendi ülke risk değerlendirmelerini yapabilirler. Ortak bir yaklaşım, ülkeleri, örneğin Güneydoğu Asya veya ASEAN üye ülkeleri gibi coğrafi konuma göre gruplandırmak tır. Bu gruplandırmalar, ülkenin ekonomik durumunu yansıtacak ve ayrıca belirli alanların risk seviyelerinin ölçülmesine yardımcı olabilecek risk kalıplarını tespit etmelidir.

Bu makalelerde genelleştirilmiş açıklamalar yaparken, belirli coğrafi bölgelerin bazı risk ortak noktalarını paylaşması alışılmadık bir durum değil. Örneğin Afrika’daki birçok ülke Kolay İhracat’a göre yüksek risk kategorisine giriyor. Sonuç olarak, Afrika’da iş yapmanın Asya’nın veya Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde iş yapmaktan nispeten daha riskli olması muhtemeldir. Satıcılar ve alıcılar için fikir, bir ülke veya bölge hakkında bir resim çizmektir; Bunu hızlı bir başvuru kılavuzu veya risk yönetimine giden bir kısayol olarak düşünebilirsiniz.

Temel olarak, belirli bir alanın yüksek riskli olduğu biliniyorsa, bu müzakerelere düşük riskli alandaki müzakerelerden farklı yaklaşmalısınız ve iş çözümleriniz de farklı veya seçim açısından daha kısıtlı olabilir. Örneğin, riskli ülkelerde Teslim Edilen Incoterms 2010 (DAT, DAP ve DDP) tercih edilen seçenekler olmayabilir ve daha güvenli ödeme yöntemleri de gerekli olabilir.

Tabii ki, Kolay İhracat verilerinin incelenmesinin bir kısmı, kendi ülke veya ülke gruplandırma sınıflamamıza ulaşmak için tam olarak gerekli olan şeydir.

Diğer veriler gibi Kolay İhracat Verilerinin de iki temel nedenden dolayı analizde yalnızca kısmen yararlı olduğu unutulmamalıdır:

  1. Dünyadaki olaylar, verilerin yayın olabileceğinden daha hızlı değişir. Örneğin, Kolay İhracat Verileri genellikle altı ayda bir güncellenir, ancak olaylar her zaman meydana gelir.

  2. Kolay İhracat Verilerinin yukarıda belirtildiği gibi sınırlamaları vardır. Tek bir veri setine güvenmenin zorluğu, Kıbrıs’taki mevcut kriz tarafından vurgulanmaktadır. Kolay İhracat, AB üyesi oldukları için Kıbrıs için herhangi bir veri rapor etmemektedir, ancak bu, Kıbrıs’ın şu anda oldukça kabul edilebilir bir risk olduğu anlamına gelmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz

21 Haziran 2022 11:44, Salı

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz   Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz Uluslararası ticaret veya daha da önemlisi ihracat, dünyadaki tüm hükümetlerin ekonomilerini yeniden dengelemelerine ve çok ihtiyaç duyulan işleri getirmelerine yardımcı olacağı konusunda hemfikir olduğu tek disiplindir. Günümüzün iş ortamı, pandemi ve kilitlenmelerden dolayı bir […]

İhracat Yapmak İster Misiniz?

20 Haziran 2022 10:22, Pazartesi

İhracat Yapmak İster Misiniz? #1 Hedef pazarlarınızı araştırın İhracat Yapmak İster Misiniz? Başarılı bir ihracat planının hayati bir parçası, ürünlerinize veya hizmetlerinize talep olup olmadığını, olası rekabeti ve potansiyel karlılığı araştırmak ve belirlemektir.  #2 İhracat stratejinizi planlayın Net bir vizyona sahip olun ve hangi pazarların işinize en uygun olduğunu belirlediğinizden emin olarak ihracat satış stratejinizi […]

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri

16 Haziran 2022 15:32, Perşembe

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Araştırmayı tamamlayıp bir fiyatlandırma yapısı belirledikten sonraki adım, kendinize “Müşterim nerede ve onlara nasıl ulaşabilirim?” diye sormaktır. Bu, son müşterinize ulaşacak satış kanallarını ve hedef pazar dikeylerini belirlemek anlamına gelir. Araştırmanızı yapın ve iş vakanızı oluşturun. Size yardımcı olabilecek uzmanlarla ilişkiler kurun. Fiyatlandırmanızı değerlendirin ve belirleyin. Bu […]

Kendi İhracat İşinizi Kurun
15 Haziran 2022 16:17, Çarşamba

Kendi İhracat İşinizi Kurun Kendi İhracat İşinizi Kurun Bazı raporlar, yaklaşık %70’imizin işimizde mutsuz olduğunu belirtiyor. Bu doğruysa, kariyerinizi değiştirmek, atılım yapmak ve kendi uluslararası ticaret işinizi kurmak her zaman mümkündür. Korkunç ama yeni bir iş öğrenmek, araştırma yapmak, bir iş ve pazarlama planı oluşturmak ve harekete geçmek için cesareti olanlar için buna değer. Bu […]

Avrupa’da En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?
15 Haziran 2022 15:37, Çarşamba

Avrupa’da En Çok Satılan Ürünler Nelerdir? Avrupa’da En Çok Satılan Ürünler Nelerdir? günümüzde ağır sanayi ürünleri ve yan ürünleri (Otomobil, Rafine Petrol, Elektronik Devre, Oto Parça, Bilgisayar, İlaç) olarak yer alsa da elektronik ürünlerde bu kategoriye fiyat yükseklikleri sebebi ile girmektedir. Dünyada en çok satılan ürünler içerisine ilaç kategorisinin de girmesi ayrıca düşündürücüdür. İnternetten En […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum