İhracat İçin Pazar Nasıl Bulunur ?

Giriş
Güncellenme
İhracat İçin Pazar Nasıl Bulunur ?
Digi-Mas

ihracat için pazar bulma ?

yurt dışında ki pazara girelim mi girmeyelim mi.

diyelim ki kahve ticareti yapmak isteyen birisi var bu kişiye altan diyelim türkiyede hizmet ederken aynı zamanda ben bunu neden başka bir pazara daha taşımayayım diye soruyor.

altan türkiyede kahve fabrikası var ve ihracat yapmak istiyor.

dünyaya ihracat yapmak isterseniz binlerce ülke var burada sorun var bu kadar geniş tutarsak hedefleri ilk etapta zorlanırız çünkü altan ilk defa organizasyon yapacağı için zor gelir.

 

 

 

 

 

 

 

1.adım en çok kahve tüketen ülkeri bulmak gerekir.

2.adım sizin ürününüz o pazara uygun mu sizin kahveniz o pazarda içilen bir kahve çeşidi mi? nitelikli kahve bunları ticaret.gov.tr den bunları araştırabiliriz bir site daha meb trade.

3.adım ilk 5 hedef ülkeyi çıkartmamız gerekir.

bu 5 hedefte önce kendi kriterlerimizi belirlememiz gerekiyor.

hangi ülkeler hangi evrakları hangi prosedürleri istiyor buna bakmak lazım.

kahvemizin gtip numarasını bulmamız lazım bu 5 ülkede gtip numarası ile mesela almanya ve japonya.

pazarda çok rakip olan yere mi yoksa rakip olmayan yeni pazar kurmak mı bu sizin pazarlama stratejiniz alakalı hazır müşteriye göre strateji kurmak ilk etapta daha mantıklı olacaktır.

rakiplerimize göre fiyat politikamızı ortaya koymamız gerekiyor.

örnek 250gr kahveyi 20euro ya ihracatını yapacağız bu mikro ihracat oluyor(300 kg ve 15.000euro geçmeyen) burada oparasyona gerek yok ptt gibi firmalarla bunu yapabiliyoruz.

+kargo ücretini hesaplamamız lazım 22euro nun üzerinde olan ürünler için vergi alınıyor 

%100 vergi koysun 20+20 kargo da 10 euro olsun toplam 50euro ya geliyor siz bunu 50euroya satacaksınız sizden alanda belki 80euroya satıp para kazanacak bu dengeyi iyi yakalamak gerekiyor.

mesela ülke olarak almanya ile ikili anlaşmamız yoksa vergi alır bu yüzden rakiplerle yarışamayabiliriz fakat türkiyenin  ikili anlaşması olduğu ülkeler bizim hangi pazarlara girmemizde biraz daha belirleyici oluyor.

bir diğer örnek japonya diyelim 250gr kahveyi 60 yen diyelim.

japonyadan müşteriyi bulduğumuzda konteyner bazında ihracat yapacaksak japonyadaki ateşemizle iletişime geçmemiz gerekiyor bu kişiyede ahmet bey diyelim müşteriyi araştırması ve istihbarat çalışması yapması lazım.

geleneksel pazar bulma yöntemleri fuarlara katılabilir.

türkiyenin eşleştirme  diye bir programı var ve sizi bu programla fuarlara gönderebiliyor.

internet siteleri var direkt olarak satıcı olarak yurtdışında olan diğer satıcıya ulaşabilecek olduğunuz siteler bunlar.

internet sitelerimiz var fakat reklam yapmazsanız onları öne çıkarmazsanız ürünler yine satılmıyor google da SEO aranan kelimelerle SEO çalışılması lazım.

ürünlerimizin açıklaması paketi ingilizce olmak zorunda almanya japonca da olsa mükemmel olur fakat ingilizce kesinlikle olması lazım.

artık yeni nesil ihracatta fiziki fuarlar değilde dijitaller daha önemli noktada.

dolaylı ticaret ile girip distribütör aracılığıyla satabilirsiniz  işi öğrendikten sonra dolaysız ticaretle direkt olarak kendiniz satabilirsiniz.

ürünlerimizi almanca ve tek sayfa olarak almanyada ki firmalara mail atabiliriz. 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AliExpress’te ihracat nasıl yapılır?

11 Mayıs 2021 13:43, Salı

Merhabalar bugün konumuz AliExpress’te ihracat nasıl yapılır?  aliexpress daha çok çinli satıcıların türkiyeye mal sattığı platform olarak bilirler ama 2019 dan beri türk satıcıları dünyaya açıyoruz uzun süre altyapıyı hazırladık ve satışa odaklandık. bu özellik herkese verilmedi seçilen ülkeler fransa italya ispanya rusya ve türkiye. türkiyedeki satıcılar tüm dünyaya satabiliyor fakat türkiye türkiyeye satamıyor diğer […]

İlk Kez İhracat Yapmak İsteyenler Nasıl Müşteri Bulabilirler?

10 Mayıs 2021 14:03, Pazartesi

İLK KEZ İHRACAT YAPMAK İSTEYENLER NASIL MÜŞTERİ BULABİLİRLER? ilk önce şunu bilmek lazım bir şirket e-ihracata geçiyorsa o şirket farklı bir vizyona girmiş bunun farkında olmak lazım. bir işletme ben artık ticaret yapmak istiyorum diyorsa bunun birçok yolu var. birçok platform var ve yurtdışında olan ve türkiye’de olan iş adamlarını buluşturan dernekler var bundan faydalanılabilir. […]

İhracat Devlet Teşvikleri

08 Mayıs 2021 14:31, Cumartesi

Merhabalar bugün anlatacak olduğumuz konu devlet teşvikleri. *e-ihracatta devlet teşvikleri: -e-ihracat yapan firmalar , yurtdışındaki faaliyetleri kapsamında önemli miktarda devlet teşviki alabilir. -e-ihracat devlet teşvikleri için, e- ihracatta kullanılan web sitenin , faaliyette bulunan ülkenin /pazarın diline uygun yerleştirilmesi veya lokalizasyonunun yapılması gerekmektedir.  -satılacak ürünlerin türkiyede üretilmiş olması şartı aranmaktadır. -devlet teşviki ile yurtdışı pazarlara […]

İhracatta Gerekli Belgeler ve Evraklar
07 Mayıs 2021 12:04, Cuma

Merhabalar lojistik derslerimize devam ediyoruz. ihracat ithalat yapılırken gönderilen belgeler hangileridir buna bakacağız. gümrük beyannamesi dediğimiz ve faturası kesilerek daha sonra taşıyıcıya verilerek taşımanın şekli belirlenir. günümüzde kullanılan belgeler ana kalem olanları söyleyip açıklamasını yapacağız. zorunlu olarak öncelikle fatura gerekir gümrük beyanında faturaya göre düzenlenir. zorunlu olmasada çeki listesi düzenlenir kargo ile ilgili detaylı bilgi […]

İhracat Gümrükleme Süreci
06 Mayıs 2021 13:15, Perşembe

merhabalar bugün İhracat Gümrükleme Süreci hakkında konuşacağız ve yanımızda eralkan gümrük müşavirliğinden emre erceiş var. gümrük müşavirleri ne iş yapar? ithalat ihracat yapan işletmeleri devlet neslinde temsil eden kuruluşlardır. firmalar adına gümrükle ilgili süreçlerini yürütürler. gümrükleme süreci öncesinde firmaların ne yapması gerekir? ilk başta gümrük müşavir firmasına vekaletname vermesi gerekiyor onların adına işlem yapabilmesi için […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İhracat Yapmak İstiyorum