İHRACAT NASIL YAPILIR?

Giriş
Güncellenme
İHRACAT NASIL YAPILIR?
Digi-Mas

Nasıl ihracatçı olunur?

ihracat yapmak zorundamıyız ihracat yapmak için neler gerekli bunları konuşacağız.

nasıl ihracat yapacağız sorusuna şu örneği verelim misal ahmet ihracat yapmak istiyor fakat nasıl yapılacağını bilmiyor kahve ihracatı yapacak olsun ahmet . 

ihracatçı olmak için pazar olması gerekiyor şirket gerekiyor ahmetin bir şirketi olsun önce pazar bulması gerekiyor mesela ahmetin almanyada kahve alacak müşterisi olsun ahmetin almanyada türk arkadaşı olsun adı da ayşe olsun ve ayşenin fabrikası var diyelim ayşe de ithalatçı pozisyonunda kendini konumlandırması.

pazar bulundu kahve ihracatı yapılacak fiyatlar konuşulmuş müşterisi hazır burada ben bunu nasıl yapacağım sorusu devreye giriyor.

ahmetin yapması gereken çalışmalara göz atalım.

1.ahmet resmi olarak şirket kurması gerekiyor eğer mikro ihracat yapılacaksa(300 kg ve 15.000 euro geçmeyecek)mikro ihracat kapsamında yurt dışına gönderebiliyoruz şirket kurmaya gerek yok tc kimlik numarası ile vergi dairesinden vergi numarası alınarak e-ticaret platformda kullanabilirsin.

eğer daha büyük düşünüyorsanız bir adım ötesine gitmek istiyorsanız şirket olacak.

1.adım da şirket kurması gerekecek statü olarak şahıs şirketi kurup odalara kayıt yapılarak kurulabilir. şahıs şirketinde dezavantajı vergisel olarak artan bir oran söz konusu ciroya göre değişiyor.

şahıs şirketinde fatura da adınız ve soyadınız yazmak zorunda  tek başınıza gözüktüğünde bu da çok güven vermez kurumsal yapı gözükmez.

işler büyüdü daha fazla ihracat yapılması gerekti ve ahmet ortak istemeye başladı ama şahıs şirketinde ortak alınamaz.

biz ltd.şti olsun istiyoruz limited demek yani limiti belli sermayesi belli olan.

avantajları tek başına kurulabilir , ortak alabilirsiniz çıkartabilirsiniz vergisel anlamda sabit vergi var sabit olduğunu için çok düşük veya çok yüksek ciro yapsanız da sabit olarak ödeyecek olduğunuz ciro %22 dir. güven olarak da yurt dışı şirketleri limited şirketlere güvenirler bu bizim için çok değerli ve önemlidir.

devlet desteklerinin %90 ı limited şirketlere verilir.

anonim şirketi limited şirket arasında pek fazla fark yok yılda 2 defa yönetim kurulu toplantıları yapmak lazım  ve şirketleri ortak yapabilirsiniz anonim şirketi bir tık yüksek ama ihtiyaç ve zorunluluğunuz yok.

nasıl ihracatçı olabiliriz sorusuna şöyle cevap veriyoruz şahıs şirketi limited ve anonim şirketi ile ihracat yapabilir.

ihracat aşaması ne durumda olacak?

  1. ayşeye almanyaya ihracat yapacak olursak burada kurmuş olduğunuz şirketin bir yere bağlı olması gerekiyor mikro ihracatta ihracatçılar birliğine kayıt olmamıza gerek yok.

makro ihracat yapacak olursak 

1 ihracatçılar birliği üye olmak gerekir.

ihracatçı birlikleri sektör sektör değişir yapacağınız ihracata göre ayrılmış durumda.

ticaret odasına da kayıt yapılır.

3.aşama ihracatın operasyon boyutu

gümrükte işimiz var nasıl bir iş orada bizim gümrükçü arkadaşımız vardır örneğin adı da vural olsun vural burada gümrük operasyonlarını yönetmesi gerekir diyelim ki siz ayşe ye 10.000 dolarlık fatura kestiniz ihracat işlemleri için gümrüğe gidilmesi gerekir eğer siz kendinizi temsilen yetkilendirirseniz kendiniz gümrük işlerini yapabilirsiniz veya işçiniz vural beye. vural bey de ihracat beyanname oluşturuyor burada da istenen evraklar mesela almanya bizden ne istiyor gtip numarası diye bir numara var gümrük tarife istatistik numarası

almanya bizden atv belgesi euro belgesi sağlık sertifikası tarım il müdürlüğünden belgeler buna benzer bir sürü belge isteyebilir bizde bu belgeleri gümrük için hazırlarız.

bunlarla tecil ettirmeye gidersiniz orada çıkacak hatta göre kırmızı hat yeşil hat bunların hepsi orada çıkar ürünler mühürlenir ve gönderilir işlemler bittikten sonra beyanname kapatılır.

ihracat işlemleri kapandıktan sonra vergi dairesinde gösterildiğinde kdv iadesi yapılır.

diğer seçenek gümrük müşaviri diyelim adı da fatma olsun fatmaya yetki verirsiniz benim bu şehirde ki tüm işlemlerimi sen yap deyip vekalet verirsiniz ve fatma sizin veya vural beyin yapacağı işlemleri kendisi yapacaktır dışarıdan hizmet yapmış olursunuz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AliExpress’te ihracat nasıl yapılır?

11 Mayıs 2021 13:43, Salı

Merhabalar bugün konumuz AliExpress’te ihracat nasıl yapılır?  aliexpress daha çok çinli satıcıların türkiyeye mal sattığı platform olarak bilirler ama 2019 dan beri türk satıcıları dünyaya açıyoruz uzun süre altyapıyı hazırladık ve satışa odaklandık. bu özellik herkese verilmedi seçilen ülkeler fransa italya ispanya rusya ve türkiye. türkiyedeki satıcılar tüm dünyaya satabiliyor fakat türkiye türkiyeye satamıyor diğer […]

İlk Kez İhracat Yapmak İsteyenler Nasıl Müşteri Bulabilirler?

10 Mayıs 2021 14:03, Pazartesi

İLK KEZ İHRACAT YAPMAK İSTEYENLER NASIL MÜŞTERİ BULABİLİRLER? ilk önce şunu bilmek lazım bir şirket e-ihracata geçiyorsa o şirket farklı bir vizyona girmiş bunun farkında olmak lazım. bir işletme ben artık ticaret yapmak istiyorum diyorsa bunun birçok yolu var. birçok platform var ve yurtdışında olan ve türkiye’de olan iş adamlarını buluşturan dernekler var bundan faydalanılabilir. […]

İhracat Devlet Teşvikleri

08 Mayıs 2021 14:31, Cumartesi

Merhabalar bugün anlatacak olduğumuz konu devlet teşvikleri. *e-ihracatta devlet teşvikleri: -e-ihracat yapan firmalar , yurtdışındaki faaliyetleri kapsamında önemli miktarda devlet teşviki alabilir. -e-ihracat devlet teşvikleri için, e- ihracatta kullanılan web sitenin , faaliyette bulunan ülkenin /pazarın diline uygun yerleştirilmesi veya lokalizasyonunun yapılması gerekmektedir.  -satılacak ürünlerin türkiyede üretilmiş olması şartı aranmaktadır. -devlet teşviki ile yurtdışı pazarlara […]

İhracatta Gerekli Belgeler ve Evraklar
07 Mayıs 2021 12:04, Cuma

Merhabalar lojistik derslerimize devam ediyoruz. ihracat ithalat yapılırken gönderilen belgeler hangileridir buna bakacağız. gümrük beyannamesi dediğimiz ve faturası kesilerek daha sonra taşıyıcıya verilerek taşımanın şekli belirlenir. günümüzde kullanılan belgeler ana kalem olanları söyleyip açıklamasını yapacağız. zorunlu olarak öncelikle fatura gerekir gümrük beyanında faturaya göre düzenlenir. zorunlu olmasada çeki listesi düzenlenir kargo ile ilgili detaylı bilgi […]

İhracat Gümrükleme Süreci
06 Mayıs 2021 13:15, Perşembe

merhabalar bugün İhracat Gümrükleme Süreci hakkında konuşacağız ve yanımızda eralkan gümrük müşavirliğinden emre erceiş var. gümrük müşavirleri ne iş yapar? ithalat ihracat yapan işletmeleri devlet neslinde temsil eden kuruluşlardır. firmalar adına gümrükle ilgili süreçlerini yürütürler. gümrükleme süreci öncesinde firmaların ne yapması gerekir? ilk başta gümrük müşavir firmasına vekaletname vermesi gerekiyor onların adına işlem yapabilmesi için […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İhracat Yapmak İstiyorum