İHRACAT NASIL YAPILIR?

Giriş
Güncellenme
İHRACAT NASIL YAPILIR?
Digi-Mas

Nasıl ihracatçı olunur?

ihracat yapmak zorundamıyız ihracat yapmak için neler gerekli bunları konuşacağız.

nasıl ihracat yapacağız sorusuna şu örneği verelim misal ahmet ihracat yapmak istiyor fakat nasıl yapılacağını bilmiyor kahve ihracatı yapacak olsun ahmet . 

ihracatçı olmak için pazar olması gerekiyor şirket gerekiyor ahmetin bir şirketi olsun önce pazar bulması gerekiyor mesela ahmetin almanyada kahve alacak müşterisi olsun ahmetin almanyada türk arkadaşı olsun adı da ayşe olsun ve ayşenin fabrikası var diyelim ayşe de ithalatçı pozisyonunda kendini konumlandırması.

pazar bulundu kahve ihracatı yapılacak fiyatlar konuşulmuş müşterisi hazır burada ben bunu nasıl yapacağım sorusu devreye giriyor.

ahmetin yapması gereken çalışmalara göz atalım.

1.ahmet resmi olarak şirket kurması gerekiyor eğer mikro ihracat yapılacaksa(300 kg ve 15.000 euro geçmeyecek)mikro ihracat kapsamında yurt dışına gönderebiliyoruz şirket kurmaya gerek yok tc kimlik numarası ile vergi dairesinden vergi numarası alınarak e-ticaret platformda kullanabilirsin.

eğer daha büyük düşünüyorsanız bir adım ötesine gitmek istiyorsanız şirket olacak.

1.adım da şirket kurması gerekecek statü olarak şahıs şirketi kurup odalara kayıt yapılarak kurulabilir. şahıs şirketinde dezavantajı vergisel olarak artan bir oran söz konusu ciroya göre değişiyor.

şahıs şirketinde fatura da adınız ve soyadınız yazmak zorunda  tek başınıza gözüktüğünde bu da çok güven vermez kurumsal yapı gözükmez.

işler büyüdü daha fazla ihracat yapılması gerekti ve ahmet ortak istemeye başladı ama şahıs şirketinde ortak alınamaz.

biz ltd.şti olsun istiyoruz limited demek yani limiti belli sermayesi belli olan.

avantajları tek başına kurulabilir , ortak alabilirsiniz çıkartabilirsiniz vergisel anlamda sabit vergi var sabit olduğunu için çok düşük veya çok yüksek ciro yapsanız da sabit olarak ödeyecek olduğunuz ciro %22 dir. güven olarak da yurt dışı şirketleri limited şirketlere güvenirler bu bizim için çok değerli ve önemlidir.

devlet desteklerinin %90 ı limited şirketlere verilir.

anonim şirketi limited şirket arasında pek fazla fark yok yılda 2 defa yönetim kurulu toplantıları yapmak lazım  ve şirketleri ortak yapabilirsiniz anonim şirketi bir tık yüksek ama ihtiyaç ve zorunluluğunuz yok.

nasıl ihracatçı olabiliriz sorusuna şöyle cevap veriyoruz şahıs şirketi limited ve anonim şirketi ile ihracat yapabilir.

ihracat aşaması ne durumda olacak?

  1. ayşeye almanyaya ihracat yapacak olursak burada kurmuş olduğunuz şirketin bir yere bağlı olması gerekiyor mikro ihracatta ihracatçılar birliğine kayıt olmamıza gerek yok.

makro ihracat yapacak olursak 

1 ihracatçılar birliği üye olmak gerekir.

ihracatçı birlikleri sektör sektör değişir yapacağınız ihracata göre ayrılmış durumda.

ticaret odasına da kayıt yapılır.

3.aşama ihracatın operasyon boyutu

gümrükte işimiz var nasıl bir iş orada bizim gümrükçü arkadaşımız vardır örneğin adı da vural olsun vural burada gümrük operasyonlarını yönetmesi gerekir diyelim ki siz ayşe ye 10.000 dolarlık fatura kestiniz ihracat işlemleri için gümrüğe gidilmesi gerekir eğer siz kendinizi temsilen yetkilendirirseniz kendiniz gümrük işlerini yapabilirsiniz veya işçiniz vural beye. vural bey de ihracat beyanname oluşturuyor burada da istenen evraklar mesela almanya bizden ne istiyor gtip numarası diye bir numara var gümrük tarife istatistik numarası

almanya bizden atv belgesi euro belgesi sağlık sertifikası tarım il müdürlüğünden belgeler buna benzer bir sürü belge isteyebilir bizde bu belgeleri gümrük için hazırlarız.

bunlarla tecil ettirmeye gidersiniz orada çıkacak hatta göre kırmızı hat yeşil hat bunların hepsi orada çıkar ürünler mühürlenir ve gönderilir işlemler bittikten sonra beyanname kapatılır.

ihracat işlemleri kapandıktan sonra vergi dairesinde gösterildiğinde kdv iadesi yapılır.

diğer seçenek gümrük müşaviri diyelim adı da fatma olsun fatmaya yetki verirsiniz benim bu şehirde ki tüm işlemlerimi sen yap deyip vekalet verirsiniz ve fatma sizin veya vural beyin yapacağı işlemleri kendisi yapacaktır dışarıdan hizmet yapmış olursunuz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracatı Artırma: İhracat Başarısı İçin 8 İpucu

26 Temmuz 2021 13:13, Pazartesi

İhracatı Artırma: İhracat Başarısı İçin 8 İpucu   İşletmenizin ihracata hazır olduğundan emin olun Genellikle yeni bir pazar açıldığında, pazarın gelişmesi ve olgunlaşması gereken bir kuluçka dönemi vardır. Vurmak için doğru zamanı bilmek başarı için çok önemlidir. Aynı şey bir iş için de söylenebilir. Nakit akışı, kapasite, teklif ve gerçekten itibar açısından işinizin hazır ve […]

Başarılı İhracat İçin 10 Adım

17 Temmuz 2021 11:07, Cumartesi

Başarılı İhracat İçin 10 Adım   Nerede satacağınıza karar verin Araştırma hayati önem taşıyor! Küçük bir masa araştırması ile pazarları belirleyin. Kendinize benzer ürünlerin tüketim/ithalat rakamlarını ve potansiyel yeni bir pazarın ekonomik büyüme oranını bulun. Demografik bilgileri, kültürel ve dini uygulamaları ve potansiyel rekabetinizi araştırın.     Bir planınız olsun İhracat planınız çalışanlarınızı içermelidir.   […]

Sudan ile ihracat ve iş fırsatları

10 Temmuz 2021 13:12, Cumartesi

SUDAN HAKKINDA GENEL BİLGİLER Resmi Adı: Sudan Cumhuriyeti Nüfusu: 40,5 milyon Başkenti: Hartum Telefon Kodu: +249 Yönetim Biçimi: Cumhuriyet İnternet Uzantısı: .sd Bağımsızlık Tarihi: 1 Ocak 1956 THY Uçuşları: İstanbul – Hartum ; Hartum – İstanbul (Her Gün) Resmi Dili: Arapça ve İngilizce Liman: Kızıldeniz Kıyısında Port Sudan Dinler: Müslüman (%97); Diğer (%3) Etnik Yapı: […]

Senegal ile ihracat ve iş fırsatları
26 Haziran 2021 10:54, Cumartesi

Senegal ile ihracat ve iş fırsatları Senegal’de İş Fırsatları Senegal, genellikle düşük bir ihracat oranına ve oldukça dar bir iç pazara sahip olan ithalata büyük bir bağımlılıkla belirlenen çok çeşitlendirilmiş bir ekonomiye sahiptir. Günümüzde nüfusunun %60’ından fazlası tarımda çalışmaktadır ve bu da GSYİH’ya %17’den bile daha az katkıda bulunmaktadır. Dakar, diğer Batı Afrika başkentleri gibi, […]

Angola ile ihracat ve iş fırsatları
22 Haziran 2021 09:13, Salı

Angola ile ihracat ve iş fırsatları “Türk yatırımcılarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz” Angola Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Amadeu Nunes Leitao, Türkiye’nin Angola tarafından stratejik bir ortak ve dost ülke olarak görüldüğünü bildirdi. Angola’nın petrol ve gaz endüstrisine dayalı ekonomik yapısını çeşitlendirmeye çalıştığını kaydeden Leitao, Türk yatırımcıları, bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak ve genç nüfusa […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum