İHRACAT NASIL YAPILIR?

Giriş
Güncellenme
İHRACAT NASIL YAPILIR?
Digi-Mas

Nasıl ihracatçı olunur?

ihracat yapmak zorundamıyız ihracat yapmak için neler gerekli bunları konuşacağız.

nasıl ihracat yapacağız sorusuna şu örneği verelim misal ahmet ihracat yapmak istiyor fakat nasıl yapılacağını bilmiyor kahve ihracatı yapacak olsun ahmet . 

ihracatçı olmak için pazar olması gerekiyor şirket gerekiyor ahmetin bir şirketi olsun önce pazar bulması gerekiyor mesela ahmetin almanyada kahve alacak müşterisi olsun ahmetin almanyada türk arkadaşı olsun adı da ayşe olsun ve ayşenin fabrikası var diyelim ayşe de ithalatçı pozisyonunda kendini konumlandırması.

pazar bulundu kahve ihracatı yapılacak fiyatlar konuşulmuş müşterisi hazır burada ben bunu nasıl yapacağım sorusu devreye giriyor.

ahmetin yapması gereken çalışmalara göz atalım.

1.ahmet resmi olarak şirket kurması gerekiyor eğer mikro ihracat yapılacaksa(300 kg ve 15.000 euro geçmeyecek)mikro ihracat kapsamında yurt dışına gönderebiliyoruz şirket kurmaya gerek yok tc kimlik numarası ile vergi dairesinden vergi numarası alınarak e-ticaret platformda kullanabilirsin.

eğer daha büyük düşünüyorsanız bir adım ötesine gitmek istiyorsanız şirket olacak.

1.adım da şirket kurması gerekecek statü olarak şahıs şirketi kurup odalara kayıt yapılarak kurulabilir. şahıs şirketinde dezavantajı vergisel olarak artan bir oran söz konusu ciroya göre değişiyor.

şahıs şirketinde fatura da adınız ve soyadınız yazmak zorunda  tek başınıza gözüktüğünde bu da çok güven vermez kurumsal yapı gözükmez.

işler büyüdü daha fazla ihracat yapılması gerekti ve ahmet ortak istemeye başladı ama şahıs şirketinde ortak alınamaz.

biz ltd.şti olsun istiyoruz limited demek yani limiti belli sermayesi belli olan.

avantajları tek başına kurulabilir , ortak alabilirsiniz çıkartabilirsiniz vergisel anlamda sabit vergi var sabit olduğunu için çok düşük veya çok yüksek ciro yapsanız da sabit olarak ödeyecek olduğunuz ciro %22 dir. güven olarak da yurt dışı şirketleri limited şirketlere güvenirler bu bizim için çok değerli ve önemlidir.

devlet desteklerinin %90 ı limited şirketlere verilir.

anonim şirketi limited şirket arasında pek fazla fark yok yılda 2 defa yönetim kurulu toplantıları yapmak lazım  ve şirketleri ortak yapabilirsiniz anonim şirketi bir tık yüksek ama ihtiyaç ve zorunluluğunuz yok.

nasıl ihracatçı olabiliriz sorusuna şöyle cevap veriyoruz şahıs şirketi limited ve anonim şirketi ile ihracat yapabilir.

ihracat aşaması ne durumda olacak?

  1. ayşeye almanyaya ihracat yapacak olursak burada kurmuş olduğunuz şirketin bir yere bağlı olması gerekiyor mikro ihracatta ihracatçılar birliğine kayıt olmamıza gerek yok.

makro ihracat yapacak olursak 

1 ihracatçılar birliği üye olmak gerekir.

ihracatçı birlikleri sektör sektör değişir yapacağınız ihracata göre ayrılmış durumda.

ticaret odasına da kayıt yapılır.

3.aşama ihracatın operasyon boyutu

gümrükte işimiz var nasıl bir iş orada bizim gümrükçü arkadaşımız vardır örneğin adı da vural olsun vural burada gümrük operasyonlarını yönetmesi gerekir diyelim ki siz ayşe ye 10.000 dolarlık fatura kestiniz ihracat işlemleri için gümrüğe gidilmesi gerekir eğer siz kendinizi temsilen yetkilendirirseniz kendiniz gümrük işlerini yapabilirsiniz veya işçiniz vural beye. vural bey de ihracat beyanname oluşturuyor burada da istenen evraklar mesela almanya bizden ne istiyor gtip numarası diye bir numara var gümrük tarife istatistik numarası

almanya bizden atv belgesi euro belgesi sağlık sertifikası tarım il müdürlüğünden belgeler buna benzer bir sürü belge isteyebilir bizde bu belgeleri gümrük için hazırlarız.

bunlarla tecil ettirmeye gidersiniz orada çıkacak hatta göre kırmızı hat yeşil hat bunların hepsi orada çıkar ürünler mühürlenir ve gönderilir işlemler bittikten sonra beyanname kapatılır.

ihracat işlemleri kapandıktan sonra vergi dairesinde gösterildiğinde kdv iadesi yapılır.

diğer seçenek gümrük müşaviri diyelim adı da fatma olsun fatmaya yetki verirsiniz benim bu şehirde ki tüm işlemlerimi sen yap deyip vekalet verirsiniz ve fatma sizin veya vural beyin yapacağı işlemleri kendisi yapacaktır dışarıdan hizmet yapmış olursunuz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En çok ihracat yapılan ürünler

18 Ekim 2021 13:02, Pazartesi

En çok ihracat yapılan ürünler   En çok ihracat yapılan ürünler Türkiye ihracatta yeni bir dönemin kapısını aralıyor. 2000’li yılların başından itibaren büyük bir ivme yakalayan Türkiye dış ticareti, 2023 hedeflerine doğru her yıl kademeli olarak büyüyor ve dünya devleriyle yarışacak kimliğe adım adım yaklaşıyor. Son 17 yılda 30 milyar dolardan 157 milyar dolara ulaşan […]

Türkiye’den Yurtdışına En Çok Satılan Ürünler

14 Ekim 2021 14:36, Perşembe

Türkiye’den yurtdışına en çok satılan ürünler   Türkiye’den yurtdışına en çok satılan ürünler Avrupalılar için Türkiye öncelikle tekstil demek. Özellikle 70’lerde ucuz tekstil, havlu, nevresim almak için Türkiye’ye gelen Avrupalı pazarcılar hala ülkemizde ucuz giyim fırsatları arıyor. Bunun yanında deri ürünleri de var. Elbette o zamanlardan beri çok şey değişti ama Avrupalılar hala ‘nerede bu […]

Moğolistan Pazar Bilgileri

13 Ekim 2021 12:36, Çarşamba

Moğolistan Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  A) Dış Ticaret Mevzuatı   Moğolistan 1921-1989 yılları arasında sosyalizmle yönetilen ve dış ticareti tamamen SSCB’ye bağlı bir ülke idi. 1991 yılında demokrasiye geçiş dönemi ile birlikte serbest piyasa ekonomisine geçmiştir. Coğrafik konum olarak Çin ve Rusya gibi dünyanın önde gelen pazarlarıyla çevirili olması nedeniyle dış […]

Meksika Pazar Bilgileri
11 Ekim 2021 14:23, Pazartesi

Meksika Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  A) Dış Ticaret Mevzuatı (İthalat Rejimi, İhracat Rejimi)  Meksika, ürün sınıflandırmasında Harmonize Sistemi kullanmaktadır. Meksika Gümrük Kanunu’nda 2014 yılında yapılan bir değişiklik ile 2015 yılından itibaren gümrük işlemlerinin gümrük komisyoncusu aracılığıyla yapılması zorunluluğu kaldırılmış olmakla birlikte; ön bildirim veya belgelendirme sürecinde yapılan hatalar, para cezası ve […]

Sıfırdan ihracat nasıl yapılır?
05 Eylül 2021 12:00, Pazar

Bu yazımızda sıfırdan ihracat nasıl yapılır sorusunun cevabını gerçek bir ihracat başarı hikayesine dayandırarak anlatacağız. Çalışmamızın tüm aşamalarını, ihracat öncesi ve ihracat sonrası süreçleri, başlangıçta ortada şahıs şirketi bile yokken, kendi fabrikasını kuran ve birçok ülkeye ihracat yapan bir limited şirket haline nasıl gelindiğini ihracat yapmak isteyen, ihracat yapan fakat bunu arttırmak isteyen herkese anlatmak […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum