6 Adımda İhracat Nasıl Yapılır? Yurtdışında Müşteri Nasıl Bulunur?

Giriş
Güncellenme
6 Adımda İhracat Nasıl Yapılır? Yurtdışında Müşteri Nasıl Bulunur?

6 adımda ihracat nasıl yapılır? İhracat yapmanız için sizlere bazı tavsiyeler sunduk ve ihracat süreçleri hakkında bir çok bilgi barındırıyor.  Bu yazımızı sonuna kadar okuyarak adım adım sıfırdan öğrenebilirsiniz.

Firma Kurmak

İlk olarak bir firmaya ihtiyacınız var. İlk iş şirketin alt yapısını kurmak buda firma kurmayla başlıyor.  Eğer hali hazırda yurt içinde kullandığınız firmanız varsa bununla ihracat yapabilirsiniz. Ama günün birinde çok büyük miktarda ihracat yapabilecek kapasite ulaştığınızda aynı firmayla hem yurtiçine fatura kesiyor hem de yurt dışına fatura kesiliyorsa bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunlardan bazıları vergi dairelerinin sizi incelemesi hatta hayali ihracatçı ve KDV iadesinde devleti yanıltma konularında sık sık incelemeye alacaktır. İyi bir ihracatçı olabilmeniz için bu sebeple ihracat firması kurmanızda fayda vardır.

Hangi Ülkeye Ne İhraç Edeceksin

Lisans almayı gerektiren durumlar vardır. Önce ne satacağımıza karar vermeliyiz daha sonra ürün için lisans alabilelim. Örneğin alkol, tütün, gübre gibi ürünler bazı ülkelerde lisanslara tabidir. Bu lisansları almak 1 yılı aşabilir. O yüzden malı gönderdikten sonra lisansı almak isterseniz başınız beladadır. O yüzden işin başında hangi ülkeye, ne satacağız bunlara karar verirsek lisans alma kısmı bizim için kolaylaşacak.

O kadar büyük bir ihracat pazarı var ki bir çok sektörde insanların ihtiyaçları olduğunu görmek çok basit. Satmak istediğini sektörü ve ürünü belirlemek için araştırmalar yapın. Ürünü belirledikten sonra satmak istediğiniz ülkeyi belirleyin ve  satmak istediğiniz ülkede ürününüzü kimler kullanacak buna karar verin.

Sattığınız ürününüzün son kullanıcısı kim? Mesela ürün devlete mi satılacak, çiftçiye mi satılacak belki de hastaneye satacaksınızdır. Bu önemli bir konudur çünkü daha bu aşama pazarlamanızın devamı niteliğine olduğu için önemlidir.

Tedarikçiler

İhracat nasıl yapılır? Konusunda bir diğer konularında başında kimin malını alıp satacağınız veya ortaklık yapacaksınız yani tedarikçi bulma aşamasıdır. Bunlar genellikle fabrikalar olurlar. Bazen toptancılardan hatta perakendecilerden de mal alabilirsiniz. Burada aslında bilginin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktayız. Sadece toptancıdan mal almak gibi yanlış bilinen bilgiler doğru değildir. İhracat yaparken elinizi güçlendirecek olaylardan bir tanesi ise taşınması maliyetli olan ürünleri belli bölgelerden ithal etmek gerekmektedir. Bu ürünü tercih etmenizde ki sebep satışı kolay olabilir. Hatta ihtiyaç gerektiren bir sektör ise yan ürünlerde satılabilir. Yani Türkiye’de imal etmenin zor olduğu bir ürünü doğru konumlarda imal ederek kendi ülkemize ithal etmemiz bazı durumlarda doğru strateji olabilir.

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma en önemli hususlardan biridir. Çok pahalı yaparsanız malınızı kimse almayacak, çok ucuz yaparsanız da çok mal satsanız bile size gelen kar sizi ayakta tutmayabilir. Bunun hesaplaması bazı sorularla ortaya çıkartılabilir. Ben 1 yıl içinde ne kadar ürün satacağım, ben bu üründen ne kadar elde edeceğim sonuç olarak elde ettiğim kar benim 1 yıllık giderlerimi karşılayacak mı karşılayamayacak mı? bu durumları perspektifinizi dinç tutarak başlıca düşünmeniz gerekiyor. Bunlar oldukça önemli konular fakat satacağınız ülkenin alışkanlıklarını da öğrenmeniz gerekecektir. Yani ülkedeki müşteri ürününüze ne kadar ödeme yapabilecek? gibi soruların cevabını bulmak doğru fiyatlandırma konusunda çok önemlidir.

İhracat Nasıl Yapılır? Yurt Dışında Müşteri Bulmak

Yurt dışından müşteri bulmanın teorik ve pratik yolları vardır.  İhracat yapmak için müşteri bulmanın bir çok yöntemi vardır.  Bunlardan sıklıkla kullanılan yöntemler şu şekildedir:

Ticari Ataşelik

Ticari ataşelik demek, büyük elçiliklerin ve konsolosluklar içerisinde yer almaktadır. Buralarda Türkiye’ye ait çalışan personeller bulunmaktadır. Personellerin görevi ülkeyle alakalı bir çok bilgiyi kendilerinde bulundurup ihracatçılara sunmaktadır.

Teorik Olarak Yurt Dışında Müşteri Bulmak

Yurt dışında teorik olarak müşteri bulmak için o ülkedeki fiziksel mağazaları gezerek ürünlerinizi onlara satabilirsiniz. Örneğin ekmek satıyorsunuz tüm fırınları gezerek onlara maya satabilirsiniz. Ayrıca bununla birlikte onlara ellerinde bulunan ürünleri kimden aldıklarının bilgisi elde ederek toptancı firmaya ulaşabilirsiniz. Toptancı firmaya da satabileceğiniz bir ürün ise, hem fırıncılara hem de toptancılara ulaşmış olursunuz.

Consulting Companies

Consulting Companies (Danışmanlık Hizmeti)

Consulting Companies (Danışmanlık Firmaları)

Yurt dışında bulunan danışmanlık firmaları sizlere İhracat nasıl yapılır? konusunda A’dan Z’ye kadar yardımcı olmaktadır. Bu danışmanlıklardan ücretli olarak yardım alabilirsiniz. Danışmanlıkların görevi sizlere satış yapmanız konusunda hizmet vermenin haricinde şirket açma ve prosedürler gibi bir çok konuda destek alabilirsiniz.

Fuarlar ve ihracat etkinlikleri

İhracat yapmak için fuara katılmak

Fuarlar

Fuarlarda ihracat yapmak için katılmanız gereken etkinliklerdir. Fakat pandemiden dolayı eski satma özelliğini kaybetmiştir durumdadır. Ayrıca fuarlar maliyet ve kâr oranı bakımından da çok verim alabileceğiniz durumda değil. Bunun yerine internetten müşteri bulmak daha etkili çözüm yollarından biridir.

İhracat Nasıl Yapılır? Nakliye nasıl yapılır?

İhracat nasıl yapılır? İhracatta kargo ve nakliye süreçleri

Nakliye

1 tır malzemeyi gönderip satamamak herkes için oldukça ciddi bir problem olacaktır. İlk başta zaten böyle büyük riskler almaya gerek yok. Peki az miktarda olan malı nasıl göndereceğiz? Bunun için uluslar arası kargo taşımacılığı yapan firmalar ile çalışmanız gerekecektir. Türkiye’de bulunan firmalarının ofislerine giderek malı onlara satarmış gibi evrak düzenliyorsunuz. Malı sizden alarak bütün gümrüklemeleri yapıyorlar ve daha sonra son gideceği ülkeye kadar taşıyorlar. Çok küçük malzemeyi bile yurt dışına satmış oluyorsunuz. İhracat yapacağınız ülkenin fiziki şartlarına bakarak tren taşımacılığı, deniz taşımacılığı ve uçak taşımacılığı ile ürünlerinizi gönderebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

21 Şubat 2022 18:46, Pazartesi

Mikro İhracat hakkında bilgi edinmeden önce ihracat nedir tekrar hatırlayalım. Kısaca gümrük bölgesinin dışına mal gönderilmesidir. Peki nasıl ihracatçı olunur? Öncelikle ihracatta ihracatçı birliklerine kayıt olmalısınız ve tek vergi numarasına sahip olma şartı vardır. İhracat arasındaki farklardan bahsederken bunlara değineceğiz. İhracata başlamak isteyenler tecrübesizken büyük kayıplar yaşamamak için genellikle ilk mikro ürünleri bularak satmaktadır. Bakanlar […]

İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

14 Şubat 2022 17:25, Pazartesi

İhracata Nasıl Başlarım? sorusu özellikle son dönemlerde döviz kurunun yükselmesi ve iç piyasadaki daralmalarla birlikte ihracat yapmak isteyen bir çok firmaya rastlamak mümkündür. İhracat yapmadan önce doğru bir amaç üzerinde ilerlemek gerekiyor. İhracata Nasıl Başlarım? dan önce bence verilmesi gereken daha önemli cevaplar vardır. Örneğin rakibimiz ihracat yapıyor diye veya iç piyasada sıkıldık çözüm dış […]

Mobilya İhracatı Nasıl Yapılır?

07 Şubat 2022 14:08, Pazartesi

Mobilya İhracatı denilince akla ilk gelen ilimiz İnegöl’dür. Dünya’ya mobilya sektöründe liderlik yapabilecek kapasiteye sahip İnegöl’de her sene mobilya fuarlarının olduğunu görebilirsiniz. İhracat yaparken bir çok süreç vardır. Bu aşamaların zorluğu sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mobilya sektörü ihracat yapmak için uygun fakat zor olan sektörler arasındadır. Her zorluğun bir kolayı olduğunu bilen kişilerin ise bu […]

Almanya’da KDV Yasaları Nasıl Uygulanır?
26 Ocak 2022 23:10, Çarşamba

Almanya’da KDV yasaları ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyoruz. Almanya’nın en büyük vergi geliri KDV kaynağından gelmektedir. Bu sebeple KDV yasaları oldukça önemlidir. Almanya’da bulunan şirketlerin bu hususa dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde bürokrasiyle sorun yaşanabiliyor. Almanya’da KDV Yasaları Ne Zaman Oluşur? Almanya’da KDV faturayı yazdığınız an oluşur. Örneğin her ay KDV beyanı verdiğiniz için yazdığınız […]

Almanya’da Şirketlerin Vergileri Nelerdir?
22 Ocak 2022 01:33, Cumartesi

Almanya’da şirketlerin vergileri nelerdir? Bir şirket sahibi iseniz veya şirket sahibi olmak istiyorsanız Almanya’da prosedürler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Şirketinizin hangi oranda gelir vergisi ödemek zorunda ve hangi gelir vergisine tabidir bu konularla ilgili bilgi vereceğiz. Almanya’da Şirketlerin Vergileri Nedir? Almanya’da şirketlerin vergileri ne kadar? Gibi Almanya’da şirket açmak isteyenlerin de öğrenebileceği cevaplar yazımızın […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum