İhracat Pazarı Nasıl Bulunur?

Giriş
Güncellenme
İhracat Pazarı Nasıl Bulunur?

İhracat Pazarı Nasıl Bulunur? İhracat yapacağınız ürün ile ilgili bilgiler ihracat yapacağınız ülkeye pazarlama konusunda öncelikle uygun olmalıdır. Ürününüzün öncelikle Dünya pazarındaki yerini öğrenmelisiniz. Yani İhracat Pazarı Nasıl Bunulur? Nereden başlamanız gerekenleri yazımızda anlattık.

Dünya’da 208 tane ülke bulunuyor. Biz Bu ülkelerin arasından pazar araştırması yapmamız gerekiyor. Burada kendimize sormamız gereken soru şu olmalıdır. Ürünüm Dünya’da en çok hangi ülkelerde tercih ediliyor sorusundan yola çıkarak başlayabilirsiniz. Doğru hedef kitleyi belirlemek için ise bir analiz yapalım. Bu analizde bize lazım olan bilgiler,

  • Ürün Dünya’da en çok hangi ülkelerde tercih edilir?
  • Ürün Dünya’da hangi ülkelerde nitelikli?
  • Ürünüm Dünya’da hangi ülkelerde ithalat ve ihracat daha çok yapılıyor?
  • Ürünlerim için hangi ülke hangi evrakları istiyor?

Gibi bir çok soruya doğru cevaplar vererek doğru pazar kitlesini bulmalıyız. Doğru hedef kitlesine ulaşmak için internette bir çok sayfadan araştırma yapabilirsiniz. Bununla birlikte Dünya’nın her yerinde bir çok organizasyon gerçekleştiriliyor. Bu organizasyonları bizim devletimizin resmi kanalı olan ticaret.gov.tr adresi üzerinden paylaşılmaktadır. Bu organizasyondaki insanlara ulaşmak satış yapmanızın ilk aşaması olacaktır.

Fuarlar İle İhracat Pazarı Nasıl Bulunur?

Fuarlar 2 yıl öncesine kadar oldukça rağbet gören ve satış yapılabilen organizasyonlardı. Fakat aynı zamanda maliyetli sonuçları olabiliyordu firmalara. Eskisi kadar rağbet görmeyen fuarlar covidden dolayı oldukça az sayıda yapılıyor diyebiliriz. Fakat sizlere fuarlara katılarak yüksek maliyet ödemek yerine daha düşük maliyetli müşteri nasıl bulabileceğinizden bahsettim.

Fuar müşterilerini nasıl bulacağınızı öğrenmeden önce sizlere organizasyonları nasıl öğrenebileceğinizi söyleyelim.

Yurt dışı Ataşelikler

Yurt dışında pazarı ve ticaret organizasyonlarını yönetenlerin bilgilerini sağlamakla ilgilenen ateşlikler bulunuyor. Ataşelikler ihracatçılarımıza ve ihracat yapmak isteyen kobilere bu bilgileri sağlayarak ticari akışlarını kurgulamada aracı olan kurumdur. Bu ataşelikler sayesinde ticaret bakanlığı web sitesinden organizasyonları görebilirsiniz.

Trade Map Pazar Araştırması

Trade map aracılığıyla da ihracat ve ithalat yapan tüm ülkeleri görmeniz mümkün. Bu web sitesi pazar araştırması yapılırken hangi ürünün hangi ülkede ne kadar ihracat ve ithalat yapıldığını gösteren detaylı tablolardan oluşuyor.

Bu araştırmalara masa başı çalışmaları deniyor. Bu sayede ki araştırmalar ile birlikte ülkeleri kolaylıkla belirlemiş olacağız. İlk etapta tüm ülkelere satış yapamayacağımızı düşünürsek. Ülkeyi seçerken daha az ülke seçmeliyiz. Örneğin, 5 hedef ülke belirleyebiliriz.

İşte bunlar gibi bir çok pazar araştırma yöntemleri bulunuyor. İnternette bu konuyla ilgili sandığınızdan fazla bilgi bulabilirsiniz.

Doğru pazarlama ülkeleri seçtiğimize göre şimdi Dijital Pazarlama ile İhracat Pazarı Nasıl Bulunur? bu konuya değinelim.

Fuar Katılımcı Listesi Nasıl Bulunur?

Fuara katılanların katılımcıların listesini bulmak belirlediğimiz hedef kitleye satış yapmamıza avantaj sağlar. Covidden dolayı fuarların verimliliğini kaybettiğinden bahsetmiştik. Fuarlara para harcamak oldukça eski bir yöntem haline geldi diyebiliriz. Fakat bire bir görüşmeniz gereken işlerde oldukça da faydalıdır. Çünkü online olarak ve yüz yüze görüşmeler ticarette farklı yerlere gelebiliyor.

Peki sizlere şundan bahsedeyim. Günümüzde internet üzerinden artık sınırsız sayıda bilgiye ulaşabiliyoruz. Fuara katılmak yerine sektörünüzle ilgili fuarların katılımcı listelerini bulmak internet üzerinden mümkün. Arama motorunda organizasyonla ilgilenen katılımcıların hakkında bir çok bilgiye ulaşabilir hatta direk iletişim kurabilirsiniz.

Fuar Ziyaretçi Listesi

Firmalar fuara katılan katılımcılar gibi belkide son tüketici olabilecek veya alt taşeron firma olabilme ihtimali olan ziyaretçilere ulaşmak isteyebilir. Bu aşamada bir takım ziyaretçi listesine ulaşabilirsiniz. Bazı platformlar aracılığıyla ulaşabileceğiniz ziyaretçiler oldukça sizi verimli kılacaktır.

Ücretli Reklamlar

Google, Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter gibi bir çok arama motoru ve sosyal medya aracılı ile müşterilerinize ulaşabilir hatta onlara görünür olmayı sağlayabilirsiniz. Bu konuda hedeflediğiniz kitleye ulaşmak için bu araçlara bir takım paralar ödemelisiniz. Bu meblağlar düşük maliyetlerde ihracat danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılabiliyor. Sizlere tavsiyem düşük maliyetli ücretli reklam sunmak için bu konuda yardım alın.

Sosyal Medya

Sosyal medyanın gücünü hepimiz biliyoruz. Sadece yurt içinde değil yurt dışında aktif olarak kullanan milyonlarca firma ve kişiler var. Ücretli reklamların yanı sıra sosyal medya hesaplarınızı etkili kullanma ve hedef kitleye uygun yönetebilirseniz. İhracat yaparken dijital pazarlama ile ihracat yapma işinin büyük bir kısmını tamamlamış olursunuz.

Arama Motoru

İhracat Pazarı Nasıl Bulunur? SEO dediğimiz yani arama motoru optimizasyonu bir çok alanda yapılabiliyor. Arama motoru olarak Dünya’da Google başta gelmektedir. Sizlerin de bu ifadeden yola çıkarak doğru anahtar kelime ve gruplarını etkili kullanmanız ihracat yapmanızda büyük katkı sağlar. SEO sadece yurt içinde yapılıyor gibi bilinen büyük bir yanlış algı var. Yurt dışında yapacağınız SEO ve arama motoru çalışmaları markanıza ayrıcalık ve oldukça büyük derecede katkı sağlar. Google’da bilinir olmanızın yanı sıra marka değerinizi arttırır. Ayrıca ihracat yapmanızda büyük ayrıcalık ve fayda sağlar.

B2B Pazar Alanı

İhracat Pazarı Nasıl Bulunur? sorusunun bir diğer cevabı ise alıcıyı ve satıcıyı birleştiren platformlar sayesindedir. Amazon, alibaba.com gibi platformlar aracılığıyla bir kurumsal firmaya veya son tüketiciye ulaşabilirsiniz.

Network Ağınız

Yurt dışında iyi bir çevre edinmek İhracat Pazarı Nasıl Bulunur konusunda katkı sağlar. Üniversiteden tanıştığınız birisi veya daha önce ticaret yaptığınız kişiler olabilir. Eğer network ağınız iyiyse ihracat yapmanızı oldukça kolaylaşır. Daha önce bir şekilde bağlantı kurduğunuz kişileri etkilemeye devam edin. Arayı sıcak tutarak bu kişilere mail gönderme, telefonla arama veya özel bir günü hatırladığınız bir konuşma yapmak uzun vadede katkı sağlar ve karşı tarafı özel hissettir. Çünkü ticarette her şey bilgi ve paradan ibaret değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

21 Şubat 2022 18:46, Pazartesi

Mikro İhracat hakkında bilgi edinmeden önce ihracat nedir tekrar hatırlayalım. Kısaca gümrük bölgesinin dışına mal gönderilmesidir. Peki nasıl ihracatçı olunur? Öncelikle ihracatta ihracatçı birliklerine kayıt olmalısınız ve tek vergi numarasına sahip olma şartı vardır. İhracat arasındaki farklardan bahsederken bunlara değineceğiz. İhracata başlamak isteyenler tecrübesizken büyük kayıplar yaşamamak için genellikle ilk mikro ürünleri bularak satmaktadır. Bakanlar […]

İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

14 Şubat 2022 17:25, Pazartesi

İhracata Nasıl Başlarım? sorusu özellikle son dönemlerde döviz kurunun yükselmesi ve iç piyasadaki daralmalarla birlikte ihracat yapmak isteyen bir çok firmaya rastlamak mümkündür. İhracat yapmadan önce doğru bir amaç üzerinde ilerlemek gerekiyor. İhracata Nasıl Başlarım? dan önce bence verilmesi gereken daha önemli cevaplar vardır. Örneğin rakibimiz ihracat yapıyor diye veya iç piyasada sıkıldık çözüm dış […]

Mobilya İhracatı Nasıl Yapılır?

07 Şubat 2022 14:08, Pazartesi

Mobilya İhracatı denilince akla ilk gelen ilimiz İnegöl’dür. Dünya’ya mobilya sektöründe liderlik yapabilecek kapasiteye sahip İnegöl’de her sene mobilya fuarlarının olduğunu görebilirsiniz. İhracat yaparken bir çok süreç vardır. Bu aşamaların zorluğu sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mobilya sektörü ihracat yapmak için uygun fakat zor olan sektörler arasındadır. Her zorluğun bir kolayı olduğunu bilen kişilerin ise bu […]

6 Adımda İhracat Nasıl Yapılır? Yurtdışında Müşteri Nasıl Bulunur?
02 Şubat 2022 18:53, Çarşamba

6 adımda ihracat nasıl yapılır? İhracat yapmanız için sizlere bazı tavsiyeler sunduk ve ihracat süreçleri hakkında bir çok bilgi barındırıyor.  Bu yazımızı sonuna kadar okuyarak adım adım sıfırdan öğrenebilirsiniz. Firma Kurmak İlk olarak bir firmaya ihtiyacınız var. İlk iş şirketin alt yapısını kurmak buda firma kurmayla başlıyor.  Eğer hali hazırda yurt içinde kullandığınız firmanız varsa […]

Almanya’da KDV Yasaları Nasıl Uygulanır?
26 Ocak 2022 23:10, Çarşamba

Almanya’da KDV yasaları ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyoruz. Almanya’nın en büyük vergi geliri KDV kaynağından gelmektedir. Bu sebeple KDV yasaları oldukça önemlidir. Almanya’da bulunan şirketlerin bu hususa dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde bürokrasiyle sorun yaşanabiliyor. Almanya’da KDV Yasaları Ne Zaman Oluşur? Almanya’da KDV faturayı yazdığınız an oluşur. Örneğin her ay KDV beyanı verdiğiniz için yazdığınız […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum