İhracat Sevkiyat Belgelendirme Süreci

Giriş
Güncellenme
İhracat Sevkiyat Belgelendirme Süreci

İhracat Sevkiyat Belgelendirme Süreci

  1. Adım: Bir Talep Alın

Sevkiyat belgeleri sürecindeki ilk adım, birisinin ürünlerinizi satın almakla ilgili soru sormasıdır. Potansiyel bir alıcı ilgilendiğini belirttiğinde, resmi veya gayri resmi bir fiyat teklifi talebiyle birlikte ilgi şartlarını özetleyen bir soruşturma mektubu gönderecektir.

 

İhracat uyumluluğu ile ilgili katı düzenlemeler vardır.

Sizden neyin gerekli olduğunu bildiğinizden emin olmak için bu ücretsiz teknik incelemeyi indirin.

 

  1. Adım: Potansiyel Alıcıyı ve Ülkeyi Tarama

Bir alıcıdan bir talep aldıktan sonra, öncelikle onlarla iş yapabileceğinizden emin olmanız gerekir. Bu, reddedilen ve kısıtlanan taraf listelerinde onları taramak anlamına gelir. ABD hükümeti tarafından yayınlanan yüzlerce listenin her birini kontrol ederek adlarını, şirket adlarını ve adreslerini manuel olarak görüntüleyebilir veya tüm listelerin en son sürümlerini otomatik olarak kontrol eden Shipping Solutions gibi yazılımları kullanarak bu işlemi otomatikleştirebilirsiniz. listeler.

 

Alıcınız listelerden herhangi birinde görünüyorsa, onlarla iş yapamazsınız. Görünmezlerse, dikkatli bir şekilde ilerleyin.

 

Tarama adımı, mallarınızı alıcının ülkesine gönderebildiğinizden emin olmayı da içerir. Bazı durumlarda, yalnızca ihracat lisansı başvurusunda bulunursanız gönderebilirsiniz. Zaman çizelgenizde gecikmelere neden olmaktan kaçınmak için lisans sürecini olabildiğince erken tamamlamanız en iyisidir.

 

Adım 3: Proforma Fatura Sağlayın

Alıcınızı ve ülkesini inceledikten sonra, alıcıya işlem için bir proforma fatura sağlamanız gerekebilir. Proforma fatura, alıcılarınız üzerinde yapacağınız ilk izlenimdir, bu yüzden doğru yaptığınızdan emin olun. Bir teklif gibi davranır ve ticari bir fatura gibi görünür ve satın alma için finansman sağlamak için kullanılabilir.

 

Proforma fatura bir siparişle sonuçlanırsa, nihai ticari fatura proforma faturaya çok benzeyecektir. Bu, teklife dahil edilen tüm maliyetlerin sabit olduğu ve akreditifte belirtilen koşulların ötesinde değiştirilemeyeceği anlamına gelir.

 

Bazı ülkeler, para birimlerini sıkı bir şekilde kontrol etmeleri, ithalat izni talep etmeleri veya belirli mal türlerine ithalat kotaları koyarak yerel sanayiyi korumaları durumunda proforma fatura isteyebilir. Bir proformanın faydalarına ve özelliklerine derinlemesine dalmak için Proforma Fatura Satış Sürecine Nasıl Uyar?

 

  1. Adım: Satışı Sonlandırın

Proforma gönderdikten sonra, alıcı teklifinizi reddedecek veya kabul edecektir. Kabul sürecinin bir parçası olarak, büyük olasılıkla satış şartlarını müzakere etmek isteyeceklerdir. Bu, sözlü veya yazılı bir sözleşme ile sonuçlanacaktır.

 

Bu müzakereler sadece ödenecek bedelin bir tartışmasını içermemeli, aynı zamanda aşağıdakilerin bir tartışmasını da içermelidir:

 

Peşin, açık hesap veya arada bir şey olsun, kullanacağınız ödeme koşulları.

Genellikle 11 Incoterms 2020’den biri olan, kullanacağınız satış terimi.

Mallarınız nasıl sevk edilecek.

Malların nakliyesinden kim sorumludur.

Nakliye şirketi veya nakliyecisini işe almaktan kim sorumludur.

Elektronik ihracat bilgilerini AES aracılığıyla dosyalamaktan kim sorumludur.

İşlem nasıl ödenecek. Bir akreditif kullanıyorsanız, gereksinimlerini karşılamak için gerekli belgelere sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Hangi belgelerin hangi tarafça sağlanması gerekiyor. İhracatçı olarak, alıcınızın kendi ülkesinde sahip olabileceği düzenlemelerin yanı sıra ABD’nin belge ve düzenleme gerekliliklerini karşılamanız gerekir.

Herhangi bir ürünü göndermeden önce tüm bu önemli ayrıntılarla ilgilenerek, çok zaman kazanacak ve özellikle de belirli teslim tarihleriniz varsa, olası baş ağrılarından kaçınacaksınız.

 

Bu noktalar ve sizin veya alıcınızın görüşmek istediği diğer hususlar üzerinde anlaşmaya vardığınızda, satın alma siparişi şeklinde görünebilecek siparişi alacaksınız.

 

Adım 5: Malları ve Sevkiyat Belgelerini Hazırlayın

Ticari fatura

Satışınızı tamamladıktan ve mallarınızı ihracata hazırladıktan sonra, uygun nakliye belgelerini hazırlamanız gerekir. Bu, tipik olarak, bu önemli veri öğelerini içeren ticari faturanın üç kopyasını içerir.

 

  1. Adım: Kısıtlı Taraf Taraması Çalıştırın (Tekrar)

Mallar ihracat için gönderilmeden hemen önce, reddedilen veya kısıtlanan taraflarda hiçbir şeyin değişmediğinden emin olmak için son bir kısıtlı taraf taraması yapın. Bunu yapmak için Gönderi Çözümleri Kısıtlı Taraf Tarama Sihirbazı’nı kullanırsanız, taramalarınız yazılımda otomatik olarak belgelenecek ve bir denetim durumunda durum tespiti yaptığınıza dair bir kağıt izi kanıtı sağlayacaktır.

 

  1. Adım: Çeşitli Formlar ve Mallarınızı Gönderin

Mallarınızı ihraç etmeden önce hazırlamanız gereken başka özel belgeler olabilir. Bunlar, alıcınızla yaptığınız satış sözleşmesinde, akreditif şartlarında veya diğer ödeme seçeneklerinde istenen belgelerde veya nakliye komisyoncusu tarafından talep edilen formlarda tanımlanabilir. Bu ek belgeler, bir banka poliçesi veya geçici ihracat için bir ATA karnesi içerebilir.

 

Tüm belgeleriniz doğru bir şekilde tamamlandıktan ve bu ihracat sürecinin diğer adımlarını da yerine getirdikten sonra, devam edin ve mallarınızı gönderin!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

16 Temmuz 2022 10:14, Cumartesi

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Büyüklüğü ne olursa olsun, herhangi bir şirket ihracat yapma zorluğunu üstlenebilir. İhracat yapmak için çok sayıda iyi neden vardır: Her şeyden önce, cirosunu artırma, pazarını genişletme veya hızla doygun Belçika pazarının ötesine geçme hedefi. Şirketler daha az rekabetçi pazarları keşfetmek, müşterilerini çeşitlendirmek ve böylece yerel […]

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır

15 Temmuz 2022 11:50, Cuma

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Uluslararası alanda gelişmek için kendinizi iyi hazırlamak için zaman ayırın. Net ve etkili bir strateji elde etmek için projenizin, kaynaklarınızın stokunu alın ve bilgileri alana mümkün olduğunca yakın girin. Yerel ortaklara yaklaşmaktan ve güvenilir rölelere […]

Dijital Pazarlama Nedir?

14 Temmuz 2022 10:29, Perşembe

Dijital Pazarlama Nedir?  Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için uzmanlığınızı geliştirme sürecidir.  Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılır, kullanıma hazırdır ve arama sonucu reklamlarını, e-posta reklamlarını ve tanıtılan tweet’leri kapsar – pazarlamayı müşteri geri bildirimleriyle veya bir şirket ile […]

Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım
08 Temmuz 2022 10:21, Cuma

Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım Gıda tedarik zincirinin küreselleşmesinden bu yana, mal ve hizmet alışverişi politikaları modern talebi karşılayacak şekilde yükseltildi. İnsanlar gezegende dolaşmaya başladığından beri ihracat işi zorlu. Ulaşım tesisindeki iyileştirmeler küresel ticareti doğurmuştur.   Sanayi devrimi, şirketleri yeni […]

Yeni İhracatçılar Neler Yapmalı
07 Temmuz 2022 11:04, Perşembe

Yeni İhracatçılar Neler Yapmalı   Yeni İhracatçılar Neler Yapmalı Popüler inanışın aksine, finans genellikle en büyük engel değildir. KOBİ İhracat Finansmanı Anketi, fırsatların belirlenmesinin (%37), ardından sözleşmelerin kazanılmasının (%32) ihracatın önündeki en önemli engeller olarak görüldüğünü ortaya koydu. Bu arada, KOBİ’lerin sadece %10’u finansmanı bir engel olarak belirtti.   KOBİ’ler ihracata nasıl başlar?  KOBİ İhracat […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum