İhracat Sevkiyat Belgelendirme Süreci

Giriş
Güncellenme
İhracat Sevkiyat Belgelendirme Süreci
Digi-Mas

İhracat Sevkiyat Belgelendirme Süreci

  1. Adım: Bir Talep Alın

Sevkiyat belgeleri sürecindeki ilk adım, birisinin ürünlerinizi satın almakla ilgili soru sormasıdır. Potansiyel bir alıcı ilgilendiğini belirttiğinde, resmi veya gayri resmi bir fiyat teklifi talebiyle birlikte ilgi şartlarını özetleyen bir soruşturma mektubu gönderecektir.

 

İhracat uyumluluğu ile ilgili katı düzenlemeler vardır.

Sizden neyin gerekli olduğunu bildiğinizden emin olmak için bu ücretsiz teknik incelemeyi indirin.

 

  1. Adım: Potansiyel Alıcıyı ve Ülkeyi Tarama

Bir alıcıdan bir talep aldıktan sonra, öncelikle onlarla iş yapabileceğinizden emin olmanız gerekir. Bu, reddedilen ve kısıtlanan taraf listelerinde onları taramak anlamına gelir. ABD hükümeti tarafından yayınlanan yüzlerce listenin her birini kontrol ederek adlarını, şirket adlarını ve adreslerini manuel olarak görüntüleyebilir veya tüm listelerin en son sürümlerini otomatik olarak kontrol eden Shipping Solutions gibi yazılımları kullanarak bu işlemi otomatikleştirebilirsiniz. listeler.

 

Alıcınız listelerden herhangi birinde görünüyorsa, onlarla iş yapamazsınız. Görünmezlerse, dikkatli bir şekilde ilerleyin.

 

Tarama adımı, mallarınızı alıcının ülkesine gönderebildiğinizden emin olmayı da içerir. Bazı durumlarda, yalnızca ihracat lisansı başvurusunda bulunursanız gönderebilirsiniz. Zaman çizelgenizde gecikmelere neden olmaktan kaçınmak için lisans sürecini olabildiğince erken tamamlamanız en iyisidir.

 

Adım 3: Proforma Fatura Sağlayın

Alıcınızı ve ülkesini inceledikten sonra, alıcıya işlem için bir proforma fatura sağlamanız gerekebilir. Proforma fatura, alıcılarınız üzerinde yapacağınız ilk izlenimdir, bu yüzden doğru yaptığınızdan emin olun. Bir teklif gibi davranır ve ticari bir fatura gibi görünür ve satın alma için finansman sağlamak için kullanılabilir.

 

Proforma fatura bir siparişle sonuçlanırsa, nihai ticari fatura proforma faturaya çok benzeyecektir. Bu, teklife dahil edilen tüm maliyetlerin sabit olduğu ve akreditifte belirtilen koşulların ötesinde değiştirilemeyeceği anlamına gelir.

 

Bazı ülkeler, para birimlerini sıkı bir şekilde kontrol etmeleri, ithalat izni talep etmeleri veya belirli mal türlerine ithalat kotaları koyarak yerel sanayiyi korumaları durumunda proforma fatura isteyebilir. Bir proformanın faydalarına ve özelliklerine derinlemesine dalmak için Proforma Fatura Satış Sürecine Nasıl Uyar?

 

  1. Adım: Satışı Sonlandırın

Proforma gönderdikten sonra, alıcı teklifinizi reddedecek veya kabul edecektir. Kabul sürecinin bir parçası olarak, büyük olasılıkla satış şartlarını müzakere etmek isteyeceklerdir. Bu, sözlü veya yazılı bir sözleşme ile sonuçlanacaktır.

 

Bu müzakereler sadece ödenecek bedelin bir tartışmasını içermemeli, aynı zamanda aşağıdakilerin bir tartışmasını da içermelidir:

 

Peşin, açık hesap veya arada bir şey olsun, kullanacağınız ödeme koşulları.

Genellikle 11 Incoterms 2020’den biri olan, kullanacağınız satış terimi.

Mallarınız nasıl sevk edilecek.

Malların nakliyesinden kim sorumludur.

Nakliye şirketi veya nakliyecisini işe almaktan kim sorumludur.

Elektronik ihracat bilgilerini AES aracılığıyla dosyalamaktan kim sorumludur.

İşlem nasıl ödenecek. Bir akreditif kullanıyorsanız, gereksinimlerini karşılamak için gerekli belgelere sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Hangi belgelerin hangi tarafça sağlanması gerekiyor. İhracatçı olarak, alıcınızın kendi ülkesinde sahip olabileceği düzenlemelerin yanı sıra ABD’nin belge ve düzenleme gerekliliklerini karşılamanız gerekir.

Herhangi bir ürünü göndermeden önce tüm bu önemli ayrıntılarla ilgilenerek, çok zaman kazanacak ve özellikle de belirli teslim tarihleriniz varsa, olası baş ağrılarından kaçınacaksınız.

 

Bu noktalar ve sizin veya alıcınızın görüşmek istediği diğer hususlar üzerinde anlaşmaya vardığınızda, satın alma siparişi şeklinde görünebilecek siparişi alacaksınız.

 

Adım 5: Malları ve Sevkiyat Belgelerini Hazırlayın

Ticari fatura

Satışınızı tamamladıktan ve mallarınızı ihracata hazırladıktan sonra, uygun nakliye belgelerini hazırlamanız gerekir. Bu, tipik olarak, bu önemli veri öğelerini içeren ticari faturanın üç kopyasını içerir.

 

  1. Adım: Kısıtlı Taraf Taraması Çalıştırın (Tekrar)

Mallar ihracat için gönderilmeden hemen önce, reddedilen veya kısıtlanan taraflarda hiçbir şeyin değişmediğinden emin olmak için son bir kısıtlı taraf taraması yapın. Bunu yapmak için Gönderi Çözümleri Kısıtlı Taraf Tarama Sihirbazı’nı kullanırsanız, taramalarınız yazılımda otomatik olarak belgelenecek ve bir denetim durumunda durum tespiti yaptığınıza dair bir kağıt izi kanıtı sağlayacaktır.

 

  1. Adım: Çeşitli Formlar ve Mallarınızı Gönderin

Mallarınızı ihraç etmeden önce hazırlamanız gereken başka özel belgeler olabilir. Bunlar, alıcınızla yaptığınız satış sözleşmesinde, akreditif şartlarında veya diğer ödeme seçeneklerinde istenen belgelerde veya nakliye komisyoncusu tarafından talep edilen formlarda tanımlanabilir. Bu ek belgeler, bir banka poliçesi veya geçici ihracat için bir ATA karnesi içerebilir.

 

Tüm belgeleriniz doğru bir şekilde tamamlandıktan ve bu ihracat sürecinin diğer adımlarını da yerine getirdikten sonra, devam edin ve mallarınızı gönderin!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hırvatistan Pazar Bilgileri

23 Eylül 2021 11:56, Perşembe

Hırvatistan Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  Dış Ticaret Mevzuatı    Hırvatistan’ 1 Temmuz 2013 itibariyle Avrupa Birliği (AB) üyesi olmasıyla beraber Birliğin tek bir gümrük bölgesinin parçası haline gelmiş ve AB’nin gümrük vergilerini ve ortak ticaret politikasını uygulamaya başlamıştır.    Ortak ticaret politikası, Avrupa Birliği’nin İşleyişi Hakkında Antlaşma’nın 207. Maddesi ile belirlenmekte […]

Belarus Pazar Bilgileri

20 Eylül 2021 13:11, Pazartesi

Belarus Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALAR Dış Ticaret Politikası    Belarus 1991’de bağımsızlığını ilan etmiş genç bir ülkedir. Belarus, ekonomide kamu ağırlığının % 50’den fazla olduğu, ithal ikamesine dayalı üretimin temel strateji olarak benimsendiği, özelleştirme faaliyetlerinin çok cüzi miktarda gerçekleştirildiği, sosyal devlet anlayışının hâkim olduğu bir yapıya sahiptir. Ancak son yıllarda ihracata […]

Kanada Pazar Bilgileri

15 Eylül 2021 14:02, Çarşamba

Kanada Pazar Bilgileri   Dış Ticaret Politikası ve Uygulamaları  Dış Ticaret Mevzuatı (İthalat Rejimi, İhracat Rejimi)   Kanada Dünya Ticaret Örgütü üyesidir. Ülkenin dış ticaret politikasına üç anlaşma yön vermektedir: NAFTA/USMCA, CETA ve CPTPP.    NAFTA/USMCA: Kanada’nın ABD ile yüksek düzeyde iç içe geçmiş ekonomik yapısı, 1994 yılında yürürlüğe giren Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması […]

Bosna Hersek Pazar Bilgileri
13 Eylül 2021 12:08, Pazartesi

Bosna Hersek Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  Dış Ticaret Politikası   Bosna Hersek tarafından uygulanmakta olan gümrük vergisi oranları %0-15 bandında değişmektedir. Ayrıca, ithalatta %1 gümrük harcı alınmaktadır. Bazı gıda ürünlerinin Bosna Hersek’e ithalatında ise gümrük vergilerinin yanı sıra ek vergiler ve tüketim vergileri de uygulanmaktadır.    Bosna Hersek, ticaretin kolaylaştırılması ve […]

Ürdün Pazar Bilgileri
08 Eylül 2021 16:12, Çarşamba

ÜRDÜN PAZAR BİLGİLERİ   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  A) Dış Ticaret Mevzuatı   Ürdün’de dış ticaret işlemleri için özel bir yasa bulunmamaktadır. İthalat ve ihracat işlemleri, genellikle ilgili yasa ve / veya bu işlemleri ve bunların prosedürlerini düzenleyen ilgili makamlar tarafından çıkarılan bir dizi zorunlu genelge ile birlikte gümrük kanunlarına tabidir.    Hükümetin dış […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum