İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

Giriş
Güncellenme
İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur? bugüne kadar fuarlar aracılığıyla müşteri bulunabilirken (2 yıl öncesine kadar) şimdi ise eskisi kadar kullanılmayan yöntemler arasında kaldı. Bununla birlikte yeni ihracat yapabileceğimiz kanallar ortaya doğdu. Bu yeni kanallarda pazarlama yapmayı hedeflediğimiz kitleye ulaşmak için ise bazı stratejiler bulunuyor.

Yurt dışına ihracat yapacak kişi veya firmalar önceden bire bir görüşmeler ile pazarlama yapabiliyordu. Günümüze kadar farklı yöntemler ile gelen pazarlama stratejileri şimdi yeni nesil ile dijital ortamda yani internet üzerinden yapılıyor.

Tabi konu ihracat olunca müşteri bulma ve bundan sonraki süreçler yurt içine göre biraz zorlaşabilir ve farklılık gösterebilir. Fakat sanıldığı kadar zor değildir. Şimdi ihracatta nasıl müşteri bulunur detaylı şekilde anlatıyorum.

İhracatta müşteri nasıl bulunur

İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulabiliriz?

Yabancı müşterileri bulma konusunda korkan, müşteri bulma konusunda zorluk yaşayacağını düşünerek çekimser yaklaşan kişilerin hiç bir şüphesi olmasın sizlere güzel bir yazı hazırladık.

İhracat yapmadan önce yabancı müşteri bulmanızı sağlayacak çalışmalar çok geniş kapsamlıdır. Bu konuda bir çok yöntemi internette bulabilirsiniz. İhracat yapma aşamasına geçtiğinizi varsayalım ve bir müşteri buldunuz fakat müşteriyi ikna etmeniz gereken aşamalardan oluşabiliyor. Bu unsurların sizde olması gereklidir. Bu aşamadan sonra müşteri ürünü almayı kabul etti ve sizden biraz süre isteyerek sizin hakkınızda bilgi edinmek isteyebilir. Bu durumda sizi internet aracılığıyla tanımak isteyecektir kaldı ki internette iyi bir referans sunmak ve güvenilirlik en önemli konulardan biridir. Ürün hizmetini müşteriye kusursuz bir şekilde satabileceğinize eminseniz şimdi yabancı müşterilere nasıl ulaşabileceğiniz hakkındaki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yabancı müşteri bulma konusunda ilk adım doğru hedef pazarlarını analiz etmek.

Ürün Hedef Pazar Analiz Çalışması

Çalışma yapılacak ülkeler belirlenmesi atacağımız ilk adım olmalıdır. Bu konu önemlidir çünkü yanlış hedef pazarı seçmek çalışmalarınıza hiç bir katkı sağlamaz. Hedef pazar analizi belirlenirken uygun rekabet koşulları, o ülkeye aynı malı hangi ülkeler satıyor, ürün o ülkede ne kadar ithal ediliyor ve bizim ülkemizde uygulanan gümrük vergileri ve gümrük koşulları nelerdir? gibi bir çok sorunun cevabını bu analiz ile sağlıyoruz.

Satmayı düşündüğünüz ürünün GTİP numarası ile hedef pazar analizi yapılarak ülkeye göre dil belirlenir. Bunları öğrendikten sonra o ülkenin dijital medya kullanımını ve rakip firma çalışmalarına göre değerlendirme sağlayabiliriz. Bu analiz sonuçlarına göre bizde aynı koşullara sahip olabiliyorsak o zaman İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur? sorusunun cevabı için diğer çalışmalara başlayabiliriz.

GTİP: Uluslar arası ticaret yaparken ürünün tanımını ifade eder. Yani ürünün ayrımını yapmamızda da yardımcı olan koddur. 12 haneli koddan meydana gelen bu kodun açılımı Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu anlamına gelir.

Kurumsal Web Sitesi Çalışmaları

Web site çalışması aslında yabancı müşteriye ulaşmadan önce yapılması gereken bir çalışmadır. Ayrıca yabancı bir müşterinin firmanızın web sitesi aracılığıyla bulması bazı çalışmalarda yüksek bir olasılık. Ürünümüzü yabancılara satmaya çalışırken aynı zamanda web site adresimiz ile hem firmamızı tanıtıyor hem de buradan ürünü satın almak isteyen bir müşterinin bize buradan ulaşabilmesini sağlıyoruz. Bu sebeple az önce bahsettiğimiz analiz çalışmasından sonra o ülkenin dilinde bir web sitesi oluşturmak hatta ilerleyen zamanlarda o ülkede bir şirket açmakta bizlere İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur? sorusunun cevaplarından birini vermiş oluyor.

Ayrıca firmanızın web sitesi ile ilgili çalışma yaparken mutlaka kurumsal bir görünüme sahip olmasına dikkat edin. Web site çalışmalarında müşteri sitenizi ziyaret ettiğinde ürünü alma isteğine karşılık verebilecek tüm özelliklere yer vermelisiniz.

İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

Sosyal Medya Çalışmaları (Facebook, LinkedIn, Instagram)

Dünya genelinde 4.2 milyar sosyal medya kullanıcısı var. Yani Dünya nüfusunun %53’ü sosyal medya kullanan kişilerle çevrili. Sosyal medya yıllık büyüme oranı ise %13.2 buda her yıl minimum 490 milyon kişi katıldığı anlamına gelir. Bu veriden yeni sosyal medya kullanıcısının ne kadar büyük bir oranda platformlara katılarak takip ettiği görülüyor.

Dünya’da sosyal medyayı iş için kullanım miktarı ise %40.4 bu durum satış ve pazarlama konusunda sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteren diğer bir veri.

Web site çalışmaları ile sitenizi analiz eden müşteri daha sonra sosyal medya hesaplarınızdaki müşteri yorumları ile doğru karar verip vermediğini görmek isteyecektir. Kendisi gibi müşteri olanlar ile aynı tarafta olduğundan sosyal medya ağları üzerinden aldığınız değerlendirmeler satış yaparken oldukça önemlidir.

Az önce ürün hedef pazar analiz çalışmalarından da bahsetmiştik. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan sosyal medya aslında müşteri bulma konusunda sizlere en hızlı aksiyonu almanızı sağlayabilecek diğer bir ağdır. Burada hedeflediğimiz ülkenin sosyal medyasını kurcalamak gereklidir. Sosyal medya reklamları, alıcıyı ve satıcıyı birleştiren platformlardan sosyal medya aracılığıyla ihracat yapabileceğiniz müşteriye ulaşmak ve hedef kitlenize görünmek oldukça etkili bir yöntem olabilir. Ayrıca bir çok sosyal medya aracında aynı yöntem kullanılabilir. Bununla birlikte bu pazarda güvenilir olmak önemli bir husustur. Binlerce KM uzaklıktaki kişiye sosyal medya üzerinden iletişim kurarak güvenilir bir marka imajı yaratmak için sosyal medya üzerinden kullanıcılara en kısa sürede cevap vermek sizin için faydalı olacaktır.

Sosyal medya ağlarının hemen hemen tamamından yabancı müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Daha öncede söylediğim gibi belirlediğiniz hedef kitleye ve sektöre göre sosyal medyanın aktifliği değişebilir. Afrika ve Ortadoğu pazarlarında Facebook etkili olabilirken, farklı bir ülkede LinkedIn hedef kitlenizin doğru olduğu yer olabilir. Burada bir takım farklı hususlar mevcut bunlar için bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur? Gibi bu kapsamlı konuda aklınıza takılan sorular veya bilgi için detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arama Motoru Çalışmaları

İnternette bulunabilir olma yöntemlerinden bir diğeri ise arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarıdır. İnsanlar internette bir konu veya ürün üzerine araştırma yaparken Google’da ilk sıralamada gelen web sitelerinin daha büyük ve kurumsal bir firma olarak hizmet verdiğini düşünüyor hatta böyle bir algının olduğunu söyleyebilirim. Yani ilk sayfada çıkan web siteleri rakiplerine göre 1-0 önde başlıyor.

Eğer internet ortamında bilinir bir kimliğiniz yoksa yaptığınız işlerin geri kalanı mükemmel bir şekilde dizayn edilmiş olsa bile müşterinin sizden haberi olmayacağı için diğer çalışmaların bir anlamı kalmıyor. SEO çalışması ihracat yapacağınız ürünün pazarlamasında yapılan çalışmaların büyük bir parçasıdır. Bu çalışmaları yaparak bir çok analizi de elde etmiş oluyorsunuz zaten. İhracat yapmak isteyenler bu çalışmalar ile müşteriye doğrudan ulaşarak talep verebilir. Hem de müşterilerin sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Bu çalışmaları yaparken hedeflediğiniz ülkenin dilini tercih ederek yapmalısınız. Ayrıca Google analiz araçlarından yardım alarak dijital dünyada satmak istediğiniz ürün için analiz yapmanız gerekebilir. Bu analizleri yapmak için Google Adwords gibi en doğru verileri alabileceğiniz bir takım araçlar bulunuyor.

Google Analytics: Web sitenize gelen ziyaretçilerin beklentilerini anlamanıza yardımcı olur.

Google Adwords: Pazarlamada hedefleme yeteneği sayesinde sattığınız ürün ya da hizmet ile ilgilenen kişilere doğrudan istediğiniz reklamı gösterebilirsiniz. Bu araç satışlarınızı arttıracaktır. Bütçe kontrolü ve hedef kitleyi ölçümleme analizleri yapmanızda da fayda sağlar.

İpucu vermek gerekirse, Google Adwords ile doğru kitleye verdiğiniz bir reklam sayesinde bu kitleden sizinle iletişime geçenlerin bir listesini alarak tekrar pazarlama işlemi veya ürünü o kişiye satmak için tekrar bir fırsat doğmuş oluyor.

Video Reklam Çalışması

Video reklam çalışması pazarlamanın diğer yöntemleri arasındadır. Google için yapılan çalışmalar ne ise aslında Youtube üzerinde yapılan çalışmalar aynı çalışmayı ifade eder. Yani Google üzerinde yaptığımız bir çalışma nasıl hedef müşteri kitlemizin karşına çıkmayı hedefliyor ise tıpkı Youtube üzerinde yapılan çalışmalarda video izleyen hedef kitlenizin karşısına çıkmayı hedeflemektedir. Mantık olarak yapılan iki çalışmada aynıdır. Youtube üzerinde belirlenen anahtar kelimeler üzerinden müşterilere görünür olmayı sağlamak. Hatta buradan bizlere ulaşmaları için onları harekete geçirecek bir takım ifadelere ve bilgilere yer vermek.

İlan Siteleri İle Yabancı Müşterilere Ulaşmak (B2B Pazar Yerleri)

Yurt dışına hizmet verilen çalışmalarda en hızlı aksiyon yani en hızlı satış yapabileceğimiz platformlar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse bu platformların başında Alibaba.com gibi alıcıyı ve satıcıyı buluşturan siteler geliyor. Hedef kitlenize hitap eden bu platformlar aracılığıyla tüm Dünya’ya ürününüzü satabilirsiniz. Bu ürünlerin satışını gerçekleştirmek hiç zor değil hele bu tarz platformlarda satış yapmak oldukça kolay.

Neden bu platform avantajlı? Bu web siteleri sayesinde size aracılık eden firma aslında kendi sitesinde barındırdığı ziyaretçilere sizi tanıtmış oluyor. Bu tarz platformların içerisine göz attığımızda ise zaten sizlerin kimliğini belli eden bilgilere yer verdiğini görebileceksiniz. Bu sayede sizinle iletişime geçecek kişiler sizden daha ayrıntılı bilgi alabilmiş oluyor. Aynı şekilde karşı tarafın kimliğinin görünmesiyle birlikte sizin de ürününüz hakkında talep verebileceğiniz müşterilere ulaşma imkanınız doğuyor.

Bu tarz bir çok siteyi inceleyebilmeniz mümkün. Örnek olarak : Alibaba.com, ouedkniss.com

Blog Siteleri İle Yabancı Müşterilere Nasıl Ulaşabiliriz?

Google için yüksek değere sahip ve önem göstermesinin sebebi milyonlarca insan tarafından kullanılan blog siteleri bulunuyor. Blog sitesine örnek vermek gerekirse medium.com sık kullanılanlar arasında. Ücretsiz olarak bir hesap adı ve şifre oluşturularak bu platforma kayıt olabiliyorsunuz. Burada yazacağınız yazılarınız hem marka bilirliğiniz ile ilgili hem de müşteri kitlenizi yönlendirici şekilde olduğunda sizlere ulaşabilmeleri çok fazla zaman almayacaktır. Tabi Google tarafından belli başlı kriterlere göre yazdığınızda bu yazı ödüllendirileceksiniz. Yani sıralamada ön plana çıkabilirsiniz.

Burada yapılan çalışma aslında o kadar mantıklı ki rakiplerimizi o sayfada yani hedeflediğimiz anahtar kelimede manipüle etmenin yanı sıra o platformu kullanan kişilere de ulaşmış oluyoruz.

Burada hem markamızı tanıtırken aslında ulaşacak olduğumuz müşteriyi birden fazla tanıtım yaparak rakip firmanın müşteriye ulaşmadan ilk bizim ulaşma imkanını sağlamış oluruz. Veya müşterinin bize ulaşmasını..

İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

Yurt Dışında Reklam Çalışmaları

Tüm bu sanal ortamdaki reklam çalışmaları ile birlikte sizin görünürlüğünüzü daha da arttıracak ve marka bilinirliğini arttırarak reel ve sanal reklam çalışmaları ile müşteri bulabilirsiniz. Müşteri gözünde prestijimizin artmasını sağlayan bu durum Uluslararasında müşteriler ile buluşma fırsatı yaratıyor diyebiliriz. Bu çalışmalar sanal ortamda internet haber siteleri, forum ve bloglar olabilirken. Reel çalışmalarda ise dergi, gazete ve radyo gibi alanlarda yapılabiliyor.

Ayrıca hedef ülkenizde sektörünüzle ilgili fuarlarda afişinizin yayınlanması veya burada firmanızdan bahsedilmesi gibi olanaklarınız varsa gerçekten İhracat Yapmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur? konusunu artık düşünmenize gerek kalmayacaktır.

Dernekler ve İhaleler İle Müşteri Bulunabilir!

Türkiye’de bulunan dernekler gibi yurt dışında da sektörünüz ile ilgili ihracat yapabileceğiniz dernek üyelerini hedef alabilirsiniz. Bu dernekleri google üzerinden ve Facebook gruplarından bulmanız mümkün. Sektörümüz ile ilgili anahtar kelime ve o ülkenin dilindeki dernek kelimesinin anlamını yazarak araştırmanızda fayda var. Fazla uzatmadan bu konudan kısaca bahsetmek istedim.

İhracat Danışmanlığı

İhracat yapmak için müşteri nasıl bulunur? Konusunda ihracat danışmanlığı almanızı tavsiye ederim. Basit olarak görülen bazı konular oldukça zorda olabilir bazı kişiler için. Türkiye’de yurt dışına ihracat yapmanızı A dan Z ye kadar ihracat danışmanlığı yardımı alarak yabancı müşterilere ulaşmanız mümkündür. İhracat yapmak kulağa hoş gelen fakat herkesin yapabileceği bir iş değildir. Buna istinaden Digimas sizlere ihracat danışmanlığı konusunda en iyi yolu gösterecek bir haritadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

21 Şubat 2022 18:46, Pazartesi

Mikro İhracat hakkında bilgi edinmeden önce ihracat nedir tekrar hatırlayalım. Kısaca gümrük bölgesinin dışına mal gönderilmesidir. Peki nasıl ihracatçı olunur? Öncelikle ihracatta ihracatçı birliklerine kayıt olmalısınız ve tek vergi numarasına sahip olma şartı vardır. İhracat arasındaki farklardan bahsederken bunlara değineceğiz. İhracata başlamak isteyenler tecrübesizken büyük kayıplar yaşamamak için genellikle ilk mikro ürünleri bularak satmaktadır. Bakanlar […]

İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

14 Şubat 2022 17:25, Pazartesi

İhracata Nasıl Başlarım? sorusu özellikle son dönemlerde döviz kurunun yükselmesi ve iç piyasadaki daralmalarla birlikte ihracat yapmak isteyen bir çok firmaya rastlamak mümkündür. İhracat yapmadan önce doğru bir amaç üzerinde ilerlemek gerekiyor. İhracata Nasıl Başlarım? dan önce bence verilmesi gereken daha önemli cevaplar vardır. Örneğin rakibimiz ihracat yapıyor diye veya iç piyasada sıkıldık çözüm dış […]

Mobilya İhracatı Nasıl Yapılır?

07 Şubat 2022 14:08, Pazartesi

Mobilya İhracatı denilince akla ilk gelen ilimiz İnegöl’dür. Dünya’ya mobilya sektöründe liderlik yapabilecek kapasiteye sahip İnegöl’de her sene mobilya fuarlarının olduğunu görebilirsiniz. İhracat yaparken bir çok süreç vardır. Bu aşamaların zorluğu sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mobilya sektörü ihracat yapmak için uygun fakat zor olan sektörler arasındadır. Her zorluğun bir kolayı olduğunu bilen kişilerin ise bu […]

6 Adımda İhracat Nasıl Yapılır? Yurtdışında Müşteri Nasıl Bulunur?
02 Şubat 2022 18:53, Çarşamba

6 adımda ihracat nasıl yapılır? İhracat yapmanız için sizlere bazı tavsiyeler sunduk ve ihracat süreçleri hakkında bir çok bilgi barındırıyor.  Bu yazımızı sonuna kadar okuyarak adım adım sıfırdan öğrenebilirsiniz. Firma Kurmak İlk olarak bir firmaya ihtiyacınız var. İlk iş şirketin alt yapısını kurmak buda firma kurmayla başlıyor.  Eğer hali hazırda yurt içinde kullandığınız firmanız varsa […]

Almanya’da KDV Yasaları Nasıl Uygulanır?
26 Ocak 2022 23:10, Çarşamba

Almanya’da KDV yasaları ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyoruz. Almanya’nın en büyük vergi geliri KDV kaynağından gelmektedir. Bu sebeple KDV yasaları oldukça önemlidir. Almanya’da bulunan şirketlerin bu hususa dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde bürokrasiyle sorun yaşanabiliyor. Almanya’da KDV Yasaları Ne Zaman Oluşur? Almanya’da KDV faturayı yazdığınız an oluşur. Örneğin her ay KDV beyanı verdiğiniz için yazdığınız […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum