İhracat Yapmak İster Misiniz?

Giriş
Güncellenme
İhracat Yapmak İster Misiniz?

İhracat Yapmak İster Misiniz?

#1 Hedef pazarlarınızı araştırın

İhracat Yapmak İster Misiniz? Başarılı bir ihracat planının hayati bir parçası, ürünlerinize veya hizmetlerinize talep olup olmadığını, olası rekabeti ve potansiyel karlılığı araştırmak ve belirlemektir. 

#2 İhracat stratejinizi planlayın

Net bir vizyona sahip olun ve hangi pazarların işinize en uygun olduğunu belirlediğinizden emin olarak ihracat satış stratejinizi planlayın. Bir Pazar Sıralaması Raporu ile odaklanılacak en iyi ülkeleri belirlemek , riski en aza indirerek, zamandan ve paradan tasarruf ederek ve yurtdışında yeni iş fırsatlarını belirleyerek başlamak için mantıklı bir yerdir.

#3 Şirket ekibinizle etkileşim kurun

Ekibinizin iyi bilgilendirildiğinden, ihracat planlarınızı anladığından ve işinizdeki değişikliklere hazır olduğundan emin olun. Gelen siparişleri işlemeye ve işlemeye hazır olduklarından emin olmak için, belki de yerel ticaret odanızla bir ihracat eğitim programı düşünün.  

İthalat İhracat Danışmanlığı

 

#4 İş ilişkileri kurun 

Hedef pazarlarınızı anlamak ve dil ve kültürel farklılıklara karşı saygılı olmak, denizaşırı ticaret yaparken olumlu iş ilişkileri kurmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir ve  Uluslararası Ticaret Departmanı gibi kuruluşlar  paha biçilmez rehberlik ve tavsiye sağlayabilir.

 

#5 sabırlı olun 

Yurtdışına ihracat yapmak işiniz için hızlı bir kazanç olmayabilir. Küresel bir varlık  oluşturmak zaman alabilir ve diğer ülkelerin anlaşmaları farklı şekilde ele alabileceğini anlamak, başarılı satışlar elde etmenin güvence altına alınmasının daha uzun sürebileceği anlamına gelir.

#6 Maliyetleri göz önünde bulundurun

Başlangıç ​​maliyetlerinden, döviz kurlarından ve nakliye maliyetinden gerçekçi bir fiyatlandırma stratejisi geliştirmeye kadar , ihracatın  işletmeniz için maliyetinin ne olacağını bilmek çok önemlidir  . Bu faktörlerin tümü, hem bütçe tahsisinizi hem de olası kar marjlarınızı etkileyecektir.

#7 Evrak işleri titizlik ve detaylara dikkat gerektirir

Sizin ve ekibinizin ilgili belgelere aşina olduğunuzdan emin olmalı ve yurtdışına ihracatı kolaylaştırmak için uygulanması gereken süreçleri oluşturmalısınız. Bu, gümrük, vergilendirme ve ihracat lisansını anlamanın yanı sıra   yurtdışında fikri mülkiyet haklarınızı korumayı da içerir.

 

#8 Nakit akışınızı takip edin

Ödevlerinizi yaparak, potansiyel müşterilerin kredilerini kontrol ederek ve ödeme koşullarını netleştirmeyi kabul ederek şirketinizi ödememe risklerinden korumanız önemlidir. Ayrıca ticari alacak sigortası yaptırarak nakit akışınızı güvence altına alabilirsiniz  .

 

#9 Lojistiği dikkatlice düşünün

Hem hızlı hem de güvenilir bir uluslararası taşıyıcı kullanmak çok önemlidir, çünkü kötü bir teslimat hizmeti işinize iyi yansımayacaktır. Yeteneklerini, sundukları müşteri hizmetlerini, güvenlik sicillerini, şirket istikrarını ve itibarını ve tabii ki maliyetini göz önünde bulundurun!

 

#10 Uzmanlardan Yardım ve Tavsiye Alın!

İhracatla ilgili çevrimiçi bilgilerin yanı sıra rehberlik de yaygındır, bu nedenle uzmanlardan edinebileceğiniz bilgilerden en iyi şekilde yararlanmanız hayati önem taşır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz

21 Haziran 2022 11:44, Salı

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz   Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz Uluslararası ticaret veya daha da önemlisi ihracat, dünyadaki tüm hükümetlerin ekonomilerini yeniden dengelemelerine ve çok ihtiyaç duyulan işleri getirmelerine yardımcı olacağı konusunda hemfikir olduğu tek disiplindir. Günümüzün iş ortamı, pandemi ve kilitlenmelerden dolayı bir […]

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

18 Haziran 2022 11:59, Cumartesi

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi   İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi Bir ihracatçı ve/veya ithalatçı olarak, yalnızca belirli şirketler veya bireylerle iş yapmanın risklerini anlamak değil, aynı zamanda bulundukları ülkelerin risklerini değerlendirmek de önemlidir. İyi (risk perspektifinden) bir ülkedeki sahtekar bir müşteri, hileli (risk perspektifinden) bir ülkedeki iyi bir müşteriden çok daha iyi […]

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri

16 Haziran 2022 15:32, Perşembe

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Araştırmayı tamamlayıp bir fiyatlandırma yapısı belirledikten sonraki adım, kendinize “Müşterim nerede ve onlara nasıl ulaşabilirim?” diye sormaktır. Bu, son müşterinize ulaşacak satış kanallarını ve hedef pazar dikeylerini belirlemek anlamına gelir. Araştırmanızı yapın ve iş vakanızı oluşturun. Size yardımcı olabilecek uzmanlarla ilişkiler kurun. Fiyatlandırmanızı değerlendirin ve belirleyin. Bu […]

Kendi İhracat İşinizi Kurun
15 Haziran 2022 16:17, Çarşamba

Kendi İhracat İşinizi Kurun Kendi İhracat İşinizi Kurun Bazı raporlar, yaklaşık %70’imizin işimizde mutsuz olduğunu belirtiyor. Bu doğruysa, kariyerinizi değiştirmek, atılım yapmak ve kendi uluslararası ticaret işinizi kurmak her zaman mümkündür. Korkunç ama yeni bir iş öğrenmek, araştırma yapmak, bir iş ve pazarlama planı oluşturmak ve harekete geçmek için cesareti olanlar için buna değer. Bu […]

Avrupa’da En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?
15 Haziran 2022 15:37, Çarşamba

Avrupa’da En Çok Satılan Ürünler Nelerdir? Avrupa’da En Çok Satılan Ürünler Nelerdir? günümüzde ağır sanayi ürünleri ve yan ürünleri (Otomobil, Rafine Petrol, Elektronik Devre, Oto Parça, Bilgisayar, İlaç) olarak yer alsa da elektronik ürünlerde bu kategoriye fiyat yükseklikleri sebebi ile girmektedir. Dünyada en çok satılan ürünler içerisine ilaç kategorisinin de girmesi ayrıca düşündürücüdür. İnternetten En […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum