İhracatçı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Giriş
Güncellenme
İhracatçı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

İhracatçı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Merhabalar. Bu yazıda ihracatçı olmak için neler gerekiyor, kısaca bu konuya değineceğiz. İhracat yapmak için öncelikle doğal olarak bir firmamızın olması gerekiyor. Bu firmanın limitet, anonim veya şahıs şirketi olması bir şey değiştirmez. Tek fark vergi bağlamında farklı avantajları olması diyebiliriz. Önce firmamızla herhangi bir ihracatçı firma birliğine ğye olacağız. Peki bu ihracatçı birliğini nasıl belirleyebiliriz? Birçok firma kendisine en yakın ihracatçı birliğine üye olmayı tercih etmektedir. Örneğin Denizli’de iseniz Denizli İhracatçı Birliği’ne, İzmir’de iseniz İzmir İhracatçı Birliği’ne gibi. Ayrıca sektörel olarak üye olabileceğiniz ihracatçı birliğine de üye olabilirsiniz. Kısacası bun ihracatçı birliklerinden herhangi birine üye olmanız yeterli. Üyelik işlemleri için gerekli belgeleri götürmeniz, mesela; vergi levhası, imza sirküleri vs. Cüzi bir ücret karşılığında firmanızın birliğe üyeliği tamamlanmış olur.

Üyelik işlemleri bittikten sonra ikinci işlemde, herhangi bir gümrük müşaviri ile anlaşma yaprak gümrükteki işlemleriniz için ona vekalet vermek. Bunu nasıl yapacağız peki? Öncelikle belirlemeniz gerekenler ise; ürünleriniz hangi gümrükten çıkacak? Örneğin Denizli’de iseniz Denizli Gümrük Müdürlüğü’nde işlem yapmaya yetkili bir gümrük müşaviri ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Daha doğrusu yetkili değil ekibi olan ve burada faaliyet gösteren bir firma ile anlaşmanız gerekiyor. Gümrük müşavirini bulduktan sonra şirket belgelerini gönderiyorsunuz ve size bir vekaletname hazırlıyor, noterden bu vekaletnameyi hazırlayıp yetkiyi gümrük müşavirine vermiş oluyorsunuz.

Gümrük müşavirleri her işlem başına sizden bir ücret alır. Bu işlemler için minimum bir taban ücreti vardır ve sizin aranızdaki anlaşmaya göre müşavire ödeme yapmanız gerekir. Bu ücretler sizin yaptığınız işlemin sıklığı ve özelliğine göre değişmektedir. Tabi bu ücretler sadece gümrük müşavirinin aldığı ücretlerdir. Ayrıca gümrükte bu işlemleri yaptırmak içinde belli masrafları ödemeniz gerekmektedir.

Firmayı kurdunuz, herhangi bir ihracatçı birliğine üye oldunuz, müşavirle anlaştınız, bundan sonraki işlem artık müşteri bulmak. İlerleyen yazılarda buna da değineceğiz.

 

FCA Teslim Şekli

Free carrier kelimelerinin kısaltmasından oluşan bu teslim şekli tüm taşıma şekillerinde kullanılabilir. Kara yolu, hava yolu, deniz yolu veya bunların karması olan karma taşıma yöntemlerinde bu taşıma şeklini kullanmak mümkündür.

Bu taşıma şeklinde exworks ten farklı olarak satıcı firma ihrac ülkesindeki ihracat gümrüklemesini yapmakla mükelleftir. Aynı zamanda ürünler depo teslimi değil, iki tarafında anlaştığı farklı bir yerde nakliye firmasına teslim edilir. Fca teslim şeklinde nakliye işlemlerini alıcı firma ayarlar ve masraflar alıcıya aittir. Risk nerede el değiştiriyor diye baktığmızda ise şunu görüyoruz. Ürünler nakliye firmasına teslim edilip ürünlerin teslim alındığına dair belge alındığında satıcının riski alıcıya geçmiş olur.

 

EXW Teslim Şekli Nedir ?

Merhabalar bu yazımıda ex works teslim şekli hakkıında konuşacağız. Exworks teslim şekli her teslim şeklinde olduğu gibi üç harflidir. Exworks’ten sonra mutlaka bir yer adı belirtilir. Bu teslim şekli tüm taşıma şekillerinde kullanılabilir.

Bu teslim şeklinde exworks teslim şeklinden sonra yükleme yeri belirtilir. Bu yükleme yeri satıcının deposu olabileceği gibi satıcının anlaştığı başka bir yerde olabilir. Tam anlamıyla depo teslimi olarak adlandırılan teslim şeklidir. Bu teslim şeklinde satıcı hiçbir işleme karışmaz. Sadece ürünleri üretip deposunda veya teslim yerinde hazır etmekle mükelleftir. İhracat gümrükleme işlemi dahi ithalatçıya aittir. Ürünlerin nakliyeye ait tüm işlemlerini alıcı ayarlar. Ürünlerin depodan nakliye aracına yüklenmesi alıcıya aittir. Bu teslim şekli satıcı için en az sorumlu ve masrafa sahip olan teslim şeklidir.

Pratikte exworks olarak satılan birçok ürün aslında exworks değil FCA oalrak geçmektedir. Bu konuya daha sonra değineceğiz.

Toparlayacak olursak. Exworkte satıcı hiçbirşeye karışmaz. Ürünleri ürettikten sonra deposunda veya anlaşılan yerde hazır etmekle mükelleftir. Ürünlerin araca yüklenmesi, ihrac edilecek ülkedeki ihracat gümrüklemesini ve nakliye işlemlerinin hepsini alıcı firma gerçekleştirir. Bu nedenle pratikte çok rastlanan birşey değildir. Bunu daha çok yurtdışında grup firmanız varsa masrafların bir kısmını iki firma arasında paylaştırmak adına exworks olarak satabilirsiniz veya alıcı firma ihracat ülkesinde çok tecrübeli ise exworks olarak satın almayı tercih edebilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur?

02 Aralık 2021 15:39, Perşembe

İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur? İnternetten ihracat müşterisi nasıl bulunur sorusuna bu yazımızda detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız. İhracatta müşteri bulma en önemli sorunların başında geliyor. Çünkü ihracat farklı dillerdeki alıcılara ulaşmayı zorunlu kılan bir ticaret şekli. Bu yüzden farklı dil ve kültüre sahip bu alıcılara ulaşmak gerçekten zor süreçleri de aşmayı zorunlu kılıyor. Şimdi […]

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri

30 Kasım 2021 15:28, Salı

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri   Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri Tarımsal faaliyetler alanında kendini ispatlamış ülkelerden biri olan Türkiye, yetiştirmiş olduğu bazı tarımsal ürünleri iç piyasaya sunmakla kalmayıp farklı ülkelere de ihraç etmektedir. İhracatın ülke ekonomisinde ciddi bir payı vardır.   Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri, ihracat ürünlerini […]

Mikro İhracat Teşviği Nedir? ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir?

25 Kasım 2021 14:47, Perşembe

Mikro İhracat Teşviği Nedir?  ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir? Merhaba. Bu yazımızda pazar yerlerinde satış yaparak ihracat yapan Herkesin bilmesi gereken bir konuya değineceğiz. Bu yazıda mikro İhracat nedir? ETGB’li gönderi nedir? Bu kavramlar bizim için neden önemli? Bunlara değinmek istiyorum. Mikro ihracata aslında bir teşvik diyebiliriz. Peki teşvik nedir? Devletler genel ekonomi politikalarına göre belirli […]

İhracatta Kara Yolu Taşımacılığı
25 Kasım 2021 14:41, Perşembe

İhracatta Kara Yolu Taşımacılığı Karayolu taşımacılığı nedir? Ve nasıl yapılır? Ana başlıklarla şöyle özetleyebiliriz. Karayolu taşımacılığı kara araçları ile özellikle Türkiye sınırları içinde ve ülkeler arasında karayolu ile geçiş sağlayarak ayrıca Ro Ro dediğimiz kara araçlarını gemiye yüklenmesi ile üreticiden alınan ürünü en etkili şekilde en kısa sürede müşteriye ulaştırmaktır. Ro-Ro nedir? Ro-ro tamamen araç […]

Mikro İhracat Nedir? Nasıl yapılır? Avantajları Neler?
20 Kasım 2021 14:51, Cumartesi

Mikro İhracat Nedir? Nasıl yapılır? Avantajları Neler?   Mikro İhracat Nedir?  Mikro ihracat, son yıllarda popülerleşen bir ihracat türüdür. Belli değerde ve belli ağırlıktaki ürünlerin yurt dışındaki farklı ülkelere satışını ifade eden mikro ihracat, klasik ihracata göre bazı farklılıklar ve avantajlar içerir. Peki, mikro ihracat nedir? Mikro ihracat nasıl yapılır? Bu soruların cevapları ve daha […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum