İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri

Giriş
Güncellenme
İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri

İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri

 

İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri Bir ihracatçı olarak, mallarınızı satmaya ve bu satışlar için ödeme almaya odaklanırsınız. Bu satışları nasıl yapılandırdığınız ve seçtiğiniz ödeme seçeneği, her ikisinin de olasılığını artıracaktır.

İhracat işleminiz için kullanılacak ödeme süresini müzakere ederken, siz ve müşteriniz birçok faktörü değerlendireceksiniz. Bunlar aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • İşlemin değeri.
 • Müşterinizle yeni veya uzun süredir devam eden ilişkiniz.
 • Malların gönderildiği ülke.
 • Alıcının ülkesinin, paranın size, yani satıcıya nasıl serbest bırakılacağına ilişkin kuralları.
 • Sevk edilen ürünün özelleştirilmiş mi, spesifikasyona göre oluşturulmuş mu veya raftan temin edilip edilmediği.

İhracat Riskinin Değerlendirilmesi

Küresel ekonomi akışkandır; bir firma, duruma en uygun ödeme vadesini belirlemek için müşteri tabanını düzenli olarak incelemekten ve politik, kredi ve döviz risklerini değerlendirmekten faydalanacaktır. Alıcının ülkesi hakkında güvenilir bilgi sağlayan kuruluşlar ve devlet kurumları vardır.

 

Sık Kullanılan İhracat Ödeme Koşulları

Karşılaşacağınız risk ve maruziyeti anlamak önemlidir. Bazı durumlarda, riskler taraflarca kolaylıkla görülebilir; diğerlerinde, riskler alıcının ülkesindeki bankacılık protokolü veya alıcının ülkesindeki yasalar tarafından gizlenmiştir. Sonuç olarak, araştırma yapmak ve teklifte veya teklifte, sözleşmede ve ödemeyle ilgili diğer belgelerde mümkün olduğunca açık olmak önemlidir.

İşte dünya çapındaki ihracatçılar ve ithalatçılar tarafından yaygın olarak kullanılan bazı ödeme seçeneklerinin yanı sıra ilgili riskler, faydalar ve maliyetler özeti:

Açık Hesap , “uluslararası konşimento tarihinden itibaren net 30 gün” ibaresine göre belirlenir.

 • Risk: Alıcının malları ödemeden önce alması nedeniyle ödeme yapılmaması.
 • Fayda: Satıcı ve alıcı için düşük maliyetli işlem.
 • Masraflar: Havale ücreti ve döviz giderleri ile sınırlıdır.

Bir yedek akreditif (SBLC)  ile desteklenen “uluslararası konşimento tarihinden itibaren net 30 gün” ifadesi ile nitelikli Açık Hesap .

 • Risk: Alıcının ödemeden önce malları vardır. Üzerinde mutabık kalınan şartlara ve akreditifin gerektirdiği belgelerin ibrazına göre zaman geçtikten sonra ödeme gerçekleştiği için geri ödemede gecikme olabilir.

 

 • Masraflar: Ödemeden kesilen bankacılık ücretleri olacaktır; Alıcı, yedek akreditifin süresi boyunca bankacılık ücretleri ve faiz ödeyecektir.

“Uluslararası Konşimento Tarihinden 30 Gün Sonra” gibi satıcıya ödemenin yapılacağı tarihi belirten bir açıklama içeren Zaman Taslağı . Bu aynı zamanda bir zaman taslağı altında bir belgesel koleksiyonu olarak da bilinir.

 • Risk: Alıcının, alıcının bankası tarafından belgelerin alıcıya ibraz edilmesi üzerine satıcıya ödeme yapmadan önce malları vardır. Satıcı, banka ile yaptığı anlaşmaya göre ödeme konusunda alıcıya güvenmelidir.
 • Avantaj: Alıcı, bankalarına, belgeleri almadan önce ödeme yapma taahhütlerini yerine getireceğine dair söz verir; bu, malları uluslararası taşıyıcıdan talep etmelerine olanak tanır. Bankacılar, taslakları URC 522 olarak bilinen ve ICC Tahsilatlar için Tekdüzen Kurallar başlıklı bir dizi kurala göre ele alır .
 • Maliyetler: Genellikle düşük; işlem başına yaklaşık 250 $.

Peşin Nakit .

 • Risk: Diğer ödeme şekillerini kabul etmeye istekli olan rakiplerin siparişlerini kaybetmesi.
 • Fayda: Siparişi göndermeden önce ödeme.
 • Maliyetler: Düşük.

Bu ödeme seçeneklerinden iki veya daha fazlasının birleşimi .

Anahtar, geceleri uyumanıza izin veren terimi seçmektir. Değerlendirmenizin bir kısmı, firmanızın müşteri tabanınıza sunduğu çeşitli ödeme seçeneklerini gözden geçirmek olacaktır.

İhracat Ödeme Seçeneklerinizi Oluşturma

Bir ödeme seçeneğine karar vermenize yardımcı olmak için, burada bir ödeme koşulları tablosu ve ödeme koşulunun kullanımını destekleyecek koşullar yer almaktadır. Örneğin, alıcının ülkesindeki risk faktörleri minimum, kredi riski düşük, politik risk düşük ve döviz riski düşük ise açık hesap tercihi olabilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz

21 Haziran 2022 11:44, Salı

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz   Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz Uluslararası ticaret veya daha da önemlisi ihracat, dünyadaki tüm hükümetlerin ekonomilerini yeniden dengelemelerine ve çok ihtiyaç duyulan işleri getirmelerine yardımcı olacağı konusunda hemfikir olduğu tek disiplindir. Günümüzün iş ortamı, pandemi ve kilitlenmelerden dolayı bir […]

İhracat Yapmak İster Misiniz?

20 Haziran 2022 10:22, Pazartesi

İhracat Yapmak İster Misiniz? #1 Hedef pazarlarınızı araştırın İhracat Yapmak İster Misiniz? Başarılı bir ihracat planının hayati bir parçası, ürünlerinize veya hizmetlerinize talep olup olmadığını, olası rekabeti ve potansiyel karlılığı araştırmak ve belirlemektir.  #2 İhracat stratejinizi planlayın Net bir vizyona sahip olun ve hangi pazarların işinize en uygun olduğunu belirlediğinizden emin olarak ihracat satış stratejinizi […]

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

18 Haziran 2022 11:59, Cumartesi

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi   İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi Bir ihracatçı ve/veya ithalatçı olarak, yalnızca belirli şirketler veya bireylerle iş yapmanın risklerini anlamak değil, aynı zamanda bulundukları ülkelerin risklerini değerlendirmek de önemlidir. İyi (risk perspektifinden) bir ülkedeki sahtekar bir müşteri, hileli (risk perspektifinden) bir ülkedeki iyi bir müşteriden çok daha iyi […]

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri
16 Haziran 2022 15:32, Perşembe

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Araştırmayı tamamlayıp bir fiyatlandırma yapısı belirledikten sonraki adım, kendinize “Müşterim nerede ve onlara nasıl ulaşabilirim?” diye sormaktır. Bu, son müşterinize ulaşacak satış kanallarını ve hedef pazar dikeylerini belirlemek anlamına gelir. Araştırmanızı yapın ve iş vakanızı oluşturun. Size yardımcı olabilecek uzmanlarla ilişkiler kurun. Fiyatlandırmanızı değerlendirin ve belirleyin. Bu […]

Kendi İhracat İşinizi Kurun
15 Haziran 2022 16:17, Çarşamba

Kendi İhracat İşinizi Kurun Kendi İhracat İşinizi Kurun Bazı raporlar, yaklaşık %70’imizin işimizde mutsuz olduğunu belirtiyor. Bu doğruysa, kariyerinizi değiştirmek, atılım yapmak ve kendi uluslararası ticaret işinizi kurmak her zaman mümkündür. Korkunç ama yeni bir iş öğrenmek, araştırma yapmak, bir iş ve pazarlama planı oluşturmak ve harekete geçmek için cesareti olanlar için buna değer. Bu […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum