İhracatta Kara Yolu Taşımacılığı

Giriş
Güncellenme
İhracatta Kara Yolu Taşımacılığı

İhracatta Kara Yolu Taşımacılığı

Karayolu taşımacılığı nedir? Ve nasıl yapılır?

Ana başlıklarla şöyle özetleyebiliriz. Karayolu taşımacılığı kara araçları ile özellikle Türkiye sınırları içinde ve ülkeler arasında karayolu ile geçiş sağlayarak ayrıca Ro Ro dediğimiz kara araçlarını gemiye yüklenmesi ile üreticiden alınan ürünü en etkili şekilde en kısa sürede müşteriye ulaştırmaktır.

Ro-Ro nedir?

Ro-ro tamamen araç taşımacılığına yönelik gemi taşımacılığıdır. Özellikle İstanbul İzmir ve Mersin Liman’ından Avrupa’nın çeşitli limanlarına kara araçlarını taşıma işidir.

Ro ro nun açılımı roll-on rol-off demektir.

Karayolu taşımacılığının avantajları ise yaptığınız  ticaretin ülkesi ve işlevine göre hız ve güvenilirlik, ürünün sağlıklı bir şekilde takibi, günümüz teknolojisinde GPS üzerinden takip edilebildiği, hizmet kalitesinin ön planda tutulduğu, müşterinin memnuniyetine de dikkat edilerek yapılan taşıma biçimidir. Karayolunda gönderici firmalar anlık olarak gönderin nerede olduğunu görebilirler.

Karayolu nakliyesinde kamyonu kendimizi kiralayabiliriz. Fakat bazen siparişlerimiz sadece kamyonla gönderilmemektedir. Bazen parsiyel yükleme de yapmamız gerekebilir parsiyel yükleme yapmak ve fiyat teklifi almamız için hangi detayları vermemiz gerekir?

Özellikle ürünün volümetrik denen kapladığı alan, bununla birlikte ürünün ağırlığı önemlidir. Çünkü aracın tekerlekleri ve dingiline bu ağırlığın eşit olarak aktarılması gerekir. Bu aracı seyir esnasında yol koşullarında veya hava olaylarında ürünün daha sağlıklı yollamasını ve sürücünün daha güvenli şartlarda aracı kullanmasını sağlar. Bu işin güvenilirliği, şoförün sağlığı ve güvenliği için de çok önemlidir. Burada önemli olan gönderici firmanın ürünün ölçülerini ve ağırlığını çok doğru bir şekilde hesaplayıp iletmesi gerekir. Taşıyıcı firmanın bu aldığı bilgiler doğrultusunda taşımacılığı yapması daha sağlıklı olur.

Karayolu taşımacılığı ile bozulabilir herhangi bir ürün taşımak mümkün müdür?

Mümkündür .Özellikle özel donanımları olan Içinde soğutucu makine bulunan araçlar da vardı.r Bu araçlarla gıda ürünleri ve tıbbi ürünler taşınabilmektedir

Ürünün varış yerine ulaştığı zaman taşıyıcı firma sektördeki tecrübesiyle varış yerinde de ürünün takibini sağlayabilir. Bu konuda taşıyıcı firma da yükleyici firmaya yardımcı olabilir. Yurtdışındaki bağlantılar ve oradaki partnerleri sayesinde bazı firmalar ürün ulaştıktan sonra da gönderecek firmaya yardımcı olabilirler. Bunun için taşıyıcı firmaya daha önceden hangi ülkede hangi gümrükleme bölgesinde malın indirileceği konusunda bilgi verilmesi çok önemlidir. Bazı firmalar gümrüklemeyi farklı ülkede yapmak isteyebilirler. Buna fiscal gümrükleme denir. Bunun avantajı ise müşterini vergilendirmeyi daha geç bir tarihte yaptırdığı için müşteriye ek bir süre kazandırır. Özellikle sürekli ve büyük rakamlarla yapılan işlerde çok ciddi avantajlar sağlamaktadır.

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Nakliye firması ile anlaştıktan sonra başka hangi detayları belirtmemiz gerekir. Bu en can alıcı noktalardan birisidir. Özellikle  nakliye firmalarının işletmelerden istediği yükleme notasıdır. Bir taşıma firması için yükleme notası çok önemlidir. Sizin nereden, ne şekilde, neyi, nerede ve nasıl ileteceğiniz veya taşıyacağınız ürünün detayları gizlidir. Bu bilgiler doğru bir şekilde nakliye firmasına iletildiği zaman buradan çıkan ürün, buradaki çıkan gümrük ayrıca gidilecek ülkede ürünün nerede gümrük açılacağı, kimin tarafından gümrük açılacağı, ayriyeten bir depoya mı yoksa müşterinin verdiği adrese mi gidileceği veya üçüncü bir müşteriye mi sevk edileceği bilgileri sağlıklı olursa süreç çok daha sağlıklı bir şekilde ilerlemiş olur. Zira zaman zaman evrak trafiğinde veya İşin seyri içerisinde aksaklıklar olabilmekte, bu eksiklikleri gidermek de ancak elinizdeki doneler ile mümkündür. Bu belgeler eksik olduğu zaman çok büyük bir zaman kaybı oluşur. Bu nedenle bu bilgiler nakliye firması için çok hassas ve önemli bilgilerdir. Bu bilgiler ve ayrıntılar iki taraf için de zaman kaybını önlemiş olur.

Nakliye firmasını seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Burada en önemli konulardan birisi fiyattır. Fakat fiyat her zaman öncelikli bir unsur değildir. Önemli olan bir diğer konu da bu işi sürekliliğidir. Ayrıca seçeceğiniz nakliye firmasındaki kalifiye ve yetişmiş elemanlar, hizmet kalitesi, kendi araç ve ekipmanlarıyla hizmet sağlayan firmalar, diğer firmalara göre her zaman daha avantajlıdır. Kısacası her şey tamamen fiyat değildir. Satın aldığınız hizmetin en doğru ve en ehil ellerde olması çok ama çok önemlidir. Her seferinde fiyat uygun diye farklı firmalardan hizmet almak uzun vadede size kardan çok zarar ettirir. Nakliye anlamında güvendiğiniz ve yükleme yerinden varış yerine taşıyacak olan bir firma ile sürekli olarak çalışmak daha mantıklıdır. Güvendiğiniz bir firma ile devamlı çalışmak o firmanın da size fiyat anlamında bazı avantajlar sunmasını da sağlayacaktır. Burada en önemli olan şey sürekliliktir. Sürekli olarak yoğun şekilde belirli ve devamlı bir nakliye firması ile çalışırsanız bu sizi diğer firmalar arasında rekabette de daha avantajlı bir konuma sokar. Nakliye firmasının işini düzgün yapması müşteriler için de çok önemlidir Müşteri portföyünü geliştirmek ürün kalitesini geliştirmek için Ürün yapımında firmaya nakliye ile uğraşmayacağı için  daha çok zaman tanımış olur .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri

27 Mayıs 2022 17:14, Cuma

İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri   İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri Bir ihracatçı olarak, mallarınızı satmaya ve bu satışlar için ödeme almaya odaklanırsınız. Bu satışları nasıl yapılandırdığınız ve seçtiğiniz ödeme seçeneği, her ikisinin de olasılığını artıracaktır. İhracat işleminiz için kullanılacak ödeme süresini müzakere ederken, siz ve müşteriniz birçok faktörü değerlendireceksiniz. Bunlar […]

Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir?

26 Mayıs 2022 16:26, Perşembe

Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir?   Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir? Tipik bir ihracat süreci, hem proforma hem de ticari faturaların kullanımını içerir. Daha iyi bilmeyen nakliyeciler, iki formun birbirinin yerine geçebileceğini düşünebilir – ama değiller. Bu makalede, proforma ve ticari fatura arasındaki farkları inceleyeceğiz; bunlar ihracatçıların anlaması gereken en yaygın […]

GTİP Kodları , HTS Kodları : Fark Nedir?

25 Mayıs 2022 16:43, Çarşamba

GTİP Kodları vs HTS Kodları : Fark Nedir?   GTİP Kodları vs HTS Kodları : Fark Nedir? HS kodları, HTS kodları ve Program B kodları arasındaki farkı biliyor musunuz? Gündelik konuşmada, ihracatçılar bu terimleri birbirinin yerine kullanma eğilimindedir; çoğunlukla, bunların ürün sınıflandırmalarını temsil eden kodlar olduğunu anlarlar. Bunları gündelik konuşmalarda birbirinin yerine kullanmak yanlış olmasa […]

Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey
24 Mayıs 2022 15:45, Salı

Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey   Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey Konşimentolar için bir astar arayan yeni bir ihracatçı mısınız? Ya da belki de yelpazenin karşı ucundasınız—bir referans veya eğitim aracı arayan deneyimli bir profesyonel. Her iki durumda da, bu makale tam size göre! Konşimento formu hakkında bilmeniz gereken üç şeyi […]

Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor Musunuz?
23 Mayıs 2022 14:38, Pazartesi

Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor musunuz?   Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor Musunuz? Yüksek potansiyelli ihracat pazarlarını hedeflemek, bir şirketin üstlenebileceği en zorlu ve aynı zamanda en etkili süreçlerden biridir. Şirket yöneticilerine ihracat pazarlarını nasıl seçtiklerini sorun ve çoğu durumda yanıt, pazarın temelde onları seçtiği olacaktır. Bu, ürünlerini satın almak veya […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum