İhracatta KDV İadesi Nedir? Nasıl Alınır?

Giriş
Güncellenme
İhracatta KDV İadesi Nedir? Nasıl Alınır?

İhracatta KDV İadesi yurt dışına hizmet verecek kişiler için önemli konulardan biridir. Kelime anlamı katma değer vergisi olarak bildiğimiz KDV, yurt içinde veya yurt dışında yapılan mal veya hizmet teslimlerinde hizmet verenin ödediği fakat hizmeti alan kişiye devlet tarafından yüklenen vergidir.

Alınan vergi sektöre göre %1 ile %18 arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu vergi devlet tarafından kanunlar ile zorunlu olarak ödetilen bir paradır. Devlet aldığı vergi ile topluma tekrar hizmet olarak karşılamaktan sorumludur.

Sizlere bu yazımızda yurt dışına yapılan satışlarda yani ihracatta KDV iadesi nedir? bunlara göz atacağız. İsterseniz devam etmeden önce ihracat nasıl yapılır? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İhracatta kdv iadesi

İhracatta kdv iadesi

İhracatta KDV İadesi Nedir?

İhracatta KDV İadesi yurt dışına satılacak hizmet veya mal için yurt içinde ödenen KDV miktarının daha sonra devletten geri iade edilmesine denir. Ekonomideki daralmaya ve ticaretin zorluğuna bağlı olarak değiştirilen KDV oranı yurtiçinde şuan %8 e kadar düşürüldü. KDV oranı sabit olarak bu şekildedir. Fakat sektöre göre değişiklik gösteriyor. İhracat yapan firmalar için ise yurt içine göre KDV farklı şekilde uygulanıyor. Tabii bununda belli başlı zorlukları ve bilinmesi gereken ayrıntıları var. Burada dikkat edilmesi gereken ayrıntı yurt dışına verilen bir hizmette KDV ödemezsiniz. Yurt içinde ise tedarikçi firma olarak KDV öderseniz, yurt içinde ödenen KDV miktarını başvuru yaparak devletten KDV iadesi alabiliyorsunuz.

İhracatta KDV İadesi alınırken imalatçı ve imalatçı olmayan firmalar olarak ikiye ayrılır. Çünkü prosedür buradaki konuma göre değişmektedir. Yurt dışına ihracatta fatura keserken imalatçı firma olarak veya imalatçı firma değilseniz farklı olarak KDV faturası kesmektesiniz.

Tedarikçi bir firmadan ürün alıp satıyorsanız dikkat edilecek hususlar şunlardır:

Eğer imalatçı olmayan bir firmadan hizmet alıyorsanız yani tedarikçi firmadan bir mal alınıyorsa tıpkı yurt içinde uygulanan %8 KDV uygulanarak mal alınır. Yine ihracat yaparken malı KDV siz satabilirsiniz.

Burada yurt içinde alınan malın ihracatı gerçekleştirildikten sonra maliyeden KDV iadesi için başvurulması gerekiyor. (Yurt içinde ödenen KDV için)

KDV iadesi alabilmeniz için iki yöntem var.

1. Nakit KDV iadesi
2. Mahsuben KDV iadesi

Nakit KDV iadesi alabilmeniz için yeminli mali müşavire başvurmanız gerekmektedir. Mali müşavirlerimiz bu konuda ihracat yapılan işlemle alakalı karşıt inceleme raporu düzenlenir. Karşıt inceleme raporunda ihracatçının aldığı malın kimden alındığı ve kim ürettiğine kadar incelenir. İmalatçıyı bulana kadar bu süreç devam eder. İmalatçı bulunduktan sonra bir alt kademe daha olan ham maddeye kadar inilir. Yurt dışından yapılan incelemeye kadar sürer. Yurt dışına inceleme yapılmaz. Süreç oldukça uzun sürer. Minimum 3 ay ile 6 ay arasında değişmektedir.

Mahsuben KDV iadesi nakit iadeye göre çok daha hızlı ve kolay bir süreçtir. Fakat mahsup edebileceğiniz bir borcunuz olması gereklidir. Mali müşavirler bu süreci takip ederek yapabiliyorlar.

Burada dikkat edilecek husus mahsup dilekçesinin son gün veya son günden bir gün önce verilmesi gereklidir. Sistemin tamamen onay vermesi için dikkatli olunması gereken bir kısımdır. Yani mahsup dilekçesine prosedüre uygun zamanında hallederseniz hiçbir sorun olmadan işlemlerinizi halledebileceksiniz.

Şimdi gelelim imalatçı firma için süreç nasıl ilerliyor?

İmalatçı firmalar kendi içerisinde 2 ye ayrılıyor:

1. Sanayi sicil odasına bağlı ve kapasite raporu almış firma
2. Üretim yapıyor fakat sanayi sicil odasına bağlı değil ve kapasite raporu almamış firma

İhracat yapan firmamız sanayi sicil odasına bağlı ve kapasite raporu almış firmadan mal alıyor ise KDV vergisi vermemek için karşı firmaya istekte bulunmalıdır.

İsteği veren firma 3065 sayılı KDV Kanunu’nun ilgili maddesine istinaden ihraç kayıtlı olarak almak istediğini belirterek KDV yüküne girmemiş olur. Bu kanun kapsamında faturada herhangi bir değişiklik yapılmaz ve aynı KDV oranı belirtilir. Bu şekilde belirtildiğinde yurt dışına ihracat yapacak firma için KDV bedeli ödenmez. Bu durum oldukça ihracat yapacak firmaya avantaj sağlar.

İmalatçı Firma Gümrük Beyannamesinde Fatura Nasıl Keser?

İhracat yapan firma ihraç kayıtlı faturayı normal bir şekilde keser. Kestiği faturanın üzerinde ihraç yaparken ihraç faturasının üzerinde KDV oranının %0 olması gerektiğini belirtmek zorundadır. İhracatçı firma bunu fatura üzerinde KDV siz olarak belirttikten daha sonra ihracatçı firma ürünün üstünde isim, ürün tasarımı gibi hiçbir değişiklik yapmadan bire bir şekilde yurt dışına çıkartması gerekmektedir.

Bununla birlikte ihracatçının ilgili kalemlerin yani ürün imalatçısının o firma olduğunu faturada belirtmesi gerekir. Burada imalatçı firmadan aldığımızı belirtirken aslında bizlerin tedarikçi firma olduğumuzu da belirtmiş oluyoruz.

Örnek olarak: İhracatçı 10 kalem ürünü birbirinden farklı A, B, C imalatçı firmalarından ürün aldığını varsayalım. Ürünü yurt dışına pazarlayacağı sırada yapması gereken gümrük beyannamesinde farklı imalatçılardan aldığı için imalatçı firmaları faturada ve gümrük beyannamesinde belirtmesi gerekir. Bunu gerçekleştirdikten sonra maliyeye hitaben üst yazı düzenleyerek ve ekleri ihraç kayıtlı mal aldığı firmaya vermesi doğru olur.

İhracat Yapılacak Ürün İçin Süre Ne Kadar?

Yurt dışı edilecek mal için bir süre bulunmaktadır. İhracat yapılırken en önemli konulardan bir tanesidir. İhraç kayıtlı olarak satılan bir malı alan ihracatçı bu malı fatura kesim tarihinden itibaren 90 gün içerisinde yurt dışına ihracatını gerçekleştirmiş olması gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

21 Şubat 2022 18:46, Pazartesi

Mikro İhracat hakkında bilgi edinmeden önce ihracat nedir tekrar hatırlayalım. Kısaca gümrük bölgesinin dışına mal gönderilmesidir. Peki nasıl ihracatçı olunur? Öncelikle ihracatta ihracatçı birliklerine kayıt olmalısınız ve tek vergi numarasına sahip olma şartı vardır. İhracat arasındaki farklardan bahsederken bunlara değineceğiz. İhracata başlamak isteyenler tecrübesizken büyük kayıplar yaşamamak için genellikle ilk mikro ürünleri bularak satmaktadır. Bakanlar […]

İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

14 Şubat 2022 17:25, Pazartesi

İhracata Nasıl Başlarım? sorusu özellikle son dönemlerde döviz kurunun yükselmesi ve iç piyasadaki daralmalarla birlikte ihracat yapmak isteyen bir çok firmaya rastlamak mümkündür. İhracat yapmadan önce doğru bir amaç üzerinde ilerlemek gerekiyor. İhracata Nasıl Başlarım? dan önce bence verilmesi gereken daha önemli cevaplar vardır. Örneğin rakibimiz ihracat yapıyor diye veya iç piyasada sıkıldık çözüm dış […]

Mobilya İhracatı Nasıl Yapılır?

07 Şubat 2022 14:08, Pazartesi

Mobilya İhracatı denilince akla ilk gelen ilimiz İnegöl’dür. Dünya’ya mobilya sektöründe liderlik yapabilecek kapasiteye sahip İnegöl’de her sene mobilya fuarlarının olduğunu görebilirsiniz. İhracat yaparken bir çok süreç vardır. Bu aşamaların zorluğu sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mobilya sektörü ihracat yapmak için uygun fakat zor olan sektörler arasındadır. Her zorluğun bir kolayı olduğunu bilen kişilerin ise bu […]

6 Adımda İhracat Nasıl Yapılır? Yurtdışında Müşteri Nasıl Bulunur?
02 Şubat 2022 18:53, Çarşamba

6 adımda ihracat nasıl yapılır? İhracat yapmanız için sizlere bazı tavsiyeler sunduk ve ihracat süreçleri hakkında bir çok bilgi barındırıyor.  Bu yazımızı sonuna kadar okuyarak adım adım sıfırdan öğrenebilirsiniz. Firma Kurmak İlk olarak bir firmaya ihtiyacınız var. İlk iş şirketin alt yapısını kurmak buda firma kurmayla başlıyor.  Eğer hali hazırda yurt içinde kullandığınız firmanız varsa […]

Almanya’da KDV Yasaları Nasıl Uygulanır?
26 Ocak 2022 23:10, Çarşamba

Almanya’da KDV yasaları ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyoruz. Almanya’nın en büyük vergi geliri KDV kaynağından gelmektedir. Bu sebeple KDV yasaları oldukça önemlidir. Almanya’da bulunan şirketlerin bu hususa dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde bürokrasiyle sorun yaşanabiliyor. Almanya’da KDV Yasaları Ne Zaman Oluşur? Almanya’da KDV faturayı yazdığınız an oluşur. Örneğin her ay KDV beyanı verdiğiniz için yazdığınız […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum