İngiltere

Giriş
Güncellenme
İngiltere
Digi-Mas

İngiltere ve İngiltere’ye ihracat ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

 İngiltere Hakkında Bilgi

 Avrupa’nın en batı ucunda yer alan İngiltere, 10. yüzyıldan beri bağımsız bir devlettir. Resmi adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı olan İngiltere’ye kısaca Birleşik Krallık denir. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu, doğusunda Kuzey Denizi ve güneyinde Manş Denizi bulunur. Batıda İrlanda Denizi ve St George kanalı ile İrlanda’dan ayrılır. Birleşik Krallık deniz etkisinin ülkenin en iç kısımlarına kadar sokulabildiği bir ada ülkesidir. İngiltere, Büyük Britanya’nın oluşturduğu 4 bölgeden biridir. Büyük Britanya adasını oluşturan diğer bölgeler İskoçya, Kuzey-İrlanda Ve Galler’dir. Ülkede anadil dünya genelinde en yaygın konuşulan dil olan İngilizcedir. Birleşik Krallık’ın   nüfusu 60 milyon civarındadır fakat dünya üzerinde 300 milyonu aşkın insanın ana dili İngilizcedir.

İngiltere İklimi

İngiltere’nin geniş düzlükleri, İngiliz topraklarını verimli bir tarım imkanı sunsa da, Sanayi Devrimi ile başlayan süreçte İngiliz ekonomisi, endüstriyel üretim tabanlı sistemiyle günümüze kadar ulaşmıştır.
İngiltere’de, bir ada ülkesi olmasından dolayı yıl boyunca yağmur yağışı alan nemli deniz iklimi görülür. Diğer bir deyişle yazları serin kışları ılık geçer. Ortalama yaz sıcaklığı 20°C, ortalama kış sıcaklığı ise 6°C’dir. Ocak ve Şubat ayları en soğuk aylar olurken, Haziran Ağustos ayları en sıcak zamanlarıdır. Diğer aylar ağırlıklı olarak ılıman geçer. İngiltere’nin iklimini etkileyen en önemli durum enlemsel konumu ve Amerika kıtasından kıyılarına vuran Gulf Stream akıntısıdır. İngiltere’de bulunan bir kişi yılın sekiz ayını kapalı hava koşullarında geçirmek durumunda kalır.

İngiltere Kütlürü

İngiltere Birleşik Krallığı zengin farklılıklarıyla birçok kültürün toplandığı bir ülkedir. Bu farklı kültür zenginliğine rağmen İngiliz mutfağı çok geniş değildir. Bunun birçok ülke mutfağından farklı lezzetler sunan restoranların fazla olması ve yoğun talep görmesi olarak düşünülebilir. Geleneksel İngiliz yemeklerinin büyük çoğunluğu fırınlanmış et, patates, haşlanmış sebze içerir. Başka bir ünlü yemek ise ‘Fish and Chips’ yani kızarmış balık ve patates. Özellikle Cuma akşamları küçük dükkanlar önünde uzun kuyruklar oluşturarak balık Patates kızartması bekleyenlere sık rastlarsınız.

İngiltere Şehirleri

Londra

Londra, İngiltere’nin başkenti. Büyük Britanya Adasının güneydoğusunda, Kuzey Denizine dökülen Thames Nehrinin ağzından 64 km içeride ve ırmağın iki yakasında yer alır. Banliyölerle birlikte yüzölçümü 1579 km2 olup, nüfusu da 8.278.00 civarındadır. 1136’daki yangında ahşap binaların yanmasından sonra düzenli sokaklar açılarak taş ve tuğla binalar inşa edildi. Diğer yandan yabancı tüccarların kurduğu koloniler de gelişti.

Oxford

İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan kültürel ve tarihi açıdan önemli olan, dünyadaki en popüler öğrenci şehirlerinden bir tanesidir. Ortaçağ’da dünya eğitiminin öncülüğünü yapmış bu şehrin nüfusunun yaklaşık olarak dörtte birini öğrenciler oluşturmaktadır. Dünyanın her köşesinden gelen öğrenciler için, tarihi güzelliklerin arasında yüzyılın modern yaşamını Ortaçağ’dan kalan tarihi binalarda bulunan modern kafeler, kitapçılar, restoran ve barlar hoşça vakit geçirebilecekleri yerlerdir. Oxford’un eşsiz çekiciliğinin bir parçası olan görkemli binaları ve nehir kenarındaki görünümünün mükemmelliği ile karşılaşmak insanı bu mükemmelliği unutulmazlarının arasına almaya mecbur ediyor. 800 yılı aşkın oturmuş geleneği ve eğitimi ile çok iyi bilinen Oxford yüzyıllardır süregelen kendine has bu tarihiyle eşine az rastlanır bir şehir olma özelliği taşımaktadır.

Cambridge

Cambridge 2000 yıllık bir geçmişi olan ve aslında Roma’nın bir askeri ileri karakolu olarak kurulmuştur. Ayrıca Cambridge tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan üniversiteleri ile tüm dünyada mükemmel bir eğitim merkezi olarak ün yapmıştır. Cambridge dünyanın en prestijli üniversitelerine sahip kültürel ve tarihi bir şehirdir. Güzel mimarileri ile etkileyici kolej binaları, şehrin dar ve renkli sokaklarında uzanmaktadır.

Cambridge kendi adındaki üniversitesi ile dünyaca üne sahiptir. Bu üniversite inanılmaz güzellikteki mimarisi, uzun tarihi, genç ve parlak beyinlerin sayesinde şehre gerçek kimliğini ve prestiji kazandırır. İngiltere’nin en eski üniversitesi olan Oxford’ta yaşanan anlaşmazlık sonucu, Oxford’daki bazı öğrencilerin Cambridge’e geçerek kurdukları bir okul olan Cambridge Üniversitesi ile Oxford Üniversitesi arasında yıllardır süren bir çekişme vardır. Cambridge’e üniversiteyi görmek için gelen herkes tek bir üniversite binası beklerken fakülteler, bölümler ve 31 tane birbirinden ayrı kolejle karşılaşır. Kolejler ve üniversite birbirinden ayrı olmasına rağmen geniş bir bütünün parçalarıdır ve etkin öğretim kurumlarıdır.

Liverpool

Liverpool, İngiltere’nin kuzeybatısında ve Mersey Nehri’nin doğusunda yer alır. 1207’de bir belde olarak kurulsa da günümüzde dünyanın sayılı ticari liman kentlerinden biri olmuştur. Yaklaşık 460,000 nüfusu barındıran şehirde İngiltere geneline göre nüfus daha gençtir. Şehrin güneyinde bulunan John Lennon Havaalanı, Avrupa ve Birleşik Krallık’taki birçok şehirden direkt uçuşlar alır. Şehir, başkent Londra’ya trenle 2 saat uzaklıktadır.

Tarih, mimari, spor ve müzik alanlarında ünlü bir şehirdir ve birçok müze, sanat galerisi ve parka sahiptir. Şehirde herkesin ilgisini çekebilecek kültürel, tarihi ve modern mekanlar bulunabilir. Liverpool halkı, İngiltere’nin en sıcak kanlı halkı olarak bilinir. Üç üniversitenin yanı sıra Liverpool Sanat Enstitüsü’nde okuyabilmek için her yıl binlerce öğrenci Liverpool’u tercih etmektedir.

UNESCO tarafından 2004’te Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Liverpool, 2008’de Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir. Manchester ve Birmingham gibi Sanayi Devrimi’nin ilk şehirlerinden birisi olarak yeniliklere öncülük etmiştir. İngiltere Premiere Lig’in ünlü futbol takımlarından olan Liverpool FC ve Everton’a ev sahipliği yapmaktadır. Şehir müzik alanında uluslararası üne sahip olmakla birlikte ünlü Beatles grubunun doğduğu yerdir. Her yıl Ağustos ayında Matthew Street Festivali düzenlenir.

İngiltere Yurtdışı Eğitimi

İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler, Türkiye ile İngiltere eğitim sistemlerinin farklılığı nedeniyle ‘Foundation’ olarak adlandırılan hazırlık benzeri bir eğitim sürecinden geçmektedirler. Bir yıl süren ve ister özel foundation kurumlarının programına ister üniversitelerin kendi foundation programlarına katılabilen öğrenciler, ‘foundation’da çeşitli konularda dersler almaktadır. Bu konular ilerde öğrencinin seçmeyi düşündüğü lisans derecesine ilişkin olduğundan, başarı ile tamamlanması halinde doğrudan bir üniversitenin lisans programına geçiş sağlanmaktadır.

Ingiltere’de lisans eğitim programları genellikle 3 yıldır. Tıp, diş hekimliği, mimarlık gibi programlar 5-6 yıla kadar uzayabilmektedir. Foundation yılını takiben öğrenci hem akademik geçmişi hem de ondan daha önemli olarak ‘foundation’daki başarısı ile üniversite eğitimine başlamaktadır. Eğer öğrenci 3 yıllık bir lisans derecesine doğrudan başvuracak ise aşağıdaki şartlara sahip olmalıdır:

1. İyi bir lise ortalaması (ortalama 4/5 ve üzeri)
2. A Level derecelerine eşdeğer kabul edilen SAT, Abitur, Fransız ya da Uluslararası
Baccalaureata’sı, Matura, Maturita gibi sınav sonuçları.
2. İngilizce dil seviyesini gösteren IELTS (6.5) veya TOEFL (550-600) sınav sonucu.
3. Referanslar.
İngiltere için üniversite başvuruları UCAS aracılığı ile yapilmaktadır.

İngiltere Vizesi

İngiltere’ye öğrenci olarak gitmek isteyenlerin başvurabileceği 2 vize türünden biri olan uzun dönem vizelerinde köklü değişikliklere gidildi. Puana dayalı sisteme geçen vize başvurularında artık eskisi gibi detaylı dokümanlar istenmiyor. Part time çalışma iznine sahip olmak ve uzatılabilir vize almak isteyen herkesin vize başvuruları artık TIER 4 / Point Based System altında değerlendirilecek. Bu kapsamda aranan ilk şart, kişinin minimum Elementary seviyesinde İngilizce biliyor olması. Başlangıç seviyesindeki kişiler yalnızca ziyaretçi öğrenci vizesine başvuruda bulunabilecek. 6 aydan kısa süreli eğitimler için ‘Student Visitor Visa / Ziyaretçi Öğrenci Vizesi’ prosedüründe her hangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Puanlamaya dayalı sistem, toplamda 40 puandan oluşuyor. 40 puanın 30 puanı, gideceğiniz okuldan gönderilecek olan vize mektubu, geri kalan 10 puanı ise maddi durumunuzu gösterir belgelere göre verilecek. Vize mektubunu veren her eğitim kurumunun PBS’e kayıtlı bir lisans numarasının olması ve bu numaranın vize mektubunda yazılması isteniyor. Bu sisteme kayıtlı olmayan okulların kabul mektupları ile vize almak mumkun olmayacak.

İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vize işlemleri hakkında karar verecek olan kurumdur. Vize başvurularının İngiltere Konsolosluğu’na yapılması mümkün olmazken, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine İngiltere vizesi için başvurularda bulunulabilir.

İngiltere Ekonomisi

2,8 trilyon dolarlık GSYİH’sı ile İngiltere, Avrupa’da Almanya’nın ardından ikinci ve dünyada en büyük beşinci ekonomidir. 2018yılında GSYİH’nın % 80’ini hizmet sektörü, % 14’ünü sanayi sektörü, % 6’sını inşaat sektörü ve % 1’den azını da tarım sektörü oluşturmuştur.
Hizmet sektörü içinde finans sektörünün payı % 40, kamu yönetimi ve hükümetin payı % 28, otelcilik ve restoran hizmetlerinin payı % 17’dir. Geri kalan % 15’lik pay ise taşımacılık, depolama ve iletişim hizmetlerinden oluşmaktadır.

Hizmetler, iletişim, toptan ve perakende ticaret son yıllarda büyümenin başlıca itici gücü olmuştur. İngiltere ekonomisi, 2008 yılında dünya genelinde yaşanan ekonomik krizden çok etkilenmiştir. 2009 yılında reel büyüme % 4,4 oranında gerilemiştir. Bu oran İngiliz ekonomisinde II. Dünya Savaşı’nda beri
yaşanan en büyük gerilemedir. Diğer taraftan verilen desteklere bağlı olarak 2009 yılı sonu itibarı ile üretimde istikrar tekrar sağlanmış ve ülke ekonomisi 2010 yılında % 1,3 oranında büyüyerek resesyondan çıkmıştır. 2016’da % 1,9 olan büyüme oranı 2017’de % 1,8 olarak gerçekleşmiştir. Küresel talepteki daralma ve Brexit sürecinden kaynaklanan siyasi istikrarsızlık 2018 yılında ekonomik faaliyetleri etkilemeye başlamış ve 2018 yılında büyüme % 1,4 olmuştur. Ekonomideki bu eğilim 2019’da da devam etmiştir. IMF verilerine göre 2019 yılında GSYİH’nın % 1,24 oranında büyümesi beklenmektedir.

Ekonomik büyüme son yıllardaki dayanağını istihdam artışı, esnek tüketici talebi, finansal destekler ve ihracattaki artışlardan almıştır. 2018 yılı  rtalarından bu yana dünya ticaretinde artan gerilim, Avrupa ve gelişen pazarlarda büyümenin azalması ve piyasaların daha değişken hale gelmesi ülkenin dış pazarlarında daralmaya neden olmuştur. Brexit’e ilişkin belirsizliğin sürüncemede kalması da ekonomik yavaşlamaya katkı yapmıştır. Bu durum, ülke ekonomisinin dışa açıklığını ve AB içindeki arz zincirleri ile derin entegrasyonunu ortaya koymaktadır. Brexit, aynı zamanda yeni iç yatırımların geri  çekilmesine de neden olmuştur.
Büyük yatırım planlarının AB ile ticari anlaşmaların gelecekte nasıl olacağı açıklığa kavuşana dek askıda tutulmaya devam etmesi beklenmektedir. Ülkenin geçen 10 yılda düşük yatırım oranları ve zayıf verimlilik performansı göz önüne alındığında bu durum, ülkenin orta vadeli büyüme potansiyeli ve yaşam standartları açısından olumlu bir işaret değildir. 2009 yılında en üst seviyeye ulaşan mali açık yavaş yavaş gerileyerek tutarlı bir seviyeye ulaşmıştır. Kamu borç stokunun GSYİH’ya oranı yüksektir. Hanehalkı borç stoku da yüksektir. Hanehalkı tasarrufu da geçmişten günümüze düşük düzeylerde seyretmektedir. Sterlin, Brexit referandumu sonrasında değer kaybetmiştir. Cari işlemler açığının hacmi de son yıllarda azalmasına rağmen büyüktür. Bunun başlıca sebebi büyük dış ticaret açığıdır.

İngiltere Pazar Fırsatları ve Tüketim

Birleşik Krallık, zengin ve gelişmiş bir ülkenin sunduğu pazar fırsatlarını sunmaya gelecekte de devam edecektir. Ülkenin 2,8 trilyon dolarlık GSYİH’sı ve yaklaşık 40.000’lık kişi başına düşen milli geliri önemli bir pazar büyüklüğü anlamına gelmektedir. Hane halkı tüketimi 2019 yılı itibarı ile 1,9 trilyon dolar olan ülkede kişi başına hane halkı tüketimi ise 27.940 $’dır.
Ülkede faaliyet gösteren işletmeler için oluşacak pazar fırsatları, Brexit’ten elde edilecek sonuçlar ve AB VE BK arasında oluşturulacak ticari anlaşmalar ile doğrudan bağlantılıdır. Halihazırda AB ve BK arasındaki gümrük vergisiz ticaret 513 milyonluk bir pazarı etkilemektedir. Brexit sürecinden kaynaklanan belirsizliklere rağmen büyük, zengin, esnek ve tüketime dönük bir ekonomi olan BK ekonomisi, hem küresel hem de iç yatırımcılar için fırsatlar sunmaya devam edecektir. BK, gelişmiş bir tüketim pazarıdır. Demografik eğilimlerin önümüzdeki yıllarda harcama davranışları üzerinde önemli etkisi olacaktır. Ülke nüfusu diğer batı Avrupa ülkelerine kıyasla daha yavaş olsa da yaşlanmaktadır. Ülkenin sosyolojik eğilimlere bağlı olarak yaşlanan nüfus profili sağlık hizmeti ve dinlence, boş zaman geçirme alanlarında talep yaratmaktadır.
Bununla birlikte, ülkede gelir dağılımı eşitsizliğinin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha yüksek olması nedeni ile kişi başına düşen sağlık harcaması Avrupa ortalamasının biraz altındadır. 2018 yılı itibarı ile batı Avrupa’da sağlık harcamalarının GSYİH’ye oranı ortalama % 10,4 iken, bu oran İngiltere’de % 9,8’dir. Aynı dönemde kişi başına düşen sağlık hizmeti harcaması batı Avrupa’da ortalama 4.496 dolar iken, bu rakam İngiltere’de 4.166 dolardır. Diğer pek çok gelişmiş tüketim pazarında olduğu gibi BK’da da perakende sektörü online alışverişin artması, teknolojik gelişmeler ve tüketicinin değişen talebi gibi nedenlerle evrim geçirmektedir. Bu eğilimler dağıtım kanallarını değiştirmeye devam edecektir. BK, kişi başına düşen online harcamalar bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir.

İngiltere Dış Ticaret

Dünyada beşinci, AB’de üçüncü büyük ekonomiye sahip İngiltere, dünya mal ve hizmet ticaretinde de üst sıralarda yer almaktadır. Trademap verilerine göre ülke, 2018 yılında dünya ithalatında 5. sırada, dünya ihracatında ise 10. sıradadır. 1980–1982 yıllarında artan petrol fiyatlarının ihracat gelirlerinde yol açtığı büyük artış gibi bazı istisnai haller dışında İngiltere’nin mal ticareti sürekli açık vermektedir. Ülke halen gıda, petrol ve petrol ürünleri, motorlu taşıtlar, petrol dışı ham maddeler, giyim, ayakkabı, elektrikli makineler, elektriksiz makineler, mobilya ve aydınlatma ürünleri ile motorlu taşıtlar gibi ürünlerde net ithalatçı konumundadır. Diğer taraftan eczacılık ürünleri, optik ve tıbbi cihazlar, kimyasal maddeler, başta viski olmak üzere içecekler, havacılık ve uzay taşıtları aksam ve parçaları, demir-çelik, bakır, ham deri, teknik tekstil sektörlerinde İngiltere net ihracatçı bir ülkedir.

İngiltere’nin en çok ithal ettiği ürünler

 • Bilgisayarlar dahil, makine ithalatı: 82.5 milyar USD (İngiltere toplam ithalatın %12.8’i)
 • Motorlu taşıtlar (araba, tır, kamyon): 72.8 milyar USD (toplam ithalatın %11.3)
 • Elektrikli makine, cihazlar: 63.9 milyar USD (toplam ithalatın %9.9)
 • Petrol dahil mineral yakıtlar: 51.8 milyar USD (toplam ithalatın %8)
 • Mücevher, kıymetli metaller: 49.8 milyar USD (toplam ithalatın %7.7)
 • İlaçlar: 33.1 milyar USD (toplam ithalatın %5.1)
 • Plastik ürünler: 18.4 milyar USD (toplam ithalatın % 2.9)
 • Optik, teknik ve tıbbi cihazlar: 17.8 milyar USD (toplam ithalatın %2.8)
 • Uçak, uzay aracı: 14.9 milyar USD (toplam ithalatın %2.3)
 • Mobilya, yatak takımı, aydınlatma, tabela, prefabrik bina: 11.6 milyar USD (%1.8)

Makine kategorisinde İngiltere’nin en çok ithal ettiği ürünler

 • Turbo jetler: 20,6 milyar ABD doları (2016’dan% 17,6 artış)
 • Bilgisayarlar, optik okuyucular: 12.6 milyar dolar (% 2.4 artış)
 • Bilgisayar parçaları, aksesuarlar: 4.2 milyar $ (% 58.3 artış)
 • Pistonlu motor parçaları: 3,9 milyar $ (% 14,3 artış)
 • Baskı makineleri: 2,8 milyar $ (-3,8% düşüş)
 • Musluklar, vana ve benzer cihazlar: 2,8 milyar $ (aşağı% -12,6)
 • Hava veya vakum pompaları: 2.1 milyar $ (% 3 arttı)
 • Sıvı pompalar ve asansörler: 2.1 milyar dolar (-3.1% düşüş)
 • Makine parçaları: 1.8 milyar $ (aşağı% -4.4)
 • Motorlar (dizel): 1.8 milyar $ (aşağı% -20.5)

Motorlu taşıtlar kategorisinde İngiltere’nin en çok ithal ettiği ürünler

 • Otomobiller: 43.3 milyar USD
 • Otomobil parçaları / aksesuarları: 15.7 milyar USD
 • Kamyonlar: 7 milyar dolar USD
 • Traktörler: 1,5 milyar USD
 • Römorklar: 784.5 milyon USD
 • Motosikletler: 617.7 milyon USD
 • Motosiklet parçaları / aksesuarları: $ 524.1 milyon USD
 • Otomobil organları: 505.2 milyon USD
 • Bisiklet, diğer motorsuz bisikletler: 487.3 milyon USD
 • Toplu taşıma araçları: 388 milyon USD

Elektronik kategorisinde İngiltere’nin en çok ithal ettiği ürünler

 • Akıllı telefonlar da dahil olmak üzere telefon sistemi cihazları: 18.4 milyar dol USD
 • Entegre devreler / mikro montajlar: 5.1 milyar USD
 • TV alıcıları / monitörleri / projektörleri: 4,5 milyar USD
 • İzoleli tel / kablo: 4.4 milyar USD
 • Düşük voltajlı anahtarlar, sigortalar: 2.6 milyar USD
 • Kayıtlı olmayan ses medyası: 2.6 milyar USD
 • Elektrikli su ısıtıcıları, saç kurutma makinesi: 2,2 milyar USD
 • Elektrikli konvertörler / güç üniteleri: 2 milyar USD
 • Elektrik / optik devre kartları ve paneller: 1.6 milyar USD
 • Elektrikli saklama pili: 1,4 milyar USD

Mineral yakıtlar kategorisinde İngiltere’nin en çok ithal ettiği ürünler

 • Ham petrol: 20.9 milyar dolar USD
 • İşlenmiş petrol yağları: 16.6 milyar USD
 • Petrol gazları: 11.2 milyar USD
 • Elektrik enerjisi: 1.1 milyar USD
 • Kömür, kömürden katı yakıtlar: 932.5 milyon USD
 • Petrol kalıntıları: 325,2 milyon USD
 • Kok, yarı kok: 269.9 milyon USD
 • Kömür katranı yağları (yüksek sıcaklık damıtma): 196.6 milyon USD
 • Petrol jöle, mineral mumlar: 61.6 milyon USD
 • Turba: 41.1 milyon USD

İngiltere’nin en büyük şirketleri

İngiltere’nin 91 şirketi Forbes tarafından oluşturulan dünyanın en büyük şirketleri listesinde Global 2000 içinde yer almaktadır. Aşağıda, Forbes’in merkezi olan İngiltere olan belli başlı şirketlerinden bir kısmı listelenmektedir. Aynı zamanda parantez içinde şirketlerin iştigal alanı yer almaktadır.

 • Anglo American (diversified metals, mining, çeşitlendirilmiş metaller, madencilik)
 • Associated British Foods (food processing, gıda işleme)
 • AstraZeneca (pharmaceuticals, ilaçlar)
 • BG Group (oil, gas, petrol, gaz)
 • BP (oil, gas, yağ, gaz)
 • British American Tobacco (tobacco, tütün)
 • Diageo (beverages, içecekler)
 • GlaxoSmithKline (pharmaceuticals, ilaçlar)
 • Imperial Tobacco Group (tobacco, tütün)
 • Rio Tinto (diversified metals, mining, çeşitlendirilmiş metaller, madencilik)
 • Rolls-Royce Holdings (aerospace & defense, uzay ve savunma)
 • SABMiller (beverages, içecekler)

İngiltere Türkiye Ticareti

Geleneksel olarak ülkemizin çok önemli bir ticaret ortağı olan İngiltere, Türkiye’nin dış ticaretinde fazla verdiği ve ihracatını sürekli artırdığı gelişmiş ülkelerden birisidir. Ülke ile ticaretimizde 2001 yılından bu yana fazla söz konusudur. Türkiye-İngiltere ticaret hacmi 2018 yılı itibarı ile 18,6 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. 2018 yılında ülkeye ihracatta % 15,7, ülkeden ithalatta ise %13,7 artış söz konusudur.

İngiltere, Ticaret Bakanlığı tarafından 2020-2021 döneminde Hedef Ülkelerden birisi olarak belirlenmiştir. Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen “Hedef ve Öncelikli Ülkeler” ve bu ülkeler için ihracata yönelik devlet yardımlarında sağlanan ilave destekler hakkında bilgiye https://ticaret.gov.tr/ihracat/pazara-giris/hedef-ve-oncelikli-ulkeler linkinden ulaşılmaktadır.

İngiltere’ye ihracat ile ilgili yazıları aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz…

İngiltere’ye ihracat nasıl yapılır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Etiyopya ile Ticaret ve İş Fırsatları

04 Aralık 2020 11:52, Cuma

Etiyopya Hakkında Genel Bilgi Etiyopya hakkında önce bir bilgi verelim. Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa dır,  yönetim biçimi federal Cumhuriyettir. Başkanı Dr. Abiy Ahmet, Devlet Başkanı ise Sahle-Work ZEYDE olan ülkede en fazla konuşulan yabancı dil ingilizcedir.  Dini açıdan değerlendirdiğimizde karışık dinlere mensup insanlar mevcuttur. %63 oranında Hristiyan, %34 oranında Müslümanlar ve  onun devamında da yine […]

Romanya

10 Ağustos 2020 17:38, Pazartesi

Romanya ve Romany’ya ihracat ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Coğrafi Konum Asya, Avrupa ve Ortadoğu’nun kavşak noktasında, Tuna Nehri ve Karadeniz yakınlarında yer alan Romanya, coğrafi yerleşim açısından oldukça stratejik bir konuma sahiptir. Büyük bir ekonomik potansiyeli elinde bulunduran ülke, gelişmiş sanayii ve tarım alanlarının yanı sıra zengin doğal kaynakları açısından da oldukça […]

İsrail

24 Temmuz 2020 10:24, Cuma

İsrail ve İsrail’e ihracat ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Genel Ekonomik Durum İsrail ekonomisi, iç pazarın küçüklüğü nedeniyle ihracata dayalı bir büyüme sergilemektedir. 1990’lı yılların başında korumacı politikalarla gelişen giyim ve ayakkabı sektörleri, artan rekabetin etkisiyle son on yıldır yerini elektronik, haberleşme, medikal ve optik aletler gibi teknoloji-yoğun sektörlere bırakmıştır. Tüm dünyada artan […]

Suudi Arabistan
14 Temmuz 2020 12:16, Salı

Suudi Arabistan ve Suudi Arabistan’a ihracat ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Genel Ekonomik Durum Ülke ekonomisi çoğunlukla ham petrol üretimine dayanan Suudi Arabistan dünyanın en büyük petrol üreticisi konumundadır. Ekonomik büyümede petrol fiyatları ve petrol üretimi etkilidir. Petrolün ülke GSYH’sı içindeki ağırlığının (%42-45) azaltılması amacıyla “2030 Vizyonu” ile “2020 Ulusal Değişim Planı” açıklanmıştır. […]

Hollanda
04 Temmuz 2020 14:48, Cumartesi

Hollanda ve Hollanda”ya ihracat ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Coğrafi Konumu Hollanda Krallığı, Hollanda ve Karayip Denizindeki altı adadan (Aruba ve Hollanda Antilleri) oluşmaktadır. Avrupa Birliği’nin alan olarak en küçük ülkelerinden bir tanesi olan Hollanda Batı Avrupa’da Kuzey Denizi kıyısında, Almanya ve Belçika arasında yer almaktadır. Ren, Maas ve Shelde nehirlerinin deltasında kurulmuş […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İhracat Yapmak İstiyorum