İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur?

Giriş
Güncellenme
İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur?

İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur?

İnternetten ihracat müşterisi nasıl bulunur sorusuna bu yazımızda detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız. İhracatta müşteri bulma en önemli sorunların başında geliyor. Çünkü ihracat farklı dillerdeki alıcılara ulaşmayı zorunlu kılan bir ticaret şekli. Bu yüzden farklı dil ve kültüre sahip bu alıcılara ulaşmak gerçekten zor süreçleri de aşmayı zorunlu kılıyor. Şimdi gelelim bu zor süreçleri aşıp internetten ihracat müşterisi nasıl bulunur sorusuna adım adım cevap vermeye.

  1. Öncelikle en azından global dil olan İngilizce olarak bir web sitesine sahip olmalısınız. Çünkü bulacağınız müşteriler sizden ilk olarak web site adresinizi isteyecektir. Ayrıca bulduğunuz müşterilerle de iletişimi daha çok mail üzerinden yapacağınız için en azından bir site adresiniz, bu adrese bağlı hosting ve kurumsal mail adreslerine sahip olmanız gerekiyor. Sahip olduğunuz bu web sitesi firmanızı kurumsal olarak tanıtmalı, ürünlerinizi teknik detayları ile birlikte açıklamalı. Bunun için bir tercüme ofisine yabancı dil çevirilerini yaptırıp , bu çevirileri bir web ajansına vererek size bir site kurmalarını isteyebilirsiniz. Tabii ki bu web sitesi Google kriterlerine uygun, mobil destekli ve kullanımı kolay bir site olmalı. Aşağıda bu kriterlere uygun web sitesi linklerine ulaşabilirsiniz.  mussanmachine.com ,  ubbcable.com  ,  4genfurniture.com
  2. Web sitesi işini hallettikten sonra sırada  müşterilerle temas kurduğunuzda kendilerine ürünlerinizi tanıtacak bir dijital kataloğunuzun tasarlama süreci var. İnternette temas kurduğunuz her müşteri sizden mutlaka iki şey isteyecektir; bunlardan birincisi web sitesi, ikincisi ise dijital ürün kataloğu. Dijital ürün kataloğu için bir tasarım ajansı ile anlaşarak yine ürün verilerinin tercümesini yaptırarak tasarım ajansına ürün katalog tasarımını yaptırmak olmalı. Online katalog örnekleri için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz. Online Katalog

Buraya kadar olan maddeler internetten müşteri bulmak için yapılması gerekenler değilde daha çok internetten müşteri bulduğunuzda kullanacağınız metaryellerin hazırlanması aşamasıydı. Bundan sonraki adımlar size internetten nasıl müşteri bulunur sorusunun cevabı olacaktır.

Sosyal Medya Çalışması

Hedef pazarına uygun bir dilde açacağınız sosyal medya hesaplarından uygun görsel ve doğru hastaglarla yapacağınız paylaşımlarla potansiyel ihracat müşterilerine internetten ulaşabilirsiniz. Fakat bunun için sosyal medya hesaplarında yeterli etkileşimi sağlayabilmeniz gerekiyor. Yapılan sosyal medya çalışmalarımızdan bazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Facebook   İnstagram Linkedin Pinterest Twitter

İlan Çalışması

Hedef pazarınızdaki ilan sitelerini belirleyip bu sitelere kayıt olarak ürünlerinizi ilan olarak paylaşabilirsiniz. Bunun için ürünlerinizin teknik detaylarını hedef pazara uygun dilde hazırlayıp, ürün görsellerini ilan sitelerinin kabul edeceği boyutlarda düzenlemelisiniz. Bu çalışma ile çok kısa sürede potansiyel müşterilere internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Fakat bu çalışmada en önemli husus ürününüze uygun kategorideki ilan sitelerini bulabilmeniz. Tabii bu çalışmada sizinle rakip firmalarında bu sitelerde olduğunu bilmelisiniz. Aşağıda yaptığımız ilan çalışmalardan bazı örnekler bulabilirsiniz.

Rusça Gürcüce  İngilizce Fransızca Arapça 

Video Çalışması

Yine ürünlerinizin görsel ve bilgilerinden oluşan yada üretiminizi yansıtacak videolar oluşturup, bu videolarınızı uygun anahtar kelimelerle Youtube kanalınızda yayınlayabilirsiniz. Bu çalışma için en önemli husus, videolarınızın Youtube’da ürününüz ile ilgili arama yapıldığında kullanıcıların karşısına çıkabilmesidir. Bunun içinde videonuzun izlenme, beğeni, yorum, kanalınızın ise takipçi sayılarının yüksek olmalıdır. Aşağıda yaptığımız video çalışmalardan bazı örnekler bulabilirsiniz.

Alemdaroğlu Redüktör Fransızca Video Çalışmaları

Mussan Machine İngilizce Video Çalışmaları

Seo ( Google Arama Motoru Optimizasyon ) Çalışması

İnternetten ihracat müşterisi bulma konusunda en iyi çalışmaların başında geliyor SEO Çalışması. Çünkü bu çalışma ile direk olarak sizin satmayı istediğiniz ürünü arayan müşteriye ulaşmış olursunuz. Örneğin, bir A ürünü satmak için müşteri arıyorsunuz. Fransa’da bir kullanıcı bu ürünü ithal etmek istediğinde Google Arama Motoruna Fransızca olarak “A üreticileri” , “A imalatçıları” , “A fiyatları” gibi ürünle ilgili aramalar yaparak araştırmasına başlayacaktır. Eğer sizin siteniz bu aramalarda müşterinin karşısına Fransızca bir site çıkabilir ve sitenizde bir Fransızca konuşan bir temsilci olduğunu belirttiğinizde, tamda istediğiniz müşteriye ulaşmış olursunuz. Diğer çalışmalara kıyasla satışa çevrilme ihtimali en yüksek müşteri SEO Çalışması ile sağlanmaktadır. Aşağıda yaptığımız yabancı dile SEO Çalışmalarımızdan bazı örnekler bulabilirsiniz. Sonuçları görüntülemek için çalışma yapılan kelimelere tıklayınız.

blokiscexi.com Sitesi için Yaptığmızı Gürcüce Briket Makinası Kelimesinde; ბლოკის მანქანა

machinedeparpaing.com Sitesi için Yaptığımız Fransızca Otomatik Briket Makinası Kelimesinde; machine a parpaing automatique

4genfurniture.com Sitesi için Yaptığımız İngilizce Ofis Mobilyaları Türkiye Kelimesinde; office furniture turkey

trabzondaire.com Sitesi için Yaptığımız Arapça Uzungöl’de Satılık Daireler Kelimesinde; شقق للبيع في اوزنجول

Adwords ve Sosyal Medya Reklam Çalışması

Belirlediğiniz hedef pazara uygun olarak web sitenizi yaptıktan sonra potansiyel müşterilere en hızlı ulaşmanın yöntemlerinden biri de Google’da verebileceğiniz adwords reklamları ile sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız paylaşımlara vereceğiniz reklamlardır. Google Adwords reklamları için dikkat etmeniz gereken; Hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak doğru anahtar kelimeleri tespit etmelisiniz. Yabancı bir dilde bulduğunuz kelimeleri öncelikle google resimlerde aratarak doğru kelimelere ulaştığınızdan emin olmalısınız. Bu anahtar kelimeleri tespit etmek için Google keyword planner aracını kullanabilirsiniz. Sosyal medya reklamları için hedef pazarınıza uygun tasarımları hazırlamalı ve hedef kitle araçlarını doğru şekilde optimize etmelisiniz.

Blog Çalışması

Blog siteleri, her gün binlerce insanların yazılar paylaştığı, sürekli güncel ve özgün yazıların girildiği güçlü sitelerdir. Anahtar kelimelere göre düzenlenmiş özgün yazılar bu sitelere eklendiğinde, çok daha kolay ve çabuk Google sıralamasında çıkmanızı sağlar. Aynı anahtar kelimede kendi sitenizde sıralamaya girdiğinde ilk sayfada en az iki sonuçla müşterinizin karşısına çıkmış olursunuz. Buda şansınızı iki katına çıkarmanızı sağlamış olursunuz. Aşağıda yaptığımız blog çalışmalarımızdan bazı örnekler bulabilirsiniz.

Digimas Blog Çalışması

Digimas Blog Çalışması

E-mail, Telegram, Whatsapp Çalışması

İş hayatında içerisinde bulunun hemen hemen herkesin en az bir adet e-mail ve gsm numarası mevcuttur. Ve bu araçları iletişimde sık sık kullanır. Sizce bu verileri kullanarak belirttiğimiz çalışmayı yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle potansiyel müşteri tanımlaması yapılır. Potansiyel müşteri olabilecek kişiler yada firmaların özellikleri yada sektörleri belirlenir. Daha sonra Hedef ülkelerdeki Google ve Sosyal Medya mecralarında bu kriterlere uygun kişi yada firmaların iletişim bilgileri toplanır. Toplanan bu e-mail ve gsm numaralarına hazırlanan tanıtım görselleri, kampanya görselleri spam olmayacak şekilde – izin alınarak – düzenli olan gönderilir. Bu çalışma ile hedef ülkelerdeki potansiyel firmalara en kısa zamanda ulaşım sağlanmış olur. Belirli aralıklarla tekrarlanan bu çalışma ile potansiyel müşterilere kendimizi hatırlatmış ve daha sonra yapılacak diğer çalışmalarda müşterinin karşısına çıkıldığında marka tanınırlığının sağlayacağı fayda ile satışa yönelik bir adım daha atılmış olur.

Sonuç

Sizde yukarıdaki çalışmaları yaparak internetten ihracat müşterisi bulabilirsiniz. Yada yukarıda saydığımız tüm işlemleri sizin adına yapabilecek, yurtdışı pazarlama ve satış konusunda tecrübeli bir ajans ile anlaşabilirsiniz. Bu anlamda yaptığımız çalışmaları online kataloğumuzdan inceleyebilirsiniz. Online Katalog için tıklayınız. Ayrıca aşağıdaki videodan, Arapça olarak yaptığımız bir çalışmadan gelen Arap müşterileri takip ettiğimiz müşteri takip sistemimizi tanıttığımız videoyu izleyebilirsiniz.

Digimas müşteri takip sistemi

Digimas müşteri takip sistemi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Almanya’da KDV Yasaları Nasıl Uygulanır?

26 Ocak 2022 23:10, Çarşamba

Almanya’da KDV yasaları ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyoruz. Almanya’nın en büyük vergi geliri KDV kaynağından gelmektedir. Bu sebeple KDV yasaları oldukça önemlidir. Almanya’da bulunan şirketlerin bu hususa dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde bürokrasiyle sorun yaşanabiliyor. Almanya’da KDV Yasaları Ne Zaman Oluşur? Almanya’da KDV faturayı yazdığınız an oluşur. Örneğin her ay KDV beyanı verdiğiniz için yazdığınız […]

Almanya’da Şirketlerin Vergileri Nelerdir?

22 Ocak 2022 01:33, Cumartesi

Almanya’da şirketlerin vergileri nelerdir? Bir şirket sahibi iseniz veya şirket sahibi olmak istiyorsanız Almanya’da prosedürler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Şirketinizin hangi oranda gelir vergisi ödemek zorunda ve hangi gelir vergisine tabidir bu konularla ilgili bilgi vereceğiz. Almanya’da Şirketlerin Vergileri Nedir? Almanya’da şirketlerin vergileri ne kadar? Gibi Almanya’da şirket açmak isteyenlerin de öğrenebileceği cevaplar yazımızın […]

Almanya’da Şirket Nasıl Kurulur?

17 Ocak 2022 15:54, Pazartesi

Almanya’da Şirket Nasıl Kurulur? Prosedürleri Nelerdir? Almanya’da Şirket Nasıl Kurulur? Bunun için kurma prosedürleri ve bazı başvurulara ihtiyacınız bulunmaktadır. Almanya’da şirket kurmak isteyenler ilk önce Noter huzurunda bazı evrakları teslim ederek anlaşmalar yapılır. Noter’de yapılan anlaşmalar sadece bir başlangıçtır. Bu adımdan sonra bir çok başvuru ve banka hesabı açılması sonucunda gümrüksüz ve KDV’siz ticaret yapılabilir. […]

Almanya’da Gümrük İşlemleri Nasıldır?
07 Ocak 2022 02:57, Cuma

Almanya’da Gümrük İşlemleri Nasıldır? Yatırım yapmak isteyen şirketlerin öğrenmesini istediğimiz bu konu hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Bir çok konuda yatırımcıların öğrenmesi gereken işlemler vardır. Fakat en önemlisi gümrük işlemleridir. Gümrük işlemleri ihracat için mutlaka öğrenilmesi gerekir. Gümrük İşlemleri Nasıl Gerçekleşir? Almanya’da Gümrük İşlemleri yapabilmeniz için bir şirketiniz olması gerekiyor. Yada bir alıcı şirketin ihracat için […]

Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?
29 Aralık 2021 19:40, Çarşamba

Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır? Eskiden bir zulüm haline gelen pazar araştırmaları günümüz çağında online olarak kolay bir şekilde yapılabiliyor. Online pazar araştırması yaparak ihracat yapmak isteyenler için tavsiyeler sunduk. Yurt Dışı Pazar Araştırması Neden Önemli? Günümüzde uluslar arası ticaret ile birçok şirket ve bireysel olarak uğraşan kişiler bulunmaktadır. Peki Yurt Dışı Pazar Araştırması […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum