Kambiyo İşlemleri

Giriş
Güncellenme
Kambiyo İşlemleri

Kambiyo İşlemleri

Kambiyo İşlemleri Nedir?

 

Kambiyo kısaca anlatmak gerekirse para ya da para yerine geçecek olan belgelerin değiştirilmesi anlamına gelir. Genel olarak para alım satım işlemlerini kapsayan bir sistemdir. Aynı zamanda iktisadi literatür açısından ele alındığı zaman kambiyo anlam olarak, ‘Döviz’ ya da ‘efektif’ anlamlarına gelmektedir. Bu doğrultuda kambiyo senetleri ve kambiyo senet çeşitleri üzerinden yapılan işlemler ile beraber, para üzerinden de alım satım olarak öne çıkıyor.

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yardımcı alt hesap

Yardımcı Hesaplar: ana hesapta topluca görülen işlemlerin alt detaylarını gösteren hesaplara ise yardımcı hesaplar denir.

Yardımcı hesaplar büyük defterde yer almaz, bunlar yardımcı deftere kaydedilir. Yardımcı hesaplar ana hesaplarla birlikte çalışır ve yardımcı hesapların toplamı her zaman ana hesaba eşit olmak zorundadır

 

Alt hesaplarda istenilen döviz açılır ve işlenir.

 

KUR: Ulusal para değerinin yabancı paralar karşısındaki değerine denir. Alış kuru ve satış kuru olmak

üzere iki farklı değeri ifade eder. Bu kurlar dış ticaret işlemleri muhasebesinde önem arz etmektedir.

Çünkü Muhasebenin temel ilkeleri arasında yer alan para ile ölçme ilkesine göre muhasebe kayıtlarında

Türk Lirası para birimi kullanılır.

Kambiyo Karları Hesabı: Yabancı paralı işlemlerle ilgili olarak ortaya çıkan kur farkı, yabancı para satışlardaki karlar gibi gelir tutarları bu hesapta izlenir.

 

Kambiyo Karları Hesabının İşleyişi: Kambiyo karları ortaya çıktığında hesabın alacağına kaydedilir. Dönem sonunda bu hesap Dönem Kar veya Zararı Hesabına aktarılarak kapatılır.

 

BORÇ KAMBİYO KARLARI HESABI ALACAK
 

AZALIŞLAR

(-)

 

ARTIŞLAR

(+)

   

 

Örnek: İşletme 01.06.2009 tarihinde 500 $ tutarında mal satıyor. KDV %18 hariç (Döviz kuru 1 $ = 1,50 TL). 10.06.2009 tarihinde 500 $ Türk Parasına çevriliyor (Döviz kuru 1 $ = 1,60 TL).

 

Mad. No AÇIKLAMA BORÇ ALACAK
1 100 Kasa Hesabı

100.02 Dolar Kasası

600 Yurt İçi Satışlar Hesabı

391 Hesaplanan KDV Hesabı

Yabancı para ile peşin mal satımı

 

885

 

 

750*

135*

500 $ x %18 = 90 $ KDV

*500 x 1,50 = 750 TL

*90 x 1,50 = 135 TL

2 100 Kasa Hesabı

100.01 TL Kasası

100 Kasa Hesabı

100.02 Dolar Kasası

Kambiyo Karları Hesabı

Yabancı paranın TL’ye çevrilmesi

 

944*

 

885

59*

*590 $ x 1,60 = 944 TL

*944 – 885 = 59 TL Kambiyo karları

 

BORÇ 646 KAMBİYO KARLARI HESABI ALACAK
  59
   

 

Gelir tablosundan sonra bütün 6 ile başlayan hesaplar Dönem Karı veya Zararı Hesabına devredilerek kapatılır. Dolayısıyla bu gelir hesabı da Dönem Karı veya Zararı Hesabına devredilerek kapatılır.

2 Kambiyo Karları Hesabı

Dönem Karı veya Zararı Hesabı

Gelir hesaplarının kapatılması

 

59

 

59

 

BORÇ KAMBİYO KARLARI HESABI ALACAK
59 59
59 59

Kambiyo Vergisi Ne Anlama Gelir?

 

Kambiyo ile beraber aynı zamanda kambiyo vergisi en çok merak edilen konular içerisinde geliyor. Para üzerinden ya da kambiyo senetleri kapsamında gerçekleştirilen alım satım işlemleri ile beraber, bu işlemler kapsamında alınan vergi kambiyo vergisi olarak bilinmektedir. Her sene devlet bünyesinde değişkenlik gösteren oranlar üzerinden yüzdelik dilim eşliğinde alınır. Özellikle döviz ve altın alım satımı yapanlar için büyük bir öneme sahip olan kambiyo vergisi, son olarak %0.2’ye düşünmüştü. Tabii dalgalanma üzerinden belirli sebeplerden dolayı bu yüzdelik dilim artabilmekte ya da azalabilmektedir.

Türk Ticaret Kanunu nezdinde birçok farklı kambiyo senedi çeşitleri ele alınmakta ve hazırlanmaktadır.

 

– Police

– Çek

– Bono (Bazı zamanlar kanun açısından emre bağlı olarak senet olarak da sayılır.)

 

Bu şekilde farklı çeşitleri üzerinden kambiyo senetleri kullanılabilmektedir. Diğer taraftan bütün bu kambiyo senetlerinin kendi içerisinde farklı kanunları olduğunu da söylemek mümkündür. Bu kanunlara bağlı olarak işlem yapılmakta ve alım satım gerçekleşmektedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

10 Aralık 2021 16:06, Cuma

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ürünler ve ülkeler eldeki verilere bakıldığında, son 10 yılda çok fazla değişiklik göstermedi. Türkiye’nin gerçekleştirdiği ihracat rakamlarına bakıldığında Türkiye, dünyanın en büyük 30 ihracatçı ülkesi arasında bulunur. Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Firmalar ihracatlarını sürdürürken, satışlarını ve […]

İhracat Aşamaları Nelerdir?

08 Aralık 2021 15:13, Çarşamba

İhracat Aşamaları Nelerdir? İhracat Aşamaları Nelerdir? Sizlere ihracat ile ilgili tüm aşamalardan kısa bahsedeceğim. İlk olarak ihracat işlemini gerçekleştirebilmek için bir gümrük müşavirliği şirketi ile anlaşarak vekaletname ve diğer şirket evraklarını teslim etmelisiniz. Gümrük müşavirliği şirketi firmanızı gümrük sisteminden firmanızı aktif hale getirecektir.(Yükümlü Takip Sistemi) İhracat Aşamaları Nelerdir? Bu işlemin ardından ilgili ihracatçı birliklerine üyelik […]

İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur?

02 Aralık 2021 15:39, Perşembe

İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur? İnternetten ihracat müşterisi nasıl bulunur sorusuna bu yazımızda detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız. İhracatta müşteri bulma en önemli sorunların başında geliyor. Çünkü ihracat farklı dillerdeki alıcılara ulaşmayı zorunlu kılan bir ticaret şekli. Bu yüzden farklı dil ve kültüre sahip bu alıcılara ulaşmak gerçekten zor süreçleri de aşmayı zorunlu kılıyor. Şimdi […]

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri
30 Kasım 2021 15:28, Salı

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri   Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri Tarımsal faaliyetler alanında kendini ispatlamış ülkelerden biri olan Türkiye, yetiştirmiş olduğu bazı tarımsal ürünleri iç piyasaya sunmakla kalmayıp farklı ülkelere de ihraç etmektedir. İhracatın ülke ekonomisinde ciddi bir payı vardır.   Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri, ihracat ürünlerini […]

Mikro İhracat Teşviği Nedir? ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir?
25 Kasım 2021 14:47, Perşembe

Mikro İhracat Teşviği Nedir?  ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir? Merhaba. Bu yazımızda pazar yerlerinde satış yaparak ihracat yapan Herkesin bilmesi gereken bir konuya değineceğiz. Bu yazıda mikro İhracat nedir? ETGB’li gönderi nedir? Bu kavramlar bizim için neden önemli? Bunlara değinmek istiyorum. Mikro ihracata aslında bir teşvik diyebiliriz. Peki teşvik nedir? Devletler genel ekonomi politikalarına göre belirli […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum