Kambiyo İşlemleri

Giriş
Güncellenme
Kambiyo İşlemleri

Kambiyo İşlemleri

Kambiyo İşlemleri Nedir?

 

Kambiyo kısaca anlatmak gerekirse para ya da para yerine geçecek olan belgelerin değiştirilmesi anlamına gelir. Genel olarak para alım satım işlemlerini kapsayan bir sistemdir. Aynı zamanda iktisadi literatür açısından ele alındığı zaman kambiyo anlam olarak, ‘Döviz’ ya da ‘efektif’ anlamlarına gelmektedir. Bu doğrultuda kambiyo senetleri ve kambiyo senet çeşitleri üzerinden yapılan işlemler ile beraber, para üzerinden de alım satım olarak öne çıkıyor.

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yardımcı alt hesap

Yardımcı Hesaplar: ana hesapta topluca görülen işlemlerin alt detaylarını gösteren hesaplara ise yardımcı hesaplar denir.

Yardımcı hesaplar büyük defterde yer almaz, bunlar yardımcı deftere kaydedilir. Yardımcı hesaplar ana hesaplarla birlikte çalışır ve yardımcı hesapların toplamı her zaman ana hesaba eşit olmak zorundadır

 

Alt hesaplarda istenilen döviz açılır ve işlenir.

 

KUR: Ulusal para değerinin yabancı paralar karşısındaki değerine denir. Alış kuru ve satış kuru olmak

üzere iki farklı değeri ifade eder. Bu kurlar dış ticaret işlemleri muhasebesinde önem arz etmektedir.

Çünkü Muhasebenin temel ilkeleri arasında yer alan para ile ölçme ilkesine göre muhasebe kayıtlarında

Türk Lirası para birimi kullanılır.

Kambiyo Karları Hesabı: Yabancı paralı işlemlerle ilgili olarak ortaya çıkan kur farkı, yabancı para satışlardaki karlar gibi gelir tutarları bu hesapta izlenir.

 

Kambiyo Karları Hesabının İşleyişi: Kambiyo karları ortaya çıktığında hesabın alacağına kaydedilir. Dönem sonunda bu hesap Dönem Kar veya Zararı Hesabına aktarılarak kapatılır.

 

BORÇ KAMBİYO KARLARI HESABI ALACAK
 

AZALIŞLAR

(-)

 

ARTIŞLAR

(+)

   

 

Örnek: İşletme 01.06.2009 tarihinde 500 $ tutarında mal satıyor. KDV %18 hariç (Döviz kuru 1 $ = 1,50 TL). 10.06.2009 tarihinde 500 $ Türk Parasına çevriliyor (Döviz kuru 1 $ = 1,60 TL).

 

Mad. No AÇIKLAMA BORÇ ALACAK
1 100 Kasa Hesabı

100.02 Dolar Kasası

600 Yurt İçi Satışlar Hesabı

391 Hesaplanan KDV Hesabı

Yabancı para ile peşin mal satımı

 

885

 

 

750*

135*

500 $ x %18 = 90 $ KDV

*500 x 1,50 = 750 TL

*90 x 1,50 = 135 TL

2 100 Kasa Hesabı

100.01 TL Kasası

100 Kasa Hesabı

100.02 Dolar Kasası

Kambiyo Karları Hesabı

Yabancı paranın TL’ye çevrilmesi

 

944*

 

885

59*

*590 $ x 1,60 = 944 TL

*944 – 885 = 59 TL Kambiyo karları

 

BORÇ 646 KAMBİYO KARLARI HESABI ALACAK
  59
   

 

Gelir tablosundan sonra bütün 6 ile başlayan hesaplar Dönem Karı veya Zararı Hesabına devredilerek kapatılır. Dolayısıyla bu gelir hesabı da Dönem Karı veya Zararı Hesabına devredilerek kapatılır.

2 Kambiyo Karları Hesabı

Dönem Karı veya Zararı Hesabı

Gelir hesaplarının kapatılması

 

59

 

59

 

BORÇ KAMBİYO KARLARI HESABI ALACAK
59 59
59 59

Kambiyo Vergisi Ne Anlama Gelir?

 

Kambiyo ile beraber aynı zamanda kambiyo vergisi en çok merak edilen konular içerisinde geliyor. Para üzerinden ya da kambiyo senetleri kapsamında gerçekleştirilen alım satım işlemleri ile beraber, bu işlemler kapsamında alınan vergi kambiyo vergisi olarak bilinmektedir. Her sene devlet bünyesinde değişkenlik gösteren oranlar üzerinden yüzdelik dilim eşliğinde alınır. Özellikle döviz ve altın alım satımı yapanlar için büyük bir öneme sahip olan kambiyo vergisi, son olarak %0.2’ye düşünmüştü. Tabii dalgalanma üzerinden belirli sebeplerden dolayı bu yüzdelik dilim artabilmekte ya da azalabilmektedir.

Türk Ticaret Kanunu nezdinde birçok farklı kambiyo senedi çeşitleri ele alınmakta ve hazırlanmaktadır.

 

– Police

– Çek

– Bono (Bazı zamanlar kanun açısından emre bağlı olarak senet olarak da sayılır.)

 

Bu şekilde farklı çeşitleri üzerinden kambiyo senetleri kullanılabilmektedir. Diğer taraftan bütün bu kambiyo senetlerinin kendi içerisinde farklı kanunları olduğunu da söylemek mümkündür. Bu kanunlara bağlı olarak işlem yapılmakta ve alım satım gerçekleşmektedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları

07 Kasım 2022 14:23, Pazartesi

En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları  En Hızlı Büyüyen Ekonomiler ve Başlıca İhracat Pazarları Dünya, küresel bir ekonominin gelişimine doğru ilerliyor. Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin yükselişi ihracat için yeni pazarlar açmıştır. Bu ülkeler artık gelişmiş ülkelerden işletmeleri çekmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin İhracat Evlerine genişlemesi, dünyanın […]

İhracat Faturası Nasıl Düzenlenir?

15 Ağustos 2022 16:18, Pazartesi

Herkese merhabalar. İhracat yapmayı planlıyorsunuz ama  faturanızı nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Ülkemizin son yıllarda gösterdiği yüksek ihracat başarılarından dolayı özellikle ihracat faturalarının nasıl düzenleneceği ihracat başarısı göstermiş firmalarca  çok sorulan bir soru haline geldi. Peki ihracat faturası düzenlemek zor mu profesyonel bir desteğe ihtiyaç var mı? Öncellikle fatura düzenlemek oldukça kolay bir eylem ve profesyonel […]

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

16 Temmuz 2022 10:14, Cumartesi

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Büyüklüğü ne olursa olsun, herhangi bir şirket ihracat yapma zorluğunu üstlenebilir. İhracat yapmak için çok sayıda iyi neden vardır: Her şeyden önce, cirosunu artırma, pazarını genişletme veya hızla doygun Belçika pazarının ötesine geçme hedefi. Şirketler daha az rekabetçi pazarları keşfetmek, müşterilerini çeşitlendirmek ve böylece yerel […]

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır
15 Temmuz 2022 11:50, Cuma

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Uluslararası alanda gelişmek için kendinizi iyi hazırlamak için zaman ayırın. Net ve etkili bir strateji elde etmek için projenizin, kaynaklarınızın stokunu alın ve bilgileri alana mümkün olduğunca yakın girin. Yerel ortaklara yaklaşmaktan ve güvenilir rölelere […]

Dijital Pazarlama Nedir?
14 Temmuz 2022 10:29, Perşembe

Dijital Pazarlama Nedir?  Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için uzmanlığınızı geliştirme sürecidir.  Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılır, kullanıma hazırdır ve arama sonucu reklamlarını, e-posta reklamlarını ve tanıtılan tweet’leri kapsar – pazarlamayı müşteri geri bildirimleriyle veya bir şirket ile […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum