Kariyer.net Genel Müdürü Uysal: İhracatçı eleman arıyor

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, "İhracatla ilgili ilanların bu yılın üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz senelere göre artışta olduğunu görüyoruz." dedi.

Giriş
Güncellenme
Kariyer.net Genel Müdürü Uysal: İhracatçı eleman arıyor

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, ihracatla ilgili eleman ilanlarının bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yıllara göre arttığını belirterek, “Yurt dışıyla ticaretin sonucunda, satış ve ihracat uzmanı, çevirmen gibi pozisyonlar ortaya çıkıyor. Dövizde yaşanan dalgalanmanın ihracat alanında yeni pozisyonlar açılmasına katkısı olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Uysal, gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında, 2019’da 20. kuruluş yılını kutlayacakları firmanın dijital platformlarında yaklaşık 14 milyon kişiye ait 25 milyon iş başvurusunun bulunduğunu söyledi.

Geçen ay internet sitesine 28 milyon ziyaret gerçekleştirildiğini ifade eden Uysal, o dönemde 11 milyon iş başvurusu yapıldığını, bunun da günlük 400 bin başvuruya karşılık geldiğini bildirdi.

Uysal, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan temmuz ayı verilerine göre işsizlik oranının yüzde 10,8 olduğunu hatırlatarak, “Yeni Ekonomik Programı’nda da 2018 sonu için yüzde 11,3’lük bir işsizlik beklentisi var. Bizim verilerimize baktığımızda da bununla bir paralellik görüyoruz. Yeni açılan ilan adedi dikkate alındığında, ağustos ayında geçtiğimiz yılla kıyaslandığında bir düşüş görmeye başladık. Bunun neticesinde de ilan başına başvuruda bir artış görüyoruz. Bir ilana 100’den fazla başvuruyu görmeye başladık.” diye konuştu.

Son dönemde ekonomide yaşanan gelişmelerden her sektörün farklı etkilendiğine işaret eden Uysal, Rusya ile yaşanan krizin sona ermesiyle turizm ilanlarında yılın 10 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 32’lik artış gözlendiğini söyledi.

İhracattaki hareketlilik eleman ihtiyacını artırdı

İhracatla ilgili ilanlar konusunda da olumlu gelişmeler yaşandığını dile getiren Uysal, “İhracatla ilgili ilanların bu yılın üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz senelere göre olumlu anlamda artışta olduğunu görüyoruz. Yurt dışıyla ticaretin sonucunda, satış ve ihracat uzmanı, çevirmen gibi pozisyonlar ortaya çıkıyor. Dövizde yaşanan dalgalanmanın ihracat alanında yeni pozisyonlar açılmasına katkısı olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Uysal, yılın 10 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla, inşaat ve yapı sektörü ile ilgili ilanlarla mobilya gibi ev eşyası ilanlarında yüzde 12’şer, telekomünikasyonda yüzde 11, otomotivde yüzde 3,5 düşüş yaşandığını, bilişimle ilgili ilanların yüzde 17, eğitimle ilgili ilanların yüzde 16, perakende alanındaki ilanların da yüzde 13 arttığını ifade etti.

Ekim ayında 14 bin 453 yeni ilan açıldığını, iş başvurusu sayısının da 11 milyon olduğunu anlatan Uysal, şu an aktif olarak 50 binin üzerinde ilan bulunduğunu, yılın başından bu yana yapılan iş başvurusu sayısının da 100 milyonu geçtiğini belirtti.

“İş başvurusu sayısını düşürmeyi amaçlıyoruz”

Uysal, gelecek dönemde başvuruların artmasını öngörmediklerini belirterek, “Bizim başvuru sayısının 11 milyondan 20 milyona çıkması gibi bir amacımız yok. Tersine, düşürmeyi amaçlıyoruz. Çünkü bir adayın 10 işe başvurması sağlıklı bir durum değil. Normalde, 10 başvurunun içinde gerçekten kendisine uyan 3 tanesi. Diğer 7 tanesi ise ‘Ya tutarsa’ mantığıyla yapılan başvurular olabiliyor.” dedi.

Bünyelerinde bulunan Ar-Ge merkezinde üzerinde en çok çalışılan konunun başvuru sahibine gerçekten başvurması gereken işi göstermek olduğunu ifade eden Uysal, bunun için işe uygunluk açısından adaya oran verdiklerini söyledi. Uysal, söz konusu uygulamanın denemelerine başladıklarını bildirdi.

Uysal, şirketin diğer faaliyetlerine ilişkin bilgi verirken, mülakatta nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda adayları yönlendirme temeline dayalı ve üniversitelerin son sınıf öğrencilerine yönelik “mülakat maratonlarına” devam ettiklerini söyledi.

Pratik Aday Servisi (PAS) uygulamasını da sürdürdüklerini dile getiren Uysal, “Müşterilerimiz geliyor ve bir ilan yayımlanıyor, arkasından müşterinin insan kaynakları departmanı oturup elemeye tabi tutuyor. Biz, bu tür bir sürece vakti olmayan müşterilerimize ‘Sizin için adayları bulalım, ilanı da sizin için çıkalım, elemeyi yapalım ve size kısa liste verelim.’ diyoruz. PAS’ın esası bu.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alman otomotiv sektöründe işler kötüleşti!

22 Haziran 2020 16:05, Pazartesi

Almanya’da otomotiv sektörünün iş durumunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle nisanda daha önce hiç olmadığı kadar kötüleştiği belirtildi. Alman otomobil endüstrisi mevcut durum endeksi, nisanda 72,2 puan azalarak eksi 85,4’e geriledi. Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) İş Ortamı Anketi sonuçlarına göre, mart ayında eksi 13,2 olan Alman otomotiv sektörünün mevcut durum endeksi, nisanda 72,2 puan azalarak eksi […]

Otomotivde ‘milyar dolarlık pazar’ sayısı arttı

07 Aralık 2018 12:50, Cuma

Türk otomotiv sektörü, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya Belçika, Slovenya ve Polonya’ya 1 milyar 35 milyon dolar ila 4 milyar 413 milyon dolar arasında değişen ihracatlar gerçekleştirdi. ABD pazarı, geçen yılın aynı döneminin aksine, 1 milyar dolar ve üzerinde ihracat yapılan pazarlar arasına giremezken, Slovenya ve Polonya ilk kez bu seviyeyi aştı. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları […]

Rusya, narenciye kontrollerine başladı

06 Aralık 2018 11:52, Perşembe

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesinden (Rosselkhoznadzor) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’den yetkililerle narenciye ticaretine ilişkin bir toplantı gerçekleştirdiği belirtildi. Türkiye’den ithal edilen narenciye ürünlerinde bazı ihlallerin saptandığı öne sürülen açıklamada, “Türkiye’den ithal edilen narenciye ürünlerinde 5 Aralık itibarıyla sevkiyat öncesi kontrole başlanmasına karar verildi.” ifadesi kullanıldı.

UİB’den kasımda 2.9 milyar dolarlık ihracat
05 Aralık 2018 12:55, Çarşamba

BURSA (DÜNYA) – Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan UİB’de artış grafiği kasımda da sürdü. UİB aracılığıyla kasım ayında yapılan ihracat, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 6,08 artışla 2.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın 11 ayındaki toplam ihracatı yüzde 13,23 artışla 30.2 milyar dolar olan UİB’in geriye […]

Gıdacılar Food Point ile dünyaya açıldı
04 Aralık 2018 09:56, Salı

BURSA (DÜNYA) – Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yürütülen Bursa Gıda Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) projesi kapsamında düzenlenen alım heyeti faaliyeti sona erdi. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve iki gün süren etkinliğe 69 firma katılırken, Bursalı firmalar 33 farklı ülkeden gelen 160 yabancı alıcı ile binin üzerinde iş görüşmesi […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum