Kendi İhracat İşinizi Kurun

Giriş
Güncellenme
Kendi İhracat İşinizi Kurun

Kendi İhracat İşinizi Kurun

Kendi İhracat İşinizi Kurun Bazı raporlar, yaklaşık %70’imizin işimizde mutsuz olduğunu belirtiyor. Bu doğruysa, kariyerinizi değiştirmek, atılım yapmak ve kendi uluslararası ticaret işinizi kurmak her zaman mümkündür.

Korkunç ama yeni bir iş öğrenmek, araştırma yapmak, bir iş ve pazarlama planı oluşturmak ve harekete geçmek için cesareti olanlar için buna değer. Bu dünyada hiçbir şey kolay değildir, ancak birkaç satış gelmeye başladığında, inşa ettiğiniz bir şeyin hayata geçtiğini görmek çok tatmin edici bir duygudur.

Bir ithalat işine veya bu konuda herhangi bir işe başlamak heyecan verici ve son derece ödüllendiricidir. Kendi şirketinize harcadığınız ter, sıkı çalışma ve saatler, patronunuz veya yöneticiniz yerine doğrudan size fayda sağlar, tüm ödülleri alırsınız . Tüm kararları almak ve sadece kendinize karşı sorumlu olmak size bir özgürlük hissi verecek ve ödülleri çoktur.

Risk alıp kendi şirketini kurmuş biri olarak kendi finansal geleceğinizi güvence altına almak, meslektaşlarınızın, arkadaşlarınızın ve ailenizin saygısını ve hayranlığını kazanmak, tatmin edici bir duygudur. Çalışmak istediğiniz saatlerce çalışmak, başkası için sonsuz saatler çalışmak zorunda kalmaktan çok büyük bir avantajdır.

Şimdi konuya gelelim ve size kendi şirketinizi nasıl kuracağınızı, Uluslararası sahnede başarılı bir şekilde nasıl ticaret yapacağınızı ve en yaygın tuzaklardan bazılarına dikkat çekelim, böylece ilk günden itibaren başarılı bir şekilde ve en önemlisi kârlı bir şekilde kurulum ve ticaret yapabilirsiniz. 

İthalat İhracat İşletmesi İçin Asgari Yatırım

Yani iş planınız kadar “ne kadar ihtiyacım var” değil ve bunu nasıl finanse edeceksiniz?

Ürününüz Sıcak mı, Değil mi?

İthalatını ve satışını yapmak istediğiniz ürünleri veya ihracat için ürettiğiniz ürünleri uzun uzun düşündünüz. Fikirler için ilham arıyorsanız, düşünmenizi sağlamak için aşağıda altı ülkeden fikirlerimiz var.

Pek çoğu hemen müdahale etmeye, hisse senedi satın almaya ve satışa başlamaya heveslidir, ancak ilk önce ithalat ihracat işinize dalmadan ve zor kazandığınız parayı hisse senedine harcamadan önce, suyu test etmek ve başkalarının sizin kadar hevesli olup olmadığını öğrenmek hayati önem taşır. ürün senin gibi

Satmak istediğiniz ürünün başarılı olacağını ve ondan sağlıklı bir kazanç elde edeceğinizi düşünebilirsiniz ancak gerçekte bu doğru olmayabilir . Tomurcuklanan mucitlerin ve girişimcilerin en devrimci fikir veya ürüne sahip olduklarını düşündükleri, ancak bilge Dragon’ların bunu görmediği ve doğrudan vurduğu Dragon’s Den’i hepimiz gördük! Bir ürünü beğendiğiniz için , halkın onu beğeneceği ve satın almak için zor kazanılan parayla ayrılacağı anlamına gelmez.

Fikirleriniz ve ürünleriniz hakkında fikir bulmanın birçok yolu vardır. Bazen ona nasıl yaklaştığınız konusunda biraz yaratıcı olmanız gerekir, ancak zamanına iyi yatırım yapılır. Arkadaşlarınız ve ailenizle başlayın ve dürüst fikirler isteyin. Fiyatlandırmayı tartışın ve arkadaşlarınıza ürününüz için ödeme yapıp yapmayacaklarını sorun. Yakın çevrenizde bir odak grubu oluşturun, ürününüzü odak grubuna verin ve onların düşüncelerini ve geri bildirimlerini isteyin.

En Düşük Fiyata En İyi Ürünleri Bulun

Ürünleri seçme ve tedarik etme söz konusu olduğunda, benim tavsiyem, cep telefonu teknolojisiyle ilgileniyorsanız ve bu konuda zaten çok şey biliyor ve anlıyorsanız, belki de aşina olduğunuz bir endüstri seçmek en iyisidir, bu nedenle daha az öğrenme eğrisi vardır. alan, bu yolu takip etmek iyi bir fikir olabilir.

Baktığınız ürünleri zaten anlayacaksınız ve muhtemelen fiyatları zaten biliyorsunuz, bu yüzden bunlar, bildiklerinize bağlı kalmanın birkaç avantajı.

Ürünlerinizi nereden satın alacağınızı bilmek son derece önemlidir. Bu, ithalat ihracat işinizin temel direklerinden biridir ve işinizin karlı olup olmadığını belirleyecektir.

Pek çok girişimciden sıkça duyduğumuz bir şikayet, “Neyi ithal edip satmak istediğimi biliyorum ama nereden alacağımı bilmiyorum” şeklindedir. Küresel bir pazarda bu kadar çok sayıda tedarikçiyle ürünleri nereden temin edebilirsiniz?

Ürününüzü doğru tedarikçiden doğru şartlar ve fiyatla nasıl temin edeceğinizi anlamalısınız. Birçok tüccar, Alibaba ve diğer bu tür şirketler gibi İnternet sağlayıcılarına güvenir. Bu şirketler kesinlikle bakmaya değer, bunun bir zararı yok ama aramanızı sınırlandırıyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz

21 Haziran 2022 11:44, Salı

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz   Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz Uluslararası ticaret veya daha da önemlisi ihracat, dünyadaki tüm hükümetlerin ekonomilerini yeniden dengelemelerine ve çok ihtiyaç duyulan işleri getirmelerine yardımcı olacağı konusunda hemfikir olduğu tek disiplindir. Günümüzün iş ortamı, pandemi ve kilitlenmelerden dolayı bir […]

İhracat Yapmak İster Misiniz?

20 Haziran 2022 10:22, Pazartesi

İhracat Yapmak İster Misiniz? #1 Hedef pazarlarınızı araştırın İhracat Yapmak İster Misiniz? Başarılı bir ihracat planının hayati bir parçası, ürünlerinize veya hizmetlerinize talep olup olmadığını, olası rekabeti ve potansiyel karlılığı araştırmak ve belirlemektir.  #2 İhracat stratejinizi planlayın Net bir vizyona sahip olun ve hangi pazarların işinize en uygun olduğunu belirlediğinizden emin olarak ihracat satış stratejinizi […]

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

18 Haziran 2022 11:59, Cumartesi

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi   İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi Bir ihracatçı ve/veya ithalatçı olarak, yalnızca belirli şirketler veya bireylerle iş yapmanın risklerini anlamak değil, aynı zamanda bulundukları ülkelerin risklerini değerlendirmek de önemlidir. İyi (risk perspektifinden) bir ülkedeki sahtekar bir müşteri, hileli (risk perspektifinden) bir ülkedeki iyi bir müşteriden çok daha iyi […]

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri
16 Haziran 2022 15:32, Perşembe

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Araştırmayı tamamlayıp bir fiyatlandırma yapısı belirledikten sonraki adım, kendinize “Müşterim nerede ve onlara nasıl ulaşabilirim?” diye sormaktır. Bu, son müşterinize ulaşacak satış kanallarını ve hedef pazar dikeylerini belirlemek anlamına gelir. Araştırmanızı yapın ve iş vakanızı oluşturun. Size yardımcı olabilecek uzmanlarla ilişkiler kurun. Fiyatlandırmanızı değerlendirin ve belirleyin. Bu […]

Avrupa’da En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?
15 Haziran 2022 15:37, Çarşamba

Avrupa’da En Çok Satılan Ürünler Nelerdir? Avrupa’da En Çok Satılan Ürünler Nelerdir? günümüzde ağır sanayi ürünleri ve yan ürünleri (Otomobil, Rafine Petrol, Elektronik Devre, Oto Parça, Bilgisayar, İlaç) olarak yer alsa da elektronik ürünlerde bu kategoriye fiyat yükseklikleri sebebi ile girmektedir. Dünyada en çok satılan ürünler içerisine ilaç kategorisinin de girmesi ayrıca düşündürücüdür. İnternetten En […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum