Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey

Giriş
Güncellenme
Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey

Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey

 

Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey Konşimentolar için bir astar arayan yeni bir ihracatçı mısınız? Ya da belki de yelpazenin karşı ucundasınız—bir referans veya eğitim aracı arayan deneyimli bir profesyonel.

Her iki durumda da, bu makale tam size göre! Konşimento formu hakkında bilmeniz gereken üç şeyi basit terimlerle açıklayacağız. (İşiniz bittiğinde, ön hazırlık yapmak istediğiniz başka yaygın ihracat belgeleri varsa, sizi burada ele aldık .)

 

1. Konşimento Tanımı Nedir?

Konşimento, siz, malların sahibi ve taşıyıcı arasında, hangi malları sevk ettiğinizi, gönderinin nereden geldiğini ve nereye gittiğini belirten bir sözleşmedir. Ayrıca, gönderiniz alındığında taşıyıcı tarafından verilen bir makbuz işlevi görür.

Bir konşimento (veya bir navlun konşimentosu veya bir irsaliye) aynı zamanda bir tapu belgesi işlevi görebilir ve bu da onu elinde tutan kişinin gönderinizin mülkiyetini talep etmesine olanak tanır. Aşağıda ayrıntılı olarak tartışacağımız birkaç özel konşimento vardır.

 

2. Belirli Bir Konşimento Formunu Ne Zaman ve Nerede Kullanırım?

Malları taşımak için kullandığınız yönteme bağlı olarak özel konşimento formları kullanılmalıdır. İşte birkaç yaygın örnek:

Düz Konşimento

Bu konşimento tipik olarak, malları zaten onlar için ödeme yapmış bir müşteriye göndermek için kullanılır.

“Sipariş Vermek” Konşimento

Konşimento siparişi vermek tipik olarak ciro edilebilir belgelerdir ve konşimentoda belirtilen malların mülkiyetinin, belgede nihai alıcı olarak listelenen tarafça onaylanması üzerine başka bir tarafa devredilmesine izin verir. Genellikle bir akreditif şartları altında, konşimento “siparişe” veya “[adlı] bankanın emrine” gönderilir.

Yurtiçi Konşimento

Yurtiçi konşimentolar genellikle uluslararası nakliye için düzenlenen ilk nakliye belgesidir. Demiryolu veya karayolu ile kargo gönderileri için kullanılırlar, ancak denizyolu için kullanılmazlar. Ücretsiz bir iç konşimento formu indirin.

Deniz konşimentosu

Bu konşimento, denizaşırı mal nakliyesi için kullanılır. Mal sahibine veya başka bir tarafa malın zilyetliğini alması için yetki verir. Okyanus konşimentoları, düz konşimentolar veya “sipariş için” konşimentolar olabilir. Ücretsiz bir okyanus konşimentosu formu indirin.

Havayolu Konşimentosu

Hava konşimentosu (AWB), hava taşımacılığı için bir okyanus konşimentosuna eşdeğerdir. Ancak, okyanus konşimentosunun aksine, pazarlık konusu olamaz; başka bir deyişle, “siparişe” sevk edilemez. Ücretsiz bir hava konşimentosu formu indirin.

Multimodal Konşimento

Gönderim yöntemlerini birleştirdiğinizde bu türü kullanacaksınız. Örneğin, Omaha, Nebraska’dan New York City’ye uçulan ve ardından Avrupa’ya gönderilen mallar çok modlu bir konşimentoya hak kazanır.

3. Neden Konşimentoya İhtiyacım Var?

Konşimento formunu kullanmanın üç önemli nedeni vardır:

  • Konşimento, sevk edilen mallar için bir makbuzdur.
  • Konşimentolar, ihracatçı ile taşıyıcı arasındaki taşıma sözleşmesinin kanıtıdır.
  • Konşimento, bir tapu belgesi işlevi görür.

Anahtar, belgeyi doğru bir şekilde tamamlamaktır; bir hata, bir gönderiyi geciktirebilir veya daha da kötüsü, bir gönderi için ödemeyi geciktirebilir.

Ayrıca şunu da göz önünde bulundurun: Her yıl 10.000’den fazla nakliye konteyneri kayboluyor. Doğru şekilde doldurulmuş bir konşimento olmadan, bu, kaybınızı tazmin etmeye çalışan büyük bir baş ağrısı anlamına gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz

21 Haziran 2022 11:44, Salı

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz   Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz Uluslararası ticaret veya daha da önemlisi ihracat, dünyadaki tüm hükümetlerin ekonomilerini yeniden dengelemelerine ve çok ihtiyaç duyulan işleri getirmelerine yardımcı olacağı konusunda hemfikir olduğu tek disiplindir. Günümüzün iş ortamı, pandemi ve kilitlenmelerden dolayı bir […]

İhracat Yapmak İster Misiniz?

20 Haziran 2022 10:22, Pazartesi

İhracat Yapmak İster Misiniz? #1 Hedef pazarlarınızı araştırın İhracat Yapmak İster Misiniz? Başarılı bir ihracat planının hayati bir parçası, ürünlerinize veya hizmetlerinize talep olup olmadığını, olası rekabeti ve potansiyel karlılığı araştırmak ve belirlemektir.  #2 İhracat stratejinizi planlayın Net bir vizyona sahip olun ve hangi pazarların işinize en uygun olduğunu belirlediğinizden emin olarak ihracat satış stratejinizi […]

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

18 Haziran 2022 11:59, Cumartesi

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi   İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi Bir ihracatçı ve/veya ithalatçı olarak, yalnızca belirli şirketler veya bireylerle iş yapmanın risklerini anlamak değil, aynı zamanda bulundukları ülkelerin risklerini değerlendirmek de önemlidir. İyi (risk perspektifinden) bir ülkedeki sahtekar bir müşteri, hileli (risk perspektifinden) bir ülkedeki iyi bir müşteriden çok daha iyi […]

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri
16 Haziran 2022 15:32, Perşembe

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Araştırmayı tamamlayıp bir fiyatlandırma yapısı belirledikten sonraki adım, kendinize “Müşterim nerede ve onlara nasıl ulaşabilirim?” diye sormaktır. Bu, son müşterinize ulaşacak satış kanallarını ve hedef pazar dikeylerini belirlemek anlamına gelir. Araştırmanızı yapın ve iş vakanızı oluşturun. Size yardımcı olabilecek uzmanlarla ilişkiler kurun. Fiyatlandırmanızı değerlendirin ve belirleyin. Bu […]

Kendi İhracat İşinizi Kurun
15 Haziran 2022 16:17, Çarşamba

Kendi İhracat İşinizi Kurun Kendi İhracat İşinizi Kurun Bazı raporlar, yaklaşık %70’imizin işimizde mutsuz olduğunu belirtiyor. Bu doğruysa, kariyerinizi değiştirmek, atılım yapmak ve kendi uluslararası ticaret işinizi kurmak her zaman mümkündür. Korkunç ama yeni bir iş öğrenmek, araştırma yapmak, bir iş ve pazarlama planı oluşturmak ve harekete geçmek için cesareti olanlar için buna değer. Bu […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum