Konteyner Sistemleri ve İşletmeciliği

Giriş
Güncellenme
Konteyner Sistemleri ve İşletmeciliği
Digi-Mas

merhabalar bugün konumuz Konteyner Sistemleri ve İşletmeciliği.

Konteyner, uluslararası standartlara sahip taşımacılık sistemi içinde verimli, güvenli ve hasarsız bir şekilde malzeme taşıması için üretilmiş, yeniden kullanılabilir çelik kutu şeklinde yapılardır. Konteyner, içindeki malzeme boşaltılmaksızın farklı taşımacılık şekilleriyle taşınabilir. 

 

uluslararası standartları belirleyen kuruluş ınternational organization for standardization yani İSO.

İSO standartlarına göre konteynerleri 20`lik ve 40`lık olarak ikiye ayırabiliriz bunlar kendi aralarında kullanım şekli kullanılan malzemeye göre de kategorilendirilir.

konteyner taşımacılığında ürünlerin konteynere ağırlık ya da hacimsel olarak yüklenmesi bağlı olarak komple konteyner (fcl) parsiyel konteyner (lcl) taşımacılığı olarak 2 ayrı taşımacılık şeklinden bahsedebiliriz.

FCL İngilizce “Full Container Load” olarak kullanılan ve “Tam Konteyner Yükü” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz terimin kısaltılmış halidir. FCL bir konteyner içerisindeki tüm yükün aynı yük sahibine (shipper) veya alıcıya (consignee) ait olduğunu göstermektedir.

 

LCL İngilizce “Less Container Load” olarak kullanılan ve “Parsiyel Konteyner Yükü” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz terimin kısaltılmış halidir. LCL bir konteyner içerisindeki yükün birden fazla yük sahibine (shipper) veya alıcıya (consignee) ait olduğunu göstermektedir.

 

*deniz yolunda gerçekleştirilen taşımacılık karmaşık bir yapıya sahiptir

*deniz yolunda bir taşıma gerçekleştirilirken ülkeler,limanlar,brokerlar , gemi acenteleri, armatörler,forwarder firmalar, co-loaderler ithalat ve ihracatçılar , ek hizmet sunan özel firmalar(denetim,gözetleme,lashing) ve daha birçok aktör bir araya gelmelidir.

*küçük yükleri organize etmekte ayrı bir uzmanlık ister.

*her forwarderın  her destinasyon için bir konteyner organize edebilmesi yük bulabilmesi açısından mümkün değildir.bu sebeple nasıl ki forwarderler dış ticaret yapan firmalardan yük topluyor ise forwarderlardan da yük toplayan co-loaderlar vardır.

 

parsiyel konteyner taşımacılığında co-loader

*forwarderlardan yük toplayan bu firmalar aynı zamanda dış ticaret firmalarından  da yük almakla birlikte asıl ilgi alanları global forwarder.

*DHL global forwarding , schenker arkas, agility , expeditors gibi firmalar destinasyon bazında organize ettikleri yükleri bir araya toplar ve kendi konteynırlarının organizasyonlarını gerçekleştirir.

*türkiye’de faaliyet gösteren co-loader firmalar ; ecu line ve shipco global anlamda organizasyonları olan firmalar lokasyon bazlı kendilerini geliştirmiş ve belli bölgelerde uzmanlaşmış firmalarda vardır. örnek vermek gerekirse TM konteyner daha çok mısır ve bölgesinde  daha iyi bir acentaya ağına sahiptir.

 

      konteyner tipleri.   

  • Genel Amaçlı Konteynerler (General Purpose Containers)
  • Soğutuculu Konteynerler (Reefer Containers, Refrigerated Containers)
  • 20ft Soğutuculu Konteyner (20ft Reefer Container):
  • 40ft Yüksek Hacimli Soğutuculu Konteyner (40ft High Cube Reefer Container):
  • Açık Konteynerler (Flatrack Container):

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Angola ile ihracat ve iş fırsatları

22 Haziran 2021 09:13, Salı

Angola ile ihracat ve iş fırsatları “Türk yatırımcılarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz” Angola Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Amadeu Nunes Leitao, Türkiye’nin Angola tarafından stratejik bir ortak ve dost ülke olarak görüldüğünü bildirdi. Angola’nın petrol ve gaz endüstrisine dayalı ekonomik yapısını çeşitlendirmeye çalıştığını kaydeden Leitao, Türk yatırımcıları, bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak ve genç nüfusa […]

Kosgeb İhracat Desteği | Yurt Dışı Pazar Destek Programı Nedir?

19 Haziran 2021 12:49, Cumartesi

KOSGEB Yurt Dışı Pazar Programı Nedir? Amacı Nedir? KOSGEB Yurt Dışı Pazar Programı, ilk olarak 2019 yılının sonunda, Uluslararasılaşma Destek programı olarak karşımıza çıktı. Yeni bir program olması sebebiyle de gelen revizyonlarla Yurt Dışı Pazar Destek Programı olarak son adını ve hâlini aldı. KOSGEB, Yurt Dışı Pazar Programı’nı Kobi’ler için çıkartmıştır. Oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz bir ihracat destek programıdır. […]

İhracat Destekleri Nelerdir? Devlet Teşviklerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

17 Haziran 2021 14:13, Perşembe

İhracat Destekleri Nelerdir? Devlet Teşviklerinde Nelere Dikkat Edilmeli? Desteğin amacı, Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan veya yazılım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü arttırmaya yönelik eğitim ve danışmanlık giderleri ile İşbirliği Kuruluşlarının Müsteşarlıkça uygun görülen proje bazlı giderlerini Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan (DFİF) karşılamaktır. * Yetkili Kuruluş    : Dış Ticaret […]

KOSGEB’den müthiş bir İhracat Teşviği daha
16 Haziran 2021 11:11, Çarşamba

KOSGEB’den müthiş bir İhracat Teşviği daha   YURT DIŞI PAZAR DESTEK PROGRAMI   DESTEK ÜST LİMİTİ Geri ödemesiz: 210.000 TL Geri ödemeli 90.000 TL   DESTEK ORANI p HİBE 0 FAİZSİZ KREDİ   PROJE SÜRESİ En az 6 ay En çok 24 ay   HEDEF BÖLGE ÜLKE GENELİ   KİMLER BAŞVURABİLİR : KOSGEB veri tabanına […]

İhracat nasıl yapılır? Yurt dışından nasıl müşteri bulunur?
15 Haziran 2021 13:16, Salı

İhracat nasıl yapılır? Yurt dışından nasıl müşteri bulunur? Firmalar için müşteri, hayat demektir ve siz müşteri bulma konusunda ne kadar iyi iş çıkarırsanız firmalar için de o kadar değerli olursunuz, iyi kazanırsınız ve kendi girişiminizde de çok başarılı olursunuz. Rekabet koşullarının giderek zorlaştığı günümüzde, şirketler gelişimlerini hızlandırmak için ihracata yöneliyor. Verimli bir ihracat kanalı yaratmak […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum