Konteyner Sistemleri ve İşletmeciliği

Giriş
Güncellenme
Konteyner Sistemleri ve İşletmeciliği
Digi-Mas

merhabalar bugün konumuz Konteyner Sistemleri ve İşletmeciliği.

Konteyner, uluslararası standartlara sahip taşımacılık sistemi içinde verimli, güvenli ve hasarsız bir şekilde malzeme taşıması için üretilmiş, yeniden kullanılabilir çelik kutu şeklinde yapılardır. Konteyner, içindeki malzeme boşaltılmaksızın farklı taşımacılık şekilleriyle taşınabilir. 

 

uluslararası standartları belirleyen kuruluş ınternational organization for standardization yani İSO.

İSO standartlarına göre konteynerleri 20`lik ve 40`lık olarak ikiye ayırabiliriz bunlar kendi aralarında kullanım şekli kullanılan malzemeye göre de kategorilendirilir.

konteyner taşımacılığında ürünlerin konteynere ağırlık ya da hacimsel olarak yüklenmesi bağlı olarak komple konteyner (fcl) parsiyel konteyner (lcl) taşımacılığı olarak 2 ayrı taşımacılık şeklinden bahsedebiliriz.

FCL İngilizce “Full Container Load” olarak kullanılan ve “Tam Konteyner Yükü” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz terimin kısaltılmış halidir. FCL bir konteyner içerisindeki tüm yükün aynı yük sahibine (shipper) veya alıcıya (consignee) ait olduğunu göstermektedir.

 

LCL İngilizce “Less Container Load” olarak kullanılan ve “Parsiyel Konteyner Yükü” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz terimin kısaltılmış halidir. LCL bir konteyner içerisindeki yükün birden fazla yük sahibine (shipper) veya alıcıya (consignee) ait olduğunu göstermektedir.

 

*deniz yolunda gerçekleştirilen taşımacılık karmaşık bir yapıya sahiptir

*deniz yolunda bir taşıma gerçekleştirilirken ülkeler,limanlar,brokerlar , gemi acenteleri, armatörler,forwarder firmalar, co-loaderler ithalat ve ihracatçılar , ek hizmet sunan özel firmalar(denetim,gözetleme,lashing) ve daha birçok aktör bir araya gelmelidir.

*küçük yükleri organize etmekte ayrı bir uzmanlık ister.

*her forwarderın  her destinasyon için bir konteyner organize edebilmesi yük bulabilmesi açısından mümkün değildir.bu sebeple nasıl ki forwarderler dış ticaret yapan firmalardan yük topluyor ise forwarderlardan da yük toplayan co-loaderlar vardır.

 

parsiyel konteyner taşımacılığında co-loader

*forwarderlardan yük toplayan bu firmalar aynı zamanda dış ticaret firmalarından  da yük almakla birlikte asıl ilgi alanları global forwarder.

*DHL global forwarding , schenker arkas, agility , expeditors gibi firmalar destinasyon bazında organize ettikleri yükleri bir araya toplar ve kendi konteynırlarının organizasyonlarını gerçekleştirir.

*türkiye’de faaliyet gösteren co-loader firmalar ; ecu line ve shipco global anlamda organizasyonları olan firmalar lokasyon bazlı kendilerini geliştirmiş ve belli bölgelerde uzmanlaşmış firmalarda vardır. örnek vermek gerekirse TM konteyner daha çok mısır ve bölgesinde  daha iyi bir acentaya ağına sahiptir.

 

      konteyner tipleri.   

  • Genel Amaçlı Konteynerler (General Purpose Containers)
  • Soğutuculu Konteynerler (Reefer Containers, Refrigerated Containers)
  • 20ft Soğutuculu Konteyner (20ft Reefer Container):
  • 40ft Yüksek Hacimli Soğutuculu Konteyner (40ft High Cube Reefer Container):
  • Açık Konteynerler (Flatrack Container):

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hırvatistan Pazar Bilgileri

23 Eylül 2021 11:56, Perşembe

Hırvatistan Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  Dış Ticaret Mevzuatı    Hırvatistan’ 1 Temmuz 2013 itibariyle Avrupa Birliği (AB) üyesi olmasıyla beraber Birliğin tek bir gümrük bölgesinin parçası haline gelmiş ve AB’nin gümrük vergilerini ve ortak ticaret politikasını uygulamaya başlamıştır.    Ortak ticaret politikası, Avrupa Birliği’nin İşleyişi Hakkında Antlaşma’nın 207. Maddesi ile belirlenmekte […]

Belarus Pazar Bilgileri

20 Eylül 2021 13:11, Pazartesi

Belarus Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALAR Dış Ticaret Politikası    Belarus 1991’de bağımsızlığını ilan etmiş genç bir ülkedir. Belarus, ekonomide kamu ağırlığının % 50’den fazla olduğu, ithal ikamesine dayalı üretimin temel strateji olarak benimsendiği, özelleştirme faaliyetlerinin çok cüzi miktarda gerçekleştirildiği, sosyal devlet anlayışının hâkim olduğu bir yapıya sahiptir. Ancak son yıllarda ihracata […]

Kanada Pazar Bilgileri

15 Eylül 2021 14:02, Çarşamba

Kanada Pazar Bilgileri   Dış Ticaret Politikası ve Uygulamaları  Dış Ticaret Mevzuatı (İthalat Rejimi, İhracat Rejimi)   Kanada Dünya Ticaret Örgütü üyesidir. Ülkenin dış ticaret politikasına üç anlaşma yön vermektedir: NAFTA/USMCA, CETA ve CPTPP.    NAFTA/USMCA: Kanada’nın ABD ile yüksek düzeyde iç içe geçmiş ekonomik yapısı, 1994 yılında yürürlüğe giren Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması […]

Bosna Hersek Pazar Bilgileri
13 Eylül 2021 12:08, Pazartesi

Bosna Hersek Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  Dış Ticaret Politikası   Bosna Hersek tarafından uygulanmakta olan gümrük vergisi oranları %0-15 bandında değişmektedir. Ayrıca, ithalatta %1 gümrük harcı alınmaktadır. Bazı gıda ürünlerinin Bosna Hersek’e ithalatında ise gümrük vergilerinin yanı sıra ek vergiler ve tüketim vergileri de uygulanmaktadır.    Bosna Hersek, ticaretin kolaylaştırılması ve […]

Ürdün Pazar Bilgileri
08 Eylül 2021 16:12, Çarşamba

ÜRDÜN PAZAR BİLGİLERİ   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  A) Dış Ticaret Mevzuatı   Ürdün’de dış ticaret işlemleri için özel bir yasa bulunmamaktadır. İthalat ve ihracat işlemleri, genellikle ilgili yasa ve / veya bu işlemleri ve bunların prosedürlerini düzenleyen ilgili makamlar tarafından çıkarılan bir dizi zorunlu genelge ile birlikte gümrük kanunlarına tabidir.    Hükümetin dış […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum