Mali’ye İhracat Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Mali’ye İhracat Nasıl Yapılır?

Mali’ye İhracat Nasıl Yapılır?

Mali Cumhuriyeti

Başkent: Bamako

Yönetim Biçimi: Cumhuriyet

Bağımsızlık: 22 Eylük 1960 (Fransa’dan)

Nüfus: 14.5 milyon (2009)

Resmi Dil : Fransızca

Doğal Kaynaklar: Altın, fosfat, kaolin, tuz ve kireçtaşı.

Tarımsal Ürünler: Darı, sorgum, mısır, pirinç, hayvancılık, şeker, pamuk, yer fıstığı ve tütün.

Endüstri: Gıda işleme; inşaat; fosfat ve altın madenciliği.

Para Birimi: Batı Afrika CFA Frangı (XOF)

Vize Durumu: İstiyor

Aşılar : Sarıhumma

Büyükelçilikler : 

Bamako Büyükelçiliği 

T.C. Büyükelçiliği, Cité du Niger II, M-105, Niarela – Bamako / République du Mali E: ambassade.bamako@mfa.gov.tr

Mali Ankara Büyükelçiliği

Rafet canı tez caddesi rasıh kaplan sokak no:4 oran sitesi – Çankaya/Ankara

T: +90 (312) 491 1193

Afrika ülkesi olan Mali’ye ihracat nasıl yapılır genel olarak bakalım.

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dış Ticaret Politikası ve Vergiler
Dış Ticaret Politikası
Mali’de ihracat tarifeleri 1990 yılından itibaren elimine edilmeye başlanmıştır. Halen yalnızca pamuk ve altın ihracatından %3 oranında bir kesinti söz konusu olup, diğer ürünlerin ihracatından vergi alınmamaktadır. İthalattan alınan gümrük vergileri de 1994 devalüasyonundan sonra önemli ölçüde azaltılmış, bir çok üründe ise tamamen kaldırılmıştır. Halen Mali’de ithal edilen ürünlerin ülke içerisinde üretilip üretilmediğine bağlı olarak bir vergi uygulaması söz konusu olup, ülkede üretilen ürünler için koruyucu mahiyette nispeten daha yüksek gümrük vergileri alınmakta, ülkede üretilmeyen ürünler içinse daha düşük veya sıfır gümrük uygulanmaktadır. Mali’de uygulanan gümrük sistemi Batı Afrika Ülkeleri Parasal ve Ekonomik Birliği (WAEMU) ortak gümrük tarifesine uygun olup, ortak gümrük tarifesi 2000 yılının Ocak ayından itibaren yürürlüğe girmiştir. 2003 yılından itibaren de Mali Dünya Ticaret Örgütü anlaşmasına uygun olarak gümrük değerleme kararnamesini imzalamıştır.

Mali’ye narkotik ürünlerin ithali yasaktır. Tıbbi ilaçlar, veterinerlik ürünleri, silah ve askeri mühimmat, otomobil üstü büyük tonajlı araçlar, tütün mamülleri ve 50 mm’den daha küçük çaplı balık oltalarının ithalinde ilgili bakanlıktan ön izin alınması gerekmektedir.

Mali ile ticarette veya bu ülkede yapılacak yatırımlarda yabancı firmalara yasal olarak özel bir uygulama söz konusu değildir. Yerel firmalar yabancılara göre herhangi bir ayrıcalığa da sahip değillerdir. Ülkede iş yapma prosedürleri oldukça basitleştirilmiş olup, yabancı firmaların sermayeyi veya karlarını yurt dışına çıkarmalarında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Ticari gösteriler için ve inşaat projeleri ile diğer bazı geçici işlerde kullanılmak üzere ithal edilen mal ve ekipmanlara geçici ithal izni verilmektedir.

KAYNAK: ekonomi.gov.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Etiyopya ile Ticaret ve İş Fırsatları

04 Aralık 2020 11:52, Cuma

Etiyopya Hakkında Genel Bilgi Etiyopya hakkında önce bir bilgi verelim. Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa dır,  yönetim biçimi federal Cumhuriyettir. Başkanı Dr. Abiy Ahmet, Devlet Başkanı ise Sahle-Work ZEYDE olan ülkede en fazla konuşulan yabancı dil ingilizcedir.  Dini açıdan değerlendirdiğimizde karışık dinlere mensup insanlar mevcuttur. %63 oranında Hristiyan, %34 oranında Müslümanlar ve  onun devamında da yine […]

Almanya’ya Otomobil İhracatı

22 Haziran 2020 15:47, Pazartesi

Otomotiv Endüstrisi Dünyanın en büyük otomotiv sanayilerinden birisine sahip olan Almanya; Çin, ABD ve Japonya’nın ardından dünyanın en büyük dördüncü otomotiv üreticisidir. 1999 yılından bu yana kişi başına düşen araç sayısı her geçen yıl artış kaydeden Almanya, OICA verilerine göre 2015 yılı itibariyle 48,5 milyon adetlik araç parkına ulaşmıştır. Almanya’da her bin kişiye düşen motorlu […]

Irak

22 Haziran 2020 14:59, Pazartesi

Irak ve Irak’a ihracat ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Coğrafi Konumu Bir Ortadoğu ülkesi olan Irak, kuzeyden Türkiye, doğudan İran, güneydoğudan Basra Körfezi ve Kuveyt, güneyden Suudi Arabistan, batıdan da Ürdün ve Suriye ile çevrilidir. Türkiye ile 352 km, İran ile 1458 km, Ürdün ile 181 km, Kuveyt ile 240 km, Suudi Arabistan […]

Almanya
17 Haziran 2020 13:06, Çarşamba

Almanya ve Almanya’ya ihracat ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Almanya Hakkında Bilgi Asıl adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya, ABD’den sonra dünyanın en çok tercih edilen ikinci göç destinasyonudur. Uzun ve köklü tarihiyle farklı krallıklar olarak Batı Avrupa’da varlığını sürdüren Almanya 1871 yılında ulusal birliğini sağlamıştır. Özellikle müzik ve felsefe alanında Avrupa kültürüne […]

Burkina Faso’ya İhracat Nasıl Yapılır?
13 Haziran 2018 13:08, Çarşamba

Burkina Faso’ya İhracat Nasıl Yapılır? Burkina Faso Başkent: Ouagadongou (1 milyon) Yönetim Biçimi: Cumhuriyet Bağımsızlık: 5 Ağustos 1960 (Fransa’dan). Nüfus: 15.7 milyon (2010) Resmi Dil : Fransızca Doğal Kaynaklar: Manganez, kireçtaşı, mermer, altın parçacıkları, fosfat,ponzataşı, tuz. Tarımsal Ürünler: Pamuk,  fıstık, shea fıstığı, susam,süpürge darısı, darı, mısır, pirinç,çiftlik hayvanı. Endüstri: Pamuk tiftiği, meşrubat, tarım işletmeleri, sabun,sigara, tekstil, altın. Para Birimi: Batı Afrika CFA Frangı (XOF) Vize Durumu: İstiyor Aşılar […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum