Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Mikro İhracat Nasıl Yapılır?
Digi-Mas

Mikro ihracat nasıl yapılır kısaca yazalım. Yurtdışına az miktarda satış yapmak için artık ihracat işlemi yapmaya gerek yok. Ürünü kargoya verip gerisine karışmıyorsunuz.

Varsayalım ki, tekstil sektöründe fermuar üreten bir KOBİ’siniz. Ve yurtdışındaki bazı müşteriler web sitenizde gördükleri en son model fermuarlardan numune istediler. Eğer bu talep birkaç yıl önce gerçekleşseydi, yapmanız gereken, ağırlığı ve adedi ne olursa olsun bu ürünleri normal ihracat yoluyla yurtdışına göndermek olacaktı. Bunun için önce gümrük beyannamesi hazırlamak üzere gümrükçünüze gitmeniz ve beyannname için 200 ile 300 TL ödemeniz gerekecekti. İşlemler en az birkaç gün sürecekti… 2012 yılında küçük ihracatın önünü açmak için yeni bir uygulama hayata geçirildi. İhracat dünyasında mikro ya da kolay ihracat olarak bilinen bu system, özellikle KOBİ’lerin büyük ilgisiyle karşılaştı.

Gümrük müşavirlerinin Elektronik Gümrük Beyanlı (ETGB) çıkış olarak adlandırdığı hizmet sayesinde KOBİ’ler küçük miktardaki ihracat ürünlerini, yani tek seferde 150 kg ve 7 bin 500 euroya kadar olan ürünlerini sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı hazırlanarak ek bir bedele gerek kalmadan, uluslararası kargo şirketleri aracılığı ile yurtdışına gönderebiliyorlar. Bu da hem maliyet ve zamandan kazandırıyor hem de bürokratik işlemleri yok denecek kadar azaltıyor.

Uygulamanın KOBİ’lere sağladığı avantajları şöyle sıralamak mümkün: İhracatçı Birlikleri Nispi Aidatı’ndan muafiyet sağlıyor, Gümrük Müşavirliği Ücreti alınmıyor, vekaletname aranmıyor, hızlı bürokratik işlemler sayesinde zamandan tasarruf sağlanıyor ve cumartesi günü bile gümrük işlemi yapılabiliyor.

 

Yükselen trend mikro ihracat

İhracat dilinde mikro ya da kolay ihracat olarak adlandırılan sisteme KOBİ’lerin ilgisi yüksek. DHL Express verilerine göre 2013 yılında 18 bin 372 adet mikro gönderim gerçekleşirken 2014 yılında bu rakam 30 bini aştı. 2015 yılının ilk çeyreğinde ise artışın yüzde 42’ye ulaştı.

Uzmanlara göre mikro/kolay ihracat sayesinde özellikle Avrupa ülkelerine ihracat yapmak neredeyse Türkiye içinde iş yapmak kadar kolay hale geldi. Mikro ihracatçılar şimdi KDV iadesi sorununun da çözülmesini istiyorlar. Gümrük ve  Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yasal mevzuatı revize ettiği halde, Vergi Dairesi Otomasyon Projesi (VEDOP) sistemi ile ilgili çalışmaların henüz tamamlanamaması sebebiyle ihracatçılar zaman zaman vergi iadesini alamıyorlar. Ancak mikro/kolay ihracat hizmeti veren uluslararası kargo şirketleri, bu konuyu da takip ederek vergi iadesinin firmaya iade edilmesini sağlayabiliyorlar. Bu sorunun giderilmesinin ihracatçının sisteme ilgisini daha da artıracağı belirtiliyor.

 

Tekstil, yedek parça ve e-ticaret

Mikro/kolay ihracatta en fazla tekstil ürünleri, elektronik, oto yedek parçaları ile e-ticaret ürünleri gönderiliyor. Bunların yanı sıra mikro ihracat ile tekstil aksesuarları ve ev tekstili, düğme, fermuar, püskül, etiket, matbaa, broşür ve katalog gönderimleri de yapılıyor. Kolay ihracat, zücaciye ve mutfak eşyasında da, örneğin plastik kapak, bardak, çatal, kaşık gibi mallar için de çokça kullanılıyor.

En fazla ihracat yapılan pazarların başında ise Avrupa ve Amerika geliyor. Uluslararası kargo şirketlerinin verilerine göre geçmiş yıllara kıyasla Amerika ve Uzak Doğu ülkelerine yapılan mikro ihracatta yükselen bir trend söz konusu. Örneğin DHL Express verilerine göre Amerika ülkelerine  yapılan mikro  ihracat sayılarında  yüzde 135 oranındaki  artış dikkat çekiyor.

KAYNAK: turkishtimedergi.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gülle: İhracatta 170 milyar dolar hedefi yakalanacak

26 Kasım 2018 17:41, Pazartesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Ekim ayında yakaladığımız ve Cumhuriyet tarihinin rekoru olan 15,7 milyar dolarlık ihracat, gelecek başarılarımızın da en büyük göstergesi oldu. Kasım ayında da yine aynı başarıyı devam ettirmeyi hedefliyoruz. İnanıyorum ki yeni başarılara imza atarak yıl sonunda 170 milyar dolarlık ihracat hedefimizi gerçekleştireceğiz.” dedi. Uluslararası İş Birliği Platformu (UİP) […]

15 Haziran 2018 13:31, Cuma

İhracat Nasıl Yapılır ailesi olarak sizlere güzellik, birlik, beraberlik dolu, her zaman bir öncekinden daha güzel ve mutlu bir Bayram diliyoruz.

Serbest Ticaret Anlaşmaları

11 Mayıs 2018 15:31, Cuma

SERBEST TİCARET ANLAŞMALARINA İLİŞKİN GENEL BİLGİ Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) düzenlemelerinin günümüzün gereksinimlerini karşılayamaması ve çok taraflı ticaret düzeninin yeni pazar açılımları konusunda yetersiz kalması, ülkeleri ikili ve bölgesel ticaret anlaşmaları yapmaya yöneltmiş, Serbest Ticaret Anlaşmaları (STA) son dönemde gerek gelişmiş ülkeler arasında, gerekse kuzey-güney ve güney-güney ticari ve ekonomik ilişkilerinde yaygınlaşmıştır. Ülkeler arasındaki STA […]

GIDA İŞLEME MAKİNELERİ
04 Mayıs 2018 11:16, Cuma

1. SEKTÖRÜN TANIMI VE SINIFLANDIRILMASI 8417.20 Ekmek, pasta, bisküvi fırınları (elektriksiz) 8419.31 Tarım ürünleri için kurutucular 8419.89 Pastörize, kondanse etme vb. işler için cihaz tertibat 8421.11 Sütten krema ayırıcılar (ekremözler) 8421.21 Suyun filtre edilmesi/arırılmasına mahsus cihazlar 8421.22 İçeceklerin (su hariç) filtre edilmesi/arıtılması için cihazlar 8434.10 Süt sağma makineleri 8434.20 Sütçülükte kullanılan makine ve cihazlar 8434.90 […]

Baharat-Çay İhracatı Nasıl Yapılır?
01 Mayıs 2018 11:30, Salı

ÜLKEMİZDE ÜRETİM VE SEKTÖRE BAKIŞ Yeryüzüne hakim 8 bitki orijin bölgesinden (fitocoğrafik) 3’ü (Avrupa-Sibirya, Akdeniz, İranTuran) ülkemiz topraklarında kesişmektedir. Zengin bir bitki yatağı oluşumuna sebep olan bu durum, yaklaşık %32’si endemik olmak üzere 12000 bitki türünün ülkemiz topraklarında yetişmesine imkan vermektedir. Ülkemiz yüzölçümünün dünyaya oranı yaklaşık %0,53 iken, dünya bitki türlerinin %3,6’sının ülkemiz topraklarında yetişmesi […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İhracat Danışma Hattı