Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Mikro İhracat Nasıl Yapılır?
Digi-Mas

Mikro ihracat nasıl yapılır kısaca yazalım. Yurtdışına az miktarda satış yapmak için artık ihracat işlemi yapmaya gerek yok. Ürünü kargoya verip gerisine karışmıyorsunuz.

Varsayalım ki, tekstil sektöründe fermuar üreten bir KOBİ’siniz. Ve yurtdışındaki bazı müşteriler web sitenizde gördükleri en son model fermuarlardan numune istediler. Eğer bu talep birkaç yıl önce gerçekleşseydi, yapmanız gereken, ağırlığı ve adedi ne olursa olsun bu ürünleri normal ihracat yoluyla yurtdışına göndermek olacaktı. Bunun için önce gümrük beyannamesi hazırlamak üzere gümrükçünüze gitmeniz ve beyannname için 200 ile 300 TL ödemeniz gerekecekti. İşlemler en az birkaç gün sürecekti… 2012 yılında küçük ihracatın önünü açmak için yeni bir uygulama hayata geçirildi. İhracat dünyasında mikro ya da kolay ihracat olarak bilinen bu system, özellikle KOBİ’lerin büyük ilgisiyle karşılaştı.

Gümrük müşavirlerinin Elektronik Gümrük Beyanlı (ETGB) çıkış olarak adlandırdığı hizmet sayesinde KOBİ’ler küçük miktardaki ihracat ürünlerini, yani tek seferde 150 kg ve 7 bin 500 euroya kadar olan ürünlerini sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı hazırlanarak ek bir bedele gerek kalmadan, uluslararası kargo şirketleri aracılığı ile yurtdışına gönderebiliyorlar. Bu da hem maliyet ve zamandan kazandırıyor hem de bürokratik işlemleri yok denecek kadar azaltıyor.

Uygulamanın KOBİ’lere sağladığı avantajları şöyle sıralamak mümkün: İhracatçı Birlikleri Nispi Aidatı’ndan muafiyet sağlıyor, Gümrük Müşavirliği Ücreti alınmıyor, vekaletname aranmıyor, hızlı bürokratik işlemler sayesinde zamandan tasarruf sağlanıyor ve cumartesi günü bile gümrük işlemi yapılabiliyor.

 

Yükselen trend mikro ihracat

İhracat dilinde mikro ya da kolay ihracat olarak adlandırılan sisteme KOBİ’lerin ilgisi yüksek. DHL Express verilerine göre 2013 yılında 18 bin 372 adet mikro gönderim gerçekleşirken 2014 yılında bu rakam 30 bini aştı. 2015 yılının ilk çeyreğinde ise artışın yüzde 42’ye ulaştı.

Uzmanlara göre mikro/kolay ihracat sayesinde özellikle Avrupa ülkelerine ihracat yapmak neredeyse Türkiye içinde iş yapmak kadar kolay hale geldi. Mikro ihracatçılar şimdi KDV iadesi sorununun da çözülmesini istiyorlar. Gümrük ve  Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yasal mevzuatı revize ettiği halde, Vergi Dairesi Otomasyon Projesi (VEDOP) sistemi ile ilgili çalışmaların henüz tamamlanamaması sebebiyle ihracatçılar zaman zaman vergi iadesini alamıyorlar. Ancak mikro/kolay ihracat hizmeti veren uluslararası kargo şirketleri, bu konuyu da takip ederek vergi iadesinin firmaya iade edilmesini sağlayabiliyorlar. Bu sorunun giderilmesinin ihracatçının sisteme ilgisini daha da artıracağı belirtiliyor.

 

Tekstil, yedek parça ve e-ticaret

Mikro/kolay ihracatta en fazla tekstil ürünleri, elektronik, oto yedek parçaları ile e-ticaret ürünleri gönderiliyor. Bunların yanı sıra mikro ihracat ile tekstil aksesuarları ve ev tekstili, düğme, fermuar, püskül, etiket, matbaa, broşür ve katalog gönderimleri de yapılıyor. Kolay ihracat, zücaciye ve mutfak eşyasında da, örneğin plastik kapak, bardak, çatal, kaşık gibi mallar için de çokça kullanılıyor.

En fazla ihracat yapılan pazarların başında ise Avrupa ve Amerika geliyor. Uluslararası kargo şirketlerinin verilerine göre geçmiş yıllara kıyasla Amerika ve Uzak Doğu ülkelerine yapılan mikro ihracatta yükselen bir trend söz konusu. Örneğin DHL Express verilerine göre Amerika ülkelerine  yapılan mikro  ihracat sayılarında  yüzde 135 oranındaki  artış dikkat çekiyor.

KAYNAK: turkishtimedergi.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İHRACAT NASIL YAPILIR?

29 Nisan 2021 16:37, Perşembe

Nasıl ihracatçı olunur? ihracat yapmak zorundamıyız ihracat yapmak için neler gerekli bunları konuşacağız. nasıl ihracat yapacağız sorusuna şu örneği verelim misal ahmet ihracat yapmak istiyor fakat nasıl yapılacağını bilmiyor kahve ihracatı yapacak olsun ahmet .  ihracatçı olmak için pazar olması gerekiyor şirket gerekiyor ahmetin bir şirketi olsun önce pazar bulması gerekiyor mesela ahmetin almanyada kahve […]

Mobilya İhracatı

02 Şubat 2021 11:54, Salı

Mobilya İhracatı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler Mobilya Sektörü Türkiye’de Mobilya Sektörü, Ülkemizdeki mobilya üretimi 2019 yılında yaklaşık olarak 11 milyar dolar civarındadır. 2030 yılına kadar senelik yaklaşık olarak ortalama %9’luk bir büyüme olacağı öngörülen sektörde piyasa hacminin 30 milyar seviyelerinde olacağı düşünülmektedir. Türkiye’de mobilya sektörü üç bölüm altında toplanmıştır: Mutfak mobilyaları, ofis mobilyaları ve diğer […]

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

04 Eylül 2020 10:55, Cuma

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne ihracat ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Coğrafi Konum Yüzölçümü 83.600km2 olup, topraklarının %97’si çöldür. BAE, Arap/Iran Körfezine ve Hint Okyanusuna kıyısı vardır. Yedi emirlik içinde coğrafya olarak en büyük olanı Abu Dhabi’dir. AD, ülke topraklarının yaklaşık %86’sını kaplamaktadır. BAE 200’e yakın adayı ihtiva etmekte […]

Gülle: İhracatta 170 milyar dolar hedefi yakalanacak
26 Kasım 2018 17:41, Pazartesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Ekim ayında yakaladığımız ve Cumhuriyet tarihinin rekoru olan 15,7 milyar dolarlık ihracat, gelecek başarılarımızın da en büyük göstergesi oldu. Kasım ayında da yine aynı başarıyı devam ettirmeyi hedefliyoruz. İnanıyorum ki yeni başarılara imza atarak yıl sonunda 170 milyar dolarlık ihracat hedefimizi gerçekleştireceğiz.” dedi. Uluslararası İş Birliği Platformu (UİP) […]

15 Haziran 2018 13:31, Cuma

İhracat Nasıl Yapılır ailesi olarak sizlere güzellik, birlik, beraberlik dolu, her zaman bir öncekinden daha güzel ve mutlu bir Bayram diliyoruz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum