Mikro İhracat Teşviği Nedir? ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir?

Giriş
Güncellenme
Mikro İhracat Teşviği Nedir?  ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir?

Mikro İhracat Teşviği Nedir?  ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir?

Merhaba. Bu yazımızda pazar yerlerinde satış yaparak ihracat yapan Herkesin bilmesi gereken bir konuya değineceğiz. Bu yazıda mikro İhracat nedir? ETGB’li gönderi nedir? Bu kavramlar bizim için neden önemli? Bunlara değinmek istiyorum.

Mikro ihracata aslında bir teşvik diyebiliriz. Peki teşvik nedir? Devletler genel ekonomi politikalarına göre belirli sektörlere vatandaşlarını ve mükelleflerini yönetmek için Belirli enstrümanlar kullanılır. Bu enstrümanlar genellikle de teşvik adı altında Vergi veya bürokrasi kanalında bazı iyileştirmeler, bununla beraber düşük faizli yada faizsiz kredi ve hibe uygulamalarıdır. Mikro ihracat da tam olarak bu küçük ihracatçıyı, e ihracatçıyı bu noktaya teşvik etmek için, bu alanda zaten Iş yapan kişilerin bu alana daha fazla odaklanmaları için veya bu yönde ilgisi olmayan kişilerin bu yöne eğilmeleri için bir teşvik programıdır. Tabi bunun belirli sınırları vardır.

Özetle Bu şartları sağlayıp bu sınırların içinde kaldığınız zaman bazı avantajlardan faydalanabilirsiniz. Bu noktada temel unsur 1500 euroyu ve 300 kiloyu geçmeyen gönderileriniz mikro ihracat sınıfına girmektedir ve bazı avantajlardan yararlanmanızı sağlar. Özellikle yurtdışına küçük ebatlarda ürünler gönderiyorsanız küçük ihracat modeli sizi bazı gümrük prosedürlerinden kurtarır ve bu sürecin hızlanmasını sağlar. Buna ek olarak bazı vergi Indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Bu ihracat modelinin faydalanmak için ETGB adında bir belgeniz olması gerekiyor.

 

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Etgb nedir? Elektronik ticari gümrük beyannamesi olarak geçer. Sadece yetkili kargo firmalarının düzenleyebileceği bir evraktır. Etgb’li ihracat dendiği zaman bunun mikro ihracat olduğunu anlamanız gerekir  ETGB’li ihracat veya mikro ihracat birbirlerinin yerine kullanılan deyimler dir bunların Herhangi birini gördüğünüz zaman bu terimleri birbirlerinin yerine kullanıldığını anlayabilirsiniz.

Peki bunun avantajları nelerdir? Klasik ihracat yaparken İhtiyacınız olan ve yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Örneğin İhracatçılar Birliği’ne kayıt olmak, ihracat beyannamesi açmak,ihracat beyannamesi düzenlemek gümrük müşavirliği veren bir şirket ile çalışmak ve noter tasdikli vekaletname hazırlamanız gibi bazı bürokratik işlemler vardır. Bu bürokratik işlemlerden mikro ihracat kapsamında gönderi yapıyorsanız muaf tutulursunuz. Kısacası gümrük noktasında işlemleriniz daha hızlı gerçekleşir ve bu sayede ürününüz daha hızlı transfer sürecine girebilir. Vergi anlamında ise Türkiye’de ödediğiniz KDV’leri Iade alabilme hakkına sahip olursunuz. Örneğin 300 lirayı bir ürün satıyorsunuz ve 100 liraya Türkiye’den bir hammadde satın aldınız. Bu ürünü satmanız için aldığınız hammaddenin normalde KDV sini ödemek zorundasınız. Mikro ihracat yoluyla ürünü gönderdiğiniz zaman bu KDV yi devletten mahsuplaşma yoluyla iade alabilirsiniz. Bu avantajlardan şahıs limitet veya anonim  şirketleri yararlanabilmektedir. Ayrıca sadece şahıs şirketleri için sağlanan bir avantajı daha vardır. Bu da kesinlikle kullanılması gereken faydalı bir teşvik Ihracat satışları üzerinden elde ettiğiniz kar üzerinden bir gelir vergisi vermek zorundasınız. Mikro ihracat kapsamında ürün gönderimi yaptığınız takdirde ödemeniz gereken gelir vergisinin %50 sinden muaf tutulursunuz. Özellikle satış oranlarını fazlaysa hayet tatmin edici rakamlar ortaya çıkar.

Mikro ihracatın avantajlarına değindik,Şimdi de şartlarına bir bakalım. Öncelikle gönderdiğiniz ürünün ağırlığı 300 kilogramı ürünün bedeli ise 1500 avroyu geçmemeli Bu sınırların üzerinde yaptığınız gönderiler mikro ihracat kapsamında değerlendirilmez Fakat 500 kilogramlık bir ürününüz var ise bunu 250 kilogramlık iki parça halinde gönderebilirsiniz Eğer bu sınıra takılırsanız gönderdiğiniz ürün bölünmeye müsaitse bu yöntemi deneyebilirsiniz. Sonraki  şart ise doğal olarak şirket sahibi olmanız gerekmektedir. Şahıs Limited veya Anonim Şirketi olabilir. Bu üç şirket Tipinde de mikro ihracat kapsamında gönderim yapabilirsiniz. Diğer bir şartımız ise günün sonunda bir KDV iadesi alacağınız için vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Diğer bir şart da ticari satış amacınızın olması. Ticari satış  amacı olmayan gönderimler, mesela bir kişiye hediye gönderiyorsunuz veya bir ürünü tamire yolluyorsunuz  bu tür gönderiler ticari satış olarak değerlendirilmemektedir. Ayrıca altın veya markalı ürünleri patent hakları olduğu için gönderemezsiniz. Bu da mikro ihracat sınırları içinde kabul edilen bir gönderi tipi değildir. Kısacası gönderdiğiniz ürün tipi farklı bir ihracat modelini gerektirmemelidir.

Süreç nasıl işliyor? Sadece yetkili firmalar ile mikro ihracat gönderim yapabilirsiniz mikro ihracat kapsamında ürün gönderimi yaptığınız zaman yetkili kişiler artık gümrük müşavirleri değil doğrudan anlaşmalı kargo firmaları olur. Bu firmalar size bir etgb evrakı düzenler Ve ürününüzün mikro ihracat kapsamında yurt dışına gönderilmesini sağlar. Bu yetkili firmalar ise; FedEx TNT PTT DHL gibi Yurtdışı ihracatı yaparken etgb’li gönderi evrakı yapabilen yetkili firmalardır. Dolayısıyla üçüncü gümrük müşaviri ile çalışmanız gerekmez. Bu kapsamda gönderemeyecek ürün tipleri ise tamire giden, sergiye veya fuara giden ürün, ülkenize geri dönecek ürün, bedelsiz olarak gönderdiğiniz numuneler, hediyeler denetime tabii bazı ilaç ve kimyasal numuneler gibi bazı ürünleri mikro ihracat kapsamında gönderemezsiniz. Bazıları sınırlandırıldığı bazıları ise ticari satış kapsamında olmadığı için bu tür ürünleri mikro ihracat kapsamında gönderemezsiniz.

Peki etgb nedir biraz da buna değinelim. Elektronik ticari gümrük beyannamesi demektir. Bu beyannameleri Sadece yetkilendirilmiş kargo firmaları düzenleyebilir. Bu evraklar ihracat yaptığınızı kanıtlamış olursunuz. Aslında ürününüzü kargo firmasına verirken etgb’li gönderi yapmak istediğinizi belirtirsiniz. Onlar da sizden gerekli evrakları aldıktan sonra gerekli beyannameyi düzenlerler ve sonrasında gönderiniz mikro ihracat kapsamında gönderilir. Doğrudan kargo firması değil de aracı  firmalarla çalışıyorsanız bu işlemleri onlar halleder.

Etgb’li gönderi yaparken  düzenlemeniz gereken belgeler nelerdir Şimdi de bunlara değinelim.

ilk olarak dolaylı teslim yetki belgesi gerekmektedir. Aynı zamanda şirketinize ait gümrük mükellef kaydı yaptırmanız gerekmektedir. Gönderici firmanızın gümrük sisteminde ihracatçı olarak nitelendirilmesini sağlayan bir kayıttır aslında. Şahıs şirketiniz varsa e-devlet üzerinden Ticaret Bakanlığı Hümrük İşlemleri Gümrük Mükellef Kaydı ölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz. Anonim veya Limited Şirketi sahibi iseniz yapmanız gereken gümrük müdürlüklerine gitmek, İmza sirkülerinizi ve ticari sicil belgenizi, şirket yetkilisinin kimlik fotokopisini vergi levhası bilgilerinizi bir dilekçe ile birlikte gümrük müdürlüklerine giderek buradan gümrük mükellef kaydı yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Hazırlamanız gereken diğer bir belge ise mikro ihracat gönderi bilgi formudur. Diğer gerekli belgelere değinecek olursak mikro ihracat gönderi bilgi formu, maliye onaylı Türkçe fatura ve eaşe faturası istenmektedir. Bir diğer gerekli belge ise İngilizce düzenlenmesi gereken fatura olan commercial invoice faturasıdır. Son olarak konşimentonuzun kopyası gerekiyor. Bu belgeleri hazırladıktan sonra ürününüzü kargo firmasına Teslim ederken mikro ihracat kapsamında gönderi yapabilmeniz için gerekli olan etgb gönderi modeli ile ürün gönderimi yapabilirsiniz.

Hazırlamanız gereken belgeler konusunda dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. İlk olarak eaşe faturanızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususlara değinelim.KDV iadesi alacağınız için oluşturacağınız fatura Kdv’siz olarak düzenlenmeli, ürün değerinizin Türk lirası karşılığı mutlaka yazılmalı ve buna ek olarak yabancı para birimindeki karşılığını da ek olarak yazabilirsiniz. Ürün içeriğinizi detaylı bir şekilde tanımlamalısınız. Bu ürün içeriğini Türkçe yazmanız gerekiyor Eğer İngilizce yazmışsanız yanına mutlaka Türkçe açıklamasında yazınız. Ürününüzün menşeini yazmalısınız. Faturanızın kesim tarihindeki döviz kurunu yazmanız gerekiyor. Yine faturanıza ürününüzün gtip kodunu yazmanız lazım. Nedir bu gtip kodu; Açılımı gümrük tarife istatistik pozisyonudur. Bu kod tüm dünyada kullanılan, ürününüzün kategorisini sınıfını ve ayrıntılarını belirten 12 haneden oluşan bir sayı değeridir. Ticari faturanızı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler ise öncelikle İngilizce içerikli olmalı. Malın satış değeri ilgili döviz kuru cinsinden olmalı. Eeşe faturanız ile Ticari faturanız üzerindeki ürün bedelleri aynı olmalı. Kaşe ve imza içermelidir.

Mikro ihracat Türk ihracatçısına verilen bir hak olduğu için menşei yurt dışında olan ürünlerin transit geçişine etgb’li ürünler kapsamında yapamazsınız. Mikro ihracat kapsamında gönderdiğiniz ürünler ekstra bir işleme tabi tutulduğu için özellikle aracı firmalarla gönderiyorsanız belki bir günlük ekstra işlem süresine tabi tutulabilir. Ama diğer avantajlarını hesaba katarsak çok da büyük bir dezavantaj değildir aslında. Mikro ihracat yaparken İhracatçılar Birliği’ne herhangi bir ödeme yapmanız veya herhangi bir onay almanız gerekmiyor.

Mikro ihracat kapsamında bahsedecekler imiz şimdilik bu kadar. Hoşçakalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri

27 Mayıs 2022 17:14, Cuma

İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri   İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri Bir ihracatçı olarak, mallarınızı satmaya ve bu satışlar için ödeme almaya odaklanırsınız. Bu satışları nasıl yapılandırdığınız ve seçtiğiniz ödeme seçeneği, her ikisinin de olasılığını artıracaktır. İhracat işleminiz için kullanılacak ödeme süresini müzakere ederken, siz ve müşteriniz birçok faktörü değerlendireceksiniz. Bunlar […]

Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir?

26 Mayıs 2022 16:26, Perşembe

Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir?   Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir? Tipik bir ihracat süreci, hem proforma hem de ticari faturaların kullanımını içerir. Daha iyi bilmeyen nakliyeciler, iki formun birbirinin yerine geçebileceğini düşünebilir – ama değiller. Bu makalede, proforma ve ticari fatura arasındaki farkları inceleyeceğiz; bunlar ihracatçıların anlaması gereken en yaygın […]

GTİP Kodları , HTS Kodları : Fark Nedir?

25 Mayıs 2022 16:43, Çarşamba

GTİP Kodları vs HTS Kodları : Fark Nedir?   GTİP Kodları vs HTS Kodları : Fark Nedir? HS kodları, HTS kodları ve Program B kodları arasındaki farkı biliyor musunuz? Gündelik konuşmada, ihracatçılar bu terimleri birbirinin yerine kullanma eğilimindedir; çoğunlukla, bunların ürün sınıflandırmalarını temsil eden kodlar olduğunu anlarlar. Bunları gündelik konuşmalarda birbirinin yerine kullanmak yanlış olmasa […]

Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey
24 Mayıs 2022 15:45, Salı

Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey   Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey Konşimentolar için bir astar arayan yeni bir ihracatçı mısınız? Ya da belki de yelpazenin karşı ucundasınız—bir referans veya eğitim aracı arayan deneyimli bir profesyonel. Her iki durumda da, bu makale tam size göre! Konşimento formu hakkında bilmeniz gereken üç şeyi […]

Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor Musunuz?
23 Mayıs 2022 14:38, Pazartesi

Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor musunuz?   Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor Musunuz? Yüksek potansiyelli ihracat pazarlarını hedeflemek, bir şirketin üstlenebileceği en zorlu ve aynı zamanda en etkili süreçlerden biridir. Şirket yöneticilerine ihracat pazarlarını nasıl seçtiklerini sorun ve çoğu durumda yanıt, pazarın temelde onları seçtiği olacaktır. Bu, ürünlerini satın almak veya […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum