Mısır’a İhracat Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Mısır’a İhracat Nasıl Yapılır?

Mısır’a İhracat Nasıl Yapılır?

Mısır

Başkent: Kahire

Yönetim Biçimi: Cumhuriyet

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Bağımsızlık: 1922 (İngiltere’den)

Nüfus: 95,69 milyon (2016)

Resmi Dil : Arapça

Doğal Kaynaklar: Petrol, doğal gaz, demir yatakları, fosfat, manganez, kireçtaşı, alçıtaşı, talk, asbest, kurşun, çinko.

Tarımsal Ürünler: Pamuk, pirinç, mısır, buğday, fasulye, meyve, sebze; sığır, manda, koyun, keçi.

Endüstri: Tekstil, gıda işleme, turizm, kimya, hidrokarbonlar, inşaat, çimento, metal.

Para Birimi: Mısır Paundu (EGP)

Vize Durumu: İstiyor

Aşılar: –

Büyükelçilikler: 

Kahire Büyükelçiliği 
25, El-Falaky Str. Bab El-Louk, Cairo/EGYPT
T:+20-2 279 784 00  E: embassy.cairo@mfa.gov.tr

Mısır Büyükelçiliği
Turkish Embassy in Cairo, Egypt 25 El Falaki Street Bab El Louk Cairo Egypt
(+20) 2 279 784 00

TİKA Ofisi : Kahire Program Koordinasyon Ofisi
kahirepko@tika.gov.tr
14, Mohammad Saleh Meydanı, Mosaddaq Caddesi, Al Dokki, Giza, Egypt

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

MISIR’A IHRACATTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1. Mısır dış ticaret mevzuatına göre, Türk Menşeli ürünler için EUR.1 düzenlenmesi gerekmektedir.

2. İthalatta uluslararası(Alman, İngiliz) ürün standartları uygulanmakta olup, gümrük idarelerinde standartlara uygun olmayan ürünlerin girişine izin verilmemektedir.

3. Mısır gümrük idareleri otomasyona geçememiştir. Diğer taraftan, gümrük bürokrasisi karmaşık ve şeffaf değildir. Bu nedenle, ihracat evrakının düzenli (silik, harf hatası vb.) olması ve gönderilen ürün miktarı ve niteliği ile evraktaki miktar ve nitelik uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde, keyfi cezalar uygulanabilmekte veya zaten uzun süren ürün çıkışı ya daha da uzamakta ya da ürün iade edilmektedir.

4. Mısır’da genel olarak koruma oranlarının yüksek olması nedeniyle, ithalatçılar çifte fatura üzerinden çalışmak istemektedir. Gümrük idarelerine sunulan faturaların düşük gösterilmesi ödenecek vergi miktarını düşüreceğinden, Mısır’lı ithalatçılar bu yolu tercih etmektedir. Ancak, gümrük idarelerinde bulunan fiyat tespit komisyonları söz konusu faturalarda belirtilen fiyatları zaman zaman kontrol etmekte ve ürün fiyatlandırmasını nitelik, kalite vs. dikkate alınmadan yeniden fiyatlandırabilmektedir. Bu işlemler ürünün gümrükten çıkışını uzatmaktadır.

5. Mısır’a ilk defa ihracat yapan Türk firmalarının garantili ödeme sistemini tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Çek-senet gibi riskli ödeme şekillerinde ihracat bedeli ödenmeyen durumlar yaygındır. Dolayısıyla, güven tesis edilmeden ithalatçının kabulüne dayalı ödeme sisteminden uzak durulmasında yarar görülmektedir.

6. Mısır işadamı camiası aşırı düzeyde pazarlıkçı bir karaktere sahiptir. Genel olarak halkın gelir düzeyinin düşük olması ürün tercihinde fiyatı kalitenin önünde tutmaktadır. Dolayısıyla, Mısır’a yönelik özel bir fiyat politikasının geliştirilmesi gerekmektedir.

7. İhracatçılarımızın Mısır pazarının büyüklüğünü ve mevcut potansiyelin önümüzdeki dönemde değerlendirilme ihtimalini de göz önünde bulundurarak, ihraç ürünleri kalitesi, zamanında teslim, sağlanan teknik yardım ve makinanın kurulması gibi hususlarda azami dikkat göstermeleri gerekmektedir. Türk ürünlerinin Avrupa kalitesinde ve daha uygun fiyatlarda olduğuna dair bir imaj oluşmuş durumdadır. Bu imajın korunmasında tüm firmaların dikkatli olması yerinde olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Etiyopya ile Ticaret ve İş Fırsatları

04 Aralık 2020 11:52, Cuma

Etiyopya Hakkında Genel Bilgi Etiyopya hakkında önce bir bilgi verelim. Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa dır,  yönetim biçimi federal Cumhuriyettir. Başkanı Dr. Abiy Ahmet, Devlet Başkanı ise Sahle-Work ZEYDE olan ülkede en fazla konuşulan yabancı dil ingilizcedir.  Dini açıdan değerlendirdiğimizde karışık dinlere mensup insanlar mevcuttur. %63 oranında Hristiyan, %34 oranında Müslümanlar ve  onun devamında da yine […]

Almanya’ya Otomobil İhracatı

22 Haziran 2020 15:47, Pazartesi

Otomotiv Endüstrisi Dünyanın en büyük otomotiv sanayilerinden birisine sahip olan Almanya; Çin, ABD ve Japonya’nın ardından dünyanın en büyük dördüncü otomotiv üreticisidir. 1999 yılından bu yana kişi başına düşen araç sayısı her geçen yıl artış kaydeden Almanya, OICA verilerine göre 2015 yılı itibariyle 48,5 milyon adetlik araç parkına ulaşmıştır. Almanya’da her bin kişiye düşen motorlu […]

Irak

22 Haziran 2020 14:59, Pazartesi

Irak ve Irak’a ihracat ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Coğrafi Konumu Bir Ortadoğu ülkesi olan Irak, kuzeyden Türkiye, doğudan İran, güneydoğudan Basra Körfezi ve Kuveyt, güneyden Suudi Arabistan, batıdan da Ürdün ve Suriye ile çevrilidir. Türkiye ile 352 km, İran ile 1458 km, Ürdün ile 181 km, Kuveyt ile 240 km, Suudi Arabistan […]

Almanya
17 Haziran 2020 13:06, Çarşamba

Almanya ve Almanya’ya ihracat ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Almanya Hakkında Bilgi Asıl adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya, ABD’den sonra dünyanın en çok tercih edilen ikinci göç destinasyonudur. Uzun ve köklü tarihiyle farklı krallıklar olarak Batı Avrupa’da varlığını sürdüren Almanya 1871 yılında ulusal birliğini sağlamıştır. Özellikle müzik ve felsefe alanında Avrupa kültürüne […]

Mali’ye İhracat Nasıl Yapılır?
14 Haziran 2018 12:15, Perşembe

Mali’ye İhracat Nasıl Yapılır? Mali Cumhuriyeti Başkent: Bamako Yönetim Biçimi: Cumhuriyet Bağımsızlık: 22 Eylük 1960 (Fransa’dan) Nüfus: 14.5 milyon (2009) Resmi Dil : Fransızca Doğal Kaynaklar: Altın, fosfat, kaolin, tuz ve kireçtaşı. Tarımsal Ürünler: Darı, sorgum, mısır, pirinç, hayvancılık, şeker, pamuk, yer fıstığı ve tütün. Endüstri: Gıda işleme; inşaat; fosfat ve altın madenciliği. Para Birimi: Batı Afrika CFA Frangı (XOF) Vize Durumu: İstiyor Aşılar : […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum