Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü 2021’e ihracat artışıyla başladı

Giriş
Güncellenme
Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü 2021’e ihracat artışıyla başladı
Digi-Mas

Geçen yıl Kovid-19 kısıtlamaları, küresel ticaretteki daralma, genel ihracattaki düşüş gibi olumsuz gelişmelere karşın 5,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, yılı artıyla kapatmış ve büyük başarı yakalamıştı.

Mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde düşük de olsa yeni yıla da ihracat artışıyla girildi. Ocakta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,28’lik artışla 454 milyon dolarlık yükseliş sağlandı. Bu rakamın 285 milyon dolarlık bölümünü mobilya oluşturduğunu kaydetti.

En çok mobilya ihracatı Almanya, ABD, Fransa, İsrail ve İngiltere’ye yapılırken, en yüksek satışa imza atan iller İstanbul, Bursa, Kayseri, Ankara, İzmir, Kocaeli, Gaziantep, Şırnak, Hatay ve Denizli şeklinde sıralandı.

2021 hedefi ek 1 milyar dolar ihracat

İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 2020’de 5,6 milyar dolar ihracat yaptıklarını ve yeni yıla büyük bir motivasyonla girdiklerini belirterek, bu yıl 1 milyar dolar fazla ihracat yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Güleç, “2023 hedefimiz olan 10 milyar dolara ulaşmak için oluşturduğumuz stratejiyi titizlikle uyguluyoruz. Sadece mobilya tarafında dünyanın 8. büyük ihracatçısı konumundayız. Burada dünyanın en önemli 5 tedarikçi ülkesinden biri haline gelebiliriz.” dedi.

ABD ve Avrupa ülkeleri gibi gelişmiş pazarlara mobilya ihraç etmenin önemine değinen Güleç, “Gelişmiş ülke pazarlarındaki hakimiyet ve etkiyi hem stratejik hem de önemli buluyoruz. Serbest Ticaret Anlaşması yaptığımız İngiltere pazarında ocakta yüzde 8,7 büyüdük. Hollanda, İtalya ve Romanya pazarlarında da hızla yükseliyoruz.” diye konuştu.

Avrupa ve ABD gibi öncelikli pazarlarda kilogram başı mobilya fiyatının 3 doların üzerinde olduğunu dile getiren Güleç, katma değeri yüksek, tasarımı güçlü, inovatif ürünlerle bu rakamı yukarı çıkarmak istediklerini bildirdi.

Güleç, Türkiye mobilya sektörünü üç basamak daha yukarı taşımak ve beş büyük ihracatçıdan birisi olma hedefimize de dünden daha yakınız. Hedeflerimizi ulaşmak için bütünleşik stratejiler belirledik. Bunlardan önemli olanla ise tanıtım çalışmaları. Buradaki gücümüzü daha fazla gösterebiliriz. 2021 yılında gerek sanal ticaret heyetleri, gerekse yeni pazar araştırmaları, fuarlar ve gerekse mevcut pazarlarını koruma stratejisiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

“ABD’de tasarım merkezi açma yolunda ilerliyoruz”

Ahmet Güleç, salgın koşullarına rağmen hem sektörün tamamında hem de mobilyada büyük bir başarı yakaladıklarını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Geçen yıl yüzde 16’lık büyüme yakalanan ABD pazarındaki çalışmalarımız 2021’de genişleyerek büyüyecek. Yakın zamanda ABD’de temaslarda bulunduk. 40 milyar dolarla dünyanın en büyük mobilya ithalatçısı olan ABD’de tasarım merkezlerinde merkezler açmayı planlıyoruz. Mobilya lojistik merkezleri için sürecimiz devam ediyor. Salgın ağır ama temkinli bir şekilde süreci yürütüyoruz. Bu merkezle birlikte ABD ihracatının daha fazla katma değer sağlayacak bir büyümeyle devam edeceğini öngörüyoruz.”

Güleç, sektörün ihtiyaç duyduğu dış ticaret uzmanlarını yetiştirmek için açtıkları Mobilya Akademisi’nde eğitimlerin devam ettiğini söyledi.

Salgının yıl açtığı olumsuzlukların bugün için halen ortadan kalkmadığını dile getiren Güleç, buna rağmen aşı çalışmalarıyla birlikte 2021’den fazlasıyla umutlu olduklarını bildirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021, Türkiye için e-ihracat yılı olabilir

01 Nisan 2021 15:20, Perşembe

Dijitalleşmedeki büyük dönüşüm, ihtiyaçlarla birleşince e-ticaret, ekonomilerin vazgeçilmezi haline geldi. Ülkeler arası ticaretin de en güncel maddelerinden birini oluşturdu. Yaşanan hızlı gelişimle birlikte kısa süre içinde sağlıklı ve doğru adımları atan şirketler, e-ticaret ve e-ihracatta, öne geçme fırsatı yakalayacak. Ülke olarak yatırıma iştahlı, hızlı aksiyon alabilen özel sektörümüz, çoklu üretim yeteneğimiz ve lojistik avantajlarımız, küresel […]

E-ihracat ile sınırlar ortadan kalkıyor

29 Mart 2021 13:01, Pazartesi

Yaşanan Covid – 19 salgını nedeniyle küresel ekonomik büyümenin beklenen seviyelere ulaşmaması ve özellikle ABD ve Çin arasında yaşanan ticari rekabetin sürmesi global e-ihracat ekseninde ibreyi Türkiye’ye çevirmiş durumda. Türkiye markalarının ticari partnerler aracılığıyla hayata geçireceği stratejik ortaklıklarla e-ihracat pazarında rekabet potansiyelini yakalaması hedefleniyor. Gelişmelerle birlikte son yıllarda devlet teşvikleri ile de desteklenen e-ihracat, orta […]

Reform takvimi ile ihracatçı yeni bir döneme adım atacak

26 Mart 2021 13:13, Cuma

Ekonomik reform paketi ile açıklanan eylemlerin uygulanma takvimi belli oldu. Paket ile ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütmeye yönelik adımlar atılacak. İhracat bu noktada önemli bir yer tutuyor. İhracat potansiyeli yüksek olan KOBİ’lerin dış pazarlara açılmalarının teşvik edilmesi, Yurt Dışı Lojistik Merkezleri’nin (YDLM) açılması, Yeni Nesil İhtisas Serbest Bölgeleri’nin faaliyete geçirilmesi, ihracatçıların rekabet […]

Türkiye, 2020’de tıbbi mobilya ihracatında rekor kırdı
14 Mart 2021 17:26, Pazar

Salgın nedeniyle tüm dünyada hastanelerin dolması, tıbbi mobilya ihtiyacını da artırdı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl Türkiye’nin masa, karyola gibi medikal mobilya ile bunların aksam ve parçaları ihracatı, 2019’a kıyasla yüzde 92 yükselerek 106 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde bu ürünlerin ithalatı ise yüzde 3’lük azalışla 19 milyon dolara düştü. ISD Logistics CEO’su […]

KARABÜK’TE İHRACAT ARTTI, İTHALAT AZALDI
19 Şubat 2021 13:36, Cuma

Gümrük Müdürlüğünü ziyaret ederek İl Müdür Vekili Mustafa Yüzkat’dan geçen yıl yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yüzkat, burada yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl ithalatın 34 milyon 660 bin 481 dolar, ihracatın 18 milyon 516 bin 404 dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti. 2020 yılında en çok İtalya’dan kütük demirin, Almanya’dan tekstil ürünlerinin, Azerbaycan’dan fabrika aksamının, Hindistan’dan makine parçasının ve İran’dan […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum