NES: İhracat Ürün Sınıflandırması İçin Önemli Bir Terim

Giriş
Güncellenme

 

NES: İhracat Ürün Sınıflandırması İçin Önemli Bir Terim Hiç durup çevrenizdeki bir şeye gerçekten dikkat ettiniz mi, onun yeni ya da yeni olduğunu düşündünüz mü, sadece her gün gördüğünüz bir şey olduğunu fark ettiniz mi? Benim için, onu bir kez gördüğümde, her yerde görüyormuşum gibi hissediyorum.

Özellikle ihracata bakarsak, bu her zaman nes terimiyle veya “başka bir yerde belirtilmemiş” terimiyle olur. Muhtemelen terimin ne kadar yaygın olduğunu görene kadar ya da bu yüzden çağrılıncaya kadar bilmiyorsunuzdur. O andan itibaren, onu her yerde göreceksiniz.

Mississippi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Müdürü ve eski Türkiye   Gümrük yetkilisi Anthony Cambas ile nes’in önemi ve ihracatçıların neden sadece geçiştirmemeleri, bunun yerine sürekli dikkat etmeleri gereken bir terim olduğu hakkında konuştuk.

NES Nedir?

Kelimenin tam anlamıyla nes, “belirtilmeyen başka bir yerde değil” anlamına gelir ve farklı amaçlar için kullanılır ve ihracat uyumluluğu etrafında dönen kullanımlarla sınırlı değildir. Bu tanım , ihracata uygunluk nedenleriyle kullanıldığında, kısaltmanın nüanslarını ve teknik yönünü açıkça yeterince iletmiyor. Cambas’a göre ihracatçılar, onu hangi bağlamda ve hangi amaçlarla tanımladığımız konusunda net olmalıdır.

NES’in Önemi

Cambas’a göre, “doğru İhracat Kontrol Sınıflandırma Numarasının (ECCN) belirlenmesinde hayati bir rol oynadığından, ihracat uyumluluğu için büyük önem taşıyor. Çoğu zaman, öneminin farkında olmayan ve Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS), Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) veya diğer icra kurumları ile “hiç sorun yaşamamış” olan ihracatçılar tarafından – sonunda yapana kadar – görmezden gelinir.

İhracatçılar, nes’i doğru kullanmayarak ürünlerini yanlış ECCN numarası kullanarak sınıflandırabilir veya hatta ürünlerinin EAR99 veya Lisans Gerekmiyor (NLR) olduğunu belirleyebilir. Yanlış ürün sınıflandırması, AESDirect aracılığıyla yanlış bir elektronik ihracat bilgisi (EEI) dosyalanmasına, mallar üzerinde hangi kurumun yargı yetkisine sahip olduğunun yanlış belirlenmesine, bir ihracat lisansının gerekli olup olmadığının doğru bir şekilde belirlenememesine, lisans istisnalarının kötüye kullanılmasına ve daha fazlasına neden olabilir. .

Sonunda, ihracatçılar CBP ve diğer ortak kuruluşlar tarafından ihracat gümrükleme gecikmeleri yaşayabilir ve para cezalarına ve cezalara tabi olabilir. Bu da ihracat faaliyetlerinin sürdürülebilir ve karlı olmasını zorlaştırmaktadır.

NES Ne Zaman Kullanılır?

Terim, Mal Kontrol Listesinde (CCL) çeşitli ECCN numaralarına dahil edildiğinde kullanılır . Bu, belirli bir kontrollü öğeyi, teknolojiyi veya faaliyeti de kapsayabilecek başka ECCN numaralarının olduğu anlamına gelebilir. Bildiğim kadarıyla genel, kapsayıcı bir kavram olarak kullanılmamaktadır.

Önemli bir not: Birleşik Devletler’in Tarife B ve/veya Harmonize Tarife Tarifesini kullanan Harmonize Sistem (HS) sınıflandırması açısından, ihracatçılar “belirtilmeyen veya dahil edilmeyen başka bir yerde” karşılaşacaklardır. Bu benzer bir kavramdır, ancak anlamı ve uygulaması HS sınıflandırması Genel Yorum Kuralları tarafından yönetilen tamamen farklı bir konudur.

NES, CCL ile Nasıl İlişkili?

Genellikle Türkiye   İhracat İdaresi Düzenlemelerinin (EAR) bir parçası olan CCL’de bulunan çeşitli ECCN numaralarının yazılı tanımlarında ve parametrelerinde bulunur.

 

İhracatçılar NES hakkında ne bilmeli?

İhracatçılar nes terimini gördüklerinde, bunun göz ardı edilemeyeceğini ve uygun ECCN numarasının belirlenmesinde dikkate alınması gerektiğini bilmeleri gerekir. ECCN numaralarını belirlemek için yalnızca gerçek ürün veya hizmeti değil, aynı zamanda bir öğeyi veya teknolojiyi oluşturan bileşenleri ve parçaları da hesaba katmak da dahil olmak üzere, EAR’da belirtilen adımlarla yaklaşılmalıdır. kullanılır.

NES Hakkında Daha Fazlasını Nereden Öğrenebilirsiniz?

Uzmanlar ve uygulayıcılar tarafından konunun açıklamaları, federal düzenlemelerin kuralları ve devlet kurumlarının resmi rehberliği de dahil olmak üzere, çevrimiçi olarak nes hakkında birçok bilgi bulunmaktadır. Yukarıdakilerin doğru bir şekilde anlaşılması ve yorumlanmasının bilgi, eğitim ve deneyim gerektirdiğini ve en güncel bilgilerin gözden geçirilmesinin sağlanması gerektiğini unutmayın. BIS yetkilileri, avukatlar, danışmanlar, gümrük komisyoncuları ve nakliye komisyoncuları önemli kaynaklardır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz

21 Haziran 2022 11:44, Salı

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz   Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz Uluslararası ticaret veya daha da önemlisi ihracat, dünyadaki tüm hükümetlerin ekonomilerini yeniden dengelemelerine ve çok ihtiyaç duyulan işleri getirmelerine yardımcı olacağı konusunda hemfikir olduğu tek disiplindir. Günümüzün iş ortamı, pandemi ve kilitlenmelerden dolayı bir […]

İhracat Yapmak İster Misiniz?

20 Haziran 2022 10:22, Pazartesi

İhracat Yapmak İster Misiniz? #1 Hedef pazarlarınızı araştırın İhracat Yapmak İster Misiniz? Başarılı bir ihracat planının hayati bir parçası, ürünlerinize veya hizmetlerinize talep olup olmadığını, olası rekabeti ve potansiyel karlılığı araştırmak ve belirlemektir.  #2 İhracat stratejinizi planlayın Net bir vizyona sahip olun ve hangi pazarların işinize en uygun olduğunu belirlediğinizden emin olarak ihracat satış stratejinizi […]

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

18 Haziran 2022 11:59, Cumartesi

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi   İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi Bir ihracatçı ve/veya ithalatçı olarak, yalnızca belirli şirketler veya bireylerle iş yapmanın risklerini anlamak değil, aynı zamanda bulundukları ülkelerin risklerini değerlendirmek de önemlidir. İyi (risk perspektifinden) bir ülkedeki sahtekar bir müşteri, hileli (risk perspektifinden) bir ülkedeki iyi bir müşteriden çok daha iyi […]

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri
16 Haziran 2022 15:32, Perşembe

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Araştırmayı tamamlayıp bir fiyatlandırma yapısı belirledikten sonraki adım, kendinize “Müşterim nerede ve onlara nasıl ulaşabilirim?” diye sormaktır. Bu, son müşterinize ulaşacak satış kanallarını ve hedef pazar dikeylerini belirlemek anlamına gelir. Araştırmanızı yapın ve iş vakanızı oluşturun. Size yardımcı olabilecek uzmanlarla ilişkiler kurun. Fiyatlandırmanızı değerlendirin ve belirleyin. Bu […]

Kendi İhracat İşinizi Kurun
15 Haziran 2022 16:17, Çarşamba

Kendi İhracat İşinizi Kurun Kendi İhracat İşinizi Kurun Bazı raporlar, yaklaşık %70’imizin işimizde mutsuz olduğunu belirtiyor. Bu doğruysa, kariyerinizi değiştirmek, atılım yapmak ve kendi uluslararası ticaret işinizi kurmak her zaman mümkündür. Korkunç ama yeni bir iş öğrenmek, araştırma yapmak, bir iş ve pazarlama planı oluşturmak ve harekete geçmek için cesareti olanlar için buna değer. Bu […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum