Pekcan: Dış ticarette güzel gelişmeler oluyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Dünyadaki tüm korumacılık rüzgarlarına, bölgemizde yaşanan istikrarsızlığa ve başta Brexit olmak üzere AB’de yaşanan dalgalanmalara rağmen, ihracatımız ekim ayında yüzde 13,1 artışla 15 milyar 732 milyon dolar seviyesine ulaştı." dedi.

Giriş
Güncellenme
Pekcan: Dış ticarette güzel gelişmeler oluyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Dünyadaki tüm korumacılık rüzgarlarına, bölgemizde yaşanan istikrarsızlığa ve başta Brexit olmak üzere AB’de yaşanan dalgalanmalara rağmen, ihracatımız ekim ayında yüzde 13,1 artışla 15 milyar 732 milyon dolar seviyesine ulaştı.” dedi.

Pekcan, Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen Türkiye Tasarım Haftası (Design Week Turkey) kapsamında düzenlenen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” töreninde konuştu.Türkiye’nin gelecek 10 yıldaki temel hedefinin, orta gelir düzeyinden yüksek gelirli ülkeler ligine yükselmek olduğunu dile getiren Pekcan, “Bunun tek yolu ürettiğimizi ve dünya pazarlarına sunduğumuz ürünleri teknoloji, tasarım ve marka içeriğinin seviyesini yükseltilmesidir. Bakanlık olarak bu vizyonla projelerimizi ve mevzuatımızı hazırlıyor, güncelliyoruz. Aslında kısa sürede de oldukça güzel bir yol kat ettiğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Son dönemde dış ticarete yönelik oldukça güzel gelişmeler görüldüğünü vurgulayan Bakan Pekcan, şöyle devam etti:

“Dünyadaki tüm korumacılık rüzgarlarına, bölgemizde yaşanan istikrarsızlığa ve başta Brexit olmak üzere AB’de yaşanan dalgalanmalara rağmen, ihracatımız ekim ayında yüzde 13,1 artışla 15 milyar 732 milyon dolar seviyesine ulaşmış, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 96,7 olmuş ve Cumhuriyet tarihinin rekoruyla yıllıklandırılmış ihracatımız da yüzde 7,9 artış ile 166,8 milyar dolara ulaştı. 2018 yıl sonu itibariyle de 170 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz. Bunlar hepimizi son derece memnun eden gelişmeler ancak hedefimiz ihracat artışı sürdürülebilir şekilde uzun yıllara yaymaktır. Bunun yolu teknolojidir, dijitalleşmedir, markalaşmadır, tasarımdır. Bunun yolu yeni pazarlar, yeni, ürünlerdir. Bu doğrultuda hem ürünlerimizi hem de mevzuatımızı modernleştiriyoruz.”

“Yüksek gelirli bir Türkiye için tasarım stratejik değere sahip”

Bakanlık olarak bu vizyonla projeleri bir bir devreye soktuklarını belirten Pekcan, sürdürülebilir ihracat artışı ve yüksek gelirli bir Türkiye için tasarımın stratejik değerde olduğunu, bu nedenle tasarım kültürünü bakanlık vizyonunun merkezine aldıklarını ifade ederek, “Ülkemizde tasarım kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla tasarımcılarımıza, şirketlerimize, tasarım ofislerimize destek sağlıyoruz. Türk tasarımlarının dünyada daha etkin olarak pazarlanabilmesini sağlamak adına halihazırda 7 adet tasarımcı şirketi ve 2 adet tasarım ofisinin yurt dışına yönelik faaliyetlerini destekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kaliteli tasarımın aynı zamanda iyi eğitimli insan kaynağına dayandığına dikkati çeken Pekcan, bu doğrultuda tasarım yarışmalarında 143 tasarımcıyı ödüllendirdiklerini, dünyanın en iyi okullarında eğitime gönderdiklerini ve 500’e yakın firmanın tasarım departmanı kurmasını ve geliştirmesini desteklediklerini söyledi.

“Ödül alan değerli tasarımcılarımızı ve firmalarımızı şimdiden canı gönülden tebrik ediyorum.” diyen Bakan Pekcan, Türkiye’nin dünya markası olma yolunda olduğunu kaydederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Tasarımcılarımıza çok önem veriyoruz. İnanıyorum ki değerli tasarımcılarımız, fikirleriyle bizlere ilham verecek, tasarım konusunda ülkemizi daha da ileriye taşıyacaklardır. Bakanlık olarak sanayicilerle tasarımcılarımızı bir araya getiren, genç tasarımcılarımızın kendilerini tanıtmalarına olanak sağlayan bu tarz organizasyonları sonuna kadar destekleyeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alman otomotiv sektöründe işler kötüleşti!

22 Haziran 2020 16:05, Pazartesi

Almanya’da otomotiv sektörünün iş durumunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle nisanda daha önce hiç olmadığı kadar kötüleştiği belirtildi. Alman otomobil endüstrisi mevcut durum endeksi, nisanda 72,2 puan azalarak eksi 85,4’e geriledi. Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) İş Ortamı Anketi sonuçlarına göre, mart ayında eksi 13,2 olan Alman otomotiv sektörünün mevcut durum endeksi, nisanda 72,2 puan azalarak eksi […]

Otomotivde ‘milyar dolarlık pazar’ sayısı arttı

07 Aralık 2018 12:50, Cuma

Türk otomotiv sektörü, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya Belçika, Slovenya ve Polonya’ya 1 milyar 35 milyon dolar ila 4 milyar 413 milyon dolar arasında değişen ihracatlar gerçekleştirdi. ABD pazarı, geçen yılın aynı döneminin aksine, 1 milyar dolar ve üzerinde ihracat yapılan pazarlar arasına giremezken, Slovenya ve Polonya ilk kez bu seviyeyi aştı. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları […]

Rusya, narenciye kontrollerine başladı

06 Aralık 2018 11:52, Perşembe

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesinden (Rosselkhoznadzor) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’den yetkililerle narenciye ticaretine ilişkin bir toplantı gerçekleştirdiği belirtildi. Türkiye’den ithal edilen narenciye ürünlerinde bazı ihlallerin saptandığı öne sürülen açıklamada, “Türkiye’den ithal edilen narenciye ürünlerinde 5 Aralık itibarıyla sevkiyat öncesi kontrole başlanmasına karar verildi.” ifadesi kullanıldı.

UİB’den kasımda 2.9 milyar dolarlık ihracat
05 Aralık 2018 12:55, Çarşamba

BURSA (DÜNYA) – Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan UİB’de artış grafiği kasımda da sürdü. UİB aracılığıyla kasım ayında yapılan ihracat, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 6,08 artışla 2.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın 11 ayındaki toplam ihracatı yüzde 13,23 artışla 30.2 milyar dolar olan UİB’in geriye […]

Gıdacılar Food Point ile dünyaya açıldı
04 Aralık 2018 09:56, Salı

BURSA (DÜNYA) – Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yürütülen Bursa Gıda Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) projesi kapsamında düzenlenen alım heyeti faaliyeti sona erdi. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve iki gün süren etkinliğe 69 firma katılırken, Bursalı firmalar 33 farklı ülkeden gelen 160 yabancı alıcı ile binin üzerinde iş görüşmesi […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum