Potansiyel Alıcılara Nasıl Yaklaşılır?

Giriş
Güncellenme
Potansiyel Alıcılara Nasıl Yaklaşılır?

Uluslararası ticaretin sürekli rekabetçi dünyasında, hiçbir zaman zorlukların kıtlığı yoktur. Bazı ihracatçılar ve tedarikçiler alıcı bulmakta zorlanırken, diğerleri alıcının dikkatini çekmeyi çok zor buluyor. Ancak hemen hemen tüm senaryolarda, şu soruyu ortaya çıkaran ortak bir darboğaz vardır: Potansiyel alıcılara nasıl yaklaşılır?

Anlaşmanın başarısı ile birlikte müzakerenin geri kalanının gidişatını belirleyen bu sorunun cevabıdır.

Sonunda gerçek bir alıcı gördüğünüzde, bunlar yalnızca dikkat çekmek için değil, aynı zamanda alıcıdan olumlu bir yanıt almak için izlemeniz gereken adımlardır.

Karşı konulmaz bir satış teklifi oluşturun

İyi başlamış, yarım kalmış! Bu kesinlikle alıcılarla bağlantı kurma yaklaşımınız için geçerlidir. Alıcılar, her gün tedarikçilerden yüzlerce teklif ve fiyat teklifi alıyor. Öne çıkmanın veya en azından alıcı tarafından kısa listeye girmenin bir yolu varsa, bu rekabetçi hedef fiyat ve alıcının ürün özelliklerini ve gereksinimlerini de ele alan ayrıntılı bir tekliftir. Satış teklifinin dilini çok basit ve anlaşılması kolay tutun. Teklifin ürün ayrıntıları bölümünde aşağıdakileri belirttiğinizden emin olun:

  • Ürün adı
  • Sınıf veya kalite
  • Ürün kalitesi Belgelendirme
  • Üretim yılı
  • Menşe/üretim ülkesi
  • Fiyatlandırma/Sipariş miktarı/Teslimat zaman çizelgeleri

Etkili bir satış teklifi hazırlamak için çok daha fazlası var. İlgi çekici satış teklifleri oluşturma sanatını öğrenmek için aşağıda bağlantısı verilen blogu okuyun –

Mükemmel Satış Teklifi Nasıl Oluşturulur

Çağrı üzerinden takip 

Bir alıcının telefonda sesinizi ilk dinlediği an, maksimum etkiyi yaratabileceğiniz andır. Telefona güvenmiyorsanız prova yapın. Alıcıya söylemek istediklerinizi pratik yapın ve kısa ve net ama etkileyici tutun. Ürününüz hakkında 50-100 kelimeyle konuşun, genellikle en mükemmel telesatış yöneticileri, açılış satış konuşmasında en az bir vurgulama özelliğinden veya USP’den bahsettiklerinden emin olarak, ürün açıklamasının kelime sayısını çok düşük ve noktaya tutar.

Alıcının zamanına ve programına saygı duyduğunuzu bilmesini sağlamanın bir başka harika yolu da telefon veya e-posta yoluyla bir randevu ayarlamaktır. Alıcının zamanı varsa, ilk seferde konuşmaya katılacaktır, aksi takdirde artık tüm dikkatlerini çekmek için bir zaman aralığınız vardır.

Bazen, sizin ve işletmenizin olumlu imajını yansıtan temel nezaket ve tavırlardır. Onları sayın.

Örneklemenin gücü 

Herhangi bir ticaret fuarına katıldıysanız, bu fuarları sık sık ziyaret eden tüm alıcılardan duyacağınız tek şey, toplu satın alma siparişi vermeden önce ürünün kalitesini değerlendirmedeki kolaylık ve rahatlıktır. Bir alıcının ürününüzle ilgilenmesini sağlayan aynı kaliteye odaklanmadır. Bu nedenle, ürün örnekleri sunarak alıcının dikkatini çekme sürecinde bu çok önemli adımı başlatın.

Her zaman farklı tedarikçilerden numune toplayarak hızlı para kazanan ve sonunda iyi karlara satan sahte numune tutucularla karşılaşma riski olmasına rağmen, numune paylaşım koşullarını makul tutarsanız (alıcıdan kurye ücretlerini ödemesini isteyin) , gerçekten ilgilenen bir alıcı, anlaşma müzakerelerinde daha fazla ilerleme için numuneyi almak için her zaman kurye ücretlerini ödemeye istekli olacaktır.

Pes etmemek için ısrar et

Sabırla ısrar etmek arasında ince bir çizgi vardır. Eski iletişimciler kategorisine girdiğinizden emin olun. İşinizle anlaşmayı kapatmak çok önemli olabilir, ancak günün sonunda her şeyin alıcının kararına bağlı olduğunu unutmayın. Sürekli hatırlatmaları kimse sevmez. Duyarlı olun, kitaptaki her şeyi yapın ama asla ürününüzü fazla satmayın. Ürün numuneniz, kataloğunuz ve satış teklifiniz sizin için teklifinizi yapacaktır. Anlaşmaya giden yolu saygıyla müzakere edin ve iletişimi ne zaman durduracağınızı öğrenin.

Alıcılar her zaman en iyi fiyat ve kaliteyi vaat eden seçeneği tercih ederler, eğer onları aynı şeye ikna ettiyseniz, içiniz rahat olsun. Başarısız bir ‘bugün’ anlaşmasındaki sabrınız ve saygılı müzakereleriniz, aynı alıcıyla ‘gelecekteki işlerin’ yolunu açabilir.

Birinin işini uluslararası hale getirmek, büyük bir taahhüt ve hesaplanmış riskler alma becerisi gerektiren büyük bir arzudur. Bununla birlikte, derinlemesine araştırma ve planlama, ihracatla ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için başlangıçtaki tüm engelleri aşmanıza yardımcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Küresel Ticaret ve Ekonomiye Etkisi

30 Eylül 2022 10:45, Cuma

Uluslararası ticaret, özellikle ihracat ithalat arenasında dünya düzenini yeniden şekillendirecek bir değişimin eşiğinde. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve ardından gelen ekonomik yaptırımlar sadece dünyayı aç bırakmakla kalmadı, aynı zamanda Hindistan ve Kazakistan’ın buğday yasağı, Endonezya’nın palm yağı yasağı ve son olarak Malezya’nın tavuk ihracatı yasağı da dahil olmak üzere birçok ülke tarafından ihtiyatlı ihracat yasakları başlattı.  Tüm […]

Yurt Dışına İhraç Edilen En Karlı İhracat Ürünleri

28 Eylül 2022 15:25, Çarşamba

Yurt dışına ürün ihraç etmek istiyorsanız yapmanız gereken öncelikle hedef ülke  belirlemeniz gerektiğidir.Bu ülkenin ekonomisi neler ürettiğini neler üretmediğini, yine ayrıca hedef ülkenin doğal kaynaklarını bilmek gerekir. Ancak uluslararası ticarette genel olarak kabul gören ve yüksek tüketim miktarı olan ürünler olabilir. Mobilya ve Dekorasyon Ürünleri: İhracatta mobilya ve dekorasyon ürünlerinin hacmi de son yıllarda fazlaca […]

Rotanızı Belirleme: İhracat Planınızı Geliştirme

22 Eylül 2022 16:27, Perşembe

Neden İhracat Projelerinizi Planlamalısınız? İhracat projenizi kapsamlı bir şekilde planlarsanız, hedef pazarınızda başarılı olma şansınız artar. Kötü planlama (veya planlama yapmama) yurt dışında büyük başarısızlıklara yol açabilir ve yurt içi operasyonlarınıza da ciddi şekilde zarar verebilir. Finans kuruluşları ve diğer kredi kuruluşları, iyi gelişmiş bir ihracat planına sahip olmayan bir işletmeye normalde fon sağlamayacaktır. Ayrıca potansiyel ortaklar […]

Bu On Yılda Uluslararası Ticarete Yön Verecek 12 İhracat Ürünü
16 Eylül 2022 13:51, Cuma

Bu On Yılda Uluslararası Ticarete Yön Verecek 12 İhracat Ürünü:On yılın dönüşü, benzeri görülmemiş zamanları beraberinde getirdi. Covid-19’un patlak vermesi ve küresel olarak yayılması, günlük yaşamın tüm yönlerini bozdu. Küçük işletmeler, dezenfektanlar ve KKD kitleri gibi pandemi ile ilgili ürünleri üreterek bir fırsat görürken, ihracat ithalat işi, kilitlenmeler, tedarik zinciri kesintileri ve ürün nakliye maliyetlerini hızla […]

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?
21 Şubat 2022 18:46, Pazartesi

Mikro İhracat hakkında bilgi edinmeden önce ihracat nedir tekrar hatırlayalım. Kısaca gümrük bölgesinin dışına mal gönderilmesidir. Peki nasıl ihracatçı olunur? Öncelikle ihracatta ihracatçı birliklerine kayıt olmalısınız ve tek vergi numarasına sahip olma şartı vardır. İhracat arasındaki farklardan bahsederken bunlara değineceğiz. İhracata başlamak isteyenler tecrübesizken büyük kayıplar yaşamamak için genellikle ilk mikro ürünleri bularak satmaktadır. Bakanlar […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum