Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir?

Giriş
Güncellenme
Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir?

Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir?

 

Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir? Tipik bir ihracat süreci, hem proforma hem de ticari faturaların kullanımını içerir. Daha iyi bilmeyen nakliyeciler, iki formun birbirinin yerine geçebileceğini düşünebilir – ama değiller.

Bu makalede, proforma ve ticari fatura arasındaki farkları inceleyeceğiz; bunlar ihracatçıların anlaması gereken en yaygın 11 ihracat belgesi arasındadır. Ve her formun bir ihracat sevkiyatında oynadığı role bakacağız.

Proforma Fatura

Proforma fatura, ihracatçı tarafından ticari bir faturaya benzeyecek şekilde hazırlanan bir fiyat teklifidir. Uluslararası bir satış genellikle, potansiyel bir alıcının ürünlerinizden biri veya daha fazlasına ilgi duyduğunu belirten, ilgilendikleri koşulları ana hatlarıyla belirten ve resmi veya gayri resmi bir fiyat teklifi isteyen bir mektupla başlar.

Proforma Fatura İhracat Sürecine Nasıl Uyuyor? , bir alıcı, mallar için bir akreditif düzenlemek veya satın alma için finansman ayarlaması gerekiyorsa, proforma fatura şeklinde bir fiyat teklifi talep edebilir. Ayrıca bazı ülkeler, döviz kurunu sıkı bir şekilde kontrol ediyorsa, ithalat izni talep ediyorsa veya belirli mal türlerine ithalat kotaları koyarak yerel sanayiyi koruyorsa proforma fatura isteyebilir.

Proforma fatura belirli bir süre için geçerli olmalıdır. Genellikle yalnızca ürününüzün maliyetini değil aynı zamanda nakliye maliyetini de belirttiğiniz için, alıcının yanıt vermesi için makul bir süre tanınmalı ve ardından proforma fatura geçerliliğini yitirmektedir.

Ticari Fatura

Alıcı ve satıcı satış şartları üzerinde anlaştıktan ve alıcı proforma faturanın şartlarını kabul ettikten sonra – genellikle satıcının kabul ettiği bir satın alma siparişini göndererek – işlem devam etmeye hazırdır. Mallar gönderilmeye hazır olduğunda, satıcı ticari bir fatura düzenler.

Alıcının satıcıya borçlu olduğu miktarı, ödemenin ne zaman ve nasıl yapılması gerektiği de dahil olmak üzere listelemenin yanı sıra, ticari fatura ihracat sürecinde önemli bir rol oynar. Ticari fatura, dünyanın her yerindeki gümrükler tarafından emtia kontrolü ve değerlemesi için kullanılan ve aşağıdakiler için önemli talimatlar ve bilgiler sağlayan birincil nakliye belgesidir:

Proforma ve Ticari Fatura: 3 Temel Fark

Özetle, proforma ve ticari fatura çok benzer görünse de, iki belge arasında üç temel fark vardır:

1. Verildiklerinde

Bir şirket, potansiyel bir uluslararası müşteriden bir veya daha fazla ürünü hakkında bir soru aldıktan sonra, yalnızca malların maliyetini değil, aynı zamanda satış şartlarını da belirten bir fiyat teklifi olarak bir proforma fatura düzenler. Potansiyel alıcı, proforma faturada belirtilen fiyat ve koşulları kabul edebilir veya pazarlık etmek amacıyla bir karşı teklifte bulunabilir.

2. İçerdikleri

Her iki fatura türünde de görünen bilgi türü benzer olsa da, ticari fatura, gerekli ek ihracat veya ithalat kontrol bilgileri de dahil olmak üzere, işlemin nihai, üzerinde anlaşmaya varılan ayrıntılarını temsil etmelidir.

Resmi olarak müzakere edilmiş ve üzerinde anlaşmaya varılmış bir satış sözleşmesinin yokluğunda, proforma ve ticari faturalar, alıcı ve satıcı arasındaki sözleşmeyi kapsayan kağıt izinin bir parçasıdır. “Formların savaşı” hakkında daha fazla ayrıntı için , Uluslararası Satış Sözleşmesi Oluşturma adlı ücretsiz web seminerine göz atın .

3. Nasıl Kullanılırlar?

Yukarıda belirtildiği gibi, proforma fatura, alıcı ve satıcı tarafından fiyat ve satış şartlarını görüşmek için kullanılır. Alıcı tarafından ayrıca gerekli ithalat izinlerini almak, olası ithalat kısıtlamalarını aşmak ve bir akreditif veya başka bir ödeme süreci düzenlemek için de kullanılabilir.

Ticari fatura sadece ödeme tahsilatı için bir araç değildir, aynı zamanda gümrük idareleri tarafından uygun gümrük vergileri, vergiler ve diğer ithalat ücretlerinin belirlenmesi ve ihracat gerekliliklerine uygunluğun sağlanması için de kullanılır. Ayrıca, malların satıcıdan alıcıya taşınması için gerekli bilgileri sağlar.

Sonuç: Ticari ve Proforma Faturalar

Proforma’yı doğru oluşturursanız, proforma ile ticari fatura arasındaki fark minimum olabilir. Her ikisi de ihracat süreciniz için önemlidir ve her ikisi de Shipping Solutions ihracat belgeleri ve uyumluluk yazılımını kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabileceğiniz düzinelerce ihracat belgesi arasındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz

21 Haziran 2022 11:44, Salı

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz   Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz Uluslararası ticaret veya daha da önemlisi ihracat, dünyadaki tüm hükümetlerin ekonomilerini yeniden dengelemelerine ve çok ihtiyaç duyulan işleri getirmelerine yardımcı olacağı konusunda hemfikir olduğu tek disiplindir. Günümüzün iş ortamı, pandemi ve kilitlenmelerden dolayı bir […]

İhracat Yapmak İster Misiniz?

20 Haziran 2022 10:22, Pazartesi

İhracat Yapmak İster Misiniz? #1 Hedef pazarlarınızı araştırın İhracat Yapmak İster Misiniz? Başarılı bir ihracat planının hayati bir parçası, ürünlerinize veya hizmetlerinize talep olup olmadığını, olası rekabeti ve potansiyel karlılığı araştırmak ve belirlemektir.  #2 İhracat stratejinizi planlayın Net bir vizyona sahip olun ve hangi pazarların işinize en uygun olduğunu belirlediğinizden emin olarak ihracat satış stratejinizi […]

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

18 Haziran 2022 11:59, Cumartesi

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi   İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi Bir ihracatçı ve/veya ithalatçı olarak, yalnızca belirli şirketler veya bireylerle iş yapmanın risklerini anlamak değil, aynı zamanda bulundukları ülkelerin risklerini değerlendirmek de önemlidir. İyi (risk perspektifinden) bir ülkedeki sahtekar bir müşteri, hileli (risk perspektifinden) bir ülkedeki iyi bir müşteriden çok daha iyi […]

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri
16 Haziran 2022 15:32, Perşembe

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Araştırmayı tamamlayıp bir fiyatlandırma yapısı belirledikten sonraki adım, kendinize “Müşterim nerede ve onlara nasıl ulaşabilirim?” diye sormaktır. Bu, son müşterinize ulaşacak satış kanallarını ve hedef pazar dikeylerini belirlemek anlamına gelir. Araştırmanızı yapın ve iş vakanızı oluşturun. Size yardımcı olabilecek uzmanlarla ilişkiler kurun. Fiyatlandırmanızı değerlendirin ve belirleyin. Bu […]

Kendi İhracat İşinizi Kurun
15 Haziran 2022 16:17, Çarşamba

Kendi İhracat İşinizi Kurun Kendi İhracat İşinizi Kurun Bazı raporlar, yaklaşık %70’imizin işimizde mutsuz olduğunu belirtiyor. Bu doğruysa, kariyerinizi değiştirmek, atılım yapmak ve kendi uluslararası ticaret işinizi kurmak her zaman mümkündür. Korkunç ama yeni bir iş öğrenmek, araştırma yapmak, bir iş ve pazarlama planı oluşturmak ve harekete geçmek için cesareti olanlar için buna değer. Bu […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum