Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor Musunuz?

Giriş
Güncellenme
Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor Musunuz?

Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor musunuz?

 

Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor Musunuz? Yüksek potansiyelli ihracat pazarlarını hedeflemek, bir şirketin üstlenebileceği en zorlu ve aynı zamanda en etkili süreçlerden biridir.

Şirket yöneticilerine ihracat pazarlarını nasıl seçtiklerini sorun ve çoğu durumda yanıt, pazarın temelde onları seçtiği olacaktır. Bu, ürünlerini satın almak veya belirli bir pazarda distribütör olarak hizmet vermek isteyen birinin şirketle iletişime geçtiği doğal bir evrim olabilir. Yıllar geçtikçe, bir şirket stratejiden ziyade fırsata dayalı olarak önemli sayıda ülkede temsil edilebilir.

Öte yandan, herhangi bir ihracat pazarında satış yapmayan ancak ihracat programı başlatmak isteyen firmalar var. Nereden başlıyorlar?

Bir şirket ister ihracatta yeni olsun ve ilk ihracat pazarlarına girmek istiyor, isterse yeni pazarlara açılmak isteyen mevcut bir ihracatçı olsun, her iki şirket de kaynak taahhüdünün ihracat pazarlarına getiri sağlayacağından emin olmaya yardımcı olacak bir hedefleme sürecine girişerek fayda sağlayabilir. en büyük dönüş.

 

Neden Spesifik Pazarları Hedeflemelisiniz?

Çoğu zaman, şirketin kaynaklarını hedeflenen sayıda yüksek potansiyele sahip ülke pazarına odaklayan proaktif bir pozisyon almak yerine zamanımızı diğer ülkelerden gelen taleplere yanıt vermeye harcıyoruz. Şirketinizin küresel genişleme çabası için sınırlı kaynakları varsa, strateji sınırlı sayıda yüksek potansiyele sahip pazarları hedeflemek ve bu pazarlara girmek, genişletmek ve nüfuz etmek için şirketin mevcut kaynaklarının önemli bir bölümünü proaktif olarak uygulamak olmalıdır.

Dünyanın geri kalanı (ROW) veya hedef dışı pazarlar için strateji, sorulara yanıt vermek için yalnızca sınırlı kaynakları tahsis etmek olmalıdır. 80-20 kuralını uygularsanız, şirket kaynaklarının %80’ini, sonuçların %80’ini üretecek yüksek potansiyelli pazarlar olarak belirlediğiniz alanları proaktif olarak hedeflemek için tahsis etmiş olursunuz. Tersine, sonuçların yalnızca %20’sini üretecek olan ROW pazarlarına tepki vermek için şirket kaynaklarının %20’sini kullanacaksınız.

Bu nedenle, pazarları hedeflemenin birincil nedeni, küresel genişleme fırsatlarının genellikle sınırlı kaynaklarınızdan daha büyük olması ve başkalarının şirketinizin kaynaklarını düşük potansiyelli pazarlara çekmesine izin vermek yerine proaktif olarak en yüksek potansiyele sahip pazarlara odaklanmak istemenizdir.

 

 

Pazarları Nasıl Hedeflersiniz?

Hedefleme sürecini ele almanın en etkili yolu, bunu birçok pazardan ve çok geniş tarama kriterlerinden birkaç pazara ve çok özel tarama kriterlerine giden bir huni olarak düşünmektir.

Süreci Başlatmak: İlgilenilen Ülkeleri Belirleyin

Geçmişteki araştırmalara, sektördeki geleneksel bilgilere veya diğer kriterlere dayalı olarak çok az sayıda ülke ile başlamanız cazip gelebilir. Ancak, çok geniş bir ülke listesiyle başlamayı düşünmelisiniz.

Dünyada 200’e yakın ülke var. Çok sınırlı bir ülke grubu seçerseniz kaçıracağınız ülkelerde ürününüz için muhtemelen yüksek bir potansiyel vardır. Bu nedenle, dünyadaki tüm ülkelerle başlamayı düşünebilirsiniz. Alternatif olarak, dünyanın yalnızca belirli bir bölgesine odaklanıyorsanız, o bölgedeki tüm ülkeleri seçebilirsiniz. Her iki durumda da, hedefleme sürecinden geçerken, ülkeleri üç seviyeli bir tarama sürecine dayalı olarak nispeten az sayıda yüksek potansiyelli hedef pazara daraltacaksınız.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz

21 Haziran 2022 11:44, Salı

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz   Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz Uluslararası ticaret veya daha da önemlisi ihracat, dünyadaki tüm hükümetlerin ekonomilerini yeniden dengelemelerine ve çok ihtiyaç duyulan işleri getirmelerine yardımcı olacağı konusunda hemfikir olduğu tek disiplindir. Günümüzün iş ortamı, pandemi ve kilitlenmelerden dolayı bir […]

İhracat Yapmak İster Misiniz?

20 Haziran 2022 10:22, Pazartesi

İhracat Yapmak İster Misiniz? #1 Hedef pazarlarınızı araştırın İhracat Yapmak İster Misiniz? Başarılı bir ihracat planının hayati bir parçası, ürünlerinize veya hizmetlerinize talep olup olmadığını, olası rekabeti ve potansiyel karlılığı araştırmak ve belirlemektir.  #2 İhracat stratejinizi planlayın Net bir vizyona sahip olun ve hangi pazarların işinize en uygun olduğunu belirlediğinizden emin olarak ihracat satış stratejinizi […]

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

18 Haziran 2022 11:59, Cumartesi

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi   İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi Bir ihracatçı ve/veya ithalatçı olarak, yalnızca belirli şirketler veya bireylerle iş yapmanın risklerini anlamak değil, aynı zamanda bulundukları ülkelerin risklerini değerlendirmek de önemlidir. İyi (risk perspektifinden) bir ülkedeki sahtekar bir müşteri, hileli (risk perspektifinden) bir ülkedeki iyi bir müşteriden çok daha iyi […]

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri
16 Haziran 2022 15:32, Perşembe

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Araştırmayı tamamlayıp bir fiyatlandırma yapısı belirledikten sonraki adım, kendinize “Müşterim nerede ve onlara nasıl ulaşabilirim?” diye sormaktır. Bu, son müşterinize ulaşacak satış kanallarını ve hedef pazar dikeylerini belirlemek anlamına gelir. Araştırmanızı yapın ve iş vakanızı oluşturun. Size yardımcı olabilecek uzmanlarla ilişkiler kurun. Fiyatlandırmanızı değerlendirin ve belirleyin. Bu […]

Kendi İhracat İşinizi Kurun
15 Haziran 2022 16:17, Çarşamba

Kendi İhracat İşinizi Kurun Kendi İhracat İşinizi Kurun Bazı raporlar, yaklaşık %70’imizin işimizde mutsuz olduğunu belirtiyor. Bu doğruysa, kariyerinizi değiştirmek, atılım yapmak ve kendi uluslararası ticaret işinizi kurmak her zaman mümkündür. Korkunç ama yeni bir iş öğrenmek, araştırma yapmak, bir iş ve pazarlama planı oluşturmak ve harekete geçmek için cesareti olanlar için buna değer. Bu […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum