Tarım ve Hayvancılık Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Tarım ve Hayvancılık Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır?

Tarım ve Hayvancılık Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır?

Küresel Durum

Tarım ve Hayvancılık Sektörü İhracatı Nasıl Yapılır? Küresel çapta artan nüfus, doğal kaynakların azalması ve iklim değişikliğinin neredeyse önlenemez boyutlara ulaşması tarım endüstrisini daha sınırlı kaynakla daha fazlasını üretme yolunda zorlamaktadır. Bu anlamda tarım endüstrisinin rolü, küresel gıda arzının desteklenmesinde temel önem kazanmaktadır.

Rakamlar açısından tarım, küresel nominal GSYH’nin %2,8’ine tekabül eden 2,4 trilyon dolarlık bir endüstriyi oluşturmaktadır. Tarımın küresel gayrisafi katma değeri, küresel GSYH’nin %3,4’ü kadardır. Tarım endüstrisinin birinci ayağı çiftçilik ise dünya nüfusunun % 19’u olan 1,3 milyar insana istihdam sağlamaktadır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan kimi ülkelerde, tarımın ekonomideki payı ve tarımdan geçimini sağlayanların oranı oldukça fazladır. Örneğin, tarım Hindistan nüfusunun yaklaşık % 58’inin birincil geçim kaynağıdır ve Sahra Altı Afrika ülkelerinde ise tarımın ortalama katma değeri %40’ın üzerindedir. Bunun aksine, gelişmiş ülkeler daha az beşeri girdi ile daha çok çıktı üretilebilen alanlara yönelmiş; sanayileşmiş, tarımda ise teknolojiyi ön planda tutarak verimliliği artırmayı amaçlamıştır.

Bu kapsamda, her geçen gün varlığını her alanda arttıran Yapay Zekâ (AI), Nesnelerin İnterneti (IoT), Blokzincir ve diğer teknolojik gelişmeler tarımsal üretim ve değer zincirinde de önemli yer tutmaktadır. Tarım endüstrisinin bir parçası olan bu yeni teknolojiler sadece üretimi artırmak ve kaynak kullanımını optimize etmekle kalmayıp eş anlı olarak israfı azaltmaya, gıdaların izlenebilirliğinin ve kalitesinin artmasına da katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda teknoloji ve tarımın (AgTech) artan yakınsaması, sektörü yeni girişimciler ve yatırımcılar için de cazip hale getirecektir.

Türkiye’de Durum

Türkiye’de tarım sektörü son 17 yılın 14’ünde pozitif büyüme göstererek ülke ekonomisine önemli katkı sağlamıştır. İşlenmiş tarım ürünlerinin haricinde kalan tarım ürünlerinde ihracat hacmi 10 milyar dolara yaklaşmaktadır. En önemli pazarlar arasında Irak, Almanya, Rusya ve diğer Avrupa ülkeleri bulunmaktadır. 

Türkiye tarım sektörünü geliştirmek için birçok adım atmaktadır. Gerek teşvikler gerekse sağlanılan kolaylıklar tarım sektörünün önümüzdeki yıllarda gelişmesinde rol oynayacaktır. Tarım sektörünün 2023 hedefinde bitkisel üretim için geliştirilecek çeşit sayısını beş katına çıkarmak ve tarıma dayalı sanayi işletme sayısında yaklaşık 2 kat artış bulunmaktadır.

 

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

En büyük ihracatçı 2020 ABD102.36Milyar Dolar

En büyük ihracatçı 2020

Çin Halk Cumhuriyeti 123.01Milyar Dolar

En büyük ithalatçı 2020

Türkiye’nin ithalatı  2016 / 6.47 Milyar $ 2020 / 8.57 Milyar $
Türkiye’nin ihracatı  2016 / 9.95 Milyar $ 2020 / 10.88 Milyar $
Hong Kong 47/100
Singapur 37/100
Irak 36/100
Lüksemburg 33/100
Cibuti
33/100

 

Tarımda teknoloji

Teknolojik gelişmeler birçok sektörde olduğu gibi tarım sektörünü de doğrudan etkilemektedir. Geleneksel tarım uygulamaları, tarım teknolojilerinin entegre olduğu modern tarıma doğru evrilmektedir. Tarımda teknolojinin kullanımı üretkenliği artırarak maliyetlerde düşüş sağlamakla beraber ülkelerin yarattığı katma değeri artırmaktadır. Bu teknolojik gelişmelere dair dört örnek aşağıda belirtilmiştir.

Akıllı sulama sistemleri, toprağın nemlilik seviyesini ölçerek topraktaki suyun kullanılıp kullanılmayacağı konusunda fikir veren sistemlerin entegrasyonu ile gerçekleşmektedir. Sistem, mahsulün su ihtiyaçları hakkındaki canlı verileri kullanmakta ve sulama işlemini buna göre yönetmektedir. Bu, fotosentez ve terlemenin maksimum seviyelerde gerçekleşmesini sağlamakla beraber verimi artırmakta ve daha kaliteli hasat sağlamaktadır.

Dikey tarımcılık, tarım için yeterli verimli alanların kalmaması senaryosu için alternatif sunan bir uygulamadır. Aydınlatma ve sulama sistemleri kullanılarak gerçekleştirilen bu yönteme İngiltere’de bulunan “Unit 84” örnek olarak verilebilir.

Otonom traktörler, makinelere yerleştirilen sensör, GPS ve radar sistemleriyle entegre şekilde makine öğrenmesinden de yararlanılarak geliştirilmektedir. Bu teknoloji, vasıflı işgücü arzındaki eksikliği tamamlamakta ve sürekli çalışabilir bir sistem ortaya çıkarmaktadır. Özellikle işgücü maliyetlerinde de önemli düşüş sağlayarak verimliliği artırmaktadır.

Veri toplama ile ilgili olarak ise drone teknolojisi kullanılabilmektedir. Drone bir yandan ilaçlama gibi aktiviteleri yürütürken diğer yandan da hasatların durumu hakkında aktif şekilde veri toplamaktadır. Veriler, mahsulün ihtiyaçları hakkında tahminleme yapılabilmesi için bulut teknolojisi ile entegre çalışmaktadır.

Türkiye’de teknolojik ilerlemelerin tarım uygulamalarını desteklemesi ve sürdürülebilir kılması adına yatırımlar yapılmaktadır. 2019 yılsonu itibariyle konu bazında uzmanlaşmış 24 adet Araştırma ve Eğitim Merkezi kurulmuştur. 17 adet Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi’nin kurulmasına yönelik çalışmalar ise halen devam etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz

21 Haziran 2022 11:44, Salı

Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz   Yeni Bir İhracat Pazarına Nasıl Başlayacağınıza Dair Basit Bir Kılavuz Uluslararası ticaret veya daha da önemlisi ihracat, dünyadaki tüm hükümetlerin ekonomilerini yeniden dengelemelerine ve çok ihtiyaç duyulan işleri getirmelerine yardımcı olacağı konusunda hemfikir olduğu tek disiplindir. Günümüzün iş ortamı, pandemi ve kilitlenmelerden dolayı bir […]

İhracat Yapmak İster Misiniz?

20 Haziran 2022 10:22, Pazartesi

İhracat Yapmak İster Misiniz? #1 Hedef pazarlarınızı araştırın İhracat Yapmak İster Misiniz? Başarılı bir ihracat planının hayati bir parçası, ürünlerinize veya hizmetlerinize talep olup olmadığını, olası rekabeti ve potansiyel karlılığı araştırmak ve belirlemektir.  #2 İhracat stratejinizi planlayın Net bir vizyona sahip olun ve hangi pazarların işinize en uygun olduğunu belirlediğinizden emin olarak ihracat satış stratejinizi […]

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi

18 Haziran 2022 11:59, Cumartesi

İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi   İhracat Durum Tespiti: Ülke Riskinin Ölçülmesi Bir ihracatçı ve/veya ithalatçı olarak, yalnızca belirli şirketler veya bireylerle iş yapmanın risklerini anlamak değil, aynı zamanda bulundukları ülkelerin risklerini değerlendirmek de önemlidir. İyi (risk perspektifinden) bir ülkedeki sahtekar bir müşteri, hileli (risk perspektifinden) bir ülkedeki iyi bir müşteriden çok daha iyi […]

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri
16 Haziran 2022 15:32, Perşembe

Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Yeni Pazarlara İhracat Stratejileri Araştırmayı tamamlayıp bir fiyatlandırma yapısı belirledikten sonraki adım, kendinize “Müşterim nerede ve onlara nasıl ulaşabilirim?” diye sormaktır. Bu, son müşterinize ulaşacak satış kanallarını ve hedef pazar dikeylerini belirlemek anlamına gelir. Araştırmanızı yapın ve iş vakanızı oluşturun. Size yardımcı olabilecek uzmanlarla ilişkiler kurun. Fiyatlandırmanızı değerlendirin ve belirleyin. Bu […]

Kendi İhracat İşinizi Kurun
15 Haziran 2022 16:17, Çarşamba

Kendi İhracat İşinizi Kurun Kendi İhracat İşinizi Kurun Bazı raporlar, yaklaşık %70’imizin işimizde mutsuz olduğunu belirtiyor. Bu doğruysa, kariyerinizi değiştirmek, atılım yapmak ve kendi uluslararası ticaret işinizi kurmak her zaman mümkündür. Korkunç ama yeni bir iş öğrenmek, araştırma yapmak, bir iş ve pazarlama planı oluşturmak ve harekete geçmek için cesareti olanlar için buna değer. Bu […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum