Türkiye Ne Alıyor Ne Satıyor – Türkiye Ticaret Analizi

Giriş
Güncellenme
Türkiye Ne Alıyor Ne Satıyor – Türkiye Ticaret Analizi
Digi-Mas

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

 

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler ve ürünler son 10 yılda çok fazla değişiklik göstermedi. Türkiye, dünyanın en büyük 30 ihracatçı ülkesi arasında bulunur. Türkiye istikrarlı bir ihracat planı ve stratejisi sayesinde, iç pazara olan bağımlılığını azaltır. Türkiye, 2019 yılında en fazla ihracatı Almanya ile gerçekleştirdi. Almanya ile yapılan ihracat oranı 1,4 milyar 957 milyon 543 bin dolar oldu. Farklı sektörlerde farklı ihracat rakamları incelendiğinde Türkiye’nin ihracat potansiyeli daha kolay anlaşılır.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ürünler ve ülkeler eldeki verilere bakıldığında, son 10 yılda çok fazla değişiklik göstermedi. Türkiye’nin gerçekleştirdiği ihracat rakamlarına bakıldığında Türkiye, dünyanın en büyük 30 ihracatçı ülkesi arasında bulunur.

Firmalar ihracatlarını sürdürürken, satışlarını ve kar oranlarını artırmaya devam eder ve dünya pazarından pay alır. İstikrarlı bir ihracat planı ve stratejisi sayesinde, iç pazara olan bağımlılık azaltılır. İç pazara olan bağımlılığın azaltılması ise, pazardaki dalgalanmaları dengede tutar. Firmalar dış pazara açılmaya devam ettikçe, iç piyasada meydana gelen genel ve mevsimsel dalgalanmaların yarattığı baskıdan da kurtulur.

Türkiye, 2019 yılında en fazla ihracatı Almanya ile gerçekleştirdi. Almanya ile yapılan ihracat oranı 1,4 milyar 957 milyon 543 bin dolar oldu. Almanya’nın yıllardır Türkiye ile ihracatında birinci sırada olmasının sebebi; Almanya’nın en fazla ithal ettiği ürünlerin otomotiv ve ulaşım sektörü ürünleri olması ve Türkiye’nin de en fazla ihraç ettiği ürünlerin bu ürün grubundan oluşmasıdır.

Türkiye’nin 2019’daki ihracatında ilk 5 sıradaki ülke ile yaptığı satışlarda, toplam ihracatın yüzde 30,7’si gerçekleştirildi.

Türkiye’nin 2020 Yılı İhracat Verileri

Türkiye’nin son 12 aylık ihracatı, 181 milyar 567 milyon dolar seviyesine ulaştı. Ürün bazında bakıldığında Ocak ayında, Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği fasıl, motorlu kara taşıtları oldu. Türkiye’nin motorlu kara taşıtları ihracatında Ocak ayı %4,99 artış ile 2 milyar 128 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak 2020’de en fazla ihracatın gerçekleştiği fasıllar sırası ile 1 milyar 401 milyon dolar ile ‘kazanlar makineler’ ve 791 milyon ile ‘demir ve çelik’ oldu.

2020 yılı Ocak ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk üç ülke sırası ile Almanya, İtalya ve İngiltere oldu. Ocak ayı İtalya ihracatı 2019 yılına göre % 9,6 artarken, Türkiye’nin İngiltere ile olan ihracatı %9,1 oranında azalma gösterdi. 2020 yılında Ocak ayında en çok ihracat yapılan ülkeler arasında olan ABD ile ihracat yüzde 10,6 oranında artış gösterirken, Fransa ile olan ihracat ise yüzde 14,0 oranında arttı.

Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) verilerine göre; Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ilk 3 ülke, 2020 Ocak ayı itibarı ile toplam ihracatın % 21,5’ini oluşturdu. 2020 Ocak ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat, 2019 yılı Ocak ayına göre % 3,25 artarak 7 milyar 384 milyon dolara yükseldi. Bu ülkelerle gerçekleştirilen ihracat ise toplam ihracatın %50’sini oluşturdu.

 

Son 5 yıl göz önüne alındığında Türkiye’nin en fazla ihraç ettiği ürünleri, otomotiv sektörü oluşturuyor. Türkiye yurtdışına en çok otomobiller, otomobil aksesuarları, otomobil parçaları, pistonlu motor parçaları ile toplu taşıma araçları ihraç ediyor.

Otomotiv sektöründe Türkiye 2017 yılında, 28, 5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yine bu yılda adet olarak toplam otomotiv ihracatı % 17 olurken, otomotiv ihracatı ise % 20 arttı. Otomotiv dışında Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ürünler, gıda sektörüne ait ürünlerden oluşur.

Türkiye’nin tarım ihracatı 14,9 milyar dolarken, 2017 yılındaki gıda ihracatı ise 10 milyar 679 dolar olarak gerçekleşti. Türkiye, 2017 yılında 200’den fazla ülkeye dondurulmuş ve taze gıda ihracatı yaptı. Türkiye’nin gıda ihracatında üst sırada yer alan Almanya’ya gerçekleştirdiği gıda ihracatı ortalama 1 milyar doları buldu. Yine aynı yıl Almanya dışında Hollanda, İngiltere ve İtalya, gıda ihracatında başı çeken ülkeler oldu.

Türkiye’nin Irak ile gerçekleştirdiği gıda ihracatında ise un, bakliyat, hububat, süt ve et ürünleri başta olmak üzere 3 milyar doları aştı.

Rusya ile gerçekleştirilen kuru ve taze gıda ihracatı 800 milyon doları bulurken, Suudi Arabistan’a 500 milyon dolarlık gıda ürünü ihracatı gerçekleştirildi. Gıda ihracatında 800 milyar dolarlık hacim ile ABD önemli bir yer tuttu.

Türkiye’nin gıda ihracatına bakıldığında; kuru meyve ve mamulleri sektöründe, 2019 yılında ihracat artışı gerçekleşti. 2019 yılında kuru meyve ve mamulleri sektörü, 155 ülkeye 1,4 milyar dolar tutarında ihracat yaptı. Bu sektördeki en fazla ihracat, 191 milyon dolar ile Almanya’ya ile gerçekleştirildi.

Türkiye’nin En Çok İhracatı Yapılan 20 Ürünü.

 1. Otomobiller
 2. İşlenmemiş altın
 3. Kamyon
 4. Kuyumcu
 5. Otomobil parçaları ve aksesuarları
 6. İşlenmiş petrol yağı
 7. Tişört, yelek (örme veya tığ işi)
 8. Demir veya alaşımsız çelik çubuk
 9. Kadın giyim
 10. İzoleli tel ve kablo
 11. Halılar ve diğer tekstil yer döşemeleri
 12. Buzdolabı ve derin dondurucular
 13. Kazaklar ve formalar (örme veya tığ işi)
 14. Pistonlu motor parçaları
 15. Toplu taşıma araçları
 16. TV alıcıları / projektörleri/ monitörleri
 17. Erkek takım elbise ve pantolonlar (örme veya tığ işi hariç)
 18. Sıcak haddelenmiş demirli veya alaşımsız çelikler
 19. Muhtelif mobilya
 20. Fındık ve diğer kuruyemişler

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hırvatistan Pazar Bilgileri

23 Eylül 2021 11:56, Perşembe

Hırvatistan Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  Dış Ticaret Mevzuatı    Hırvatistan’ 1 Temmuz 2013 itibariyle Avrupa Birliği (AB) üyesi olmasıyla beraber Birliğin tek bir gümrük bölgesinin parçası haline gelmiş ve AB’nin gümrük vergilerini ve ortak ticaret politikasını uygulamaya başlamıştır.    Ortak ticaret politikası, Avrupa Birliği’nin İşleyişi Hakkında Antlaşma’nın 207. Maddesi ile belirlenmekte […]

Belarus Pazar Bilgileri

20 Eylül 2021 13:11, Pazartesi

Belarus Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALAR Dış Ticaret Politikası    Belarus 1991’de bağımsızlığını ilan etmiş genç bir ülkedir. Belarus, ekonomide kamu ağırlığının % 50’den fazla olduğu, ithal ikamesine dayalı üretimin temel strateji olarak benimsendiği, özelleştirme faaliyetlerinin çok cüzi miktarda gerçekleştirildiği, sosyal devlet anlayışının hâkim olduğu bir yapıya sahiptir. Ancak son yıllarda ihracata […]

Kanada Pazar Bilgileri

15 Eylül 2021 14:02, Çarşamba

Kanada Pazar Bilgileri   Dış Ticaret Politikası ve Uygulamaları  Dış Ticaret Mevzuatı (İthalat Rejimi, İhracat Rejimi)   Kanada Dünya Ticaret Örgütü üyesidir. Ülkenin dış ticaret politikasına üç anlaşma yön vermektedir: NAFTA/USMCA, CETA ve CPTPP.    NAFTA/USMCA: Kanada’nın ABD ile yüksek düzeyde iç içe geçmiş ekonomik yapısı, 1994 yılında yürürlüğe giren Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması […]

Bosna Hersek Pazar Bilgileri
13 Eylül 2021 12:08, Pazartesi

Bosna Hersek Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  Dış Ticaret Politikası   Bosna Hersek tarafından uygulanmakta olan gümrük vergisi oranları %0-15 bandında değişmektedir. Ayrıca, ithalatta %1 gümrük harcı alınmaktadır. Bazı gıda ürünlerinin Bosna Hersek’e ithalatında ise gümrük vergilerinin yanı sıra ek vergiler ve tüketim vergileri de uygulanmaktadır.    Bosna Hersek, ticaretin kolaylaştırılması ve […]

Ürdün Pazar Bilgileri
08 Eylül 2021 16:12, Çarşamba

ÜRDÜN PAZAR BİLGİLERİ   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  A) Dış Ticaret Mevzuatı   Ürdün’de dış ticaret işlemleri için özel bir yasa bulunmamaktadır. İthalat ve ihracat işlemleri, genellikle ilgili yasa ve / veya bu işlemleri ve bunların prosedürlerini düzenleyen ilgili makamlar tarafından çıkarılan bir dizi zorunlu genelge ile birlikte gümrük kanunlarına tabidir.    Hükümetin dış […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum