Türkiye Ne Alıyor Ne Satıyor – Türkiye Ticaret Analizi

Giriş
Güncellenme
Türkiye Ne Alıyor Ne Satıyor – Türkiye Ticaret Analizi
Digi-Mas

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

 

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler ve ürünler son 10 yılda çok fazla değişiklik göstermedi. Türkiye, dünyanın en büyük 30 ihracatçı ülkesi arasında bulunur. Türkiye istikrarlı bir ihracat planı ve stratejisi sayesinde, iç pazara olan bağımlılığını azaltır. Türkiye, 2019 yılında en fazla ihracatı Almanya ile gerçekleştirdi. Almanya ile yapılan ihracat oranı 1,4 milyar 957 milyon 543 bin dolar oldu. Farklı sektörlerde farklı ihracat rakamları incelendiğinde Türkiye’nin ihracat potansiyeli daha kolay anlaşılır.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ürünler ve ülkeler eldeki verilere bakıldığında, son 10 yılda çok fazla değişiklik göstermedi. Türkiye’nin gerçekleştirdiği ihracat rakamlarına bakıldığında Türkiye, dünyanın en büyük 30 ihracatçı ülkesi arasında bulunur.

Firmalar ihracatlarını sürdürürken, satışlarını ve kar oranlarını artırmaya devam eder ve dünya pazarından pay alır. İstikrarlı bir ihracat planı ve stratejisi sayesinde, iç pazara olan bağımlılık azaltılır. İç pazara olan bağımlılığın azaltılması ise, pazardaki dalgalanmaları dengede tutar. Firmalar dış pazara açılmaya devam ettikçe, iç piyasada meydana gelen genel ve mevsimsel dalgalanmaların yarattığı baskıdan da kurtulur.

Türkiye, 2019 yılında en fazla ihracatı Almanya ile gerçekleştirdi. Almanya ile yapılan ihracat oranı 1,4 milyar 957 milyon 543 bin dolar oldu. Almanya’nın yıllardır Türkiye ile ihracatında birinci sırada olmasının sebebi; Almanya’nın en fazla ithal ettiği ürünlerin otomotiv ve ulaşım sektörü ürünleri olması ve Türkiye’nin de en fazla ihraç ettiği ürünlerin bu ürün grubundan oluşmasıdır.

Türkiye’nin 2019’daki ihracatında ilk 5 sıradaki ülke ile yaptığı satışlarda, toplam ihracatın yüzde 30,7’si gerçekleştirildi.

Türkiye’nin 2020 Yılı İhracat Verileri

Türkiye’nin son 12 aylık ihracatı, 181 milyar 567 milyon dolar seviyesine ulaştı. Ürün bazında bakıldığında Ocak ayında, Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği fasıl, motorlu kara taşıtları oldu. Türkiye’nin motorlu kara taşıtları ihracatında Ocak ayı %4,99 artış ile 2 milyar 128 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak 2020’de en fazla ihracatın gerçekleştiği fasıllar sırası ile 1 milyar 401 milyon dolar ile ‘kazanlar makineler’ ve 791 milyon ile ‘demir ve çelik’ oldu.

2020 yılı Ocak ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk üç ülke sırası ile Almanya, İtalya ve İngiltere oldu. Ocak ayı İtalya ihracatı 2019 yılına göre % 9,6 artarken, Türkiye’nin İngiltere ile olan ihracatı %9,1 oranında azalma gösterdi. 2020 yılında Ocak ayında en çok ihracat yapılan ülkeler arasında olan ABD ile ihracat yüzde 10,6 oranında artış gösterirken, Fransa ile olan ihracat ise yüzde 14,0 oranında arttı.

Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) verilerine göre; Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ilk 3 ülke, 2020 Ocak ayı itibarı ile toplam ihracatın % 21,5’ini oluşturdu. 2020 Ocak ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat, 2019 yılı Ocak ayına göre % 3,25 artarak 7 milyar 384 milyon dolara yükseldi. Bu ülkelerle gerçekleştirilen ihracat ise toplam ihracatın %50’sini oluşturdu.

 

Son 5 yıl göz önüne alındığında Türkiye’nin en fazla ihraç ettiği ürünleri, otomotiv sektörü oluşturuyor. Türkiye yurtdışına en çok otomobiller, otomobil aksesuarları, otomobil parçaları, pistonlu motor parçaları ile toplu taşıma araçları ihraç ediyor.

Otomotiv sektöründe Türkiye 2017 yılında, 28, 5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yine bu yılda adet olarak toplam otomotiv ihracatı % 17 olurken, otomotiv ihracatı ise % 20 arttı. Otomotiv dışında Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ürünler, gıda sektörüne ait ürünlerden oluşur.

Türkiye’nin tarım ihracatı 14,9 milyar dolarken, 2017 yılındaki gıda ihracatı ise 10 milyar 679 dolar olarak gerçekleşti. Türkiye, 2017 yılında 200’den fazla ülkeye dondurulmuş ve taze gıda ihracatı yaptı. Türkiye’nin gıda ihracatında üst sırada yer alan Almanya’ya gerçekleştirdiği gıda ihracatı ortalama 1 milyar doları buldu. Yine aynı yıl Almanya dışında Hollanda, İngiltere ve İtalya, gıda ihracatında başı çeken ülkeler oldu.

Türkiye’nin Irak ile gerçekleştirdiği gıda ihracatında ise un, bakliyat, hububat, süt ve et ürünleri başta olmak üzere 3 milyar doları aştı.

Rusya ile gerçekleştirilen kuru ve taze gıda ihracatı 800 milyon doları bulurken, Suudi Arabistan’a 500 milyon dolarlık gıda ürünü ihracatı gerçekleştirildi. Gıda ihracatında 800 milyar dolarlık hacim ile ABD önemli bir yer tuttu.

Türkiye’nin gıda ihracatına bakıldığında; kuru meyve ve mamulleri sektöründe, 2019 yılında ihracat artışı gerçekleşti. 2019 yılında kuru meyve ve mamulleri sektörü, 155 ülkeye 1,4 milyar dolar tutarında ihracat yaptı. Bu sektördeki en fazla ihracat, 191 milyon dolar ile Almanya’ya ile gerçekleştirildi.

Türkiye’nin En Çok İhracatı Yapılan 20 Ürünü.

 1. Otomobiller
 2. İşlenmemiş altın
 3. Kamyon
 4. Kuyumcu
 5. Otomobil parçaları ve aksesuarları
 6. İşlenmiş petrol yağı
 7. Tişört, yelek (örme veya tığ işi)
 8. Demir veya alaşımsız çelik çubuk
 9. Kadın giyim
 10. İzoleli tel ve kablo
 11. Halılar ve diğer tekstil yer döşemeleri
 12. Buzdolabı ve derin dondurucular
 13. Kazaklar ve formalar (örme veya tığ işi)
 14. Pistonlu motor parçaları
 15. Toplu taşıma araçları
 16. TV alıcıları / projektörleri/ monitörleri
 17. Erkek takım elbise ve pantolonlar (örme veya tığ işi hariç)
 18. Sıcak haddelenmiş demirli veya alaşımsız çelikler
 19. Muhtelif mobilya
 20. Fındık ve diğer kuruyemişler

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Angola ile ihracat ve iş fırsatları

22 Haziran 2021 09:13, Salı

Angola ile ihracat ve iş fırsatları “Türk yatırımcılarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz” Angola Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Amadeu Nunes Leitao, Türkiye’nin Angola tarafından stratejik bir ortak ve dost ülke olarak görüldüğünü bildirdi. Angola’nın petrol ve gaz endüstrisine dayalı ekonomik yapısını çeşitlendirmeye çalıştığını kaydeden Leitao, Türk yatırımcıları, bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak ve genç nüfusa […]

Kosgeb İhracat Desteği | Yurt Dışı Pazar Destek Programı Nedir?

19 Haziran 2021 12:49, Cumartesi

KOSGEB Yurt Dışı Pazar Programı Nedir? Amacı Nedir? KOSGEB Yurt Dışı Pazar Programı, ilk olarak 2019 yılının sonunda, Uluslararasılaşma Destek programı olarak karşımıza çıktı. Yeni bir program olması sebebiyle de gelen revizyonlarla Yurt Dışı Pazar Destek Programı olarak son adını ve hâlini aldı. KOSGEB, Yurt Dışı Pazar Programı’nı Kobi’ler için çıkartmıştır. Oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz bir ihracat destek programıdır. […]

İhracat Destekleri Nelerdir? Devlet Teşviklerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

17 Haziran 2021 14:13, Perşembe

İhracat Destekleri Nelerdir? Devlet Teşviklerinde Nelere Dikkat Edilmeli? Desteğin amacı, Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan veya yazılım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü arttırmaya yönelik eğitim ve danışmanlık giderleri ile İşbirliği Kuruluşlarının Müsteşarlıkça uygun görülen proje bazlı giderlerini Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan (DFİF) karşılamaktır. * Yetkili Kuruluş    : Dış Ticaret […]

KOSGEB’den müthiş bir İhracat Teşviği daha
16 Haziran 2021 11:11, Çarşamba

KOSGEB’den müthiş bir İhracat Teşviği daha   YURT DIŞI PAZAR DESTEK PROGRAMI   DESTEK ÜST LİMİTİ Geri ödemesiz: 210.000 TL Geri ödemeli 90.000 TL   DESTEK ORANI p HİBE 0 FAİZSİZ KREDİ   PROJE SÜRESİ En az 6 ay En çok 24 ay   HEDEF BÖLGE ÜLKE GENELİ   KİMLER BAŞVURABİLİR : KOSGEB veri tabanına […]

İhracat nasıl yapılır? Yurt dışından nasıl müşteri bulunur?
15 Haziran 2021 13:16, Salı

İhracat nasıl yapılır? Yurt dışından nasıl müşteri bulunur? Firmalar için müşteri, hayat demektir ve siz müşteri bulma konusunda ne kadar iyi iş çıkarırsanız firmalar için de o kadar değerli olursunuz, iyi kazanırsınız ve kendi girişiminizde de çok başarılı olursunuz. Rekabet koşullarının giderek zorlaştığı günümüzde, şirketler gelişimlerini hızlandırmak için ihracata yöneliyor. Verimli bir ihracat kanalı yaratmak […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum