Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri

Giriş
Güncellenme
Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri

 

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri Tarımsal faaliyetler alanında kendini ispatlamış ülkelerden biri olan Türkiye, yetiştirmiş olduğu bazı tarımsal ürünleri iç piyasaya sunmakla kalmayıp farklı ülkelere de ihraç etmektedir. İhracatın ülke ekonomisinde ciddi bir payı vardır.

 

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri, ihracat ürünlerini yetiştirmek için gerekli olan verimli topraklara ve iş gücüne sahiptir ancak bu tek başına yeterli değildir. Tarımda kullanılan belli başlı teknolojilerin de ihracat başarısında önemli bir katkısı söz konusudur.

İhraç Edilen Ürünler ve Ülkeler

Dört mevsimi bir arada yaşaması, farklı iklim koşullarına ve verimli topraklara sahip olması sayesinde Türkiye’de her yıl ciddi miktarda tarım ürünü yetiştirilmektedir. Böylece yüz binlerce kişinin gelir kaynağını tarım oluşturmaktadır. Türkiye’nin ürünlerini en çok ihraç ettiği ülkeler arasında İtalya, Almanya, Hollanda, Amerika, Fransa, Belçika, İngiltere, İsveç, İsviçre, Kanada, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya ve Japonya yer almaktadır. Bunların dışında farklı ülkelere de ihracat gerçekleştirilmekte ancak bu oran %4 gibi bir değerle sınırlı kalmaktadır. Türkiye’nin ihraç ettiği tarım ürünleri ise ağırlıklı olarak; fındık, üzüm, tütün, domates, kayısı, limon, incir, yumurta, mercimek, portakal, mandalina, kiraz, zeytin, pamuk, biber, tavuk eti, haşhaş tohumu, salatalık, nohut, buğday, ceviz, elma, Antep fıstığı, soğan, ayçiçeği, çilek, şeftali, kabak, mısır, patates ve kestanedir. Görüldüğü gibi birçok sebze, meyve ve bakliyatın ihracatı yapılmaktadır. İhraç edilen ürünlere her yıl yenileri eklenebilmektedir. Türkiye’de yapılan organik tarımın da ihracatta önemli bir payı bulunmaktadır. Çünkü organik ürünler en doğal ve sağlıklı koşullarda üretilmekte, tarladan sofraya giderken her aşamada önemli kontrollere tabi tutulmaktadır. Bu nedenle organik ürünler, ihracatta en çok talep gören ürünler arasında yer almaktadır.

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

İhracatta Teknolojinin Önemi

İhracatın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için sistematik bir işleyişin var olması gerekmektedir. Çünkü tarım alanında da verilerin kayıt altına alınarak izlenebiliyor olması büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda teknoloji devreye girmekte ve önemli bir görev üstlenmektedir. Tarımsal üretimlerin niteliğine bağlı olarak takibi yapılması gereken çok farklı parametreler bulunabilmektedir. Örneğin; çiftçilikle uğraşan kişilerin topraklarının durumunu izleyebilmesi, hava koşullarına göre faaliyet planlaması yapabilmesi veya herhangi bir aksaklıkta sürece derhal müdahale edebilmesi ancak takip sistemiyle mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla mahsul yetiştirmeden ürün işlemeye, depolamadan nakliyeye kadar her aşamada belirli teknolojileri kullanmak, tarım faaliyetlerinden çok daha fazla verim almayı olanaklı kılmaktadır. Tarımın uzun vadede daha kolay gerçekleştirilebilmesi ve tarımsal gelirlerin çok daha ciddi rakamlara ulaştırılabilmesi için teknolojinin gücünden faydalanmak oldukça mantıklı bir girişim olacaktır. Bu noktada, yapılacak doğru bir yatırım ile sektörde ortaya çıkan yenilikçi yaklaşımları ve önemli her türlü datayı sisteme entegre etmek çok daha kolay hale gelecektir. Teknoloji avantajları Türkiye’yi kalkınma konusunda söz sahibi yapacak ve rekabet açısından da güç kazanması hususunda ayrıca destekleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları

16 Temmuz 2022 10:14, Cumartesi

Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Başarıyı İhraç Etmenin Altın Kuralları Büyüklüğü ne olursa olsun, herhangi bir şirket ihracat yapma zorluğunu üstlenebilir. İhracat yapmak için çok sayıda iyi neden vardır: Her şeyden önce, cirosunu artırma, pazarını genişletme veya hızla doygun Belçika pazarının ötesine geçme hedefi. Şirketler daha az rekabetçi pazarları keşfetmek, müşterilerini çeşitlendirmek ve böylece yerel […]

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır

15 Temmuz 2022 11:50, Cuma

Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Başarılı İhracatçı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir İhracat Nasıl Yapılır Uluslararası alanda gelişmek için kendinizi iyi hazırlamak için zaman ayırın. Net ve etkili bir strateji elde etmek için projenizin, kaynaklarınızın stokunu alın ve bilgileri alana mümkün olduğunca yakın girin. Yerel ortaklara yaklaşmaktan ve güvenilir rölelere […]

Dijital Pazarlama Nedir?

14 Temmuz 2022 10:29, Perşembe

Dijital Pazarlama Nedir?  Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama, internet, mobil cihazlar, sosyal medya, arama motorları ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için uzmanlığınızı geliştirme sürecidir.  Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılır, kullanıma hazırdır ve arama sonucu reklamlarını, e-posta reklamlarını ve tanıtılan tweet’leri kapsar – pazarlamayı müşteri geri bildirimleriyle veya bir şirket ile […]

Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım
08 Temmuz 2022 10:21, Cuma

Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım Modern İhracat İşinde Başarılı Bir İhracatçı Olmak İçin 7 Adım Gıda tedarik zincirinin küreselleşmesinden bu yana, mal ve hizmet alışverişi politikaları modern talebi karşılayacak şekilde yükseltildi. İnsanlar gezegende dolaşmaya başladığından beri ihracat işi zorlu. Ulaşım tesisindeki iyileştirmeler küresel ticareti doğurmuştur.   Sanayi devrimi, şirketleri yeni […]

Yeni İhracatçılar Neler Yapmalı
07 Temmuz 2022 11:04, Perşembe

Yeni İhracatçılar Neler Yapmalı   Yeni İhracatçılar Neler Yapmalı Popüler inanışın aksine, finans genellikle en büyük engel değildir. KOBİ İhracat Finansmanı Anketi, fırsatların belirlenmesinin (%37), ardından sözleşmelerin kazanılmasının (%32) ihracatın önündeki en önemli engeller olarak görüldüğünü ortaya koydu. Bu arada, KOBİ’lerin sadece %10’u finansmanı bir engel olarak belirtti.   KOBİ’ler ihracata nasıl başlar?  KOBİ İhracat […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum