Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri

Giriş
Güncellenme
Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri

 

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri Tarımsal faaliyetler alanında kendini ispatlamış ülkelerden biri olan Türkiye, yetiştirmiş olduğu bazı tarımsal ürünleri iç piyasaya sunmakla kalmayıp farklı ülkelere de ihraç etmektedir. İhracatın ülke ekonomisinde ciddi bir payı vardır.

 

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Tarım Ürünleri, ihracat ürünlerini yetiştirmek için gerekli olan verimli topraklara ve iş gücüne sahiptir ancak bu tek başına yeterli değildir. Tarımda kullanılan belli başlı teknolojilerin de ihracat başarısında önemli bir katkısı söz konusudur.

İhraç Edilen Ürünler ve Ülkeler

Dört mevsimi bir arada yaşaması, farklı iklim koşullarına ve verimli topraklara sahip olması sayesinde Türkiye’de her yıl ciddi miktarda tarım ürünü yetiştirilmektedir. Böylece yüz binlerce kişinin gelir kaynağını tarım oluşturmaktadır. Türkiye’nin ürünlerini en çok ihraç ettiği ülkeler arasında İtalya, Almanya, Hollanda, Amerika, Fransa, Belçika, İngiltere, İsveç, İsviçre, Kanada, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya ve Japonya yer almaktadır. Bunların dışında farklı ülkelere de ihracat gerçekleştirilmekte ancak bu oran %4 gibi bir değerle sınırlı kalmaktadır. Türkiye’nin ihraç ettiği tarım ürünleri ise ağırlıklı olarak; fındık, üzüm, tütün, domates, kayısı, limon, incir, yumurta, mercimek, portakal, mandalina, kiraz, zeytin, pamuk, biber, tavuk eti, haşhaş tohumu, salatalık, nohut, buğday, ceviz, elma, Antep fıstığı, soğan, ayçiçeği, çilek, şeftali, kabak, mısır, patates ve kestanedir. Görüldüğü gibi birçok sebze, meyve ve bakliyatın ihracatı yapılmaktadır. İhraç edilen ürünlere her yıl yenileri eklenebilmektedir. Türkiye’de yapılan organik tarımın da ihracatta önemli bir payı bulunmaktadır. Çünkü organik ürünler en doğal ve sağlıklı koşullarda üretilmekte, tarladan sofraya giderken her aşamada önemli kontrollere tabi tutulmaktadır. Bu nedenle organik ürünler, ihracatta en çok talep gören ürünler arasında yer almaktadır.

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

İhracatta Teknolojinin Önemi

İhracatın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için sistematik bir işleyişin var olması gerekmektedir. Çünkü tarım alanında da verilerin kayıt altına alınarak izlenebiliyor olması büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda teknoloji devreye girmekte ve önemli bir görev üstlenmektedir. Tarımsal üretimlerin niteliğine bağlı olarak takibi yapılması gereken çok farklı parametreler bulunabilmektedir. Örneğin; çiftçilikle uğraşan kişilerin topraklarının durumunu izleyebilmesi, hava koşullarına göre faaliyet planlaması yapabilmesi veya herhangi bir aksaklıkta sürece derhal müdahale edebilmesi ancak takip sistemiyle mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla mahsul yetiştirmeden ürün işlemeye, depolamadan nakliyeye kadar her aşamada belirli teknolojileri kullanmak, tarım faaliyetlerinden çok daha fazla verim almayı olanaklı kılmaktadır. Tarımın uzun vadede daha kolay gerçekleştirilebilmesi ve tarımsal gelirlerin çok daha ciddi rakamlara ulaştırılabilmesi için teknolojinin gücünden faydalanmak oldukça mantıklı bir girişim olacaktır. Bu noktada, yapılacak doğru bir yatırım ile sektörde ortaya çıkan yenilikçi yaklaşımları ve önemli her türlü datayı sisteme entegre etmek çok daha kolay hale gelecektir. Teknoloji avantajları Türkiye’yi kalkınma konusunda söz sahibi yapacak ve rekabet açısından da güç kazanması hususunda ayrıca destekleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

10 Aralık 2021 16:06, Cuma

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ürünler ve ülkeler eldeki verilere bakıldığında, son 10 yılda çok fazla değişiklik göstermedi. Türkiye’nin gerçekleştirdiği ihracat rakamlarına bakıldığında Türkiye, dünyanın en büyük 30 ihracatçı ülkesi arasında bulunur. Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Firmalar ihracatlarını sürdürürken, satışlarını ve […]

İhracat Aşamaları Nelerdir?

08 Aralık 2021 15:13, Çarşamba

İhracat Aşamaları Nelerdir? İhracat Aşamaları Nelerdir? Sizlere ihracat ile ilgili tüm aşamalardan kısa bahsedeceğim. İlk olarak ihracat işlemini gerçekleştirebilmek için bir gümrük müşavirliği şirketi ile anlaşarak vekaletname ve diğer şirket evraklarını teslim etmelisiniz. Gümrük müşavirliği şirketi firmanızı gümrük sisteminden firmanızı aktif hale getirecektir.(Yükümlü Takip Sistemi) İhracat Aşamaları Nelerdir? Bu işlemin ardından ilgili ihracatçı birliklerine üyelik […]

İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur?

02 Aralık 2021 15:39, Perşembe

İnternetten İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur? İnternetten ihracat müşterisi nasıl bulunur sorusuna bu yazımızda detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız. İhracatta müşteri bulma en önemli sorunların başında geliyor. Çünkü ihracat farklı dillerdeki alıcılara ulaşmayı zorunlu kılan bir ticaret şekli. Bu yüzden farklı dil ve kültüre sahip bu alıcılara ulaşmak gerçekten zor süreçleri de aşmayı zorunlu kılıyor. Şimdi […]

Mikro İhracat Teşviği Nedir? ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir?
25 Kasım 2021 14:47, Perşembe

Mikro İhracat Teşviği Nedir?  ETGB’li Gönderinin Avantajları Nelerdir? Merhaba. Bu yazımızda pazar yerlerinde satış yaparak ihracat yapan Herkesin bilmesi gereken bir konuya değineceğiz. Bu yazıda mikro İhracat nedir? ETGB’li gönderi nedir? Bu kavramlar bizim için neden önemli? Bunlara değinmek istiyorum. Mikro ihracata aslında bir teşvik diyebiliriz. Peki teşvik nedir? Devletler genel ekonomi politikalarına göre belirli […]

İhracatta Kara Yolu Taşımacılığı
25 Kasım 2021 14:41, Perşembe

İhracatta Kara Yolu Taşımacılığı Karayolu taşımacılığı nedir? Ve nasıl yapılır? Ana başlıklarla şöyle özetleyebiliriz. Karayolu taşımacılığı kara araçları ile özellikle Türkiye sınırları içinde ve ülkeler arasında karayolu ile geçiş sağlayarak ayrıca Ro Ro dediğimiz kara araçlarını gemiye yüklenmesi ile üreticiden alınan ürünü en etkili şekilde en kısa sürede müşteriye ulaştırmaktır. Ro-Ro nedir? Ro-ro tamamen araç […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum