Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

Giriş
Güncellenme
Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ürünler ve ülkeler eldeki verilere bakıldığında, son 10 yılda çok fazla değişiklik göstermedi. Türkiye’nin gerçekleştirdiği ihracat rakamlarına bakıldığında Türkiye, dünyanın en büyük 30 ihracatçı ülkesi arasında bulunur.

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler Firmalar ihracatlarını sürdürürken, satışlarını ve kar oranlarını artırmaya devam eder ve dünya pazarından pay alır. İstikrarlı bir ihracat planı ve stratejisi sayesinde, iç pazara olan bağımlılık azaltılır. İç pazara olan bağımlılığın azaltılması ise, pazardaki dalgalanmaları dengede tutar. Firmalar dış pazara açılmaya devam ettikçe, iç piyasada meydana gelen genel ve mevsimsel dalgalanmaların yarattığı baskıdan da kurtulur.
Türkiye’nin İhracat Verileri

Türkiye’nin 2020 Yılı İhracat Verileri
Türkiye’nin son 12 aylık ihracatı, 181 milyar 567 milyon dolar seviyesine ulaştı. Ürün bazında bakıldığında Ocak ayında, Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği fasıl, motorlu kara taşıtları oldu. Türkiye’nin motorlu kara taşıtları ihracatında Ocak ayı %4,99 artış ile 2 milyar 128 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak 2020’de en fazla ihracatın gerçekleştiği fasıllar sırası ile 1 milyar 401 milyon dolar ile ‘kazanlar makineler’ ve 791 milyon ile ‘demir ve çelik’ oldu.
2020 yılı Ocak ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk üç ülke sırası ile Almanya, İtalya ve İngiltere oldu. Ocak ayı İtalya ihracatı 2019 yılına göre % 9,6 artarken, Türkiye’nin İngiltere ile olan ihracatı %9,1 oranında azalma gösterdi. 2020 yılında Ocak ayında en çok ihracat yapılan ülkeler arasında olan ABD ile ihracat yüzde 10,6 oranında artış gösterirken, Fransa ile olan ihracat ise yüzde 14,0 oranında arttı.
Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) verilerine göre; Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ilk 3 ülke, 2020 Ocak ayı itibarı ile toplam ihracatın % 21,5’ini oluşturdu. 2020 Ocak ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat, 2019 yılı Ocak ayına göre % 3,25 artarak 7 milyar 384 milyon dolara yükseldi. Bu ülkelerle gerçekleştirilen ihracat ise toplam ihracatın %50’sini oluşturdu.

Çalışmalarımız Hakkında Bilgiler

İhracat nasıl yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevaplara ise aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve detaylı bilgi için telefon numaramızdan bizi arayabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız ihracat çalışmaları ve sonuçlarını gerçek bir hikaye üzerinden anlattığımız Sıfırdan ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat paketlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için İhracata Giriş Paketleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhracat hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Yurt dışına ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ürünler

Son 5 yıl göz önüne alındığında Türkiye’nin en fazla ihraç ettiği ürünleri, otomotiv sektörü oluşturuyor. Türkiye yurtdışına en çok otomobiller, otomobil aksesuarları, otomobil parçaları, pistonlu motor parçaları ile toplu taşıma araçları ihraç ediyor.
Otomotiv sektöründe Türkiye 2017 yılında, 28, 5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yine bu yılda adet olarak toplam otomotiv ihracatı % 17 olurken, otomotiv ihracatı ise % 20 arttı. Otomotiv dışında Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ürünler, gıda sektörüne ait ürünlerden oluşur.
Türkiye’nin tarım ihracatı 14,9 milyar dolarken, 2017 yılındaki gıda ihracatı ise 10 milyar 679 dolar olarak gerçekleşti. Türkiye, 2017 yılında 200’den fazla ülkeye dondurulmuş ve taze gıda ihracatı yaptı. Türkiye’nin gıda ihracatında üst sırada yer alan Almanya’ya gerçekleştirdiği gıda ihracatı ortalama 1 milyar doları buldu. Yine aynı yıl Almanya dışında Hollanda, İngiltere ve İtalya, gıda ihracatında başı çeken ülkeler oldu.
Türkiye’nin Irak ile gerçekleştirdiği gıda ihracatında ise un, bakliyat, hububat, süt ve et ürünleri başta olmak üzere 3 milyar doları aştı.
Rusya ile gerçekleştirilen kuru ve taze gıda ihracatı 800 milyon doları bulurken, Suudi Arabistan’a 500 milyon dolarlık gıda ürünü ihracatı gerçekleştirildi. Gıda ihracatında 800 milyar dolarlık hacim ile ABD önemli bir yer tuttu.
Türkiye’nin gıda ihracatına bakıldığında; kuru meyve ve mamulleri sektöründe, 2019 yılında ihracat artışı gerçekleşti. 2019 yılında kuru meyve ve mamulleri sektörü, 155 ülkeye 1,4 milyar dolar tutarında ihracat yaptı. Bu sektördeki en fazla ihracat, 191 milyon dolar ile Almanya’ya ile gerçekleştirildi.

Türkiye’nin En Çok İhracatı Yapılan 20 Ürünü
Türkiye’nin en çok ihracatı yapılan ürünleri aşağıda belirtilmiştir.
Otomobiller
İşlenmemiş altın
Kamyon
Kuyumcu
Otomobil parçaları ve aksesuarları
İşlenmiş petrol yağı
Tişört, yelek (örme veya tığ işi)
Demir veya alaşımsız çelik çubuk
Kadın giyim
İzoleli tel ve kablo
Halılar ve diğer tekstil yer döşemeleri
Buzdolabı ve derin dondurucular
Kazaklar ve formalar (örme veya tığ işi)
Pistonlu motor parçaları
Toplu taşıma araçları
TV alıcıları / projektörleri/ monitörleri
Erkek takım elbise ve pantolonlar (örme veya tığ işi hariç)
Sıcak haddelenmiş demirli veya alaşımsız çelikler
Muhtelif mobilya
Fındık ve diğer kuruyemişler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri

27 Mayıs 2022 17:14, Cuma

İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri   İhracatınızın Karşılığını Alma: Yurtdışı İşlemlerde Ödeme Seçenekleri Bir ihracatçı olarak, mallarınızı satmaya ve bu satışlar için ödeme almaya odaklanırsınız. Bu satışları nasıl yapılandırdığınız ve seçtiğiniz ödeme seçeneği, her ikisinin de olasılığını artıracaktır. İhracat işleminiz için kullanılacak ödeme süresini müzakere ederken, siz ve müşteriniz birçok faktörü değerlendireceksiniz. Bunlar […]

Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir?

26 Mayıs 2022 16:26, Perşembe

Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir?   Proforma ve Ticari Fatura : Fark Nedir? Tipik bir ihracat süreci, hem proforma hem de ticari faturaların kullanımını içerir. Daha iyi bilmeyen nakliyeciler, iki formun birbirinin yerine geçebileceğini düşünebilir – ama değiller. Bu makalede, proforma ve ticari fatura arasındaki farkları inceleyeceğiz; bunlar ihracatçıların anlaması gereken en yaygın […]

GTİP Kodları , HTS Kodları : Fark Nedir?

25 Mayıs 2022 16:43, Çarşamba

GTİP Kodları vs HTS Kodları : Fark Nedir?   GTİP Kodları vs HTS Kodları : Fark Nedir? HS kodları, HTS kodları ve Program B kodları arasındaki farkı biliyor musunuz? Gündelik konuşmada, ihracatçılar bu terimleri birbirinin yerine kullanma eğilimindedir; çoğunlukla, bunların ürün sınıflandırmalarını temsil eden kodlar olduğunu anlarlar. Bunları gündelik konuşmalarda birbirinin yerine kullanmak yanlış olmasa […]

Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey
24 Mayıs 2022 15:45, Salı

Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey   Konşimento Nedir : Bilmeniz Gereken 3 Şey Konşimentolar için bir astar arayan yeni bir ihracatçı mısınız? Ya da belki de yelpazenin karşı ucundasınız—bir referans veya eğitim aracı arayan deneyimli bir profesyonel. Her iki durumda da, bu makale tam size göre! Konşimento formu hakkında bilmeniz gereken üç şeyi […]

Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor Musunuz?
23 Mayıs 2022 14:38, Pazartesi

Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor musunuz?   Satışlarınızı Arttırmak : Doğru İhracat Pazarlarını Hedefliyor Musunuz? Yüksek potansiyelli ihracat pazarlarını hedeflemek, bir şirketin üstlenebileceği en zorlu ve aynı zamanda en etkili süreçlerden biridir. Şirket yöneticilerine ihracat pazarlarını nasıl seçtiklerini sorun ve çoğu durumda yanıt, pazarın temelde onları seçtiği olacaktır. Bu, ürünlerini satın almak veya […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum