Yabancı Yatırımcılara Nasıl Ulaşabilirim?

Giriş
Güncellenme
Yabancı Yatırımcılara Nasıl Ulaşabilirim?

Yabancı Yatırımcılara Nasıl Ulaşılır?

Yabancı Yatırımcılara Nasıl Ulaşabilirim? internet üzerinden bir çok yabancı firmaya ve kişilere ulaşmanız mümkün. Hangi kanallar ve çalışmalar aracılığıyla yatırımcı müşteriler bulabileceğinizi sizlere detaylı olarak anlatma aşamasına geçmeden önce yabancı yatırımcı bulma sürecinin zorluğundan öte bu süreci yabancı yatırımcı bulmadan önce yapmanız gerekenler, yabancı yatırımcı bulmak için gerekenler ve yabancı yatırımcı bulduktan sonra neler yapmanız gerekiyor? gibi bu sürecin hazırlıklarını iyi yapmanızı tavsiye ederim.

Yabancı yatırımcılara ulaşmak bu sürecin zorluklarından en önemlisi. Çünkü Türkiye’de hizmet verirken dil kavramı, kültür kavramı ve çalışma hizmetleriniz aynı olabilir veya yakın olabilirken.  Diğer ülkelere göre büyük anlamda farklılık gösterebiliyor. Bu sebeple yurt dışından yabancı yatırımcı bulma konusunda çeşitli yöntemler var. Bu yöntemleri iş görüşmesine yani masaya ve kağıt üzerine geçirmeden önce internette varlığınızın olduğundan haberdar etmek aslında işin tamamen bulma kısmı. Daha fazla vakit kaybetmeden yabancı yatırımcılara nasıl ulaşabiliriz bu aşamaları sıralıyorum.

Kurumsal Web Sitesi

Yabancı yatırımcılara ulaşabilmemiz için Dünya’da global dil olan İngilizce web sitesine sahip olmamız gerekir. Sizi bulmak isteyen müşterilerin ilk durağı burası olacaktır. Bu web site adresi üzerinden alacağınız size ait kurumsal e-posta yabancı yatırımcılar ile iletişim halinde olacağınız en önemli araç diyebiliriz. Herkes yabancı dilde bir web sitesi açabilir. Bunun hizmetini veren yerler olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bir yabancı dile sahip değilseniz tercüme danışmanlığı hizmeti alarak web sitesini yaptırabilirsiniz.

Oluşturacağınız web sitesi kurumsal görünümlü, mobil uyumlu, birden fazla yabancı dil destekli ve kullanımı için kolay ara yüze sahip olmalıdır.

Eskiden kataloglar bir çok firma tarafından kullanıyordu. Şimdilerde de eskisi kadar olmasa da kullanılan katalogların yerini web siteleri aldı diyebiliriz. Aslında katalog işlevi görev web sitesiniz bir adım ileriye taşımak için yurt dışından bulduğunuz yabancı yatırımcıya gösterebileceğiniz bir katalog sahibi olmasınız. Katalog ürünleriniz hakkında tanıtım ve daha önce sahip olduğunuz referanslarınızı burada sergileyebilirsiniz. Bunun içinde aynı tercüme ofisi ile anlaşarak tüm işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Yabancı Yatırımcılara Nasıl Ulaşabilirim?

Yabancı Yatırımcılara Nasıl Ulaşabilirim?

Sosyal Medya

Belirlediğiniz hedef pazara uygun sosyal medya hesapları oluşturarak bu kısımlardan yabancı yatırımcı müşteriyi bulmaya yönelik uygun paylaşımlar yapmak oldukça etkili bir yöntemdir. Sosyal medya görsel ağırlıklı kullanılan platformlardır. Bu kısımda yapacağınız paylaşımlar müşterinin gözünde mutlaka profesyonel anlamda değeri olmalıdır. Unutmayın sosyal medya yabancı yatırımcı ve müşteri bulma konusunda en yüksek değere sahip çalışmadır. Bu iş içinde her hangi bir bilginiz yoksa hizmet alabilirsiniz.

İlan Siteleri (B2B Web Siteleri)

Alıcıyı ve satıcıyı bir araya getiren ilan siteleri ile yabancı yatırımcı bulabilirsiniz. Üstelik bu sitelere kayıt olmak için bir çoğunda ücret ödememektesiniz. Sitelere kayıt olduktan sonra ürünlerinizin fotoğrafını bu platformlarda paylaşarak müşterinin size ulaşmasını bekleyin. Bunun için ise yapmanız gereken hizmet verdiğiniz ülkenin diline uygun ürünü tanıtmak,  ürün görsellerini ilan sitesinin boyutları kabul edeceği şekilde açık ve şeffaf olarak sunmaktadır. Kategoride ilan sitelerinde oldukça önemli bir husustur. Yanlış kategoriye ürünü koymanız hiç müşteri bulamayacağınız anlamına gelebilir. Bununla birlikte rakip firmanın da sizinle aynı gönderiyi paylaşabileceğini unutmayın fiyat ve ürün kalitesi bakımından her zaman rakibinizle eşit şartlarda rekabet etmelisiniz.

Global Video Çalışmaları

Günümüzde bilgisayar ve mobil üzerinde oldukça çok fazla vakit geçiriyoruz. Bir çok bilgiye de internet üzerinden ulaşabiliyoruz. Her aradığımızı bulabildiğimiz bir web dünyası var ama günlük hayatımızın akışına da vakit ayırmak istediğim zaman oluyor. Yani okumak yerine video izleyerek almak istediğimiz bilgiyi daha kısa sürede alabiliyoruz. Durum bu şekilde olunca Youtube üzerinden video izleyerek bilgi edinmek isteyen bir çok müşteriye ulaşabiliriz. Ürün hakkında video arayan bir müşteri ilk sizin markanızın ürününü bulabilir ve daha sonra sizinle iletişime geçebilir. Tıpkı bu çalışmaları günlük hayatımızda bir ihtiyacımız olduğunda bazen fark edemiyor olsak bile bizde yapıyoruz. İşte bu yüzden Youtube gibi bu platformlarda yabancı dilde video çalışması yapmak oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

Yabancı Yatırımcılara Nasıl Ulaşabilirim?

Video Çalışması İle Yabancı Yatırımcılara Nasıl Ulaşabilir

Arama Motoru

Dünya’da %70 gibi büyük bir kısım Google arama motorunu kullanıyor. Bizde çalışmalarımızı Google arama motoru aracılığı ile en iyi şekilde hazırlamak istiyoruz. Peki arama motoru çalışmalarına verilen bir isim var yani marka bilinirliğimizi arttırmak için SEO dediğimiz arama motoru optimizasyonu kavramı ile yabancı yatırımcılara iyi bir deneyim yaşatabiliriz. Örneğin: Müşteriniz google arama motoru ile markanızın ürünü hakkında bir arama yaptığını varsayalım. Bu ürünü bu kısımdan görerek sizinle iletişime geçmesi çok kısa sürede gerçekleşecektir.

Tabi arama motoru sayfalarında görünebilmek için de bazı kriterler bulunuyor. Burada sizlere SEO çalışmaları hakkındaki kriterleri bahsetmeyeceğim fakat yabancı dilde yapacağınız bir SEO çalışması firmanız için oldukça fazla yeni müşteri ve para kazanması anlamına geliyor.

Adwords ve Sosyal Medya Reklam

Bu aşamaya kadar internet üzerinden yaptığımız çalışmalarda eğer bu çalışmaları yapabilecek seviyedeysek yani dijital pazarlamayı iyi bir şekilde biliyorsak fazla bir ücret harcamadan Yabancı Yatırımcılara Nasıl Ulaşabilirim? sorusunun cevaplarını öğrendik. Şimdi sizlere ücretli olarak reklam yapabileceğiniz Adwords ve sosyal medya reklamlarından bahsedelim.

Adwords: Google’a ücreti ödeyebileceğiniz,  markanızın reklamını yapması için  sunduğu bir araç.

Sosyal medya reklamı: İnstagram, twitter, facebook, LinkedIn vb. bir çok sosyal medya platformunda ücretli olarak markanızın reklamını yapabilmek.

Bu reklam araçları sayesinde, milyarlarca kitleye markanızın numarasını, markanızın web sitesini, markanızın referansları vb. istediğiniz bilgiyi verebilirsiniz. Reklam ücretleri, sizin ulaşacağınız kitle sayısına ve burada yapacağınız doğru analizlere göre değişmektedir. Burada diğer bir husus ise ürününüz ile ilgili doğru anahtar kelimelerde reklam verebilmektedir.

Blog

Blog siteleri milyonlarca insan tarafından takip edilen ve yazıların paylaştığı ücretsiz platformlardır. Medium.com bu platformlara örnek verilebilir. Bu platforma ücretsiz kayıt olarak günlük 3 tane yazı paylaşımına izin veriliyor. Buradan güncel olarak sektörünüz ve ürün ile ilgili yazılar paylaşmak Yabancı Yatırımcılara Nasıl Ulaşabilirim? konusunda size bir yol olacaktır. Bu yazıların diğer yandan Google algoritması kriterlerine uygun ve doğru anahtar kelimelerde çalışmalar yapılarak yazılması Google sayfalarda müşterinize görünmenizi sağlayacaktır. Oldukça faydalı olan bu blog sitelerini kullanmanızı öneririz.

Digimas Blog Çalışması

Yabancı Yatırımcı Bulma Blog Çalışması

Yurt Dışı Fuarları

Yabancı Yatırımcı Nasıl Bulabilirim? konusunda yurt dışındaki fuarlar eskiden etkili bir yöntemdi. Fakat yurt dışında sektörünüzle ilgili fuarlara katılmak oldukça maliyetli ve pandemi sebebiyle uzun zamanlar alabildiği için eskisi kadar pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Fuarlar bire bir görüşme ve yabancı yatırımcılara ulaşmak için etkili bir yöntem olsa da eskisi kadar kullanılmıyor.

Fakat fuarlara katılan firmaları ve buradaki ziyaretçileri fuar web siteleri ve aracı forum platformları ile ulaşmanız mümkün. Hedeflediğiniz pazar ve sektöre göre fuarların web sitelerini takip ederek ürününüzü satmak istediğiniz yabancı yatırımcıya ulaşabilirsiniz.

Rakip İnternet Sitesi

Yabancı Yatırımcılara Nasıl Ulaşabilirim? aslında tüm bilgilere internet üzerinden şimdiye kadar ulaşmış oldunuz. Bundan sonrada bulabileceğiniz tüm yöntemlere de internet ile bulmanız mümkün. Rakip internet sitesi analizi yaparak aslında bir çok firmaya ulaşmak mümkün olabiliyor. Sizlere az önce bulabileceğiniz kanallardan bahsederken şimdi bu kanallarından içinden elde edeceğiniz verilerle nasıl bulabileceğinizi anlatmaya başladık. Rakip firmanın web sitesini bularak bayisi ve distribütörü bulunabilir. Hatta internetteki tüm bilgiler silinmediği için geçmişte iş yaptığı firmalara ulaşabilmeniz mümkün. Bunun için sizlere archive.org web sitesini önerebilirim. Bu web sitesi sayesinde rakip siteniz bu bilgileri paylaşmış olsa bile geçmişte sunduğu referansları bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

21 Şubat 2022 18:46, Pazartesi

Mikro İhracat hakkında bilgi edinmeden önce ihracat nedir tekrar hatırlayalım. Kısaca gümrük bölgesinin dışına mal gönderilmesidir. Peki nasıl ihracatçı olunur? Öncelikle ihracatta ihracatçı birliklerine kayıt olmalısınız ve tek vergi numarasına sahip olma şartı vardır. İhracat arasındaki farklardan bahsederken bunlara değineceğiz. İhracata başlamak isteyenler tecrübesizken büyük kayıplar yaşamamak için genellikle ilk mikro ürünleri bularak satmaktadır. Bakanlar […]

İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

14 Şubat 2022 17:25, Pazartesi

İhracata Nasıl Başlarım? sorusu özellikle son dönemlerde döviz kurunun yükselmesi ve iç piyasadaki daralmalarla birlikte ihracat yapmak isteyen bir çok firmaya rastlamak mümkündür. İhracat yapmadan önce doğru bir amaç üzerinde ilerlemek gerekiyor. İhracata Nasıl Başlarım? dan önce bence verilmesi gereken daha önemli cevaplar vardır. Örneğin rakibimiz ihracat yapıyor diye veya iç piyasada sıkıldık çözüm dış […]

Mobilya İhracatı Nasıl Yapılır?

07 Şubat 2022 14:08, Pazartesi

Mobilya İhracatı denilince akla ilk gelen ilimiz İnegöl’dür. Dünya’ya mobilya sektöründe liderlik yapabilecek kapasiteye sahip İnegöl’de her sene mobilya fuarlarının olduğunu görebilirsiniz. İhracat yaparken bir çok süreç vardır. Bu aşamaların zorluğu sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mobilya sektörü ihracat yapmak için uygun fakat zor olan sektörler arasındadır. Her zorluğun bir kolayı olduğunu bilen kişilerin ise bu […]

6 Adımda İhracat Nasıl Yapılır? Yurtdışında Müşteri Nasıl Bulunur?
02 Şubat 2022 18:53, Çarşamba

6 adımda ihracat nasıl yapılır? İhracat yapmanız için sizlere bazı tavsiyeler sunduk ve ihracat süreçleri hakkında bir çok bilgi barındırıyor.  Bu yazımızı sonuna kadar okuyarak adım adım sıfırdan öğrenebilirsiniz. Firma Kurmak İlk olarak bir firmaya ihtiyacınız var. İlk iş şirketin alt yapısını kurmak buda firma kurmayla başlıyor.  Eğer hali hazırda yurt içinde kullandığınız firmanız varsa […]

Almanya’da KDV Yasaları Nasıl Uygulanır?
26 Ocak 2022 23:10, Çarşamba

Almanya’da KDV yasaları ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyoruz. Almanya’nın en büyük vergi geliri KDV kaynağından gelmektedir. Bu sebeple KDV yasaları oldukça önemlidir. Almanya’da bulunan şirketlerin bu hususa dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde bürokrasiyle sorun yaşanabiliyor. Almanya’da KDV Yasaları Ne Zaman Oluşur? Almanya’da KDV faturayı yazdığınız an oluşur. Örneğin her ay KDV beyanı verdiğiniz için yazdığınız […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum