Yeni İhracatçılar için 4 Uluslararası Pazarlama Stratejisi

Giriş
Güncellenme
Yeni İhracatçılar için 4 Uluslararası Pazarlama Stratejisi
Digi-Mas

Yeni İhracatçılar için 4 Uluslararası Pazarlama Stratejisi

 

Belirsiz ekonomik zamanlarda yaşıyoruz. Ancak, bolluk zamanlarından ziyade yalın zamanlarda daha güçlü şirketlerin nasıl büyütüleceği hakkında çok daha fazla şey öğrendiğimize inanıyorum.

 

Bununla birlikte, bu ay, B2B pazarlarındaki uluslararası müşterilere sıklıkla verdiğim, zor kazanılmış pazarlama tavsiyelerimden bazılarını paylaşıyorum.

  1. Düşük Asılı Meyveyi Seçin

Birçok şirket, pazarlama bütçelerini sıkılaştırarak, birkaç yıl öncesine göre daha küçük bütçelerle daha fazlasını yapacak daha az personel bıraktı. Bu, ek satışlar elde etmekle ilişkili maliyetleri düşürmeniz gerektiği anlamına gelir.

 

Bu, mevcut müşteri tabanınıza ek ürün ve hizmetler satmayı içerebilir. Şirketinizi zaten tanıyan ve güvenen müşteriler, satış yapmak için yeni birine göre daha az zaman ve çaba harcayacaktır.

 

Önceki satış hattından geçen ve son bir e-posta göndererek birkaç yeni müşteri edinen bir müşterim var. Bir sevk programı geliştirmek etkili olabilir. Çoğu zaman şirketler, yönlendiren müşteriyi telafi eder, ancak bu, doğrudan yeni müşterilerle anlaşmaktan daha karlı olabilir.

 

Uluslararası pazarlarda, mevcut müşterileriniz arasında düşük asılı meyve bulmak daha fazla yaratıcılık gerektirebilir. Uluslararası distribütörler için yeni bir teşvik yapısından gelebilir. Şirketler, potansiyel müşterilerin ürün veya hizmetin genel değerini zaten anladığı pazar nişlerini de arayabilirler.

 

İster kendi pazarınızda ister başka bir yerde satış maliyetiyle ilişkili maliyetleri takip etmek sizi en karlı pazarlara yönlendirmeye yardımcı olacaktır.

  1. Doğru Nişlere Odaklanın

Büyüyen şirketler için doğru pazar nişlerine odaklanmak, karlı genişleme ile hayal kırıklığı egzersizi arasındaki fark anlamına gelebilir. Başlamak için iyi bir yer, mevcut müşteri tabanınıza bakmaktır.

 

Hangi müşteriler en karlı? Hangileri ürünlerinizin veya hizmetinizin değerini en çok takdir ediyor? Hangileri en kısa satış döngüsüne sahipti? Ve en iyi müşterilerinizin ortak noktası nedir?

 

Müşteri bağlantılarınızın paylaşılan demografisini, iş yapısını, pazarlarını ve hatta psikografiklerini arayın. En iyi nişleriniz aynı özellikleri yansıtacaktır.

 

  1. Rekabet Avantajlarınızı Oluşturun ve Geliştirin

Her şirketin, onu sektöründe benzersiz kılan bir dizi güçlü yönü vardır. Bu rekabet avantajlarının zaman içinde sürekli olarak geliştirilmesi gerekir. Şirketiniz sektördeki en ileri teknolojiye sahipse, önde olmak isteyeceksiniz. Şirketiniz daha düşük bir üretim maliyeti yapısına sahipse, düşük maliyetli lider olarak konumlanmak isteyeceksiniz.

 

Şirketler genellikle tüm potansiyel müşterilerin her şeyi olmaya çalışırken belaya girer. En kötü hata, üstün bir ürün sunarken ürünlerinizi veya hizmetlerinizi rekabetin altında fiyatlandırmaktır. En yüksek kar marjları, iş kararlarını rekabet avantajlarınızla uyumlu hale getirmekten gelir.

 

  1. Kötü Müşterileri Bırakın ve Geri Kalanını Saklayın

Yüksek bakım gerektiren az sayıda müşteriniz var mı? Belki de hiçbir ek ücret ödemeden yüksek düzeyde müşteri hizmetine ihtiyaç duyarlar. Ya da ürünlerinizden asla memnun kalmazlar. Telefonda bağırıp çağıran müşterilerin çalışanları ağlattığını ve personelin moralini yeni en düşük seviyeye getirdiğini duydum.

 

Periyodik olarak mevcut müşterilerin bir incelemesini yapmak faydalı olabilir. Müşterilerin şirkete getirdiği ek maliyetlere bakın ve bir sözleşme yenilenmek üzereyken tasfiye edilmesi gereken herhangi bir maliyet olup olmadığını değerlendirin.

 

Kötü müşterilerden uzaklaşmak, yeni, daha karlı müşterilerin yerlerini alması için yer açılmasına yardımcı olur. Ayrıca şirket verimliliğini önemli ölçüde artırabilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hırvatistan Pazar Bilgileri

23 Eylül 2021 11:56, Perşembe

Hırvatistan Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  Dış Ticaret Mevzuatı    Hırvatistan’ 1 Temmuz 2013 itibariyle Avrupa Birliği (AB) üyesi olmasıyla beraber Birliğin tek bir gümrük bölgesinin parçası haline gelmiş ve AB’nin gümrük vergilerini ve ortak ticaret politikasını uygulamaya başlamıştır.    Ortak ticaret politikası, Avrupa Birliği’nin İşleyişi Hakkında Antlaşma’nın 207. Maddesi ile belirlenmekte […]

Belarus Pazar Bilgileri

20 Eylül 2021 13:11, Pazartesi

Belarus Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALAR Dış Ticaret Politikası    Belarus 1991’de bağımsızlığını ilan etmiş genç bir ülkedir. Belarus, ekonomide kamu ağırlığının % 50’den fazla olduğu, ithal ikamesine dayalı üretimin temel strateji olarak benimsendiği, özelleştirme faaliyetlerinin çok cüzi miktarda gerçekleştirildiği, sosyal devlet anlayışının hâkim olduğu bir yapıya sahiptir. Ancak son yıllarda ihracata […]

Kanada Pazar Bilgileri

15 Eylül 2021 14:02, Çarşamba

Kanada Pazar Bilgileri   Dış Ticaret Politikası ve Uygulamaları  Dış Ticaret Mevzuatı (İthalat Rejimi, İhracat Rejimi)   Kanada Dünya Ticaret Örgütü üyesidir. Ülkenin dış ticaret politikasına üç anlaşma yön vermektedir: NAFTA/USMCA, CETA ve CPTPP.    NAFTA/USMCA: Kanada’nın ABD ile yüksek düzeyde iç içe geçmiş ekonomik yapısı, 1994 yılında yürürlüğe giren Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması […]

Bosna Hersek Pazar Bilgileri
13 Eylül 2021 12:08, Pazartesi

Bosna Hersek Pazar Bilgileri   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  Dış Ticaret Politikası   Bosna Hersek tarafından uygulanmakta olan gümrük vergisi oranları %0-15 bandında değişmektedir. Ayrıca, ithalatta %1 gümrük harcı alınmaktadır. Bazı gıda ürünlerinin Bosna Hersek’e ithalatında ise gümrük vergilerinin yanı sıra ek vergiler ve tüketim vergileri de uygulanmaktadır.    Bosna Hersek, ticaretin kolaylaştırılması ve […]

Ürdün Pazar Bilgileri
08 Eylül 2021 16:12, Çarşamba

ÜRDÜN PAZAR BİLGİLERİ   DIŞ TİCARET POLİTİKASI VE UYGULAMALARI  A) Dış Ticaret Mevzuatı   Ürdün’de dış ticaret işlemleri için özel bir yasa bulunmamaktadır. İthalat ve ihracat işlemleri, genellikle ilgili yasa ve / veya bu işlemleri ve bunların prosedürlerini düzenleyen ilgili makamlar tarafından çıkarılan bir dizi zorunlu genelge ile birlikte gümrük kanunlarına tabidir.    Hükümetin dış […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
× Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum