Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır? Eskiden bir zulüm haline gelen pazar araştırmaları günümüz çağında online olarak kolay bir şekilde yapılabiliyor. Online pazar araştırması yaparak ihracat yapmak isteyenler için tavsiyeler sunduk.

Yurt Dışı Pazar Araştırması Neden Önemli?

Günümüzde uluslar arası ticaret ile birçok şirket ve bireysel olarak uğraşan kişiler bulunmaktadır. Peki Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır? Yurt dışına ihracat yapmak isteyenler için ilk hedefi online pazar araştırması olmalıdır.  Pazar araştırması yapmayan bir firma zaten olamaz. Online pazar araştırması bu konuda çok önemlidir. Bunun sebebi rakiplerinizin tamamının dijital dünyada var olmasındandır. Rakipleriniz dijital dünyada varlığını sürdürürken sizin rakip firma olarak yer almamanız ve onları analiz etmemeniz müşterinin gözünde kötü bir imaj yaratır. Bu yüzden mutlaka internette ilk önce online pazar araştırması yapmanız gerekir. Hem online yapılan pazar araştırmaları çok fazla maliyet gerektirmez ve külfetli değildir.

Pazar araştırmasını ilk aşamada 5 ülke olarak belirlediğimizi varsayalım. Bu 5 ülke için gerçek verilere ihtiyacımız olacak sayılar ve bilgiler üzerinden değerlendirme yapacağız.

İşte potansiyel ülkemizi belirlemede incelenmesi gereken konular:

 • Büyüme be yoğunlukları göz önüne bulundurularak ülkelerin toplam nüfusu incelenmelidir.
 • Hedef alınacak yaş grubunun ürünümüz için yeterli olup olmadığına bakmalıyız.
 • Nüfusun ne kadarı kentte ne kadarı kırsal ve banliyö olarak yaşıyor.
 • Ürünü etkileyecek hava ve iklim şekli var mı?
 • İhracat yapılacak hedef ülke mesafesi
 • Ulaşım ve haberleşme kalitesi ve düzeyleri
 • Devlet özel sektör firmalarına ne kadar destekliyor? Ne derecede karışmakta
 • Ürününüzle ilgili sektörde ne kadar rakibiniz var?
 • Ürün için ne kadar talep var?
 • Hedef pazarda ürünle ilgili ne kadar ihracat ve ithalat yapılıyor.

Gibi pazarın demografik ve fiziksel durumu incelenmelidir.  Bahsettiğimiz analiz soruları haricinde ürününüze göre araştırmanız gereken durumlar olabilir. Bunlar sadece bir kısmıdır. Bununla birlikte potansiyel satış hacmi ve rekabet oranını görmek için bazı yapılan analizler vardır. Ülkemizi belirledik belirlediğimiz ülkede pazar araştırması yapmak için “anahtar kelimeler” aracılığıyla bir çok bilgiye sahip olabiliriz.

Anahtar kelimeler ile öğrenebileceğimiz bir çok araştırma vardır. Bunlar;

 1. Rakiplerinizin kimler olduğu
 2. Rakiplerinizin nasıl performans gösterdiği
 3. Potansiyel müşterilerin kim olduğu
 4. Hangi ürün gruplarına daha eğilimli olduğu

Genel olarak bu maddelerden ibarettir. Pazar araştırmasında yapmamız gereken analizlere bu sorulardan yola çıkarak yapmamız gerekir.

yurt dışı pazar araştırması nasıl yapılır?

yurt dışı pazar araştırması nasıl yapılır?

Rakip Analizi

Rakip analizi online olarak bir çok şekilde yapılabilir. Tabi başta söylediğimiz gibi anahtar kelimeler bizim bu rehberimizde sıklıkla duyacağınız araştırma yaparken de anahtar kelimeler üzerinden yapacağınız bir kavram olarak göreceksiniz.

Rakip analizi için ürününüze ait anahtar kelimeden yola çıkın. Rakiplerinize bu şekilde ulaşacaksınız. Google aramalarında ve sosyal medya mecrasında bir web sitesini veya sosyal hesap oluşturmadan önce rakiplerinizi hedef anahtar kelimede araştırarak kimler olduğunu öğrenin daha sonra onlara göre harekete geçmelisiniz.

Anahtar kelime analizi Google aracı olan Google Adwords yardımı ile yapılabilir.

Rakiplerin Performansı

Rakipleriniz muhtemelen Google arama sayfası üzerinde ilk sayfada çıkan firmalardır. Rakip firmaları belirlediğimize göre rakip firmaların web siteleri, sosyal medya hesapları, ürün fiyatları, kimlerle çalıştıkları gibi bir çok bilgiye internet üzerinden ulaşabiliriz. Ayrıca hashtag ve sosyal medya platformlarında anahtar kelime araştırması yaparak rakip firmanın performansını görebilirsiniz.

Potansiyel Müşteriler Kim?

Araştırmada diğer bir husus hedef kitlenizin dilidir. İhracat yapmak istediğiniz hedef ülkemizi belirledikten sonraki aşamada dili çok önemlidir. Çünkü insanların karşısına bu dilde çıkmanız gerecektir. Potansiyel müşterinizi bulurken hedef dil kısmında içerik üreterek tanıtım yapmanız veya onların dilini anlamanız pazar araştırmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Onların kültürünü ve dilini öğrenerek iletişim nasıl kurabileceğinizi öğrenebilir hatta belirlediğiniz kitledeki müşterilerin ne istediğini kolayca öğrenirsiniz.

Hangi Ürün Grubu Hedef Pazarıma Uygun

Online pazar araştırması ile Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl yapılır? çok kolay bir şekilde sizi alıcıyla buluşturacak alıcıyı satıcıyı buluşturan platformlar yer alıyor. Bu platformları incelemek ürün grubunuzdan almak isteyen bir çok satıcıya ulaşmak bu şekilde oldukça kolaylaşacaktır. Amazon.com Alibaba.com gibi Dünya’nın bir çok ülkesinde platformlar var. Her demografiğe uygun alıcı bulabileceğiniz bu platformlar aylık inanılmaz derecede trafik hacmine sahip web sitelerdir. Bu şekilde satışlardaki pastadan pay almak oldukça kolay olacaktır.

Yurt dışı pazar araştırması potansiyel müşterinize ulaşmak için ürününüzü satın alacak müşterinin tercihi, alışkanlığı ve yaklaşımlarını vb. takip edilmesi gereken analizleri kapsıyor. Bu analizler sayesinde satış yapılacak pazarlar hakkında veriler toplanabilirse potansiyel müşteriye ulaşmak kolay olur. Pazar araştırmasındaki temel amaç ise ürünün piyasadaki ömrü ve karlılığını belirlemektir. Bu araştırma kolay gibi görünse bile aslında yanlış bir pazar araştırmasının firmanız için yanlış hedefler seçmesine sebep olacaktır. Bu durumda uzun vadede hata yapmış olursunuz.

Yurt dışı pazar araştırması yapılırken devlet desteği alabileceğinizi unutmayın. Bir çok kişi çekimser davranarak belki de hayata geçireceği bir projeyi başlamadan bitirebilir. Eğer karar verdiyseniz hatta pazar araştırması yapılırken ihracat yapacağınız ülkenin devlet desteği olup olmadığı da önemli faktörlerden biridir. Yazımızın devamında bahsettim.

GTİP Kodu İle Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Uluslar arası ticarette tüm mallar için kullanılan sınıflandırma sistemidir. Gümrüklerde 12 haneli kod ile bir eşya grubu için GTİP koduna göre ne olduğu anlaşılır. Bu kodlar ile hedef pazar analizinizi yapabilirsiniz.

GTİP kodu ile yurt dışında bulunan tüm ülkelerin aynı zamanda potansiyel satış hacmi ve rekabet oranı kolaylıkla bulunabilir.

Bu araştırmalar masa başı araştırmaları ve yerinde araştırma olarak 2 şekilde inceleniyor. İlk önce masa başı araştırması yapıldıktan sonra daha sonra yerinde araştırma yapılır. Yurt dışı araştırmasını Türkiye’de ticaret bakanlığının desteklediğini daha öncede söylemiştik. Devletimizin destek verdiği alanlar ise şu şekildedir:

Yurt Dışı Pazar Araştırması Devlet Desteği

 • Dijital Pazarlama alanında
 • Fuar destekleri
 • Pazara giriş belgeleri
 • Tasarım desteği
 • Markalaşma desteği
 • Yurt dışı birim ve marka desteği
 • İhracatçı kredisi ve sigorta tazmin desteği

Gibi bunun haricinde de 2022 yılında ihracatçıları destekleyen bir çok paketleri bulunmaktadır. İhracat yapmaya yeni başlayacaklar için verilen rakamlar ihracata teşvik edecek düzeydedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

21 Şubat 2022 18:46, Pazartesi

Mikro İhracat hakkında bilgi edinmeden önce ihracat nedir tekrar hatırlayalım. Kısaca gümrük bölgesinin dışına mal gönderilmesidir. Peki nasıl ihracatçı olunur? Öncelikle ihracatta ihracatçı birliklerine kayıt olmalısınız ve tek vergi numarasına sahip olma şartı vardır. İhracat arasındaki farklardan bahsederken bunlara değineceğiz. İhracata başlamak isteyenler tecrübesizken büyük kayıplar yaşamamak için genellikle ilk mikro ürünleri bularak satmaktadır. Bakanlar […]

İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

14 Şubat 2022 17:25, Pazartesi

İhracata Nasıl Başlarım? sorusu özellikle son dönemlerde döviz kurunun yükselmesi ve iç piyasadaki daralmalarla birlikte ihracat yapmak isteyen bir çok firmaya rastlamak mümkündür. İhracat yapmadan önce doğru bir amaç üzerinde ilerlemek gerekiyor. İhracata Nasıl Başlarım? dan önce bence verilmesi gereken daha önemli cevaplar vardır. Örneğin rakibimiz ihracat yapıyor diye veya iç piyasada sıkıldık çözüm dış […]

Mobilya İhracatı Nasıl Yapılır?

07 Şubat 2022 14:08, Pazartesi

Mobilya İhracatı denilince akla ilk gelen ilimiz İnegöl’dür. Dünya’ya mobilya sektöründe liderlik yapabilecek kapasiteye sahip İnegöl’de her sene mobilya fuarlarının olduğunu görebilirsiniz. İhracat yaparken bir çok süreç vardır. Bu aşamaların zorluğu sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mobilya sektörü ihracat yapmak için uygun fakat zor olan sektörler arasındadır. Her zorluğun bir kolayı olduğunu bilen kişilerin ise bu […]

6 Adımda İhracat Nasıl Yapılır? Yurtdışında Müşteri Nasıl Bulunur?
02 Şubat 2022 18:53, Çarşamba

6 adımda ihracat nasıl yapılır? İhracat yapmanız için sizlere bazı tavsiyeler sunduk ve ihracat süreçleri hakkında bir çok bilgi barındırıyor.  Bu yazımızı sonuna kadar okuyarak adım adım sıfırdan öğrenebilirsiniz. Firma Kurmak İlk olarak bir firmaya ihtiyacınız var. İlk iş şirketin alt yapısını kurmak buda firma kurmayla başlıyor.  Eğer hali hazırda yurt içinde kullandığınız firmanız varsa […]

Almanya’da KDV Yasaları Nasıl Uygulanır?
26 Ocak 2022 23:10, Çarşamba

Almanya’da KDV yasaları ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyoruz. Almanya’nın en büyük vergi geliri KDV kaynağından gelmektedir. Bu sebeple KDV yasaları oldukça önemlidir. Almanya’da bulunan şirketlerin bu hususa dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde bürokrasiyle sorun yaşanabiliyor. Almanya’da KDV Yasaları Ne Zaman Oluşur? Almanya’da KDV faturayı yazdığınız an oluşur. Örneğin her ay KDV beyanı verdiğiniz için yazdığınız […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum