Yurt Dışından Müşteri Nasıl Bulunur?

Giriş
Güncellenme
Yurt Dışından Müşteri Nasıl Bulunur?

Son dönemlerde online pazarlamanın gelişmesiyle uzaktan müşteri bulmak oldukça sık kullanılan yöntemler arasında. Yurt dışından müşteri bulmak için 2 yıl öncesinde ülkelerdeki fuarlara katılarak bire bir görüşmeler yapılıyordu. Bu sayede müşteri bulabiliyorduk şuan katılamıyoruz. Fakat internet üzerinden müşteri nasıl bulabilirsiniz detaylı olarak anlattık.

Potansiyel müşteri bulmanın en kolay yolu

En basitinden başlamak gerekirse firmaların listelerini çıkarmak oldukça etkili yöntemler arasındadır. Fuara katılan firmaların listesini çıkarmak en çok tercih edilen taktiklerden biridir.

Fuarda stant açan müşteri bizim kitlimize uygun ise fuarların ana sitesinde yani kendi sitesinden bu firmalara ulaşmamız oldukça kolay bir hal alıyor.

Örneğin: Siz bir mobilya kumaşı üreten bir firmasınız mobilya fuarındaki katılımcı firmalar sizin odak müşteriniz olabilir.

Yine fuara katılan ziyaretçilerin kim olduğu ile ilgili data toplamak kaldı ki firmalar genellikle bunu istiyor. Şu yöntemi kullanabilirsiniz.

  • Ziyaretçilerin listesi bazı web sitelerinde bulunabiliyor. Bu web siteleri ziyaretçilerin kendi isteğiyle üye olarak bilgilerini beyan ettiği siteler olduğu için fuara katılan ziyaretçilerin değil de bu platformlara katılım sağlayan ilgili bir kitleye ulaşmış oluyoruz.
  • Burada ayrıntılı bilgi vermek gerekirse bu platformlarda fuara katılan ziyaretçilerin %10 – %15 civarındaki bir dilim yer alıyor. Bu durumda yurt dışından müşteri bulma yöntemleri arasında bizim için yeterli bir sayıdır.

Yurt dışından müşteri bulmak

Yurt dışından müşteri bulmak

B2B ticaretin %80’i bu siteden dönüyor

Diğer yöntemler arasında ise ürünümüze ihtiyacı olan kişileri bulmak. Şöyle düşünürsek bizim paraya ihtiyacımız olduğu kadar karşı tarafında ürüne ihtiyacı olan bazı kitleler var. Bu kitle alıcıya ve satıcıyı bir araya getiren bazı internet siteleri sayesinde sağlanabiliyor. Bunlardan öncelikli olarak web site ismi vermek gerekirse Alibaba.com gelmektedir. Peki Alibaba ihracat yapmak için yeterli mi?

Alibaba bu konuda yeterli oluyor. Gereken taleplere karşılık veren firmalar ve aracılık yapan kişilerin yer aldığı bir sistemi var. Hatta B2B ticaretin %80’i bu şekilde karşılanıyor diyebiliriz.

Alibaba.com’un İthalat & İhracatta Yeri

Alibaba yurt dışından müşteri bulma ve ihracat konusunda isteğinizi karşılayabilecek düzeyde yeterli bir web sitesidir. Zaten içerisinde bir çok farklı yöntemle de müşteri bulmanız mümkün. Talepleri karşılayıp karşılayamayacağını düşünmeyin pasta payı oldukça büyük bir pazardır. Bunun yarı sıra belli başlı kotalarda talep ve teklif alabiliyorsunuz. Bu durum stabil hala getirilerek talep kolayca karşılanabiliyor.

Diğer bir yöntem Alibaba.com adresi üzerinde sınırlı kalmayarak satış yapacağınız ismi görebildiğiniz için LinkedIn gibi platformlardan bularak iletişim kurabiliyorsunuz.

Alibaba üzerinden gerçekleşen ticaretlerde taleplerin altının %90’ı dolu ve ciddi talepler oluyor genellikle. Doğru kitleye satış bu şekilde hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Alibaba üzerinden açılan talepleri takip etmekte oldukça avantajlıdır. Ve sadece bu talepleri takip etmek yeterli oluyor. Fakat Alibaba üzerinden mağaza açmanın da farklı avantajları bulunuyor. Mağaza oluşturmanın en büyük avantajlarından biri ürün arayan kişinin karşısına çıkabilmesidir.

İhracat yapacak bir kişi için mağaza açmak veya sadece talepleri karşılayarak müşteri bulması arasındaki fark ise talepleri karşılayan bir sistemi anlamak zor olabiliyor ve zaman alıyor. Diğer yandan talebe direkt cevap vermek hızlı aksiyon alabilmeniz için oldukça faydalı bir yöntem.

Talep Sisteminde Komisyon Alınıyor Mu?

Burada talepler daha çok hangi ülkelerde açılıyor? diye düşünüyorsanız aslında tüm Dünya’da talep ediliyor. Diğer yandan talep sisteminde bir komisyon ücreti alınmadığını hatta Türkiye’de aktif olmadığını söyleyebiliriz. Yurt dışından müşteri bulmak için de pekte bir ücret ödemeye gerek kalmıyor. Fakat alibaba.com yıllık belli ücretlerde üyelik imkanı sunabiliyor. Dediğim gibi fakat isimleri görebiliyorsunuz gerek kalmıyor.

Alibaba.com’da İhracat Yapılabilir Mi?

Türkiye’de aslında ithalat yapılıyormuş gibi bir algı var. Fakat Türkiye’deki firmalarda burada ihracat yapabilir. Bunun bir çok örneğini zaten platformda görebilirsiniz.

Yurt dışından müşteri bulmak

Yurt dışından müşteri bulmak

Yurt dışında ithalatçı firmalara nasıl ulaşabilirsiniz?

Aslında biraz daha kafalarımızı parlatacak ufkumuzu açacak fikirler ile devam etmek istiyorum. Marka tescil siteleri ile yurt dışından müşteri bulmak aslında az bilinen fakat mantıklı bir yöntemdir. Yurt dışında hangi marka tescil şirketler var bu konuda araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Sektörünüzdeki marka tescil şirketlerini araştırarak hatta yeni marka tescil şirketlerini bularak yurt dışından oldukça yüksek miktarlarda Kâr elde edebileceğiniz müşteriler bulabilirsiniz. Marka tescil siteleri ile müşterinizi hedeflediyseniz aslında burada ipucu vermem gerekiyor rakiplerinizin daha önce ulaştığı kitlelere değil de bu yöntem ile hiç dokunulmamış bilinmeyen kitlelere ulaşabilirsiniz. Çünkü daha önce satış denemesi yapılmış müşteriyi ikna etmek daha zor olabilir.

İhale Ve Dernekler Aracılığı İle Potansiyel Müşterilerinize Ulaşın!

İhale ile yurtdışından müşteri bulmak, Türkiye’de olduğu gibi işlemiyor tabi ki. Büyük firmalar satın alım talebi açıyorlar bu talebe “Procurement” veya “Tenders” deniyor. Burada dikkat edilecek kriter şu, ihaleye giren tarafta mı olacağız yoksa ihaleyi kazanana mı ulaşmak istiyoruz. İhaleye katılmanız yani bu durum bazı ülkelerde firmanız olmasını gerektirebiliyor tabi. Diğer yandan ihaleyi kazanana ulaşmak aslında bu firmanın tüm işleri kendi yapamayacağından 100 lerce taşeron firmaya ulaşmak demek anlamına geliyor çoğu zaman.

Dernekler ile yurt dışından müşteri bulmak ise Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da sektörümüz ile alakalı dernekler bulmanız mümkündür. Bu konuda araştırma yaparken bir çok firma listesine ulaşabilirsiniz. Sektörümüz ile ilgili anahtar kelime + o ülkedeki derneği yazarak Google’da arama yaptığımızda derneğin üyelerini bulabiliriz. O derneğe gidip üye olmak diğer bir yurt dışı potansiyel müşteri bulma yöntemi olabilir.

Rakiplerinizi nasıl edersiz?

Rakip firma analizi ile yurt dışından müşteri bulma ile kendimize potansiyel müşteri bulabiliriz aslında. Rakip firmanızın web sitesini inceleyerek müşteri bulabilirsiniz. Rakip site referansları, müşteri listesi gibi değerlerden bulunabilir. Şuan bir çok web sitesi referanslarını gizlemiştir muhtemelen gizlenmiş olsa da eskiden web sitelerinde barındırılan bilgiler internetten silinmiyor tabi. Bazı web siteler aracılığıyla geçmişe giderek rakibinizin web sitesindeki bayi ve distribütörü bulunabilir.

Türkiye’de bilinmeyen müşteri bulma yöntemi!

Gümrük verileri ile yurt dışından müşteri bulmak oldukça kolay ve yasal bir şekilde yapılabiliyor. Bu yöntem ile yapılan ihracat ve ithalat yapılırken gümrük beyannamesi veya konşimento evrakları yurt dışı müşteri bulma konusunda çok gizli bir tekniktir. peki bu evraklar nerede işimize yarayacak?

Bir çok ülkede yasal olarak gümrük beyannameleri yani gümrük verilerini yasal yollarla açıyorlar. Yani devletin internet sitelerinde bu verilere ulaşarak aslında firmaların isimlerine ulaşmış oluyorsunuz. Bu anlamda büyük fayda sağlayabilir.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

21 Şubat 2022 18:46, Pazartesi

Mikro İhracat hakkında bilgi edinmeden önce ihracat nedir tekrar hatırlayalım. Kısaca gümrük bölgesinin dışına mal gönderilmesidir. Peki nasıl ihracatçı olunur? Öncelikle ihracatta ihracatçı birliklerine kayıt olmalısınız ve tek vergi numarasına sahip olma şartı vardır. İhracat arasındaki farklardan bahsederken bunlara değineceğiz. İhracata başlamak isteyenler tecrübesizken büyük kayıplar yaşamamak için genellikle ilk mikro ürünleri bularak satmaktadır. Bakanlar […]

İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

14 Şubat 2022 17:25, Pazartesi

İhracata Nasıl Başlarım? sorusu özellikle son dönemlerde döviz kurunun yükselmesi ve iç piyasadaki daralmalarla birlikte ihracat yapmak isteyen bir çok firmaya rastlamak mümkündür. İhracat yapmadan önce doğru bir amaç üzerinde ilerlemek gerekiyor. İhracata Nasıl Başlarım? dan önce bence verilmesi gereken daha önemli cevaplar vardır. Örneğin rakibimiz ihracat yapıyor diye veya iç piyasada sıkıldık çözüm dış […]

Mobilya İhracatı Nasıl Yapılır?

07 Şubat 2022 14:08, Pazartesi

Mobilya İhracatı denilince akla ilk gelen ilimiz İnegöl’dür. Dünya’ya mobilya sektöründe liderlik yapabilecek kapasiteye sahip İnegöl’de her sene mobilya fuarlarının olduğunu görebilirsiniz. İhracat yaparken bir çok süreç vardır. Bu aşamaların zorluğu sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mobilya sektörü ihracat yapmak için uygun fakat zor olan sektörler arasındadır. Her zorluğun bir kolayı olduğunu bilen kişilerin ise bu […]

6 Adımda İhracat Nasıl Yapılır? Yurtdışında Müşteri Nasıl Bulunur?
02 Şubat 2022 18:53, Çarşamba

6 adımda ihracat nasıl yapılır? İhracat yapmanız için sizlere bazı tavsiyeler sunduk ve ihracat süreçleri hakkında bir çok bilgi barındırıyor.  Bu yazımızı sonuna kadar okuyarak adım adım sıfırdan öğrenebilirsiniz. Firma Kurmak İlk olarak bir firmaya ihtiyacınız var. İlk iş şirketin alt yapısını kurmak buda firma kurmayla başlıyor.  Eğer hali hazırda yurt içinde kullandığınız firmanız varsa […]

Almanya’da KDV Yasaları Nasıl Uygulanır?
26 Ocak 2022 23:10, Çarşamba

Almanya’da KDV yasaları ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyoruz. Almanya’nın en büyük vergi geliri KDV kaynağından gelmektedir. Bu sebeple KDV yasaları oldukça önemlidir. Almanya’da bulunan şirketlerin bu hususa dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde bürokrasiyle sorun yaşanabiliyor. Almanya’da KDV Yasaları Ne Zaman Oluşur? Almanya’da KDV faturayı yazdığınız an oluşur. Örneğin her ay KDV beyanı verdiğiniz için yazdığınız […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum