Zeytinyağı İhracatı Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Zeytinyağı İhracatı Nasıl Yapılır?
Digi-Mas

Sizde Yurt dışına zeytinyağı ticareti yapmak istiyorum diyorsanız ve kafanızda Yurt dışına zeytinyağı ihracatı nasıl yapılırZeytinyağı ihracatı hangi ülkelere yapılıyorYurt dışına zeytinyağı nasıl gönderilir gibi sorular varsa bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Zeytinyağı Pazar Araştırması

Zeytin üretiminin Akdeniz ve benzeri iklime sahip olan ülkelerde gerçekleşmesi, zeytinyağı ihracatında sınırlı sayıda ülkenin söz sahibi olmasına neden olmaktadır. Dünya zeytinyağı ihracatının yaklaşık %93’ü sekiz üretici ülke tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunlar İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan, Tunus, Türkiye, Arjantin şeklinde devam etmektedir. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda sağlıklı beslenme bilincinin yükselişte olması ve doğal yollarla üretilmiş gıdalara yönelik taleple doğru orantılı olarak, zeytinyağının dünya ticaretindeki payının artmakta olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, son on yıllık süre zarfında, zeytinyağı ticaretinin %46 oranında artış gösterdiği, bu dönemde Uzakdoğu ülkeleri ile Amerika kıtası ülkelerinin ithalatının önemli seviyede artmış olduğu müşahede edilmektedir.

ihracat tanıtım

İhracat yapmak yada ihracatınızı artırmak için tıklayın.

Bu doğrultuda, dünya ticaretine konu olan zeytinyağı miktarı ve değeri
sırasıyla yaklaşık 1,8 milyon ton ve 7 milyar dolar olarak gerçekleşmektedir.
AB zeytinyağı üretiminde kendi kendine yeter durumda olduğu kadar zeytinyağı ticaretinde de söz sahibidir. Etkili promosyon kampanyaları ile birlikte, AB’nin Ortak Tarım Politikası çerçevesinde sağladığı destekler üretici ülkelerde sektörün gelişmesine önemli katkıda bulunmuştur. AB ülkeleri, topluluk içi ticaret hariç olmak üzere, dünya zeytinyağı ihracatının yarısından fazlasını gerçekleştirmektedir. UZK verilerine göre, 2014/15 sezonunda İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan’ın AB dışına ihracatların sırasıyla 225 bin ton, 208 bin ton, 53 bin ton ve 11 bin ton olarak gerçekleşmiş olup, Tunus’un ihracatı ise söz konusu sezonda AB bölgesinde yaşanan rekolte kaybı ve anılan pazardan yapılan yoğun ithalat doğrultusunda 303 bin ton olarak kayıtlara geçmiştir.

proje-digital-pazarlama

İhracat yapmak yada ihracatınızı artırmak için tıklayın.

Kişi başına zeytinyağı tüketiminin en yüksek olduğu ülke, yıllık 12,8 kilo ile Yunanistan. Türkiye yıllık kişi başı 1,4 kilo civarında. ABD şu an için yıllık 0,9 kilo zeytinyağı tüketimi ile zayıf bir Pazar gibi gözükse de hem yüksek nüfusu hem de zeytinyağı tüketiminin son birkaç yılda katlanarak artıyor olması sebebiyle, ihracatçı ülkeler için çok önemli bir Pazar. Japonya zeytinyağı tüketimin arttığı bir diğer büyük Pazar.

Sonuç olarak yaptığımız Zeytinyağı Pazar Araştırması ile şunu görmekteyiz ki yurt dışına ihracat yapmak isteyen firmalar öncelikli ihracat yapılan pazarların aslında en fazla zeytinyağı üretimi yapan ülkeler olduğunu bilmek zorunda. Ayrıca yoğunluklu hedef pazar olarak AB  ülkeleri olduğunu ve bu ülkelere ihracat yapmanın zorlukları da göz önünde bulundurmalır.

Zeytinyağı İhracatı 2019

2018-2019 Zeytinyağı İhracatı Karşılaştırmalı Rakamları

Buradaki verilere de baktığımızda ihracat fiyatlarının düştüğü de görülmektedir. Eğer zeytinyağı ihracatı yapmak istiyorum diyorsanız bu zorlukları göze almak zorundasınız.

dijital pazarlama

İhracat yapmak yada ihracatınızı artırmak için tıklayın.

Zeytinyağı ihracatı 2019

2018-2019 yılında zeytinyağı ihracatımız 316.052 dolar gerçekleşmiş, 2019-2020 yılında ise bu rakam 262.854 dolara düşmüştür. Düşüş oranı ise yüzde 16,8 olarak gerçekleşmiştir. Bu düşüş, içinde olduğumuz 2020 yılı içinde de Korona virüs pandemisi sebebiyle devam edecek ve yıl sonu rakamlarına yansıyacaktır. Zeytinyağı ihracatı 2019 yılı ile 2018 yılına göre karşılaştırmalı rakamları aşağıda verilmiştir.

zeytinyağı ihracatı 2019-2018

Zeytinyağı ihracatı 2019-2018 rakamları

2019 Yılı Zeytin ve Zeytinyağı Raporu

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz Ticaret odasının yayınladığı 2018 2019 yılı zeytin ve zeytinyağı raporunu detaylı olarak aşağıdaki linkten inceleyebilir.

Sosyal medya ihracat

İhracat yapmak yada ihracatınızı artırmak için tıklayın.

2018 2019 yılı zeytin ve zeytinyağı raporu

Ülkemizdeki zeytin üretim miktarları ve rekoltesi hakkında bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin (uzzk) 2019-2020 üretim sezonu için yayınladığı raporu aşağıdaki linkten inceleyebilir.

2019 yılı zeytin ve zeytinyağı üretim raporu.

Ts-341 Zeytinyağı Standardı Nedir?

Dış ticaret yapmak isteyen firmalar, uyulması zorunlu olan TS 341 Yemeklik zeytinyağı standartlarına uygun olarak üretim yapmak zorundalar. Ziyaretçilerimiz ts-341 zeytinyağı standardı ile ilgili bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirler.

ts-341 zeytinyağı standardı

Google Seo

İhracat yapmak yada ihracatınızı artırmak için tıklayın.

Zeytinyağı ihracatçılar Birlikleri

Zeytin yada Zeytinyağı ihraç etmek isteyen firmalar Ege ihracatçılar birliğine yada Batı Akdeniz ihracatçılar birliğine kayıt olmak zorunda. Diğer birliklerde bu sektör için çalışma yapılmamaktadır. Bu birliklerin web sitelerine aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Zeytinyağı İhracatı

Zeytinyağı ihracatı nasıl yapılır?

Zeytinyağı ihracatı nasıl yapılır sorusuna cevabı birkaç adımda ortaya çıkıyor. Öncelikli olarak zeytinyağı ihracatı yapmak için gerekli koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartların ne olduğunu ihracat nasıl yapılır yazımızı okuyarak buradaki koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Zeytinyağı ihracatı hangi ülkelere yapılıyor?

Aşağıdaki tablo 2020 yılına ait ilk 6 aylık zeytinyağı ihracatı yaptığımız ülkelerin hangi kıtalara ait olduğunu göstermektedir. Bu tabloya baktığımızda zeytinyağı ihracatımızın büyük bölümünü Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine yaptığı görülmektedir. Avrupa ve Ortadoğu ülkelerini ise Kuzey Amerika ülkeleri takip etmektedir. Bu 3 kıtaya yapılan zeytinyağı ihracatımız, tüm ihracatın yüzde 84’üne denk gelmektedir.

zeytinyağı ihracatı yapılan ülkeler 2020

Zeytinyağı ihracatı yapılan kıtalar

Peki hangi ülkelere zeytinyağı ihracatı yapılmaktadır. Aşağıdaki tabloda ise 2020 yılının ilk 6 ayında en fazla zeytinyağı ihracatı yaptığımız ilk 10 ülke yer almaktadır. Bunlar sırasıyla; ABD, Almanya, Irak, Suudi Arabistan, Romanya, İspanya, Japonya, Bulgaristan, Bileşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık. Yukarıdaki tabloyu doğrular nitelikte ilk 10 ülke içerisinde 5 tane Avrupa ülkesi, 3 tanesi ise Ortadoğu ülkesidir. 2019 yılında en çok zeytinyağı ihracatı yapılan ülkeler listesinde bu yıl olmayan iki ülke mevcut. Bunlar 2019 yılında 6. sırada olan İtalya ve 8. sırada olan İran’dır. Bu ülkelerden İtalya 2020 yılında 11. sırada yer alırken, İran uygulanan ambargo nedeniyle listenin çok gerisinde kalmıştır. Bu iki ülkenin yerine 2020 yılında listeye, BAE ve Birleşik Krallık dahi olmuştur.

en-fazla-zeytinyagi-ihracati-ulkeler

En çok zeytinyağı ihracatı yapılan ülkeler

Geçen yıla oranla ABD, Romanya, İspanya, BAE ile yapılan ihracatta düşüş yaşanırken, Almanya, Irak, Arabistan, Japonya, Bulgaristan ve Birleşik Krallık ile yapılan ihracatta artış yaşanmıştır. Bu da şunu göstermektedir ki; korona virüs pandemisi Zeytinyağı ihracatımızı tam olarak olumsuz etkilememiş hatta bazı ülkelerde artış yaşanmıştır. Geçen yıla oranla en fazla artış yüzde 18 ile Birleşik Krallık ile olurken, en fazla düşüş İspanya ile yaşanmıştır. Korona virüs pandemesinden en fazla zarar gören ülkelerle yapılan ihracatta düşüşler yaşanırken diğer ülkelerle sorun yaşanmamıştır.

Yurt dışına zeytinyağı nasıl gönderilir ve ihracat için gerekli belgeler nelerdir?

Yurt dışına zeytinyağı ihracatı yapmak için hangi adımları atmanız gerekiyor, zeytinyağı ihracatı için gerekli olan belgeler nelerdir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle yapılması gereken şey, TS-341 Zeytinyağı Standardı’nda  yer alan kriterlere uygun ürün hazırlamak. Sonrasında, zeytinyağında standarda uygunluk anlamındaki kontrol ve analizler, ürün güvenliği ve denetimi tebliği 2018-21 ekleri çerçevesinde, her bir partide Ekonomi Bakanlığı’nın bölge müdürlükleri tarafından yapılıyor. Ancak, Ticari Kalite Yeterlilik Belgesi sahibi bir teknik elemanınız varsa ve yeterli ölçekte bir laboratuvara sahipseniz ihracatta zorunlu analizleri kendiniz yaparak ürün denetmenliği kontrolünden muaf olabilirsiniz. Bunun için ilgili teknik personelinizin, Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’nce açılan kursa katılarak belge almış olması gerekiyor.

Ülkeye veya alıcıya bağlı olarak gıda ve bitki sağlık ile analiz sertifikaları talep edilebiliyor. Gıda Sağlık Sertifikası Tarım İl Müdürlükleri’nden, Bitki Sağlık Sertifikası ise Zirai Karantina İl Müdürlükleri’nden temin edilebiliyor. Ayrıca bazı alıcılar, zeytinyağı ihracatından bağımsız bir kurum veya laboratuvardan duyusal/kimyasal analiz sonucu da talep edebiliyor. Bu durumda ülkemizde yerleşik akredite laboratuvarlarla temasa geçmek gerekiyor. Yine bazı alıcılar, ‘Helal Gıda’ veya ‘Koşer Sertifikası’ gibi isteyebiliyor. ISO 21000 ve BRC gibi standartlar, firmalara pazarlamada artı avantajlar sağlıyor.

Avrupa Birliği’nin ülkemize uyguladığı vergisiz ihracat imkanı sağlayan kota miktarı yıllık sadece 100 ton. Söz konusu kotanın aşılması durumunda AB’ye zeytinyağı ihracatımızda natürel grubunda 124.5€/100 kg ile rafine/riviera grubunda 134.6€/100 kg tutarında gümrük vergileri uygulanıyor.

Öte yandan, ihracat yapabilmek ve ilgili prosedürleri takip edip yerine getirebilmek için tercihen zeytinyağı ihracatı konusunda uzmanlaşmış, zeytinyağı ihracatının en yoğun gerçekleştirildiği İzmir gibi bir kentte faaliyet gösteren bir gümrük müşaviriyle sözleşme yapılması öneriliyor. Bunun için de http://izmgmd.org.tr/?go=uyeler adresinden ulaşılabilen gümrük müşavirlerinden faal olanlarla görüşerek ihraç partisi başına sözleşme yapılması tavsiye ediliyor. Gümrük müşavirlerinden ayrıca ihracatta TAREKS sistemine kayıt, gerekli diğer belgeler, lojistik vb gibi teknik konularda ek bilgi alınabiliyor.

Zeytinyağı ihracat teşvikleri nelerdir?

Tescilli Türk markalı ve ambalajlı zeytin ve zeytinyağı ihracatında devlet desteği mevcut. Söz konusu destek tutarlarına ilişkin tebliğe ve uygulama usul ve esaslarına www.mikroegitim.org adresinden ulaşılabiliyor. Bir örnek vermek gerekirse, ambalajlı zeytinyağı ihracatında 1 kilogram ve daha küçük ambalajlarda tescilli Türk markası ile yapılan ihracatlarda iade tutarı 1600-TL/Ton, 1 kilogram ve daha küçük ambalajlarda tescilli Türk markası ile yapılan sofralık zeytin ihracatında iade tutarı ise 630-TL/ton.

2018/12 SAYILI KARAR (ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACAT İADE TUTARLARI)

Madde Adı Armonize GTİP  İhracat İade Miktarı Miktar Barajı  Azami Ödeme Oranı

Zeytin    2001.90.65.00.15,25

2004.90.30.00.17,27

2005.70.00.00.15,25

Net ağırlığı 2-5 kg arasında (5 kg  280 TL/ton %55% %13 dahil) olan ambalajlarda, tescilli Türk markaları ve

“Made in Turkey” ibaresi ile ihraç edilen zeytinler için

Zeytin

2001.90.65.00.14,24

2004.90.30.00.16,26

2005.70.00.00.14,24

Net ağırlığı 1-2 kg arasında (2 kg  425 TL/ton %55  %13 dahil) olan ambalajlarda, tescilli Türk markaları ve “Made in Turkey” ibaresi ile ihraç edilen zeytinler için

Zeytin    2001.90.65.00.13,23

2004.90.30.00.15,25

2005.70.00.00.13,23

Net ağırlığı 1 kg’a kadar (1 kg     630 TL/ton %55  %13 dahil) olan ambalajlarda, tescilli Türk markaları ve

“Made in Turkey” ibaresi ile ihraç edilen zeytinler için Zeytin    2001, 2004 ve 2005 GTP    30 TL/ton &55  %2

altında net ağırlığı 18 kg’a kadar (18 kg dahil) ambalajlarda ihraç edilen markasız zeytinler için

Zeytinyağı 1509.90.00.00.16,

1509.10.90.00.13,

Net ağırlığı 2-5 kg arasında (5 kg  430 TL/ton %100 %10 dahil) olan ambalajlarda, tescilli Türk markaları ve “Made in Turkey” ibaresi ile ihraç edilen zeytinyağları için

Zeytinyağı 1509.90.00.00.15,

1509.10.90.00.12,

Net ağırlığı 1-2 kg arasında (2 kg  820 TL/ton %100 %15 dahil) olan ambalajlarda, tescilli Türk markaları ve “Made in Turkey” ibaresi ile ihraç edilen zeytinyağları için

Zeytinyağı 1509.90.00.00.14,

1509.10.90.00.11,

Net ağırlığı 1 kg’a kadar (1 kg     1600 TL/ton    %100 %20 dahil) olan ambalajlarda, tescilli Türk markaları ve “Made in Turkey” ibaresi ile ihraç edilen zeytinyağları için

Zeytinyağı 15.09 GTP altında net ağırlığı

5 kg’a kadar (5 kg dahil) ambalajlarda   20 TL/ton %100 %2 ihraç edilen markasız zeytinyağları için.

Türkiye zeytinyağı ihracatı yapan firmalar

AMBALAJLI ZEYTİNYAĞI İHRACATINDA İLK 10 FİRMA

Savola Gıda Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi

Kozmopolitan Gıda San.Ve Tic. A.Ş.

Ticaret Ve Sanayi Kontuvarı T.A.Ş.

Ana Gıda Ihtıyaç Maddelerı San Ve Tıc. A.Ş.

Verde Yağ Besin Maddeleri San. Ve Tic.Anonim Şirketi

Kucukbay Yag Ve Deterjan Sanayı A.S.

Belmar Dış Ticaret A.Ş.

Uygun Rafıne Yag Sanayı Ve Tıc.Ltd.Stı.

Zer Yağ Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

A.Kuartet Gıda Pazarlama İç Ve Dış Ticaret Limited Şirketi

Ambalajlı zeytin ihracatında ise en fazla ihracat yapan 10 firma sırasıyla şöyle: Zer Yağ, Maroli Gıda, Yeniçağ Gıda, Hünkar Zeytincilik, UGESE Tarım Gıda, Ant Gıda, Eker Gıda, Yunuslar Tarım Gıda, Eroğlu Gıda ve Orhanoğlu Gıda.

Sıkça Sorulan Sorular

Almanya’ya zeytinyağı ihracatı Nasıl Yapılır?

Ziyaretçilerimizin en çok merak ettiği konulardan biri Almanya’ya zeytinyağı gönderme yada ihracatı nasıl yapılır. Almanya son iki yıldır ABD’den sonra en fazla zeytinyağı ihracatı yaptığımız ikinci ülke.

Almanya’daki mevcut dış ticaret uygulamaları hem ulusal hem de Avrupa Birliği hukukuna dayanmaktadır. Ulusal düzeydeki düzenlemeler, Dış Ekonomik Faaliyetler Yasası Außenwirtschaftsgesetz (AWG) ve Dış Ekonomik Faaliyetler Yönetmeliği- Außenwirtschaftsverordnung (AWV)’ne tabidir. Konu ile ilgili AB hukuku kısıtlamaları, ilgili AB düzenlemelerinde ve elektronik gümrük tarifesinde bulunabilir.
Malların serbest dolaşımına ve küresel ticarete rağmen, belli mallar ithalat ve ihracatta kısıtlamalara tabidir. Hem ulusal hem de Avrupa hukukundan kaynaklanan bu özel kurallar ithalat ve ihracatta yasak ve kısıtlamalara neden olmaktadır.

Dünya zeytinyağı tüketiminin yaklaşık %70’ini oluşturan Avrupa Birliği (AB) tarafından, üye ülkelerde üretimin gerilediği dönemlerde, kota kapsamında gümrük vergisi muafiyeti uyguladığı Tunus başta olmak üzere, aralarında ülkemizin de bulunduğu diğer üretici ülkelerden zeytinyağı ithalatına gidilmektedir. Bu doğrultuda, yıllar itibarıyla AB’ye zeytinyağı ihracatımızın AB’nin zeytinyağı üretimi ile ters orantılı seyrettiği, İspanya ve İtalya’da rekolte kayıplarının yaşandığı sezonlarda anılan pazarın ihracatımızdaki payının %40’lar seviyesine ulaştığı görülmektedir.
Halihazırda AB tarafından ülkemiz menşeli zeytinyağına uygulanan ve ülkemiz ortalama birim ihraç fiyatının yaklaşık yarısına tekabül etmekte olan gümrük vergileri, ülkemizin anılan pazardaki rekabet gücünü önemli oranda azaltmakla birlikte, AB tarafından ülkemize yönelik vergi indirimi uygulanan 100 tonluk kota miktarı ise yetersiz kalmaktadır. Öte yandan, UZK’nın tanıtım programları için hedef ülkeler arasında yer alan Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan ve Rusya Federasyonu ile son yıllarda helal gıdanın ön plana çıktığı özellikle Malezya ve Endonezya gibi ülkeler de ihracatımız açısından potansiyel arz etmektedir.

Çin zeytinyağı ihracatı Nasıl Yapılır?

Çinlilerin sağlıklarını daha fazla önemsemesiyle birlikte zeytinyağı tüketimi de artmaktadır. Zeytinyağı pahalı bir ürün olması sebebiyle Pekin ve Şanghay gibi ekonomik durumu daha iyi olan şehirlerin halkı tercih etmektedir. Kişi başı tüketim İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerin gerisindedir. Çin’de soya yağı ve fıstık yağı tüketiminin toplamı yılda ortalama 20 milyon ton olarak gerçekleşmektedir. Zeytinyağının bitkisel yağlar arasındaki tüketim oranı yaklaşık %3’tür. Toplam tüketim ve kişi başı tüketim açısından değerlendirirsek çok büyük bir büyüme potansiyelinin olduğu anlaşılıyor. Bu yüzden küresel zeytinyağı üreticileri tarafından Çin, gelecekte dünyanın en büyük pazarı olarak görülmektedir.

Dünyada en fazla zeytinyağı ithalatını yapan ABD’dir. ABD Tarım Bakanlığı’na göre 2017 tahmini ithalatı 322 bin tondur. İkinci sırayı ise 160 bin ton ile AB bölgesi almaktadır. Çin 45 bin ton ile (Statista’ya göre 43 bin ton) altıncı sıradadır. Çin’deki nüfus ve orta sınıftaki gelir artışı hesaba katıldığında ABD’yi geçmesi kuvvetle muhtemel.

Çin’e zeytin yağı ihracatında pazarı İspanya domine etmektedir. İspanya’nın pazar payı %80, İtalya’nın %13, Yunanistan’ın %2’dir. Geri kalan %5’lik kısım Avustralya, Tunus, Fas ve Türkiye arasında dağılmaktadır.

Yukarıdaki bilgilerin dışında Çin’e olan zeytinyağı ihracatında bir azalma mevcut. Buda ihracatçıların Çin’e zeytinyağı ihracatında bazı sıkıntılar yaşadığını ortaya koyuyor.

Amerika’da zeytinyağı fiyatları ne kadar?

Amerika’da zeytinyağı fiyatları, zeytinyağının kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak bilgi vermek gerekirse, yaklaşık 500 ml lik bir zeytinyağı 10 dolar ile 15 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Zeytini hangi ülkelere ihraç ediyoruz?

Türkiye, zeytin ihracatının başladığı Ekim 2019’dan Nisan 2020’ye kadar yaklaşık 80 milyon dolarlık ihracata imza attı. Siyah ve yeşil olarak ihraç edilen zeytinde en fazla talep ise Avrupa’dan geldi. Toplam ihracatın yüzde 60’ını oluşturan 48 milyon dolarlık zeytin Avrupa ülkelerine gönderildi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) öncesi artış trendine giren ancak salgın sonrası yatay seyreden siyah zeytin ihracatı ise 61 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Siyah zeytin ihracatında 20 milyon dolarla Almanya ilk sırada yer aldı. Geleneksel zeytin pazarı arasında bulunan Romanya‘ya ise 10 milyon 100 bin dolarlık ihracat yapıldı. Türkiye’nin komşu ülkesi Irak‘a ise 9,1 milyon dolarlık siyah zeytin gönderildi. Siyah zeytini ağırlık olarak gıda sanayinde kullanan ABD‘ye ise 4,3 milyon dolarlık ürün gönderildi.

Yeşil zeytin ihracatında ise ihracat 19 milyon dolarda kaldı. Yeşil zeytine sofralarında yer veren Irak‘a 4,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, bunu 3,8 milyon dolarla Almanya ve 1,8 milyon dolarla ABD izledi.

Zeytin ağacı ihracatı yasak mı?

Zeytin fidanı  (01.4.2009 tarih ve 7187 sayılı R. G. de yapılan değişiklikle “tescili yapılmış ve Milli Çeşit Listesinde yayımlanmış olan çeşitlerin yurt içinde sertifikalandırılmış olanları (zeytin fidanları) hariç” ibaresi getirilmiştir.) ihracat yasağı olan ürünler arasındadır. Yalnızca 1-2 yaş aralığında olan sertifikalı fidanların yurt dışına çıkmasına müsaade etmektedir. Uygulamadaki mevzuat,tescilli ve yurt içinde sertifikalandırmış zeytin ağaçlarının ihracatına müsaade edilir dese de bu sadece 1- 2 yaşlı fidanlar için söz konusu olabileceğinden yetişkin zeytin ağaçlarını otomatik olarak devre dışı bırakmaktadır.

Butik zeytinyağı işi nasıl yapılır?

Butik üreticiler, fabrikasyon üretim yerine taş baskı gibi geleneksel yöntemlerle üretim yapan, bu sınırlı üretimlerini gurme şarküteriler, restoranlar, butik mağazalar ve online siteler aracılığıyla tüketicilere ulaştırmaya çalışan üreticilerdir. Bu üreticiler kendi zeytinliklerinden hasat ettiği zeytinleri, aynı gün yıkayarak hava teması kesilmiş geleneksel granit taş değirmende öğütüyor ve zeytin hamuruna dönüştürüyor. Yüksek hijyenli çelik yüzeyler üzerinden kendiliğinden süzülen yağ, el ile kepçelerle toplanıyor ve zeytinyağı elde ediliyor. Bu şekilde üretilen zeytinyağı reel ve online mağazalar aracılığıyla satışa çıkarılıyor.

Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Yapılır yada Arttırılır?

Bu sorunun cevabını daha detaylı olarak anlatabilmek için sizi Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? yazımıza yönlendirmek istiyoruz.  Dijital Pazarlama ile İhracat Nasıl Arttırılır? yazımızda size ihracata nasıl başlayacağınızı yada ihracatınızı nasıl arttırabileceğinizi ipuçlarını örnekleriyle vermeye çalıştık. Bu yazıyı okuyarak, çok fazla maliyetleri olan reel çalışmalardan önce, çok daha az maliyetli ve hedef pazarınıza daha kolay ulaşabileceğiniz, yaşanmış ve sonuç vermiş çalışmalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizde bu çalışmalar hakkında daha fazla bilgi almak için whatsapp destek hattımızdan, Digimas sitemizin iletişim bölümünden yada aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Facebook: digimasreklam

Instagram: digimasreklam

Linkedin: digimas-reklam

Twitter: digimasreklam

Youtube: DigiMasreklam

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracat Nasıl Yapılır?

25 Haziran 2020 18:36, Perşembe

İhracat Nasıl Yapılır İhracat nasıl yapılır sorumuza cevap aramadan önce, ihracat nedir, ihracatçı firma nedir gibi sorulara cevap vermemiz gerekiyor. İhracat, kişi ve kuruluşlarca üretilen mal ve hizmetlerin yurt dışına döviz karşılığında satılmasıdır. Kısaca dış satım da diyebiliriz. İhracatçı ise; İhraç edeceği mala göre, ilgili İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’ne üye olan ve vergi numarasına, gerçek veya […]

İhracat Çeşitleri Nelerdir ?

25 Haziran 2020 18:20, Perşembe

Özellik Arz Etmeyen İhracat İhracı yasak ya da bir kurumun iznine bağlı olmayan ya da kayda bağlı mallar listesi dışında bulunan veya kayda bağlı olmaksızın yapılan ihracat “Özellik Arz Etmeyen” ihracat sayılır. Ön İzne Bağlı İhracat İhracı uluslararası anlaşma, kanun, kararname ve ilgili sair mevzuat uyarınca belli bir mercinin ön iznine bağlı malların ihracatında, ilgili […]

Alman otomotiv sektöründe işler kötüleşti!

22 Haziran 2020 16:05, Pazartesi

Almanya’da otomotiv sektörünün iş durumunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle nisanda daha önce hiç olmadığı kadar kötüleştiği belirtildi. Alman otomobil endüstrisi mevcut durum endeksi, nisanda 72,2 puan azalarak eksi 85,4’e geriledi. Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) İş Ortamı Anketi sonuçlarına göre, mart ayında eksi 13,2 olan Alman otomotiv sektörünün mevcut durum endeksi, nisanda 72,2 puan azalarak eksi […]

Almanya’ya Otomobil İhracatı
22 Haziran 2020 15:47, Pazartesi

Otomotiv Endüstrisi Dünyanın en büyük otomotiv sanayilerinden birisine sahip olan Almanya; Çin, ABD ve Japonya’nın ardından dünyanın en büyük dördüncü otomotiv üreticisidir. 1999 yılından bu yana kişi başına düşen araç sayısı her geçen yıl artış kaydeden Almanya, OICA verilerine göre 2015 yılı itibariyle 48,5 milyon adetlik araç parkına ulaşmıştır. Almanya’da her bin kişiye düşen motorlu […]

Temizlik Maddeleri Sektörü
10 Mayıs 2018 12:39, Perşembe

TÜRKİYE’DE DIŞ TİCARET İhracat Temizlik malzemeleri ihracatımız 2016 yılında bir önceki yıla göre %12,55 oranında azalarak 759,4 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Alt sektörler itibariyle söz konusu sektörün 2016 yılı ihracatına bakıldığında, ilk sırada yer alan ürünlerin 3402 tarife pozisyonlu yıkama ve temizle müstahzarları (% 46,14 pay), 3401 tarife pozisyonlu sabunlar ve yüzey aktif organik […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek Hattı