Zeytinyağı İhracatı Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Zeytinyağı İhracatı Nasıl Yapılır?
Digi-Mas

Sizde Yurt dışına zeytinyağı ticareti yapmak istiyorum diyorsanız ve kafanızda Yurt dışına zeytinyağı ihracatı nasıl yapılırZeytinyağı ihracatı hangi ülkelere yapılıyorYurt dışına zeytinyağı nasıl gönderilir gibi sorular varsa bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Zeytinyağı Pazar Araştırması

Zeytin üretiminin Akdeniz ve benzeri iklime sahip olan ülkelerde gerçekleşmesi, zeytinyağı ihracatında sınırlı sayıda ülkenin söz sahibi olmasına neden olmaktadır. Dünya zeytinyağı ihracatının yaklaşık %93’ü sekiz üretici ülke tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunlar İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan, Tunus, Türkiye, Arjantin şeklinde devam etmektedir. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda sağlıklı beslenme bilincinin yükselişte olması ve doğal yollarla üretilmiş gıdalara yönelik taleple doğru orantılı olarak, zeytinyağının dünya ticaretindeki payının artmakta olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, son on yıllık süre zarfında, zeytinyağı ticaretinin %46 oranında artış gösterdiği, bu dönemde Uzakdoğu ülkeleri ile Amerika kıtası ülkelerinin ithalatının önemli seviyede artmış olduğu müşahede edilmektedir.

ihracat tanıtım

İhracat yapmak yada ihracatınızı artırmak için tıklayın.

Bu doğrultuda, dünya ticaretine konu olan zeytinyağı miktarı ve değeri
sırasıyla yaklaşık 1,8 milyon ton ve 7 milyar dolar olarak gerçekleşmektedir.
AB zeytinyağı üretiminde kendi kendine yeter durumda olduğu kadar zeytinyağı ticaretinde de söz sahibidir. Etkili promosyon kampanyaları ile birlikte, AB’nin Ortak Tarım Politikası çerçevesinde sağladığı destekler üretici ülkelerde sektörün gelişmesine önemli katkıda bulunmuştur. AB ülkeleri, topluluk içi ticaret hariç olmak üzere, dünya zeytinyağı ihracatının yarısından fazlasını gerçekleştirmektedir. UZK verilerine göre, 2014/15 sezonunda İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan’ın AB dışına ihracatların sırasıyla 225 bin ton, 208 bin ton, 53 bin ton ve 11 bin ton olarak gerçekleşmiş olup, Tunus’un ihracatı ise söz konusu sezonda AB bölgesinde yaşanan rekolte kaybı ve anılan pazardan yapılan yoğun ithalat doğrultusunda 303 bin ton olarak kayıtlara geçmiştir.

proje-digital-pazarlama

İhracat yapmak yada ihracatınızı artırmak için tıklayın.

Kişi başına zeytinyağı tüketiminin en yüksek olduğu ülke, yıllık 12,8 kilo ile Yunanistan. Türkiye yıllık kişi başı 1,4 kilo civarında. ABD şu an için yıllık 0,9 kilo zeytinyağı tüketimi ile zayıf bir Pazar gibi gözükse de hem yüksek nüfusu hem de zeytinyağı tüketiminin son birkaç yılda katlanarak artıyor olması sebebiyle, ihracatçı ülkeler için çok önemli bir Pazar. Japonya zeytinyağı tüketimin arttığı bir diğer büyük Pazar.

Sonuç olarak yaptığımız Zeytinyağı Pazar Araştırması ile şunu görmekteyiz ki yurt dışına ihracat yapmak isteyen firmalar öncelikli ihracat yapılan pazarların aslında en fazla zeytinyağı üretimi yapan ülkeler olduğunu bilmek zorunda. Ayrıca yoğunluklu hedef pazar olarak AB  ülkeleri olduğunu ve bu ülkelere ihracat yapmanın zorlukları da göz önünde bulundurmalır.

Zeytinyağı İhracatı 2019

2018-2019 Zeytinyağı İhracatı Karşılaştırmalı Rakamları

Buradaki verilere de baktığımızda ihracat fiyatlarının düştüğü de görülmektedir. Eğer zeytinyağı ihracatı yapmak istiyorum diyorsanız bu zorlukları göze almak zorundasınız.

dijital pazarlama

İhracat yapmak yada ihracatınızı artırmak için tıklayın.

Zeytinyağı ihracatı 2019

2018-2019 yılında zeytinyağı ihracatımız 316.052 dolar gerçekleşmiş, 2019-2020 yılında ise bu rakam 262.854 dolara düşmüştür. Düşüş oranı ise yüzde 16,8 olarak gerçekleşmiştir. Bu düşüş, içinde olduğumuz 2020 yılı içinde de Korona virüs pandemisi sebebiyle devam edecek ve yıl sonu rakamlarına yansıyacaktır. Zeytinyağı ihracatı 2019 yılı ile 2018 yılına göre karşılaştırmalı rakamları aşağıda verilmiştir.

zeytinyağı ihracatı 2019-2018

Zeytinyağı ihracatı 2019-2018 rakamları

2019 Yılı Zeytin ve Zeytinyağı Raporu

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz Ticaret odasının yayınladığı 2018 2019 yılı zeytin ve zeytinyağı raporunu detaylı olarak aşağıdaki linkten inceleyebilir.

Sosyal medya ihracat

İhracat yapmak yada ihracatınızı artırmak için tıklayın.

2018 2019 yılı zeytin ve zeytinyağı raporu

Ülkemizdeki zeytin üretim miktarları ve rekoltesi hakkında bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin (uzzk) 2019-2020 üretim sezonu için yayınladığı raporu aşağıdaki linkten inceleyebilir.

2019 yılı zeytin ve zeytinyağı üretim raporu.

Ts-341 Zeytinyağı Standardı Nedir?

Dış ticaret yapmak isteyen firmalar, uyulması zorunlu olan TS 341 Yemeklik zeytinyağı standartlarına uygun olarak üretim yapmak zorundalar. Ziyaretçilerimiz ts-341 zeytinyağı standardı ile ilgili bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirler.

ts-341 zeytinyağı standardı

Zeytinyağı ihracatçılar Birlikleri

Zeytin yada Zeytinyağı ihraç etmek isteyen firmalar Ege ihracatçılar birliğine yada Batı Akdeniz ihracatçılar birliğine kayıt olmak zorunda. Diğer birliklerde bu sektör için çalışma yapılmamaktadır. Bu birliklerin web sitelerine aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Zeytinyağı İhracatı

Zeytinyağı ihracatı nasıl yapılır?

Zeytinyağı ihracatı nasıl yapılır sorusuna cevabı birkaç adımda ortaya çıkıyor. Öncelikli olarak zeytinyağı ihracatı yapmak için gerekli koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartların ne olduğunu ihracat nasıl yapılır yazımızı okuyarak buradaki koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracat Nasıl Yapılır?

25 Haziran 2020 18:36, Perşembe

İhracat Nasıl Yapılır İhracat nasıl yapılır sorumuza cevap aramadan önce, ihracat nedir, ihracatçı firma nedir gibi sorulara cevap vermemiz gerekiyor. İhracat, kişi ve kuruluşlarca üretilen mal ve hizmetlerin yurt dışına döviz karşılığında satılmasıdır. Kısaca dış satım da diyebiliriz. İhracatçı ise; İhraç edeceği mala göre, ilgili İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’ne üye olan ve vergi numarasına, gerçek veya […]

İhracat Çeşitleri Nelerdir ?

25 Haziran 2020 18:20, Perşembe

Özellik Arz Etmeyen İhracat İhracı yasak ya da bir kurumun iznine bağlı olmayan ya da kayda bağlı mallar listesi dışında bulunan veya kayda bağlı olmaksızın yapılan ihracat “Özellik Arz Etmeyen” ihracat sayılır. Ön İzne Bağlı İhracat İhracı uluslararası anlaşma, kanun, kararname ve ilgili sair mevzuat uyarınca belli bir mercinin ön iznine bağlı malların ihracatında, ilgili […]

Alman otomotiv sektöründe işler kötüleşti!

22 Haziran 2020 16:05, Pazartesi

Almanya’da otomotiv sektörünün iş durumunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle nisanda daha önce hiç olmadığı kadar kötüleştiği belirtildi. Alman otomobil endüstrisi mevcut durum endeksi, nisanda 72,2 puan azalarak eksi 85,4’e geriledi. Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) İş Ortamı Anketi sonuçlarına göre, mart ayında eksi 13,2 olan Alman otomotiv sektörünün mevcut durum endeksi, nisanda 72,2 puan azalarak eksi […]

Almanya’ya Otomobil İhracatı
22 Haziran 2020 15:47, Pazartesi

Otomotiv Endüstrisi Dünyanın en büyük otomotiv sanayilerinden birisine sahip olan Almanya; Çin, ABD ve Japonya’nın ardından dünyanın en büyük dördüncü otomotiv üreticisidir. 1999 yılından bu yana kişi başına düşen araç sayısı her geçen yıl artış kaydeden Almanya, OICA verilerine göre 2015 yılı itibariyle 48,5 milyon adetlik araç parkına ulaşmıştır. Almanya’da her bin kişiye düşen motorlu […]

Temizlik Maddeleri Sektörü
10 Mayıs 2018 12:39, Perşembe

TÜRKİYE’DE DIŞ TİCARET İhracat Temizlik malzemeleri ihracatımız 2016 yılında bir önceki yıla göre %12,55 oranında azalarak 759,4 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Alt sektörler itibariyle söz konusu sektörün 2016 yılı ihracatına bakıldığında, ilk sırada yer alan ürünlerin 3402 tarife pozisyonlu yıkama ve temizle müstahzarları (% 46,14 pay), 3401 tarife pozisyonlu sabunlar ve yüzey aktif organik […]

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İhracat Danışma Hattı