İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

Giriş
Güncellenme
İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

İhracata Nasıl Başlarım? sorusu özellikle son dönemlerde döviz kurunun yükselmesi ve iç piyasadaki daralmalarla birlikte ihracat yapmak isteyen bir çok firmaya rastlamak mümkündür.

İhracat yapmadan önce doğru bir amaç üzerinde ilerlemek gerekiyor. İhracata Nasıl Başlarım? dan önce bence verilmesi gereken daha önemli cevaplar vardır. Örneğin rakibimiz ihracat yapıyor diye veya iç piyasada sıkıldık çözüm dış pazarda gibi deyim yerindeyse yüzeysel bakışlar ile ihracata başlamak sürdürülebilir bir ihracat için yanlış bir başlangıçtır.

İhracata başlarken asıl amacımız büyümek, pazar veya kaynak çeşitlendirmek olmalıdır. Eğer başka sebeplerden dolayı ihracata başlıyorsak eğer genellikle sürdürülebilir bir ihracat ortaya çıkmayabiliyor. Bu sebeple neden ihracata başlıyoruz? sorusunun cevabını ihracata henüz başlamayanlar için net bir şekilde tanımlamasını tavsiye ederim. Büyüme süreçlerinin iyi planlanmasından bahsettik. İlk önce kapasitemizi iyi organize ettiğimizi varsayalım. Sertifikasyon süreçlerini buna göre ayarladık, personellerimizi buna göre ayarlandı ve alt yapımız uygun hala geldi artık yatırım yapıp ihracata başlıyoruz demek gerekiyor.

Paydaşların Doğru Seçimi

Her şeyden önce çalışacağımız paydaşların çok doğru bir elekten geçirilmesi gerekmektedir.  İhracata Nasıl Başlarım? konusunda başlamadan önce ve başladıktan sonraki süreçlerde büyük öneme sahiptir. Bu paydaşlardan bir tanesi gümrükçülerdir. İyi bir gümrükçü seçimi kritik süreçlerde gerçekten hayati öneme sahiptir. Bu sebeple çalışacağımız sektörle alakalı geçmişi olan gümrükçü seçmek bizim için faydalı olacaktır.

İkinci olarak bankamız, bankada özellikle dış ticaret işlemlerinde daha evvelden geçmişi olan bir şube ve banka seçmek yine bizim ticaretimizin sürdürülebilirliği açısından çok önemli bir unsurdur. Zira yurt dışından mesela gelecek paralarla alakalı transfer süreçlerinde dezavantajlı durumda olabilirsiniz. Eğer yurt dışı ihracat süreci veya para transfer süreci iyi olmayan bir banka ile çalışıyorsanız burada mağduriyet yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Üçüncü paydaşımız ise nakliye süreçlerinde lojistik firmalarının iyi seçilmesi çok çok önemlidir. Siz üreteceğiniz malı iyi bir şekilde üretebilirsiniz. Fakat burada müşteriye kötü deneyim yaşatabilecek bir şekilde ulaşması kritik bir öneme sahip olduğundan lojistik firmaları önemlidir. Bunun ardında diğer bir paydaşa sigorta firmamızı söyleyebiliriz. Bizim yerimize malımızı sigortalayacak firma manasına gelmektedir. Bu 4 paydaşı gerçekten iyi seçmeniz gerekmektedir.

İhracata Nasıl Başlarım?

İhracata Nasıl Başlarım İhracat Yapmak İçin Gerekli Unsurlar

İhracata Nasıl Başlarım? İhracata Başlamak İçin Gerekli 2 Unsur

İhracatçı olmak için gerekli 2 şartımız var.  İlki bir vergi numarasına sahip olmak. İkinci ise bir ihracatçı birliğine kayıt olmaktır. Sizlere verdiğimiz tavsiyeleri bir şirketiniz olduğunu varsayarak verdiğimizi söyleyelim. İhracatçı birliğine kayıt olan üyelerden istenen sadece aidat ücretidir. Eğer bir birlik kaydı yaptırılmazsa resmi olarak ihraç çıkışımızı yapamayız.

Ürünü, Coğrafyayı Tanımak Sertifikasyon ve Üretim Kapasitesi

Öncelikle İhracata Nasıl Başlarım? Yani başlamadan önce kritik analizleri iyi yapmak gerekiyor. Ürünü çok iyi tanımamız gereklidir. Dış ticarette aslında 2 çıkış noktası var diyebiliriz. Birincisi ürüne odaklanıp bu ürünü hangi coğrafyaya satabilirim diye düşünebiliriz. Bunun tam tersi de düşünülebilir. Coğrafyayı belirleyip ben bu coğrafyaya hangi ürünü satabilirim şeklinde hedef kitle belirleyebilirsiniz. Eğer bu aşamada doğru karar verdiyseniz işin %50 sini tamamladığınızı söyleyebiliriz.

Şimdiye kadar ihracatçılar için yaşanan sıkıntılardan en önemlisi şu olarak görüyoruz. Ne olursa satarım gibi bir zihniyetle karşılaşabiliyoruz. Birden fazla şeye odaklanan kişiler hiç bir şeye odaklanamadığını görüyoruz. Eğer bir ürüne odakladıysanız eğer yolun yarısını tamamladığınızı söyleyebilirim.

Ürünü belirledik şimdi ise ürün ile ilgili bazı detaylara değinmek gerekiyor. Cevap vermemiz gereken sorular şu şekildedir:

  1. Ürünle ilgili sertifikalar mevcut mu?
  2. Ciddi bir pazar payına sahip miyiz?
  3. Yurt dışı pazar kapasitemiz yeterli mi?
  4. Önemli pozisyonlar için personel mevcut mu?
İhracat yaparken pazarlama bütçesi nasıl olmalıdır

İhracata Nasıl Başlarım Pazarlama bütçesi ve maliyet nasıl hesaplanmalı

Pazarlama Bütçesi ve İyi Bir Maliyet Hesabı

Fiziki alt yapı, personel altyapısı  ve diğer paydaşlar oturtulduktan sonra oturtulup bir pazarlama bütçesi çıkartılması gereklidir. İyi bir maliyet hesabı pazarlama bütçesi ve eğitim bütçesi yani personellere verilmesi gereken dış ticaret ile alakalı eğitim ve danışmanlık ile alakalı hazırlığın yapılması gereklidir.

Pazar Araştırması ve Hedef Pazar Tespiti

Bunların hepsi hazır olduktan sonra ürün ile ilgili pazar araştırması mutlaka yapılması gereklidir. Burada önemli nokta ürünle alakalı doğru pazarların tespit edilmesi maksadımız budur. Ürünümüz ile ilgili pazarı seçerken talebi artan pazarı bulup oraya girebilmek önemlidir.

Satış Kanalı

Pazarın ardından pazardaki bizim ürünümüzü satabileceğimiz müşteri profillerinin tespit edilmesi önemli. Aslında satış kanalından bahsediyoruz burada. Yani ürünümüzü bir perakende mağaza, butik perakende mağaza toptancı veya zincir mağaza gibi süpermarket kanalı ile mi piyasaya süreceğiz? Yoksa kendimiz orada bir şirket mi satın alacağız? Yoksa ihale, proje mi arayışındayız? Bunun gibi hangi kanaldan pazara gireceğimizi iyi tespit etmemiz gerekiyor. Eğer bu olmazsa pazara girdiğimizde hangi kişiyi görürsek onu sektörümüzle alakalı müşteri zannedebiliriz.

Müşteri Bulunması ve İletişim Yöntemi

Müşterinin bulunması kısmı işin esasında en kritik yeridir. Son zamanlarda herkesin dikkatini çeken konu burasıdır zaten. Şimdiye kadar anlattıklarımız bir bürokrasi gibi gelebilir. Şuan en canlı kısmın önemli kesitlerini sizlere uzatmadan bahsedelim. Bugün bir çok kişi ihracatta müşteri bulmak için ne yapıyor sizlere listeledim:

Geleneksel yurt dışı müşteri bulma yöntemleri:

  1. Hedef pazarda mümessiller gibi yöntemleri tercih edebiliyor.
  2. Klasik usul fuarlara katıldığını söylemek mümkündür.
  3. Ticaret müşavirlikleri üzerinden müşteri bulunmaya çalışılabiliyor.

Yeni nesil yurt dışı müşteri bulma yöntemleri bu yöntemlerin yanı sıra artık yurt dışından müşteri bulmak çok daha kolaylaştı. Bir firmanın gümrükten malı ne kadar fiyattan aldığı kim kimden ne ürünü almış gibi detayları görmek mümkün. Bunun gibi bir çok istihbarat yöntemi ile müşteri bulunması pazara gitmeden çok kolay hale gelmiş durumdadır.

Müşteriler bulunduktan sonraki süreç ise hepsinin teker teker aranması gerekiyor. Burada ise yeni nesil iletişim dediğimiz yöntemler arasında özellikle mail atarak bir sonuç beklemeden aramalar yapılmalıdır. Çeşitli platformlar kullanılarak firmaların yöneticilerine ulaşılmalıdır. Kısacası saha ziyaretine gitmeden önce o ziyaret içi en maksimum şekilde doldurulmalıdır.

Saha Ziyareti

Bu hazırlıkların hepsinden sonra saha ziyareti kısmı mutlaka gerçekleştirilmesi gereken kritik bir kısımdır. Eğer bunu gerçekleştirmezsek eğer şöyle düşünmenizi istiyorum. Müşteri İstanbul’a geldiğini varsayalım. Türkiye’ye gelen müşteri fiyatı maalesef kendisi belirler. Fiyatı belirlemesindeki sebep bizim gibi bir çok firmaya erişebilir olmasıdır. Sizden almayacak ise mutlaka rakibinizden alacaktır. Eğer pazara ben gidersem fiyatı ben belirlerim mantığıyla yaklaşmak daha doğru olacaktır. O yüzden bizim gitmemiz sürdürülebilir karlılığımı ciddi oranda arttırmaktadır.

Mevzuat

İhracat yaparken belli başlı mevzuatlara maruz kalabiliyoruz. Devletimizin veya pazarımız olan devletin belli başlı mevzuat kısıtlamaları olabiliyor. Örneğin Türkiye’de şeker ithalatı yasaktır veya sahlebin ihracatı yasaktır. Yani bunu üretiyor olsanız bile ürününüz ile ilgili tüm hazırlıkların olması anlam ifade etmez. Bu konu ile ilgili yeterli mevzuata sahip değilseniz emekleriniz boşa çıkabilir.

İhracat İçin Devlet Destekleri

Az önce bahsettiğimiz maliyet hesabında özellikle devletimizin ihracatla alakalı vermiş olduğu destekleri bilmekte fayda vardır. Pazara gideceğiz desek pazara girişle alakalı uçak biletimiz, konaklamamız, araç kiralamamıza kadar devletimizin desteği söz konusudur. Gitmeden önce daha adım atmadan pazar araştırmaları ile ilgili rapor satın alma destekleri vardır. Pazara gittikten sonra orada ofis açacak olsak orada ofis açma desteği ve marka satın alma desteği vardır. Teknoloji firması satın alma desteği gibi bir çok konuda destekleri bulunmaktadır.

İthalata Bağlı İhracatın İyileştirilmesi

İthalatın dengelenmesi en az ihracat kadar önemli bir konudur. Şunu demek istiyoruz ülkemiz ihracatının işleme rejimi kapsamında %60 ı ithalata dayalıdır. Özellikle ara mamul ile alakalı dışarıdan getirmiş olduğumuz bir çok ürün bizim ciddi ithalat talebimizi oluşturmaktadır. Dolasıyla ihracat yapmadan önce girdilerimizi kontrol etmekte fayda var diye düşünüyorum. Belki ihracattan önce yapmış olduğunuz ithalatla alakalı iyileştirmeler yapmak, iç piyasadan kaynaklı ithalatçıdan alıyorsak daha mantıklıdır.

Doğrudan kendimizin ithalat yapabilmesi iç piyasada alternatifler varsa bunları bulmak gerekir. Bu gibi hesaplar maliyet hesabı açısından İhracata Nasıl Başlarım düşüncesindeki cevapların altındaki düşünceyi ortaya çıkaracaktır. Bu sayede çok daha sürdürülebilir bir noktaya getirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Küresel Ticaret ve Ekonomiye Etkisi

30 Eylül 2022 10:45, Cuma

Uluslararası ticaret, özellikle ihracat ithalat arenasında dünya düzenini yeniden şekillendirecek bir değişimin eşiğinde. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve ardından gelen ekonomik yaptırımlar sadece dünyayı aç bırakmakla kalmadı, aynı zamanda Hindistan ve Kazakistan’ın buğday yasağı, Endonezya’nın palm yağı yasağı ve son olarak Malezya’nın tavuk ihracatı yasağı da dahil olmak üzere birçok ülke tarafından ihtiyatlı ihracat yasakları başlattı.  Tüm […]

Yurt Dışına İhraç Edilen En Karlı İhracat Ürünleri

28 Eylül 2022 15:25, Çarşamba

Yurt dışına ürün ihraç etmek istiyorsanız yapmanız gereken öncelikle hedef ülke  belirlemeniz gerektiğidir.Bu ülkenin ekonomisi neler ürettiğini neler üretmediğini, yine ayrıca hedef ülkenin doğal kaynaklarını bilmek gerekir. Ancak uluslararası ticarette genel olarak kabul gören ve yüksek tüketim miktarı olan ürünler olabilir. Mobilya ve Dekorasyon Ürünleri: İhracatta mobilya ve dekorasyon ürünlerinin hacmi de son yıllarda fazlaca […]

Rotanızı Belirleme: İhracat Planınızı Geliştirme

22 Eylül 2022 16:27, Perşembe

Neden İhracat Projelerinizi Planlamalısınız? İhracat projenizi kapsamlı bir şekilde planlarsanız, hedef pazarınızda başarılı olma şansınız artar. Kötü planlama (veya planlama yapmama) yurt dışında büyük başarısızlıklara yol açabilir ve yurt içi operasyonlarınıza da ciddi şekilde zarar verebilir. Finans kuruluşları ve diğer kredi kuruluşları, iyi gelişmiş bir ihracat planına sahip olmayan bir işletmeye normalde fon sağlamayacaktır. Ayrıca potansiyel ortaklar […]

Bu On Yılda Uluslararası Ticarete Yön Verecek 12 İhracat Ürünü
16 Eylül 2022 13:51, Cuma

Bu On Yılda Uluslararası Ticarete Yön Verecek 12 İhracat Ürünü:On yılın dönüşü, benzeri görülmemiş zamanları beraberinde getirdi. Covid-19’un patlak vermesi ve küresel olarak yayılması, günlük yaşamın tüm yönlerini bozdu. Küçük işletmeler, dezenfektanlar ve KKD kitleri gibi pandemi ile ilgili ürünleri üreterek bir fırsat görürken, ihracat ithalat işi, kilitlenmeler, tedarik zinciri kesintileri ve ürün nakliye maliyetlerini hızla […]

Potansiyel Alıcılara Nasıl Yaklaşılır?
14 Eylül 2022 17:02, Çarşamba

Uluslararası ticaretin sürekli rekabetçi dünyasında, hiçbir zaman zorlukların kıtlığı yoktur. Bazı ihracatçılar ve tedarikçiler alıcı bulmakta zorlanırken, diğerleri alıcının dikkatini çekmeyi çok zor buluyor. Ancak hemen hemen tüm senaryolarda, şu soruyu ortaya çıkaran ortak bir darboğaz vardır: Potansiyel alıcılara nasıl yaklaşılır? Anlaşmanın başarısı ile birlikte müzakerenin geri kalanının gidişatını belirleyen bu sorunun cevabıdır. Sonunda gerçek bir alıcı gördüğünüzde, […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum