İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

Giriş
Güncellenme
İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

İhracata Nasıl Başlarım? sorusu özellikle son dönemlerde döviz kurunun yükselmesi ve iç piyasadaki daralmalarla birlikte ihracat yapmak isteyen bir çok firmaya rastlamak mümkündür.

İhracat yapmadan önce doğru bir amaç üzerinde ilerlemek gerekiyor. İhracata Nasıl Başlarım? dan önce bence verilmesi gereken daha önemli cevaplar vardır. Örneğin rakibimiz ihracat yapıyor diye veya iç piyasada sıkıldık çözüm dış pazarda gibi deyim yerindeyse yüzeysel bakışlar ile ihracata başlamak sürdürülebilir bir ihracat için yanlış bir başlangıçtır.

İhracata başlarken asıl amacımız büyümek, pazar veya kaynak çeşitlendirmek olmalıdır. Eğer başka sebeplerden dolayı ihracata başlıyorsak eğer genellikle sürdürülebilir bir ihracat ortaya çıkmayabiliyor. Bu sebeple neden ihracata başlıyoruz? sorusunun cevabını ihracata henüz başlamayanlar için net bir şekilde tanımlamasını tavsiye ederim. Büyüme süreçlerinin iyi planlanmasından bahsettik. İlk önce kapasitemizi iyi organize ettiğimizi varsayalım. Sertifikasyon süreçlerini buna göre ayarladık, personellerimizi buna göre ayarlandı ve alt yapımız uygun hala geldi artık yatırım yapıp ihracata başlıyoruz demek gerekiyor.

Paydaşların Doğru Seçimi

Her şeyden önce çalışacağımız paydaşların çok doğru bir elekten geçirilmesi gerekmektedir.  İhracata Nasıl Başlarım? konusunda başlamadan önce ve başladıktan sonraki süreçlerde büyük öneme sahiptir. Bu paydaşlardan bir tanesi gümrükçülerdir. İyi bir gümrükçü seçimi kritik süreçlerde gerçekten hayati öneme sahiptir. Bu sebeple çalışacağımız sektörle alakalı geçmişi olan gümrükçü seçmek bizim için faydalı olacaktır.

İkinci olarak bankamız, bankada özellikle dış ticaret işlemlerinde daha evvelden geçmişi olan bir şube ve banka seçmek yine bizim ticaretimizin sürdürülebilirliği açısından çok önemli bir unsurdur. Zira yurt dışından mesela gelecek paralarla alakalı transfer süreçlerinde dezavantajlı durumda olabilirsiniz. Eğer yurt dışı ihracat süreci veya para transfer süreci iyi olmayan bir banka ile çalışıyorsanız burada mağduriyet yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Üçüncü paydaşımız ise nakliye süreçlerinde lojistik firmalarının iyi seçilmesi çok çok önemlidir. Siz üreteceğiniz malı iyi bir şekilde üretebilirsiniz. Fakat burada müşteriye kötü deneyim yaşatabilecek bir şekilde ulaşması kritik bir öneme sahip olduğundan lojistik firmaları önemlidir. Bunun ardında diğer bir paydaşa sigorta firmamızı söyleyebiliriz. Bizim yerimize malımızı sigortalayacak firma manasına gelmektedir. Bu 4 paydaşı gerçekten iyi seçmeniz gerekmektedir.

İhracata Nasıl Başlarım?

İhracata Nasıl Başlarım İhracat Yapmak İçin Gerekli Unsurlar

İhracata Nasıl Başlarım? İhracata Başlamak İçin Gerekli 2 Unsur

İhracatçı olmak için gerekli 2 şartımız var.  İlki bir vergi numarasına sahip olmak. İkinci ise bir ihracatçı birliğine kayıt olmaktır. Sizlere verdiğimiz tavsiyeleri bir şirketiniz olduğunu varsayarak verdiğimizi söyleyelim. İhracatçı birliğine kayıt olan üyelerden istenen sadece aidat ücretidir. Eğer bir birlik kaydı yaptırılmazsa resmi olarak ihraç çıkışımızı yapamayız.

Ürünü, Coğrafyayı Tanımak Sertifikasyon ve Üretim Kapasitesi

Öncelikle İhracata Nasıl Başlarım? Yani başlamadan önce kritik analizleri iyi yapmak gerekiyor. Ürünü çok iyi tanımamız gereklidir. Dış ticarette aslında 2 çıkış noktası var diyebiliriz. Birincisi ürüne odaklanıp bu ürünü hangi coğrafyaya satabilirim diye düşünebiliriz. Bunun tam tersi de düşünülebilir. Coğrafyayı belirleyip ben bu coğrafyaya hangi ürünü satabilirim şeklinde hedef kitle belirleyebilirsiniz. Eğer bu aşamada doğru karar verdiyseniz işin %50 sini tamamladığınızı söyleyebiliriz.

Şimdiye kadar ihracatçılar için yaşanan sıkıntılardan en önemlisi şu olarak görüyoruz. Ne olursa satarım gibi bir zihniyetle karşılaşabiliyoruz. Birden fazla şeye odaklanan kişiler hiç bir şeye odaklanamadığını görüyoruz. Eğer bir ürüne odakladıysanız eğer yolun yarısını tamamladığınızı söyleyebilirim.

Ürünü belirledik şimdi ise ürün ile ilgili bazı detaylara değinmek gerekiyor. Cevap vermemiz gereken sorular şu şekildedir:

  1. Ürünle ilgili sertifikalar mevcut mu?
  2. Ciddi bir pazar payına sahip miyiz?
  3. Yurt dışı pazar kapasitemiz yeterli mi?
  4. Önemli pozisyonlar için personel mevcut mu?
İhracat yaparken pazarlama bütçesi nasıl olmalıdır

İhracata Nasıl Başlarım Pazarlama bütçesi ve maliyet nasıl hesaplanmalı

Pazarlama Bütçesi ve İyi Bir Maliyet Hesabı

Fiziki alt yapı, personel altyapısı  ve diğer paydaşlar oturtulduktan sonra oturtulup bir pazarlama bütçesi çıkartılması gereklidir. İyi bir maliyet hesabı pazarlama bütçesi ve eğitim bütçesi yani personellere verilmesi gereken dış ticaret ile alakalı eğitim ve danışmanlık ile alakalı hazırlığın yapılması gereklidir.

Pazar Araştırması ve Hedef Pazar Tespiti

Bunların hepsi hazır olduktan sonra ürün ile ilgili pazar araştırması mutlaka yapılması gereklidir. Burada önemli nokta ürünle alakalı doğru pazarların tespit edilmesi maksadımız budur. Ürünümüz ile ilgili pazarı seçerken talebi artan pazarı bulup oraya girebilmek önemlidir.

Satış Kanalı

Pazarın ardından pazardaki bizim ürünümüzü satabileceğimiz müşteri profillerinin tespit edilmesi önemli. Aslında satış kanalından bahsediyoruz burada. Yani ürünümüzü bir perakende mağaza, butik perakende mağaza toptancı veya zincir mağaza gibi süpermarket kanalı ile mi piyasaya süreceğiz? Yoksa kendimiz orada bir şirket mi satın alacağız? Yoksa ihale, proje mi arayışındayız? Bunun gibi hangi kanaldan pazara gireceğimizi iyi tespit etmemiz gerekiyor. Eğer bu olmazsa pazara girdiğimizde hangi kişiyi görürsek onu sektörümüzle alakalı müşteri zannedebiliriz.

Müşteri Bulunması ve İletişim Yöntemi

Müşterinin bulunması kısmı işin esasında en kritik yeridir. Son zamanlarda herkesin dikkatini çeken konu burasıdır zaten. Şimdiye kadar anlattıklarımız bir bürokrasi gibi gelebilir. Şuan en canlı kısmın önemli kesitlerini sizlere uzatmadan bahsedelim. Bugün bir çok kişi ihracatta müşteri bulmak için ne yapıyor sizlere listeledim:

Geleneksel yurt dışı müşteri bulma yöntemleri:

  1. Hedef pazarda mümessiller gibi yöntemleri tercih edebiliyor.
  2. Klasik usul fuarlara katıldığını söylemek mümkündür.
  3. Ticaret müşavirlikleri üzerinden müşteri bulunmaya çalışılabiliyor.

Yeni nesil yurt dışı müşteri bulma yöntemleri bu yöntemlerin yanı sıra artık yurt dışından müşteri bulmak çok daha kolaylaştı. Bir firmanın gümrükten malı ne kadar fiyattan aldığı kim kimden ne ürünü almış gibi detayları görmek mümkün. Bunun gibi bir çok istihbarat yöntemi ile müşteri bulunması pazara gitmeden çok kolay hale gelmiş durumdadır.

Müşteriler bulunduktan sonraki süreç ise hepsinin teker teker aranması gerekiyor. Burada ise yeni nesil iletişim dediğimiz yöntemler arasında özellikle mail atarak bir sonuç beklemeden aramalar yapılmalıdır. Çeşitli platformlar kullanılarak firmaların yöneticilerine ulaşılmalıdır. Kısacası saha ziyaretine gitmeden önce o ziyaret içi en maksimum şekilde doldurulmalıdır.

Saha Ziyareti

Bu hazırlıkların hepsinden sonra saha ziyareti kısmı mutlaka gerçekleştirilmesi gereken kritik bir kısımdır. Eğer bunu gerçekleştirmezsek eğer şöyle düşünmenizi istiyorum. Müşteri İstanbul’a geldiğini varsayalım. Türkiye’ye gelen müşteri fiyatı maalesef kendisi belirler. Fiyatı belirlemesindeki sebep bizim gibi bir çok firmaya erişebilir olmasıdır. Sizden almayacak ise mutlaka rakibinizden alacaktır. Eğer pazara ben gidersem fiyatı ben belirlerim mantığıyla yaklaşmak daha doğru olacaktır. O yüzden bizim gitmemiz sürdürülebilir karlılığımı ciddi oranda arttırmaktadır.

Mevzuat

İhracat yaparken belli başlı mevzuatlara maruz kalabiliyoruz. Devletimizin veya pazarımız olan devletin belli başlı mevzuat kısıtlamaları olabiliyor. Örneğin Türkiye’de şeker ithalatı yasaktır veya sahlebin ihracatı yasaktır. Yani bunu üretiyor olsanız bile ürününüz ile ilgili tüm hazırlıkların olması anlam ifade etmez. Bu konu ile ilgili yeterli mevzuata sahip değilseniz emekleriniz boşa çıkabilir.

İhracat İçin Devlet Destekleri

Az önce bahsettiğimiz maliyet hesabında özellikle devletimizin ihracatla alakalı vermiş olduğu destekleri bilmekte fayda vardır. Pazara gideceğiz desek pazara girişle alakalı uçak biletimiz, konaklamamız, araç kiralamamıza kadar devletimizin desteği söz konusudur. Gitmeden önce daha adım atmadan pazar araştırmaları ile ilgili rapor satın alma destekleri vardır. Pazara gittikten sonra orada ofis açacak olsak orada ofis açma desteği ve marka satın alma desteği vardır. Teknoloji firması satın alma desteği gibi bir çok konuda destekleri bulunmaktadır.

İthalata Bağlı İhracatın İyileştirilmesi

İthalatın dengelenmesi en az ihracat kadar önemli bir konudur. Şunu demek istiyoruz ülkemiz ihracatının işleme rejimi kapsamında %60 ı ithalata dayalıdır. Özellikle ara mamul ile alakalı dışarıdan getirmiş olduğumuz bir çok ürün bizim ciddi ithalat talebimizi oluşturmaktadır. Dolasıyla ihracat yapmadan önce girdilerimizi kontrol etmekte fayda var diye düşünüyorum. Belki ihracattan önce yapmış olduğunuz ithalatla alakalı iyileştirmeler yapmak, iç piyasadan kaynaklı ithalatçıdan alıyorsak daha mantıklıdır.

Doğrudan kendimizin ithalat yapabilmesi iç piyasada alternatifler varsa bunları bulmak gerekir. Bu gibi hesaplar maliyet hesabı açısından İhracata Nasıl Başlarım düşüncesindeki cevapların altındaki düşünceyi ortaya çıkaracaktır. Bu sayede çok daha sürdürülebilir bir noktaya getirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

21 Şubat 2022 18:46, Pazartesi

Mikro İhracat hakkında bilgi edinmeden önce ihracat nedir tekrar hatırlayalım. Kısaca gümrük bölgesinin dışına mal gönderilmesidir. Peki nasıl ihracatçı olunur? Öncelikle ihracatta ihracatçı birliklerine kayıt olmalısınız ve tek vergi numarasına sahip olma şartı vardır. İhracat arasındaki farklardan bahsederken bunlara değineceğiz. İhracata başlamak isteyenler tecrübesizken büyük kayıplar yaşamamak için genellikle ilk mikro ürünleri bularak satmaktadır. Bakanlar […]

Mobilya İhracatı Nasıl Yapılır?

07 Şubat 2022 14:08, Pazartesi

Mobilya İhracatı denilince akla ilk gelen ilimiz İnegöl’dür. Dünya’ya mobilya sektöründe liderlik yapabilecek kapasiteye sahip İnegöl’de her sene mobilya fuarlarının olduğunu görebilirsiniz. İhracat yaparken bir çok süreç vardır. Bu aşamaların zorluğu sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mobilya sektörü ihracat yapmak için uygun fakat zor olan sektörler arasındadır. Her zorluğun bir kolayı olduğunu bilen kişilerin ise bu […]

6 Adımda İhracat Nasıl Yapılır? Yurtdışında Müşteri Nasıl Bulunur?

02 Şubat 2022 18:53, Çarşamba

6 adımda ihracat nasıl yapılır? İhracat yapmanız için sizlere bazı tavsiyeler sunduk ve ihracat süreçleri hakkında bir çok bilgi barındırıyor.  Bu yazımızı sonuna kadar okuyarak adım adım sıfırdan öğrenebilirsiniz. Firma Kurmak İlk olarak bir firmaya ihtiyacınız var. İlk iş şirketin alt yapısını kurmak buda firma kurmayla başlıyor.  Eğer hali hazırda yurt içinde kullandığınız firmanız varsa […]

Almanya’da KDV Yasaları Nasıl Uygulanır?
26 Ocak 2022 23:10, Çarşamba

Almanya’da KDV yasaları ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyoruz. Almanya’nın en büyük vergi geliri KDV kaynağından gelmektedir. Bu sebeple KDV yasaları oldukça önemlidir. Almanya’da bulunan şirketlerin bu hususa dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde bürokrasiyle sorun yaşanabiliyor. Almanya’da KDV Yasaları Ne Zaman Oluşur? Almanya’da KDV faturayı yazdığınız an oluşur. Örneğin her ay KDV beyanı verdiğiniz için yazdığınız […]

Almanya’da Şirketlerin Vergileri Nelerdir?
22 Ocak 2022 01:33, Cumartesi

Almanya’da şirketlerin vergileri nelerdir? Bir şirket sahibi iseniz veya şirket sahibi olmak istiyorsanız Almanya’da prosedürler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Şirketinizin hangi oranda gelir vergisi ödemek zorunda ve hangi gelir vergisine tabidir bu konularla ilgili bilgi vereceğiz. Almanya’da Şirketlerin Vergileri Nedir? Almanya’da şirketlerin vergileri ne kadar? Gibi Almanya’da şirket açmak isteyenlerin de öğrenebileceği cevaplar yazımızın […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum