Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

Mikro İhracat hakkında bilgi edinmeden önce ihracat nedir tekrar hatırlayalım. Kısaca gümrük bölgesinin dışına mal gönderilmesidir. Peki nasıl ihracatçı olunur? Öncelikle ihracatta ihracatçı birliklerine kayıt olmalısınız ve tek vergi numarasına sahip olma şartı vardır.

İhracat arasındaki farklardan bahsederken bunlara değineceğiz. İhracata başlamak isteyenler tecrübesizken büyük kayıplar yaşamamak için genellikle ilk mikro ürünleri bularak satmaktadır.

Bakanlar kurulu kararına göre 150 kg ve 7500 euro nun altındaki eşyaların ihracatını mikro ihracat kapsamaktadır. İhracattan diğer farkı gümrük beyannamesi açılır ve ETGB (Elektrik Ticaret Gümrük Beyannamesi) denir.

Mikro ihracatçı için herhangi ihracatçı birliğine kayıt yaptırmanıza gerek yoktur. Ayrıca 1 adet vergi numaranız olması yeterlidir. Hızlı kargo şirketleri ve posta idaresiyle yukarıda belirttiğimiz miktarla ürünü gönderdiğiniz takdirde mikro ihracat yapmış olursunuz.

Ürünü yollarken bir proforma hazırlamanız gerekmektedir. Proforma kağıdını doldurduktan sonra ürünü hızlı kargo veya posta idaresine teslim edebilirsiniz. Kargo şirketi bu kağıt ile ürünü ETGB ne bağlayarak çıkmaktadır.

Mikro İhracat Nedir?

Mikro İhracatta KDV İadesi Var Mı?

Mikro İhracat ile ihracat arasındaki farklardan bir diğeri burada yer alan husus ve avantajlardır. KDV iadesi almanız mümkündür. Bunun için KDV iadesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Elektrik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) ve ekli listenin görüntüsü bu aşamada size gerekli olacaktır.

  • Yurt içi alım faturası
  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi
  • Ekli Listesi

Bu 3 evrak ile birlikte vergi dairesine müracaat ederek KDV iadesi alabilirsiniz. KDV iadesi nakit alınabileceği gibi devlete karşılık olan borçları mahsup edebilirsiniz.

Ürünler İade Geldiğinde Ne Yapmamız Gerekir?

Mikro İhracat ile gönderdiğim ürün geri geldi ne yapmalıyım? ETGB ile yurt dışına gönderdiğimiz mikro ürünler alıcı tarafından beğenilmeyip ve alıcıya ulaşmaması sebebiyle geri gelebilir. O zaman ETGB kapsamında geri gelen eşya olarak düzenlemeniz gerekecektir.

Henüz ihracat yapmamış ve hala ihracat yapmak için belli bir seviyeye gelmek için araştırma yapan arkadaşlarımıza tavsiye olarak şunları vermek istiyorum. Mikro ihracat ile ticarete başlamak bu işte atabileceğiniz en mantıklı adım olacaktır. Bir işe küçük adımlarla başlamak o iş hakkında detaylı öğrenmeniz adına yüzde yüz katkı sağlar. Hem de zarar etmiş olsanız bile çok fazla zarar etmezsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhracata Nasıl Başlarım? (İhracat İçin En İyi 11 Tavsiye)

14 Şubat 2022 17:25, Pazartesi

İhracata Nasıl Başlarım? sorusu özellikle son dönemlerde döviz kurunun yükselmesi ve iç piyasadaki daralmalarla birlikte ihracat yapmak isteyen bir çok firmaya rastlamak mümkündür. İhracat yapmadan önce doğru bir amaç üzerinde ilerlemek gerekiyor. İhracata Nasıl Başlarım? dan önce bence verilmesi gereken daha önemli cevaplar vardır. Örneğin rakibimiz ihracat yapıyor diye veya iç piyasada sıkıldık çözüm dış […]

Mobilya İhracatı Nasıl Yapılır?

07 Şubat 2022 14:08, Pazartesi

Mobilya İhracatı denilince akla ilk gelen ilimiz İnegöl’dür. Dünya’ya mobilya sektöründe liderlik yapabilecek kapasiteye sahip İnegöl’de her sene mobilya fuarlarının olduğunu görebilirsiniz. İhracat yaparken bir çok süreç vardır. Bu aşamaların zorluğu sektöre göre değişiklik göstermektedir. Mobilya sektörü ihracat yapmak için uygun fakat zor olan sektörler arasındadır. Her zorluğun bir kolayı olduğunu bilen kişilerin ise bu […]

6 Adımda İhracat Nasıl Yapılır? Yurtdışında Müşteri Nasıl Bulunur?

02 Şubat 2022 18:53, Çarşamba

6 adımda ihracat nasıl yapılır? İhracat yapmanız için sizlere bazı tavsiyeler sunduk ve ihracat süreçleri hakkında bir çok bilgi barındırıyor.  Bu yazımızı sonuna kadar okuyarak adım adım sıfırdan öğrenebilirsiniz. Firma Kurmak İlk olarak bir firmaya ihtiyacınız var. İlk iş şirketin alt yapısını kurmak buda firma kurmayla başlıyor.  Eğer hali hazırda yurt içinde kullandığınız firmanız varsa […]

Almanya’da KDV Yasaları Nasıl Uygulanır?
26 Ocak 2022 23:10, Çarşamba

Almanya’da KDV yasaları ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyoruz. Almanya’nın en büyük vergi geliri KDV kaynağından gelmektedir. Bu sebeple KDV yasaları oldukça önemlidir. Almanya’da bulunan şirketlerin bu hususa dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde bürokrasiyle sorun yaşanabiliyor. Almanya’da KDV Yasaları Ne Zaman Oluşur? Almanya’da KDV faturayı yazdığınız an oluşur. Örneğin her ay KDV beyanı verdiğiniz için yazdığınız […]

Almanya’da Şirketlerin Vergileri Nelerdir?
22 Ocak 2022 01:33, Cumartesi

Almanya’da şirketlerin vergileri nelerdir? Bir şirket sahibi iseniz veya şirket sahibi olmak istiyorsanız Almanya’da prosedürler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Şirketinizin hangi oranda gelir vergisi ödemek zorunda ve hangi gelir vergisine tabidir bu konularla ilgili bilgi vereceğiz. Almanya’da Şirketlerin Vergileri Nedir? Almanya’da şirketlerin vergileri ne kadar? Gibi Almanya’da şirket açmak isteyenlerin de öğrenebileceği cevaplar yazımızın […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum