Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

Giriş
Güncellenme
Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

Mikro İhracat hakkında bilgi edinmeden önce ihracat nedir tekrar hatırlayalım. Kısaca gümrük bölgesinin dışına mal gönderilmesidir. Peki nasıl ihracatçı olunur? Öncelikle ihracatta ihracatçı birliklerine kayıt olmalısınız ve tek vergi numarasına sahip olma şartı vardır.

İhracat arasındaki farklardan bahsederken bunlara değineceğiz. İhracata başlamak isteyenler tecrübesizken büyük kayıplar yaşamamak için genellikle ilk mikro ürünleri bularak satmaktadır.

Bakanlar kurulu kararına göre 150 kg ve 7500 euro nun altındaki eşyaların ihracatını mikro ihracat kapsamaktadır. İhracattan diğer farkı gümrük beyannamesi açılır ve ETGB (Elektrik Ticaret Gümrük Beyannamesi) denir.

Mikro ihracatçı için herhangi ihracatçı birliğine kayıt yaptırmanıza gerek yoktur. Ayrıca 1 adet vergi numaranız olması yeterlidir. Hızlı kargo şirketleri ve posta idaresiyle yukarıda belirttiğimiz miktarla ürünü gönderdiğiniz takdirde mikro ihracat yapmış olursunuz.

Ürünü yollarken bir proforma hazırlamanız gerekmektedir. Proforma kağıdını doldurduktan sonra ürünü hızlı kargo veya posta idaresine teslim edebilirsiniz. Kargo şirketi bu kağıt ile ürünü ETGB ne bağlayarak çıkmaktadır.

Mikro İhracat Nedir?

Mikro İhracatta KDV İadesi Var Mı?

Mikro İhracat ile ihracat arasındaki farklardan bir diğeri burada yer alan husus ve avantajlardır. KDV iadesi almanız mümkündür. Bunun için KDV iadesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Elektrik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) ve ekli listenin görüntüsü bu aşamada size gerekli olacaktır.

  • Yurt içi alım faturası
  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi
  • Ekli Listesi

Bu 3 evrak ile birlikte vergi dairesine müracaat ederek KDV iadesi alabilirsiniz. KDV iadesi nakit alınabileceği gibi devlete karşılık olan borçları mahsup edebilirsiniz.

Ürünler İade Geldiğinde Ne Yapmamız Gerekir?

Mikro İhracat ile gönderdiğim ürün geri geldi ne yapmalıyım? ETGB ile yurt dışına gönderdiğimiz mikro ürünler alıcı tarafından beğenilmeyip ve alıcıya ulaşmaması sebebiyle geri gelebilir. O zaman ETGB kapsamında geri gelen eşya olarak düzenlemeniz gerekecektir.

Henüz ihracat yapmamış ve hala ihracat yapmak için belli bir seviyeye gelmek için araştırma yapan arkadaşlarımıza tavsiye olarak şunları vermek istiyorum. Mikro ihracat ile ticarete başlamak bu işte atabileceğiniz en mantıklı adım olacaktır. Bir işe küçük adımlarla başlamak o iş hakkında detaylı öğrenmeniz adına yüzde yüz katkı sağlar. Hem de zarar etmiş olsanız bile çok fazla zarar etmezsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Küresel Ticaret ve Ekonomiye Etkisi

30 Eylül 2022 10:45, Cuma

Uluslararası ticaret, özellikle ihracat ithalat arenasında dünya düzenini yeniden şekillendirecek bir değişimin eşiğinde. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve ardından gelen ekonomik yaptırımlar sadece dünyayı aç bırakmakla kalmadı, aynı zamanda Hindistan ve Kazakistan’ın buğday yasağı, Endonezya’nın palm yağı yasağı ve son olarak Malezya’nın tavuk ihracatı yasağı da dahil olmak üzere birçok ülke tarafından ihtiyatlı ihracat yasakları başlattı.  Tüm […]

Yurt Dışına İhraç Edilen En Karlı İhracat Ürünleri

28 Eylül 2022 15:25, Çarşamba

Yurt dışına ürün ihraç etmek istiyorsanız yapmanız gereken öncelikle hedef ülke  belirlemeniz gerektiğidir.Bu ülkenin ekonomisi neler ürettiğini neler üretmediğini, yine ayrıca hedef ülkenin doğal kaynaklarını bilmek gerekir. Ancak uluslararası ticarette genel olarak kabul gören ve yüksek tüketim miktarı olan ürünler olabilir. Mobilya ve Dekorasyon Ürünleri: İhracatta mobilya ve dekorasyon ürünlerinin hacmi de son yıllarda fazlaca […]

Rotanızı Belirleme: İhracat Planınızı Geliştirme

22 Eylül 2022 16:27, Perşembe

Neden İhracat Projelerinizi Planlamalısınız? İhracat projenizi kapsamlı bir şekilde planlarsanız, hedef pazarınızda başarılı olma şansınız artar. Kötü planlama (veya planlama yapmama) yurt dışında büyük başarısızlıklara yol açabilir ve yurt içi operasyonlarınıza da ciddi şekilde zarar verebilir. Finans kuruluşları ve diğer kredi kuruluşları, iyi gelişmiş bir ihracat planına sahip olmayan bir işletmeye normalde fon sağlamayacaktır. Ayrıca potansiyel ortaklar […]

Bu On Yılda Uluslararası Ticarete Yön Verecek 12 İhracat Ürünü
16 Eylül 2022 13:51, Cuma

Bu On Yılda Uluslararası Ticarete Yön Verecek 12 İhracat Ürünü:On yılın dönüşü, benzeri görülmemiş zamanları beraberinde getirdi. Covid-19’un patlak vermesi ve küresel olarak yayılması, günlük yaşamın tüm yönlerini bozdu. Küçük işletmeler, dezenfektanlar ve KKD kitleri gibi pandemi ile ilgili ürünleri üreterek bir fırsat görürken, ihracat ithalat işi, kilitlenmeler, tedarik zinciri kesintileri ve ürün nakliye maliyetlerini hızla […]

Potansiyel Alıcılara Nasıl Yaklaşılır?
14 Eylül 2022 17:02, Çarşamba

Uluslararası ticaretin sürekli rekabetçi dünyasında, hiçbir zaman zorlukların kıtlığı yoktur. Bazı ihracatçılar ve tedarikçiler alıcı bulmakta zorlanırken, diğerleri alıcının dikkatini çekmeyi çok zor buluyor. Ancak hemen hemen tüm senaryolarda, şu soruyu ortaya çıkaran ortak bir darboğaz vardır: Potansiyel alıcılara nasıl yaklaşılır? Anlaşmanın başarısı ile birlikte müzakerenin geri kalanının gidişatını belirleyen bu sorunun cevabıdır. Sonunda gerçek bir alıcı gördüğünüzde, […]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× İhracat Yapmak İstiyorum